A WorldWide Telescope lehet a Microsoft "nagy dobása"

A múlt héten azon forgott a tech blogvilág, hogy Robert Scoble a meghatottságtól sírvafakadt, mert szerinte a Microsoft egy, a szoftvervilágban mérföldkőnek számító nagy dolog kiadására készül. Mentek a találgatások, hogy mi lehet ez a világot alapjaiban megrengető dolog, de igazából nem jutottak semmire. A TechCrunch-nak most tippje van.


(Kép: Wikipedia)

Az online oldal egy, a Microsoft-hoz közelálló forrásra hivatkozva arról ír, hogy a Microsoft február 27-én készül kiadni egy WorldWide Telescope névre hallgató desktop szoftvert. A szoftver a kaliforniai Monterey-ben megrendezésre kerülő TED Conference rendezvényen fog bemutatkozni a szélesebb közönség számára.

A letölthető (a rendelkezésre álló adatok alapján Windows-only) desktop alkalmazáson keresztül szolgáltatás lesz elérhető. A szoftverrel a felhasználók az éjszakai égboltot kémlelhetik, zoom-olhatják, stb. A Microsoft szerint az adatok a Hubble-ről és még vagy 10 földi űrtávcsőről érkeznek. Ha az eget kémlelőnek megtetszik valami, akkor különböző nézetek közt váltogathat, illetve igénybe vehet kiegészítő technológiákat is, például infravörös nézetet, stb.

A TechCrunch úgy hallotta, hogy a WorldWide Telescope lényegesen jobb lesz, mint a Google Sky, vagy a nyílt forrású Stellarium.

A TechCrunch cikke itt olvasható.

(A linkért köszönet _peter_ olvasónknak!)

Hozzászólások

Ha igaz, akkor ez valóban nagy durranás. Nekem tetszik, mert érdekel az ilyesmi. Kár, hogy Windows-only, és nem pl. a Gooogle lépte ezt meg..
Majd meglátjuk, bízom benne, hogy más is képes ilyenre, és verseny lesz.

Hat en nemtom... profi csillagaszati program volt bemutatva a meetupon, es bar mind Scoble, mind Arrington lokott egy picit, ezt barki elismeri a webszakmaban, de aze' egy virtualis planetarium par oranyi szorakozasnal tobbet nem feltetlenul nyujt, igy en legalabbis nem igazan latom, mi lenne ebben korszakalkoto... de biztos.

Érdeklődés kérdése. Nyilván, ahogy MS-től megszokhattuk, óriási lufit fújnak köré. Látni kellene miben több pl. a Google Sky-nál.
Persze majd úgy állítják be szokás szerint, hogy ők találták ki az égboltot is. Meg nekik köszönhetően a tudás mindenkihez eljut.. , de vedd meg hozzá a Vistát.

Hat szvsz ettol Scoble nem fakadna sirva...

Pedig nagyon egybesik azzal, amint mond:

"A kutatók bejárták a világot, hogy más intézeteknél dolgozó szakemberekkel együttműködve adatokat gyűjtsenek az "új dologhoz"." <- teleszkópoknál jártak?

A két ember, akinél Scoble járt Curtis Wong és Jonathan Fay.

"Last year Fay gave a presentation called "The WorldWide Telescope, bringing the Universe to a PC near you." In 1993, Wong started a project called "John Dobson’s Universe," a virtual sky tour on a CD-ROM, narrated by John Dobson. The two began working together at Microsoft in 2005."

Nem olyan vad találgatás ez.

--
trey @ gépház

"olyan általa felsorolt számítástechnikai mérföldkő technológiákkal említette egy lapon mint például a Apple II, Apple Hypercard, Excel, Pagemaker, Photoshop, Netscape, ICQ, Netmeeting és Skype."

Egybeesik, de ha tényleg az akkor az idézet egy kicsit túlzás már csak az érintett userek száma miatt is.
_
SuSe 10.3 Semmi cicó.

A Hubble-fotók nagyon jók háttérképnek egy desktopon, de egy nemcsillagásznak ennyi haszna van belőle. Egyszer kimenni éjszaka egy sötét helyre és szabad szemmel megtalálni az Androméda-ködöt, az kb 10-szer nagyobb élmény mint végignézni a Hubble összes fotóját a monitoron.
A Stellárium - Google-sky programok arra nagyon jók, hogy az ember könnyebben megtalálja az égen amit keres.

Amúgy nem hinném, hogy bárki is ezért a szoftverért fakadna sírva.

Komoly. Enyi lenne a nagy durranás? Lehet huble fényképeket bögészni?
1 percnyi google keresés eredménye.

Így van. Erről én is olovastam. Az tetszik a dologban, fraktalisztikus a működés, a káosz és a rend keveréke. Kell hogy legyen benne egy kis determinisztikusság is. Ha tisztán kaotikus volna akkor nem lenne fraktálképződés (pl gázrészecskék kis nyomás nagy hőmérséklet). Egy kis szabályos vislekedés (pl a hópihék esetében annyi a szabály, hogy a részecskék kis távolságból vonzzák egymást, és a kötésük szöge 120-foko -azt hiszem-) ha ezt megírod szimulátoron programban és ábrázolod hópihéket kapsz. Minél több a részecske annál jobb a felbontás. Csak az a baj hogy pl 10000-részecskével egy számítógép elbíbelődik akár napokig is, egy hópihében ezel szemben 10^20 nagyságrendű vízmolekula van. Na ezt szimulálja le vakaki/mi. Piszok jó téma. Egyszer megírtam a "hópiheképződést" (nagyon könnyű, nem volt több 150-sornál C-ben) de olyan csiga lassú volt, hogy lehetelnen volt pl 20-30 iterációt kivárni. Kevesebb részecskével meg értelmetlen lett volna.

Hali!

Egyetértek azokkal akik szeretik a csillagászatot ,de nem hiszem ,hogy Bill ekkora feneket kerítene egy ilyen szoftver bemutuójának. Én amikor olvastam a hírt akkor valami tényleg korszakalkotóra gondoltam. Hát ez van . Na legközelebb majd olyat látunk ,mint annak idején a windows első bemutatója. Azt hellyel közzel lehetet ilyen jelzőkkel illetni.

Üdv.

Fontossági sorrend! Erre figyeljenek, ne a rongyot rázzák!

Először rakjanak össze egy épkézláb biztonságos oprendszert, aztán jöhet a cicoma, a körítés!

Szépnek szép, de röhely, hogy erre fektetik a hangsúlyt!

------------------------------------
[Debian Etch; ASUS P4T533-4; 2.4GHz CPU; 512MB RAM; FluxBox]

> a WorldWide Telescope lényegesen jobb lesz,
> mint a Google Sky, vagy a nyílt forrású
> Stellarium.

Ez nekem nem tűnik túlságosan egetrengető dolognak. Az meg, hogy jobb a többinél, az értelemszerű, különben minek csinálták volna meg?

Szóval ha tényleg erről van szó, akkor ez a nagy dobás egy nagy nulla.
---
;-(

typo: [...] 10 földi űrtávcsőről [...]
nincs olyan, hogy földi űrtávcső. az űrtávcső az űrben van, a földi meg a földön.
--
Peace, Love, Unity, Respect

Na ma fog kiderülni , hogy Hype volt-e vagy tényleg valami nagyot alkottak amitől sírva fogunk fakadni :D

Ebből MS licensz lesz: "Hogyan kell csillagokat és ködöket számítógépes programmal megjeleníteni" címmel és majd szedik be a pénzt belőle, mindenkit beperelnek. Aztán a WW Telescope default alkalmazás lesz a következő Windows-Unixban és képtelen lesz a Google Map meg Sky normális megjelenítésére az IE.