ASM. ARM, x86 vagy valamilyen mikrovezérlő ASM-je. Természetesen. Mi más? Ha érteni akarja a gépet, akkor először a gép nyelvét kell megtanulnia! És ez csak félig vicc, érdemes elgondolkodni rajta, illetve ha a gyereknek van affinitása hozzá, akkor tényleg ASM-ezzen!
A játékkal mint motivációval annyi a baj, hogy nagyon nehéz olyat csinálni, ami elfogulatlan harmadik félnek is tetszeni fog. Láttam már példát rá, hogy gimis gyerek csinált ilyet, de azért az esetek többségében nem sikerül. Vigyázni kell, hogy megmaradjon akkor is a motiváció!
Egyébként meg én vennék könyveket a gyereknek. Lehet, hogy könyvesboltban már nincsen, de biztosan nem szűntek meg a könyvek. Az én időmben még adtak ki könyveket, ezeknek az antikvár példányai jók lehetnek. Például Szirmay-Kalos László grafika könyve szerintem kitűnő alapmű. Ezen kívül kell egy algoritmusos könyv legalább.
A net arra jó, amikor tudod, hogy nagyjából mit akarsz, de valami nem jut eszedbe, akkor arra rá tudj keresni. Ha fogalmad sincsen, hogy mit akarsz, akkor sokkal jobb egy könyv, aminek van eleje vége meg célja. Ha még a programkódok nem is működnek ma már, akkor is jobb egy könyv, mint online részleteket bogarászni. Kivéve, ha találsz olyat online ami tényleg az elejétől eljut valameddig.