( VaZso | 2019. 03. 28., cs – 16:48 )

Szerintem itt eddig sem "bárki"-ről szólt a téma, hanem hozzáértő, de valamiért a rendszer szerint nem feljogosított személyről - nem ugyanaz.

Szó szerint véve "bárki" pedig tényleg ne nyúljon hozzá.
Feszültségmentes kábelről... valóban feszültségmentes? Meddig lesz az? Mit csinálsz, ha mégsem feszültségmentes? Mit csinál a másik fél, ha megtörtént a baj (feltételezzük most, hogy van veled valaki)? Tudod, nagyságrendileg mekkora a baj és mit érdemes tenni? Nem mindegy.
Általánosságban pedig feszültségmentes állapotban is úgy dolgozunk, mintha feszültség alatt lenne - nem fogdossuk, nem nyalogatjuk és effélék.

No meg nem mindegy, hogy mondjuk falon kívül vezetsz el Ethernet kábelt, vagy falban lévő védőcsőben, ahol itt-ott egyéb célú vezetékek is előfordulhatnak - és első sorban ezeknél kérdés, hogy mi van feszültség alatt...

Bovdent viszont normális esetben nem húzunk villanyszerelési védőcsőben, hacsak nem behúzószalagról van szó.

A Fi-relé mégis miért lenne felesleges?
(Ennyi erővel minden védelem fölösleges, amíg nem lett volna mégis szükség rá.)

Van belőle 10mA-es is, 30mA az általános, a 100mA vagy 300mA már speciális eset.
Egyrészt a villamos berendezéseknek is van több-kevesebb hibaárama (pl. kapcsolóüzemű tápegységek szűrőkondenzátorai és egyebek), ezek hibaértéke is összeadódik, bizonyos mértékű hibaáramot ezért tolerálni kell, hogy működhessen a rendszer / védelem (emiatt vannak speciális áramvédő kapcsolók is).

Már csak azért sem felesleges, mert egy meghibásodott villanybojlertől más nem fog megvédeni még azelőtt, hogy valóban baj történne... de beszélhetünk mosógépről, mosogatógépről, vagy villanymotorokról általánosságban, de lehetne még sorolni.

Arról nem beszélve, hogy a 30mA-es hibaáramú Fi-relé sem feltétlen 30mA-nél fog leoldani, hanem valahol 15mA és 30mA között, viszonylag gyorsan.
Ettől persze nem kell fogdosni a fázisvezetőt, mert áramütés lehet a vége, és már csak azért sem, mert TILOS arra számítani, hogy a Fi-relé majd úgyis leold (ugye a hamis biztonságérzet az egyik legrosszabb dolog).

Ami pedig az áramütést illeti, az is lehet sokféle. Mitől is függ?
...fejből néhány példa...
- Az áramütés időtartamától
- Frekvenciától
- Az érintkező felületek nagyságától
- Az érintkező felületek milyenségétől (pl. puha kéz, nedves bőr vagy száraz, keményebb bőrréteg)
- Az emberi test ellenállásától úgy általában - személyenként is változó és egyéb állapottól is függ; alapvetően vízmennyiség; fáradtság-betegség...
- Az áram útjától a szervezeten belül (nem mindegy a belépési és kilépési pont, mennyire érintette a szívet)

A lényeg: A Fi-relé nem felesleges dolog és nem véletlen, hogy mostanság kötelező telepíteni legalább egyet az új rendszerekbe.