Én Orosz Lászlóval vagyok. Tömegesen összetévesztjük az egyetemi szintű képzettséget a szakemberrel. Sőt, mostanában az egyetemtől azt várnák, hogy szakembereket képezzenek.
Teljesen más témában olvastam egy cikket, és ott írták, hogy aki műszaki dolgot tanul, annak a harmadik évfolyamra elavul amit az első évben tanult. Na, ami 3 év alatt elavul, az nem egyetemes tudás, hanem valami hájpolt technológia kézikönyve.
A matematika, a fizika, at információ és kódelmélet, az algorimuselmélet nem avulnak el.
Igaz lehet az is, hogy létezhet olyan, aki ezen elméleti dolgokból jól képzett, jól érti és mégsem lesz jó mérnök. De ennek azért elenyésző a valószínűsége, és ha esetleg előfordul, akkor az azért van mert nem szereti a pályát, és akkor úgyis el fogja hagyni, nem okoz gondot.
Ezzel nem azt mondom, hogy nem lehet létjogosultsága a nem egyetemi szintű programozóképzésnek. Aki nem akar vagy nem tud valódi egyetemi szintű tudást felszedni, annak is legyen képzés. Csak ne az egyetemi képzést húzzuk le hozzájuk, hanem legyen az egy külön szint. Ahogy régen voltak is főiskolák, amiknek nagyjából ez volt a célja. De a mostani kor mániája, hogy mindenkit a lehető legmagasabb szinten kell oktatni. A valóság viszont az, hogy a legtöbb ember erre nem vágyik. Ahelyett, hogy belátnánk, hogy nincs szüksége az emberek 50%-ának egyetemi képzésre inkább az egyetemi képzés színvonalát húzzuk le, hogy az emberek 50%-ának megfeleljen.
A probléma ezzel az, hogy így az 5-10%-nyi elit nem kapja meg a szükséges képzést ahhoz, hogy valóban szárnyalhassanak.