Szia,
Bocsi a késői reakcióért, picit hosszú hetem volt :)
A jelölt művet nem olvastam,de a történeti összefoglaló alapján talán nem teljesen ugyanaz a témakör. Én azt mondom mindössze, hogy a felnőtt és a gyerek megkülönböztetése nem-triviális, és feleslegesen hosszú művelet lenne, szemben a pillanatnyi a többi szempont szerinti mérlegeléssel.
Technikailag közelítem meg, és nem azt állítom, hogy ne ismerjen morális dogmákat a rendszer, hanem csak azt, hogy a felnőtt-gyerek különbség tétel nem jó alap, kezelje mindkettőt emberként.
Tény, hogy morálisan érdekes kérdés, de egy olyan eszköz esetén, aminek ezred másod percek alatt kell döntést hoznia, inkább veszélyes és felesleges időrablás, mintsem fontos morális szempont - mármint, hogy eldöntse a gyereket vagy a felnőttet üsse-e el.
Szóval, a könyv érdekesnek hangzik, de kétlem hogy Lem a gyerek/felnőtt meghatározás funkciónak a beépítését vagy kihagyását a döntési rendszerből közelítené meg (a summary alapján) :)
( Nem azt mondom, hogy ne ismerjen a rendszer morális kérdéseket és/vagy döntsön az alapján, de ez a specifikus kérdés túl sok mellékes költséget vonz ahhoz, hogy érdemben egyéb veszélyeket nem okozva beépíthető legyen ).
Üdv,
LuiseX