> JavaScript (angular-ui-bootstrap), XAML, WinMo 6.5, Android és Delphi
Hát nem esz a sárga irigység :) hogy diplomatikusan fogalmazzak :)
> C++ ritka állat arrafelé.
Hát ugyebár a QML az nem C++
Én amúgy az ilyen beágyazott rendszrbe kérdés nélkül egy Boot to Qt megoldást választanék és a faék egyszerűségű QMl technológiával gyorsan és olcsón csináltatnám me a UI-t.
Ennek megvan nyilván a technológiai alapja is, de azért nyilván az is szempont, hogy leokádnám a kezemet ha JS, Pascal meg WinMO cuccokhoz kellene nyúlnom.
> Nyilván ha azt mondanám hogy legyen natív linux, azért egy csomó menedzsmentrétegtől kapnánk hideget-meleget,
Mert nem értenek hozzá. Az inkompetencia még mindig a legjelentősebb szempont egy-egy technológiai döntésnél.
> future proof, meg fejlesztői HR piac.
Igen, és ez miért is probléma?
> mi az érv a QML/C++ alapú UbiUI
Kevésbé az UbiUI itt a lényeg. Az Ubuntu mint platform, szóval konkrétan az Ubuntu Core azért jó, mert piszok olcsó, halálosan megbízható és konkrét referenciával rendelkező globálisan ismert céggel lehet support szerződést kötni arra, hogy a platform az működik mint pinty. Ez nem kérdés. Egyébként nagyjából ugyanezt tudja a Suse is, szóval nem vagyok elfogult a Canonical iránt.
Ma 2017-ben aki egy Linux disztró futureproof-sága miatt aggódik az egyszerűen ostoba. Ostoba embernek pedig nyilván nem lehet érvelni.
A másik és érdekesebb terep az a Qt/QML.
A legfontosabb szempont, hogy a QML az _NEM_ C++, egy QML kódot nem kell fordítani. Lehet, persze... ha C++ wrapperbe vagy C++ extension-ökkel használod akkor kell, de ez nem feltétlenül szükséges. De amúgy nem akkora vaker a Qt/C++ fordítás. Van SDK hozzá, vannak toolchain-ek. Nem nagy ügy.
A QML önmagában azért frankóság, mert borzalmasan gyorsan lehet vele nagyon szép, gyors és rugalmas UI-t csinálni. Ha valaki nagyon pervezr akkor a QML-hez lehet HTML5 cucokat tolni és simán lehet benne JS kódot használni. Beteg egy ötlet, de ha valaki irgalmatlan nagy JS mágus és nem valami űberreszponzív high performance dolgot (szóval nem automotive) akkor tolhatja akár azt is.
A deklaratív UI irgalmatlanul nagy királyság. Gyorsan és olcsón lehet benne fejleszteni. Egy közepesen balfék kezdő kóder 1-2 nap után teljesen produktív QML-ben.
A másik frankóság a QML-ben, hogy azzal ugye jön maga a Qt amihez lényegében minden fontos API adott... ott kérlek alásan van 3D grapfikától kezdve, a Location API-n át, a full multimédiás, webes, xml parseres cuccokig minden. Accounts, Contacts, network API-k minden... ja és mindez a QML layerig elérhető. De sima Qt-ban is morbid módon egyszerű.
Szóval nem kell mindenféle szirszar JS hulladékokban guberálni, nem kell kompromisszumokat kötni a Cordova szarrakással, hanem ott van egy majd húsz éve létező, szolid Qt API halmaz. Ja és emögött is van cég, a Qt Company akivel le lehet szerződni és akor olyan szolgáltatást kapsz, hogy megnyalod a tíz ujjadat.
Nem ok nélkül és nem brahiból döntötött az Ubuntu is 2012-ben a Qt/QML mellett, a Nokia Meego is dobta a Gtk/Cluttert a Qt-ért és tolta a Sailfish is a Qt/QML-t. De ugyebár a KDE is ezzel megy. Mostanában ráadásul nagyon megy a Qt az embedded cuccokon. Automotive rendszerek jellemzően Qt-ra épülnek.