( BZoltan | 2017. 04. 08., szo – 11:25 )

> ha csak egy szimpla touch friendly desktop DE készítése lett volna a cél,

Annak mi értelme lett volna? Szerintem semmi.

Nem volt 2011-2012-ben sem piaci sem felhasználói igény egy érintőképenyős asztali környezetre. Viszont okostelefonra és tabletre volt.

Amikor a haterek az Ubuntu ekézik, hogy miért kezdte el fejleszteni a Unityt, Mirt, Launchpadet, LXC-t merthogy ott van a GNOME, Weston, GitHub, Docket akkor jellemzően megfeledkeznek az idő faktorrol. Akkor amikor az Ubuntu-nak kellett egy display szerver akkor még nem volt weston és a wayland protokok sem volt elegendő. A wayland gazdái pedig nem akartak együtműködni az Ubuntu-val.

De azt sem lehet mondani, hogy győzött a wayland, mert mit is nyert? Semmit. Van waylandel szálított okostelefon/tablet piac? Nincsen.

Ugyanúgy nem lehet at sem mondani, hogy húúú, most akkor nyert a GNOME. Mert mit nyert? Van egyáltalán technikai realitása egy GNOME telefonnak vagy tabletnek? Nincs, sosem volt és sosem lesz.

Elmondom mi történt... visszalépés. A Linux desktop most épp visszaugrik 2011 környékére. A Nokia megpróbált 2008-2011 között egy linuxos mobil/tablet/desktop platformot csinálni. Beletolt cirka 1-1.5 milliárd eurót és nem sikerült az áttörés. Elsősorban azért mert jött a Microsoft és kilóra megvette a Nokiát. Pénz beszél, kutya ugat. Aztán jött a Canonical aki beletolt az Ubuntu Touch meg Mir és Unity8 vonalba cirka 100-150 millió euórt. Látványosan olcsóbban, gyorsabban és hatékonyabban dolgozott ez a csapat mint a Nokia Meego. Tanultunk a leckéből. De itt meg a világ jött szembe. Mára 2017-re egyszerűen már senkit nem érdekel az okostelefon meg tablet és PC mint innovációs területek. Egyik gyártó sem akar foglalkozni jobban a témával minthogy megtervezik a hardvert és rátolják a Google csomagot. Senki nem akar már meggazdagodni az okostelefonokon. Ez az ami miatt bezárultak a kapuk az Ubuntu Phone/Desktop előtt. Akkor is bezárutak volna ha egy GNOME alapú Wayland protokolra írt display szerveren menne az Ubuntu Phone.

Ha az elmúlt 6-7 évben a Canonical minden választási lehetőség esetében úgy dönt ahogy néhányan most számonkérik rajta, akkor is vége lenne most a nótának. Egyszerűen mert nem biznisz.

Az izgalmas kérdés az az, hogy miért most kezde el zavarni Mark Shuttleworth-öt az, hogy nem biznisz. Tizenhárom év alatt elpörökölt úgy 400 millió eurót. Ez úgy a teljes vagyonának a negyede. Nem arról van szó, hogy elfogyott a zsengája. Egyszerűen lehet, hogy most unt rá a desktop vonalra és a cloud meg az IoT érdekli jobban.