A jövedelemszerző képességed függ az eszedtől, rutinodtól és szaktudásodtól, és hát barátkozz meg azzal is, hogy nem kis részben az érvényesüléshez szükséges soft-skilljeidtől.
Ebből ideális esetben a felsőoktatás a szaktudáshoz szükséges problémaérzékenységet, illetve probléma megoldásra általános és valamilyen domain szintű ismeretanyagot ad (műszaki, térinfo, gazdasági stb). Szó sincsen élő, aktív kompetenciáról, csak tankönyvi vagy esettanulmány kaliberű ismeretektől. Ennek értéke is persze gyakran hagy kívánnivalót maga után, de ha van affinitásod a szakmához, akkor ezen ne aggódjál. A felvételiztető sem hülye, ha elé kerül egy pályakezdő abban nem a szakembert fogja keresni, hanem az alapanyagot, a fejlődési lehetőséget. Más kérdés, hogy ezeket a pályakezdős lehetőségeket inkább a gyakornoki programban helytállóknak szokták megadni, és felvenni a piacról inkább már a témában kompetens szakikat szereti mindenki.
B variáció, ha kitalálsz és sikerre is viszel egy új ágazatot mint egykor Gates, a google fiúk, vagy Zuckerberg és akkor problem solved :)