( uzsolt | 2014. 05. 31., szo – 07:31 )

Szerintem nem jelenti ki kategórikusan, ha ez történt gyerekkorban, akkor az lesz (van) felnőttkorában. Hanem csak valószínűsít.
Teszem azt, 70% valószínűséggel pszichés zavarok lesznek, 30% valószínűséggel nem. Fordítva is igaz, tehát ha erőszak-mentes gyerekkora volt, akkor mondjuk 90%-os valószínűséggel nem lesz gondja, 10%-os valszínnel meg pszichopata lesz (a számok hasraütés-szerűek!).
Hasonló, mint ha pl. egy gyerek el lett kapatva, akkor később se fog neki sok minden menni. Erre egy példa egy rokonom: idős szülők, mindent megadtak neki, aztán most... szóval mondjuk úgy, hogy olyan, amilyen. De ez nem azt jelenti, hogy MINDEN "elkapatott" gyerek ilyen lesz, de nagyobb arányban.
Kvantummechanika: az is valószínűségekkel operál. Elfogadja, hogy az elektron balra fog menni és azt is, hogy jobbra (megadott valószínűséggel). Akkor a kvantummechanika sem tudomány?

A "mérés" egyik kritériumát a pszichó egyékbént valóban nem teljesíti: nem megismételhetőek a kísérletek. Közgazdaságtanban sem jellemző a megismételhetőség - mégis sokszor bejön a "jóslat", kevesebbszer meg nem.