( dajkap | 2013. 11. 30., szo – 15:51 )

A linux másolása sima ügy. Az UUID elvileg nem változik, de ha nem szimpi, vagy biztosra(?) szeretnél menni, hivatkozhatsz hagyományosan pl. /dev/sda1-re is vagy akár mindkét megoldásra a GRUB-ból :).
A másolásnál arra ügyelj, hogy nem minden könyvtárt lehet másolni az éppen aktuálisan futó linux alól. Ha jól emlékszem, az új linuxoknál a proc, sys, dev fizikailag nem létezik a lemezen.
A másik, amire érdemes ügyelni, hogy a GRUB hova installálódjon ;)

Tippek:
- én is az 1TB-ra raknám a rendszert, mégpedig egy kis partícióba, hogy ne fragmentálódjon szét. Nálam 10-20GB körül mozgolódik.
- ha mindenképp kell swap, akkor az mehet ez után, vagy a másik winyó elejére. (Kövezzetek meg, de értelmetlennek találom swap használatát normál 4+GB memóriájú rendszer esetében, de ha nagyon kell valamiért, akkor sem adnék neki többet 2GB-tól.)
- a /user könyvtárat mindenképp külön partícióra raknám.
- ne egy hatalmas, hanem 2db vagy több hasonló méretű adattároló partíció célszerű a fennmaradó helyre. Előnye, hogy az ember jobban rendszerez, könnyebb kisebb lemezekről/re mozgatni az egész partíciót, van lehetőség defragmentálásra. Ha nagyon bizonytalan a felhasználás módja, akkor nem butaság az LVM használata.
- a esetleges backup legyen a winyó végén, ahol nem számít a sebesség.
- a munkahelyi gépemen windóz alatt fejlesztéshez vannak külön partíciók: egy a maven-nek, egy meg a többinek :) Érezhető a válaszidő javulása az eredeti 1db partícióhoz képest.
+ noatime nodiratime-t beállítani az fstabban + ha van swap, akkor a sysctl-ben a swappinest csökkenteni.

Fogyasztás és zaj miatt talán érdemes lehet a 160-as lemezt csak backupra használni, és mobilrákba rakni.