Perl tanuláshoz könyv? (offline, online magyar)

http://hup.hu/node/95147 ezen apropóból elhatároztam, hogy nekikezdek a perl megtanulásának, van egy feladat amit meg kell oldani, lépésről lépésre haladva remélem sikerül.

Elmentem a megyei könyvtárba, volt egy darab perl könyv A perl programozási nyelv Randal L. Schwartz-Tom Christiansen az eredetit az O'Reilly adta ki a magyar változatot a Kossuth kiadó.

Valami borzalmas. Magyarul van, de nagyon nehezen érthető számomra, olyan mintha angol logikával fordították volna magyarra.

151. oldal A kemény és a puha kapcsolatok
"Egy fájlhoz való kemény kapcsolat nem különböztethető meg a fájl eredeti nevétől; nincs konkrét kapcsolat, amely jobban "valódi neve" lenne a fájlnak, mint bármi más."

Ezen a kemény meg puha kapcsolaton jót mosolyogtam.

Tehát keresnék valami jó kis dokumentumot könyv is érdekelne, de online dokumentáció is jöhet, nem lenne gond, ha elsősorban szövegfeldolgozós példákkal lenne tele.
Sajnos az angol tudásom nem az igazi, ezért elsősorban magyar dokumentációt keresek.

Hozzászólások

Laura Lemay - Perl mesteri szinten 21 nap alatt

Ok 21 nap alatt nem lehetsz mester semmiben :D de az alapokhoz jó, ráadásul magyar(és torrenten fent van)

-----------------------------------
http://virtualize.hu - Mert a virtualizáció a jövő :D

Fordította Hoffman Gábor, előszót írt hozzá Dragon György.
A Kossuth kiadó szakmai és nyelvi lektort nem nevezett meg.

Hát én is "olvastam" a könyvet, és azt kell mondjam, nem véletlen a szaklektor fel nem sorolása :-(
Egyébként nekem az volt az érzésem, hogy nemcsak Perlül nem tudott a fordító (meg ugye a kapocsból kiindulva Unixul se), de angolul és magyarul se. Nekem az rémlik, hogy volt benne angol kifejezés szó szerinti fordítása is, meg olyan is, amikor sikerült magyarul totálisan értelmetlen mondatot előállítani. Viszont maga a könyv (az eredeti) jó, úgyhogy én javaslom a magyart és az angolt együtt olvasva nekiugrani.

Amit én szoktam rendszeresen forgatni:

http://www.perl.org/books/beginning-perl/

Angolul van, talán nem baj... PDF-ben, ami nagy előny, mert ki is lehet nyomtatni (én megtettem, mert utálok képernyőről olvasni).

Kézikönyvként is nagyon jól használható. Minden nagyobb lélegzetű szkriptírásnál előkerül (főleg a reguláris kifejezések miatt), és megtalálom benne az "ezt hogy kell, meg azt hogy kell"-, sőt az "ezt hogy lehet, meg azt hogy lehet"-típusú kérdésekre is a választ elég gyorsan. Tele van példákkal, és nagyon jó a C függelék, ami a perl függvények referencialapja A-tól Z-ig.

Mindenesetre nekem nem sikerült úgy megtanulni perlül, vagy akármilyen más programnyelven, hogy kinyitom a könyvet az első oldalon, és nekikezdek, hanem mindig valami konkrét feladatot akartam megoldani egy adott programnyelven, és a könyvekből azt néztem ki, hogy "ez meg azt hogy kell".

Pedig az O'Reilly könyvek nagyon jók (imho).

A lámát meg az alpakát olvastam ('Learning Perl', 'Intermediate Perl'), bár angolul. Sztem baromi szórakoztató, tudom ajánlani.

Angolul legalább olvasni tudni úgy, hogy lehetőleg minél kevesebbet kelljen szótárt nyitogatnod: +1

Nem tudom, nekem a Laura Lemay konyv magyarul eleg sokat segitett azzal egyutt, hogy elotte olvasgattam angol doksikat. Tevedes, hogy eleg ugy erteni angolul, hogy nem nyitsz hozza szotart, azzal meg mindig csak a doksik 60-70%-at fogod megerteni.
No persze, eleg keves jo minosegu magyar doksi van, de kis szerencsevel fel lehet kutatni oket.
--


Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant.

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást.

Küldtem emailt.
--
2e845cb4c3a5b5bd6508455b1739a8a2

Belenéztem, de nem ajánlom, egy ok miatt:

1998-as. Azóta azért történt egy s más - nem is elsősorban a szűkebb értelemben vett nyelvvel, hanem a köré szerveződő programozási kultúrával.

Ez a szöveg szót sem ejt az

use strict; use warnings;

párosról, a

my

változókról, aztán a fájlkezelésről szóló fejezetben két argumentumos open-ek vannak bareword filehandle-ekkel, hibakezelés nélkül...

Nemcsak butaság, de kifejezetten káros dolog lenne ma ilyen stílusban megtanulni Perlül.

A my/local ott van, ahol a leglátványosabb, a szubrutinoknál - a többi jogos. Nem is végső referencia (ahogy a bevezetőben írja is), viszont ma is olyan jó kvikksztartnak tartom, mint Dobos Gyula hasonló mélységű Tcl/Tk bevezetőjét. Amelyről persze tovább lehet és kell lépni.

A magyar nyelvű lámabook-ot messzire kerüld el, röviden, velősen sz@r. Az eredeti angol viszont nagyon jó... Sajnos olyan fordította és tördelte, aki nagyon nem szakmabeli. Nekem a kedvencem az, amikor egy példaprogramban ott virít a "... | postázás" :-)) (40. oldalon, felül)