Az Apple már biztosan Intel platformra vált

Címkék

Ma (hétfőn) itteni idő szerint 19:31-kor Steve Jobs bejelentette, hogy az Apple tényleg Intel processzorokat fog használni a Macintosh gépekben. A bejelentések a beszeljukmac.com tolmácsolásában:19:57 -- Az Adobe is elkötelezte magát a platform mellett. Az Intel elnök-vezérigazgatója Paul Otellini a színpadon az átállásról beszél.

Launch of Microsoft Office 2004 was best product launch

19:55 -- A Microsoft Office 2004 volt a legjobb termékindítás Mac OS X-re, néhány hónapon belül kész az új MSN Messenger kliens Mac-es verziója, a MacBU kijelentette, hogy lesz Universal Binary formátumú Microsoft Office.

19:50 -- A Developer Kit egy 3.6GHz Pentium 4. OS X 10.4.1 for Intel (preview release). Két hét múlva szállítják.

19:47 -- A Rosetta egy dinamikus binárisátalakító. A felhasználó számára láthatatlanul fut, futás közben fordítva a PowerPC kódot Intel alapú kódra. Microsoft Excel/Word és Photoshop CS2 bemutató átírás nélkül egy P4-en.

19:44 -- A Wolfram elnök-vezérigazgatója a színpadon, azt állítja a Mathematica 5 Intel alapúvá tétele 2 óra alatt sikeres volt, rendesen futtatható verziót pedig 20 óra alatt készítettek.

19:40 -- Widget/Scripts/Java --> működnek. Cocoa --Xcode (kisebb javítgatás, újrafordítás) --> pár nap. Carbon - Xcode (kisebb javítgatás, újrafordítás) --> néhány hét. Metroweks -- térjenek át Xcode-ra. A fejelsztők több, mint fele használ Xcode-ot. Xcode 2.1 megjelenik ma. Az új Xcode egy olyan univerzális bináris állományt készít mely mindkét processzoron futni fog.

19:38 -- A Mac OS X-nek volt egy titkos második élete. Párhuzamosan fejlesztették a PowerPC és Intel platformokra, már 5 éve. A Mac OS X is cross-platform tervezésű. A Tiger minden funkciója kompatíbilis az Intel processzorokkal. De nincs még kész. Az Apple átadja a feladatot a fejlesztőknek, hogy ők fejezzék be.

19:31 -- Eddig két átállás volt az apple életében: 68K - PowerPC és Mac OS 9 - Mac OS X. Most eljött az ideje a harmadik átállásnak: Intel alapú Macintosh számítógépek. A fejlesztőknek már most, a felhasználóknak jövőre. "Mert a felhasználóink számára a legjobb számítógépet kívénjuk nyújtani." Nincs még G5 PowerBook. Nem lehet a jövőben az IBM PowerPC technológiájára építeni újabb termékeket. A következő WWDC-n jelennek meg az első Intel alapú Mac-ek. 2007 végére teljes lesz az átállás.



Folytatás itt.

Hozzászólások

A Pegasos hamvaba holt? Ez nekem uj... Most ugy nez ki, hogy hamarosan lesz egy uj alaplap-varians, SATA, USB2.0, stb, gyorsabb G4-el. Most juniusban raadasul beinditottak a regota vart PegasosI->PegasosII upgrade akciot, amikor a regi alaplap megvasarloi olcson upgradelhetnek az uj verziora. A MorphOS-bol egy az elmult 3 honapban 2 update is volt, a Pegasos support az 2.6.12-vel a mainstream kernel resze lesz/lett. A Freescale mint ajanlott PPC fejlesztoi platformot osztogatja uton-utfelen. Ezenkivul nehany mas ujdonsag is be lett igerve a nehany nap mulva kovetkezo Freescale Technology Forumra. Nyilvan, egesz mas leptek, meg annal is joval kisebb mint amit az Apple csinal(t), de en ugy latom, a Pegasos az elmult 3 evben szinte mindig kozelebb volt ahhoz hogy hamvaba haljon, mint most. IMHO persze.

Nemhiszem. 10 Maces ismerosom kozul kb. 7 a PPC miatt vette a gepet, masszoval azert mert nem mainstream hardver. Programozok, hardcore felhasznalok, akinek a dolog technologia szepsege is szamit, es idonkent tobbre tudnak ertekelni egy szep megoldast a CPU-ban, vagy a gep hardvereben, mint hogy valamelyik benchmark mennyit mutat. De az az ironikus, hogy ez utobbival sem igazan voltak problemak, szerintem... Es egy eve meg Hufnagel Stevejobs is ezerrel mutogatta, hogy mennyivel jobbabb a G5 minta dualXeon. Ezek utan nehany ember nemcsoda ha ugy erzi, hogy az Apple hulyet csinalt magabol, es persze azokbol is akik eddig, ha nem is a ceget, de pl. az altala hasznalt technologiat igencsak preferaltak. Es az a baj, hogy ez az Apple palfordulasaval sem valtozott.

En a magam reszerol, le kivanok nyulni occsoer par even belul meg egy utcso generacios PowerBookot, vagy iBookot, csak a PPC miatt. De azt is csak azert, mert ezzel gyakorlatilag vege a nem-x86 laptopgyartasnak, aztan megy ra Linux, es joejt.

Intel != Microsoft

PC != Intel processzor

Ha már ennyire mondjátok, tudna valaki egy (lehetőleg magyar) linket, ahol korrektül le van írva miért is jobb a PPC architektura?

Ez nem flame tényleg érdekel.

Azert van PC-m, mert ar/teljesitmeny (ideertve a software-eket) ez jott be nekem legjobban.


Van a munkahelyemen Mac G4 (volt berbe G5 is), ia64, x86-64, R14000. Foleg a Linux kapcsan erosodott meg bennem az az erzes, hogy hot nem erdekel mi a vas. Menjen stabilan, s a penzemert kivalasztom ami nekem legjobban megfelel.

Annyit én is tudok, hogy a Netburst (p4-pD) arhitektúra eléggé zsákutcának tűnik, de azért egy Pentium M vagy egy AMD 64 nem tűnik egy nagyon rosz konstrukciónak.

És ha már az arhitektúráknál tartunk, valahol azt olvastam, hogy az Ithanium (2) (IA-64) is elég jó a maga nemében.

Tehát még mindíg nem tudom milyen a PPC, maximum azt, hogy milyen nem.

Egy szo: Szanalmas. Segget csinaltak a sajat szajukbol, es vilagraszolo hulyeket a sajat leghardcorebb hiveikbol. Hiaba, a penz nagy ur, szoval mindez, es 20 ev tortenelme ismet nem szamitott. Eddig sem szerettem az Apple-t, ezek utan meg...

Viszont vicces, hogy akkor mostantol a Pegasos az elso szamu desktop PowerPC platform...? :] Mar ameddig meg van PowerPC... :(

Ez a 3 GHz-es G5 honnan a francból jött, miért olyan fontos?

Nem értem. Itaniumból sincs 3 GHz-es, sőt notebookokat sem igazán szerelnek vele, mégis az a következő generációs Intel processzor.

Nem értem a döntést, az Intel semmivel sem jobb, mint bármelyik más vaporware-gyártó :)

Oszinten, qrvara nem vagom minek a G5 low end gepekbe... Marketing kampo az egesz. Az meg foleg az, hogy az Intel milyen hude jo watt/teljesitmeny... Rohely, a melohelyemen ott megy vagy 10db 2,5Ghz-s P4, akkora huto van rajtuk, hogy alig fer mas az alaplapra. Ehhez kepest a G4/1Ghz-m a Pegaban egy leselejtezett northbridge hutovel uzemel, es atlagfelhasznalasban kb. semmi kulonbseg a ketto kozott az egvilagon, mondjuk Linux alatt. Ha meg elindul az Altivec a G4-ben, akkor siman falhoz keni a P4-eket.

Es ez csak egy szaros 1Ghz-s elavult regi G4. Ennek a valtasnak csak es kizarolag penzugyi okai voltak, semmint technologiai. Az Apple popularis gepet akar epiteni, amit el tud adni X csillio darabszamban. Ezt pedig csak kommersz hardverrel lehet, exkluziv hardverrel nem. Mert valami vagy popularis, vagy exkluziv, a ketto egyutt nem megy. Ez rendben is van, hiszen az Apple is ceg, kaszalni akar a piacon, rendben. De akkor ne nyomja a technologiai marketingkampot, mert kirohogom. Na. Kiduhongtem magam mara. Egyebkent en leginkabb a hardcore Macesek velemenyere leszek kivancsi. Vajon ezek utan hanyan fogjak vedeni a munder becsuletet, es hanyan mondjak majd, hogy elnezest uraim, tevedtem? :)

> Rohely, a melohelyemen ott megy vagy 10db 2,5Ghz-s P4, akkora huto van rajtuk, hogy alig fer mas az alaplapra.

Itt elsosorban mobil gepekrol van szo szerintem. Es azt hiszem, mobil processzorban az Intel gyartja a legjobbat (fogyasztas, teljesitmeny, uzemido). De majd biztos kiigazit valaki, hogy milyen *****...

Es akkor ideznem magamat ket hettel ezelottrol:

``Ha valamit sokat emlegetnek, lehet, hogy elobb-utobb igaz lesz.

Ki hitte volna 10 evvel ezelott, hogy egy ``printer company'' megveszi az egyik legnagyobb szerver / PC gyartot (HP- Compaq). Ki hitte volna 2-3 evvel ezelott, hogy az IBM kompletten eladja az egesz PC uzletagat a kinaikanak es inkabb support / szoftver cegge valik? Lehet, hogy az Apple par even belul atalakul es Zene arusito & iPOD gyarto cegge valik... Az olcso harver miatt mar nincs akkora penz a szemelyi szamitogep iparban. Foleg, hogy a tavolkeleti cegek letorik az arat mindennek...''

Minden mondatban ketszer benne van az iPOD...

Hat azert... Fullon jaratva egy Pentium-M is kortyol rendesen. Szoval errol a legjobb fogyasztas, legjobb teljesitmeny es legjobb uzemido kampodumarol nekem az jut eszembe, amit nehany szamtechboltban lattam kiakasztva, kis zold tablan: "Cegunk jol, olcson es gyorsan dolgozik. Ebbol on kettot valaszthat..." Szoval vagy uzemido es jo fogyasztas van, vagy teljesitmeny. Nem veletlenul minden mobil technologia alapja az allithato frekvencia...

"Eddig két átállás volt az apple életében: 68K - PowerPC és Mac OS 9 - Mac OS X. Most eljött az ideje a harmadik átállásnak: Intel alapú Macintosh számítógépek."

És mikor jön a Pentium - Itanium átállás? :)

Az lenne az igazi, ha az Apple kiadná az OS X-et PC-kre is, tehát azt bárki megvehetné az otthoni dzsunka PC-jére. Ha meg tudják oldani a kompatibilitási kérdéseket (ebből még talán a FreeBSD is profitálhat), igen komoly ellenfele lehet a Windowsnak az otthoni számítógépek piacán...

Hat most mit mondjak ... Nemregiben kezdtem fontolgatni, hogy uj gepet kene venni (mar szo szerint szetesik szinte az otthon regi PC-m, egyeb problemakrol nem is beszelve, amugy Duron 600MHz), es gondoltam valami G4/G5 nagysagrendu Macbe kene berhuzanom. De ugy latszik a kerdes SZERENCSERE eldolt elobb. Csak azert szerencsere, mert most megutott volna a guta, ha a szeeeep uj Macem olvasnam ezt .... Amugy nem a MacOS miatt kellett volna, hanem az architektura miatt. Na mind1 :(

Dual 2.7GHz PowerPC G5

1.35GHz frontside

bus/processor

512K L2 cache/processor

512MB DDR400 SDRAM

Expandable to 8GB SDRAM

250GB Serial ATA

16x SuperDrive (double-layer)

Three PCI-X Slots

ATI Radeon 9650

256MB DDR video memory

Nekem ez nem tünik rossznak ... PPC be a 2.7 ghz az nagyon szép... Másészt mikor az intel 1 ghz körüldöngetett a ppc még csak 600 mhz nél járt... szóval nem tudom ... Remélem a macintos ék ezt még át gondoolják ...

Ott a 600Mhz környékén élénken nyomultam rc5 törésben AIX alatt, kb. annyit tudott mint az aktuális pentium (bár a kliens valószinűleg nem nagyon volt optimalizálva, ellentétben az x86-tal). A meglepetés a SETI volt, nagyságrendi különbség volt (ez lefelé kerekítve jelentette a 10-es szorzót) és nem az Intel javára.

A dolgok sokszor kétpólusúvá válnak. Két párt a politikában, két nem, meg ilyesmi.

Operációs rendszereknél ott a Windows, és a teljesen más alapokon fejlesztett linux. Ez egy jó példa a két pólusra.

A processzorpiacon még nem látom a két pólust. Van az AMD, meg az Intel, de ezek a mágnes ugyanazon oldalán állnak, és nem látom, hogy ki van a másik oldalon. (Ha a fejtegetésem igaz lenne, AMD sem lesz már sokáig, vagy csinál vmi "nagyon" más processzort, amivel ellenpólus válik belőle.)

Az Apple ezzel a húzásával PC-gyártó lett, aki BSD alapú oprencert csinál. Szerintem az elolvadást választották, de hát ki vagyok én, hogy jósoljak ...

Miert nem cell procira valtottak, ha mar architektura valtas kellett :)

Az vki elmagyarazhatna miert fontos, hogy PPC legyen a Mac-ben. Errol lemaradtam. Engem soha nem nagyon izgatott min fut amit potyogok.