20-25 Km wlan

Sziasztok!

Kb 20-25 km sugarú területet kellene lefedni egy nagyon jó helyen lévő magas toronyról. A legtávolabbi pontra is átkéne lőni 1-2 Megabitet. Milyen szektorsugárzókat ajánlanátok illetve milyen eszközöket? A kliens oldalról is várnék tapasztalatokat.

Hozzászólások

szia

ehhez kevés a szektor, 20-25km átlövésre meg főleg 1-2km ert lefedni még ok.
szóval mikrotik mint adó, kliens oldal és vannak cuccaik is hozzá nem is olyan "drágán"

pl.
http://www.mikrotik.com/wireless.php#p2p

Celeron-M 1400Mhz, 768M, Ubuntu 7.10, 2.6.22

Elmondanám akkor nyiltan. Szeretnék olyan településeket megszórni nettel, amit idáig üzleti szempontból nem volt előnyös megcsinálni. Szóval van egy jó hely ahol meglehetne oldani a fejállomást, vannak már ötleteim a hálózat kialakításához, de több ötlet kellene még. Az ügyfelek egyszeri díjként nem tudnak többet kifizetni mint 30-35k. Ennyiből kellene beszerezni az eszközeiket. Az hogy a fejállomást megcsinálni mennyi lesz, az egy dolog, azt normálisan megakarom csinálni. Valami 5let esetleg?

--
Nem az erős aki sosem esik el, hanem az aki mindig fel tud állni!

"20-25 km sugarú" erre mit mond Microticed ?

Point-to-point links :
"This 35Mbit at 57km is with non-turbo mode, unidirectional, with random-data=no. Machines on both ends are 700MHz C3. During the test, both routers (that have few more Atheros interfaces each), were not transporting traffic."

Az nem "sugarú".

Ez már másnak se nagyon sikerült kicsi pénzből (mármint az üzletileg kevésbé vonzó területek), a GVOP 4.4.2 annak idején erre volt hivatott, inkább kevesebb mint több sikerrel. Viszont a párszáz-párezer fős települések többségét már elvitték.
Jól meggondoltad te ezt? Beleszámoltad hogy ISP-ként milyen infrastruktúrát kell fenntartani (számlázás, panaszkezelés, szerviz költségek, kiszállás stb.)?
Ahol 20Mbit-es bérelt vonalat tudnak adni, ott nem sok kell az ADSL terítéséhez sem. Márpedig ez úgy szokott menni, hogy az aktuális telco cég egyszer csak lerak egy DSLAM központot, és a plebs ADSL-re vált, mert:
A WLAN Internet mint olyan, hááát... Lehet hogy van egy-két kuriózum, de általában csapnivaló a minősége. Egyszerűen nem arra való hogy nX10 - nX100 végpontot kilométeres távról kiszolgáljon. Nem véletlenül lehet hallani / olvasni hogy a WLAN-osok többsége inkább vesz ADSL-t, aztán rövid távon vezetékkel, vagy pont-pont WLAN, esetleg AP + 3-4 kliens WLAN összeköttetéssel tovább osztja.
Minden elismerésem a tied, de szerintem fuss neki még egyszer az üzleti modellnek. Ha másért nem akkor azért mert az elfogadhatú árú bérelt vonalat csak hűségnyilatkozattal kapod meg, tehát akkor is fizetni kell ha nem megy a bolt. 20Mbit-es bérelt vonal nem fizetésénél sokat lehet bukni.
Sokat kell beletenni, nagy a kockázat, kicsi a nyereség. Még feketén is, fehéren meg főleg.

____________________
echo crash > /dev/kmem

Ez nem válasz volt, csak post :-) Fene se nézte a timestamp-et, valahogy elém került és reagáltam rá. Mondjuk így utólag gyanús volt hogy a kolléga mit akar elkövetni :-D
Amúgy ezért preferálom a levlistát a fórummal szemben. Ott nehezebb benézni az ilyet ;-)

____________________
echo crash > /dev/kmem

Én a helyedben megfogadnám a mikrotikes ajánlatot. A településre is kellene egy állomás és oda irányított antennával fogadni a jelet. Onnan a településre egyszerűbb szétszórni és a kliensekhez sem kell drága eszköz.

Az ország melyik területén szeretnél ilyet csak égtáj érdekelne.
Az viszont érdekesebb kérdés lenne ha mondjuk 100 Mbps nél nagyobb netet kellene lelőni akkor milyen eszközökkel oldanátok meg!?
Vonalad már van?

whiteangel, írtam privátban!

--
A gyors gondolat többet ér, mint a gyors mozdulat.

Sziasztok!

foci! Észak-Kelet régióban lenne a dolog.
Vonalra több cégtől kértem ajánlatot, kiválasztom majd a legmegfelelőbbet. Egyenlőre sac/kb 20 megabites szimmetrikus vonalat gondoltam kezdésnek. Mennyire elég ez szerintetek? Mindenfelől érdeklődök minnél több infót akarok összeszedni, mert idáig csak kábelnetes topológiákkal volt dolgom. Néhány alkalommal részt vettünk mi is vezetéknélküli hálózatok építésében, de jól jönnek az infók, ötletek.

hassan! Pontosan így gondoltam én is, és így kezdtem el tervezni a dolgot.

--
Nem az erős aki sosem esik el, hanem az aki mindig fel tud állni!

Az 5 GHz-es tartomány engedély mentesen. Ezt a tartomány három részre van osztva: 5,2 GHz; 5,6 GHz; 5,8 GHz. Az 5,2-es csak beltérben használható tehát ez a te esetedben kiesett, az 5,6-ost pedig meteorológiai radarok használják ezeket nem ajánlott zavarni. Ráadásul további korlátozás hogy a sáv DFS (Dinamic Dinamic Frequency Selection – dinamikus frekvencia választás) használatával vehető igénybe, segítségével az eszköz olyan csatornát használ amivel nem zavar más eszközt.
Az 5,8-as sávban semmi korlátozás nincs a max 100 mW EIRP-n kivül.

Az NHH-nak van egy nagyon jó kiadványa, amit nagyon jól eldugtak ide:

http://www.nhh.hu/dokumentum.php?cid=9034

Nagyon örültem ennek a postnak. Én is hasonlót írtam volna. Egyúttal szeretnék minden jelenlegi és jövőbeli wlan üzemeltetőt megkérni arra, hogy a meteorológiai radarok sávjait (5600-5625 MHz) ne használja a radarok közelében, illetve olyan antennánál, amely a radarok felé van irányítva.

Az OMSZ-nál 3 meteorológiai radar üzemel, ezek:

1.Budapest XVIII.ker, Gilice tér
2.Napkor község (Nyíregyházától keletre)
3.Pogányvár ( Kis-Balaton térségében, Dióskál község területén )
(A pontosabb szélességi és hosszúsági adatokat, majd beszerkesztem utólag)
Sajnos napi probléma, hogy a wlan eszközök zavarják a radart. Több probléma van. Egyrészt a radar működéséből adódóan a DSF nem tudja érzékelni a radart, másrészt a radar antennája igen érzékeny eszköz. A térben a vízcseppekről(!) visszavert jelet detektálja. Ez nagységrendekkel jobb, mint amit a wlan eszközök tudnak, így szerencsétlen konstelláció esetén a több tíz kilométerre lévő wlan eszköz is csapadéksávot generál a radaron. Mint például éppem most is:

http://people.inf.elte.hu/sebok_i/radar.jpg
http://people.inf.elte.hu/sebok_i/radar2.jpg

Nem titok, hogy jelenleg is folynak vizsgálatok, a wlan eszközök zavarásáról.
Ez egy európai probléma, remélem rövidesem születik egy közös megállapodás, ami mindkét oldalnak megfelelő lesz.
Egy szó, mint száz, ha nem használod ezeket a sávokat, akkor biztonságosabbá teszed a megyar légteret, vagy éppen augusztus 20-i ünnepet.

Üdv:
István

Szerk:


Budapest  47.42944 19.18167
Napkor    47.96222 21.88667
Poganyvar 46.66036 17.06244

Zavarok:

http://people.inf.elte.hu/sebok_i/radar2.jpg

Zavarokkal még jelenleg is küzdünk, az említett zavarvizsgálatról itt is olvashatsz:
http://www.hiradastechnika.hu/data/upload/file/2009/2009_5_6/HT09_5_6_7…

Egy elég durva eset nyár elejéről:
http://people.inf.elte.hu/sebok_i/BUD-20120614-0855_20120614-11230.png

Valószínűleg én hoztam fel a topicot, mert a korábbi postoba beleszerkesztettem.

@whiteangel: Sikerult megvalositanod a dolgot?