A Lenovo nem telepít és nem támogat Linuxot a gépein

Címkék

A számítógép-gyártó Lenovo kijelentette, hogy gépeit nem kínálja Linuxszal és nem is támogatja a Linux kernelre épülő operációs rendszereket sem a (korábban IBM) Thinkpad-eken sem az új notebook-jain.

(Frissítés: a Lenovo mosakodik)

A cég kizárólagos Microsoft partnerként pozícionálja magát. Frank Kardonski, a Lenovo globális termékmenedzsere kijelentette, hogy cégének nem lesz Linux(szal)hoz elérhető terméke. Az IBM a Lenovo előtti korszakban még árusított Thinkpad gépeket Linuxszal. A cég két legnagyobb riválisa, a Dell és a HP kínál linuxos notebook-okat és PC-ket.

Bővebben itt.

Hozzászólások

Végülis sokat nem bukok vele. Eddig se szerettem őket, most meg pláne nem :)

--
trey @ gépház

"az IBM támogatta a Thinkpadeken a Linuxot?"

Igen. Példa: Instructions for installing Red Hat Linux Version 8.0 - ThinkPad T30

Állítólag, mielőtt eladta a kócerájt a Lenovo-nak, árult Thinkpad-et előtelepített Linuxszal. Például Caldera OpenLinux. Ez azt jelenti, hogy valamilyen szinten támogatta.

Nem mintha ez most számítana valamit. Ami számít valamit, hogy kijelenti, hogy a _jövőben_ nem fog. Ez a gáz.

"árult Linuxszal Thinkpadet?"

Lásd első kérdés.

"van olyan neves gyártó, aki hivatalos supportot nyújt Linuxhoz (melyikhez?) és/vagy árul vele notebookot?"

http://hup.hu/node/3434
http://hup.hu/node/3551
http://www.hp.com/hpinfo/newsroom/press/2004/040803a.html
Google

--
trey @ gépház

Itt a probléma az, hogy egy világcég explicite kijelenti a mai világban, hogy _nem fog_ Linuxot támogatni. Ez a hiba véleményem szerint. Nekem 8, mert amúgy is rühelltem az IBM-et és a notebookjait is. Mielőtt felhörren valaki. Igen, volt IBM notebookom. Szar is volt.

--
trey @ gépház

Lehet, hogy csak sajtóvisszhangot akartak. Nagyon kevés gyártó Linux-barát, még kevesebb nyílt forráskód barát, utóbbiak leginkább csak minicégek, esetleg csak egy-egy termékre vonatkozóan.

Személy szerint emiatt nem gyűlölöm jobban az IBM-t, vagy a Lenovót, mint eddig, kommunikációs, meg üzleti oldalról pedig nem merném megítélni ezt a lépést.
Még az is lehet, hogy jót tesz az eladásaiknak. :)

Nem tudom mennyire volt korrekt, vagy nem a zupport.

Amit IBM tulajok meséltek, abból nekem az jött le, hogy az IBM notiknak egy jó tulajdonsága volt, hogy jellemzően olyan vasak voltak benne, amik mind jó és kiforrott linuxos támogatással rendelkeztek.

Ennyit az eszközök támogatásáról.

A vasról. Háááth... Amennyit láttam, azalapján a hulladék kategóriába sorolnám be sajnos :-( Én már a billentyűzet közepén figyelő csiklótól is idegbajt kapok, bár az újabbakon volt mellé tapipad is. De tudom, ez gusztus dolga, van aki a csiklót a notin szereti :-)
(Btw.: Mi ennek az izének a rendes neve, mert én csak ilyen néven ismerem :-) )
A másik: kolegának IBM notija van. Már kb. fél év után olyan volt az aksija, hogy ha nem volt 220-ba bedugva, el se indult. Ehhez képest a (majdnem) 3 éves Compaq-om még mindig több mint 2 órát kibir egy teljes feltöltéssel.

Trackpoint-nak hívják.

Nekem Thinkpad G41 van és minden porcikáját tudom a gépnek használni (minden extra funkcióval).
Egyedül az Nvidia kártyához használok nem free drivert.
(ja és atheros madwifi, bár ezen lehet vitatkozni...)

Acpi wireless minden működik. Az aksi tényleg nem túl erős benne ezt nem tagadom.

És nagyon jó (igaz "csak" közösségi) támogatás van hozzá. Pl. linux-thinkpad levlista. És a http://www.thinkwiki.org
Nagyon szeretem a gépet és minden kézre esik rajta.

(Ezzel trey lejebb található üzenetére is reagálok.)

Mégvalami: ebben a gépben nincs touchpad, mert utánom. Csak trackpoint van.

Én úgy tudom eléggé legendás a Thinkpad szívóssága. Van olyan típus aminek a teteje titánium ötvözetből van (az enyém nem ilyen).

Továbbá HDAPS, ami szintén csak a Thikpad-nál ismerek. Vagy van máshol is?

"Én úgy tudom eléggé legendás a Thinkpad szívóssága. Van olyan típus aminek a teteje titánium ötvözetből van (az enyém nem ilyen)."

Ez lehet szempont. Nekem nem az. 12-18 havonta cserélek komplett notebookot.

"Továbbá HDAPS, ami szintén csak a Thikpad-nál ismerek. Vagy van máshol is?"

Az összes mobil Mac-ben a G4-től kezdve. De nem valami nagy szám.

--
trey @ gépház

Ízlések és pofonok.

Szerintem az IBM-ek (konkrétan egy T42-esem van) mellett minden más noti billentyűzete a fostalicska kategória. :))) Ez az egyetlen laptop, amivel eddig találkoztam és kényelmesen lehet rajta gépelni. A tapipadtól meg én kapok hülyét és a trackpointot sokkal kényelmesebb használnom. :)

--
Sokan nincsenek tudatában annak, / hogy egyszer mindenki meghal. / Akik ráébrednek erre, / azonnal abbahagyják az ellenségeskedést.

Próbálj egyszer HP NX7000-es szériát.... winmodemen kívül (lehet az is, de még nem kellett). Minden megy (MMC/SD kártya, wifi, ATI, TV-Out, specbillentyűk, bluetooth, firewire -bár nem használom-).
És billentyűzete egy az egyben olyan mint a normál asztali... Widescreen-je van...
Nekem bejött nagyon... csak ne "kínoznám" szegényt annyit.

Apropó, nem tudja valaki hogy a 6.10-es Ubuntu fogja-e használni az initng-t default-ból...

Azt a piros csikló trackpointnak hívják. Nekem IBM Thinkpadem van és volt. Tökéletesen meg vagyok vele elégedve. Rendkívül strapabíró és az akumlátor is teljesen OK. Igaz ez T széria.
A winmodem kivételével (ami úgysem kell) minden hardware támogatott linuixon, a wifivel sem volt bajom. Összességében csak jókat mondhatok róla, nemtudom a többi Thinkpad milyen mert nekem csak T-s volt, de az biztos, hogy a T széria tagjai igazi minőségi darabok.
Apám régi IBM Thinkpadja egyszer leesett az emeletről, végig a csigalépcsőn. Azon kívül, hogy kicsit megrepedt a burkolata kutya baja sem lett, a mai napig működik, pedig már 11 éves, és csak 1 pixelhibája van. Ezért is vettem mindig IBM notebookot.

Hali!

Neked milyen problémáid voltak ami máshol nem? Mert nekem igazából nem volt sok problémám azal az IBM notebookal amit nyüstölnöm kellett, igaz nem tudott sokat, de nekem elég volt. Viszont a kis piros pöcköt, azóta is hiányolom a többi gépről, mert az összes laptopom beállítását azzal kezdem, hogy a tapipadot kikapcsolom és külső egeret dugok rá. (Kivéve persze a pöcköseket, mert azt valahogy nagyon kézre áll.)

-Mr-

Sok kellemetlenségem volt abból, hogy az IBM egy kicsit mindig máshogy csinált dolgokat, mint a többiek.

Így sok év távlatából:

- duplázta a billentyűzet-leütéseket. nem mindig, de pont akkor amikor a legrosszabbul jött.
- amikor az acpi-n keresztül lekérdezted az akku állapotát, akkor "megbolondult" az egér (ugrált össze vissza), természetesen az ablakok ki be csukódtak emiatt. baromi kellemetlen tudott lenni.
- A wireless kártyám _csak abban a gépben_ működött összevissza. Egy ideig ment, aztán eldobta a kapcsolatot, és szórta a syslogba a hibaüzeneteket. Kártya ki, be, megint jó volt egy fél órát.

Megelégeltem. Fogtam magam, átálltam egy másik gépre. Ugyanazzal a Debian-nal (IBM-ből HDD ki, bele a másik gépbe, kernel pörget, hardver beállít) eltűntek a billentyűzet és egér problémák, megjavult a wireless kártya. Azt kell tudni arról a kártyáról, hogy most is arról írom e sorokat egy másik laptopban (igaz, hogy van benne gyári Intel wlan, de ehhez nem kell bináris firmware, jobban szeretem, mert a Linux kernel out-of-the-box támogatja).

Persze úgy kell nekem, hogy nem az eredeti Windows XP-vel, hanem Linuxszal szerettem volna használni.

Az érdekesség: a cégnél ebből a gépből volt több is. Egyik kollégámnak is. Ő is próbálta különféle disztrókkal a sajátját, neki is ezeket produkálta. Azóta ő is váltott egy olyanra mint ami most nekem van. Azóta ő sem szentségel.

Elég sok notebookom volt már. Sok gyártótól. Különlegesebbnél különlegesebbek. Egyikkel sem szívtam sose ennyit. Persze ez nem zárja ki, hogy csak nekünk nem volt szerencsénk egy bizonyos IBM típussal. Viszont elvette a kedven a további próbálgatásoktól. Azóta Linux-barát notebookokat használok :-) És működik rajtuk minden.

--
trey @ gépház

Hát amikor én használtam IBM notit, akkor nem wifiztem még, egér és billentyűzet megbolondulást pedig nem tapasztaltam. Sőt úgy emlékszem hogy a standby is működött vele, ami korábban más notival nem, de erre már nem esküszöm meg, mert túl régen volt.
Az extra billenytűket se linux, se windows alat nem állítottam be, mert win alatt is annak a híve vagyok, hogy felesleges szolgáltatás ne fusson. (Szóval a windowsom is erősen herélt állapotban leledzik)
Amúgy meg gyártón belül is elég nagy a szórás a támogatott tipusokat illetően. Most egy Fujitsu Siemens Amilo M1425-öm van ezen minden megy linux alól is, de pl. a korábbi más tipusú Amilóval csak szívtam linux alatt.

-Mr-

"Azt, hogy egy-egy notebookot, amin éppenséggel elindul a Linux odaadnak vele, mondván így olcsóbb másnak hívnám. :)"

Ezt megnézted?

http://www.hp.com/hpinfo/newsroom/press/2004/040803a.html

"The HP Compaq nx5000 business notebook PC will give mobile professionals the flexibility of Novell's SUSE Linux and come equipped with OpenOffice, CD-R/RW support, DVD and media player, wireless and Bluetooth™ connectivity and full HP support and services. Offering customers increased workforce productivity and flexibility, the nx5000 starts at an estimated U.S. street price of $1,140."

Mit szeretnél még? Szerinted a 100 dolláros OEM Windows XP osztott, szorzott volna itt? Spórolásról lenne szó? Nem hinném.

--
trey @ gépház

Majd akkor fogok örülni, ha látom az elkötelezettséget a nyílt forrású OS-ek támogatására a gyártóknál.
Amit ma csinálnak, az nagyon messze van ettől és néha úgy tűnik, hogy inkább távolodunk tőle, mintsem közelednénk felé.

De persze itt is az emberek, a fogyasztók a hibásak. Ha akarják, át tudják alakítani a piacot, csak ki kell fejezni az akaratot.

Meglátjuk, hogy a Lenovónak ez a direkt negatív kijelentése hoz-e eredményt.

lehet hogy en halucinalok, de hp notebookba (enyembe biztosan) nem lehet kicserelni a mini-pci-s wlan kartyat, CSAK broadcom/intel -re amit a HP gyart. Tehat egy nem hp kartyat, ami szinten intel chipsetes nem lehet betenni, mert nem bootol be.

Ezek a kartyak pedig nocomment kategoriaba esnek.

Erdekes a full linux support normalis wifi driver nelkul (bcm43xx fejleszteset mintha hp nem tamogatta volna, es meg mindig vannak vele szivasok (dhcp, wpa ami nalam bugos)).

Megjegyzes: lehet hogy rosszul olvasom, de a hp nx5000 ota nem szallit linuxos laptopot.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Azért szerintem a HP notebookokban is akad néha egy problémás winmodem, vagy egy TV-out howto sem jön rosszul. Ráadásul ahogy nézem sok hasznos harvderinfo is van a http://www.thinkwiki.org/ oldalon. Valahogy barátságosabb mint a gyártói hivatalos oldalak.

Nem ártana a HP notebookjaihoz is csinálni egy hasonló oldalt itt a wiki.hup-on, akár kétnyelvű magyar angolt.
Trey ha ilyen gyakran cseréled a notebookjaidat, és mindig megcsinálnád az aktuális HP notebookod wiki-jét, hamar megtelhetne az oldal :-))

"Azért szerintem a HP notebookokban is akad néha egy problémás winmodem"

Nemtom, mert nem használok HP notebook-ot _sem_. :)

"mindig megcsinálnád az aktuális HP notebookod wiki-jét, hamar megtelhetne az oldal :-))"

Egyszer volt évekkel ezelőtt HP notebookom. Azóta sem. Tehát nem tudok róluk írni.

--
trey @ gépház

Fenébe, azt hittem, PC-BSD lesz a gépeiken ezentúl. :-P

És minek neked eredti windows, ha nem használod?

Amíg windows rendszereket is pátyolgattam, egy ideig rá voltam kényszerítve hogy használjam a windowst a laptopomon is (liszensz megvan rá), de egy terminál szerver minden bajomat megoldotta. Ott a windows ha kell, rá tudok jelentkezni rdesktoppal és csók...

Amúgy idáig folyamatosan volt a gépemen linux a windows mellet, mert próbálgattam melyik az a disztribució amivel mindent meg tudok oldani, de a végén mindig az jött ki, hogy vannak a linuxnak még azért hibái.
Viszont most úgy érzem eljött az a pillanat, amikor a windows háttérbe szorulhat, úgyanis most épp a 6.06-os ubuntut nyüstölöm, és idáig minden akadályt vett a drága amit elé gördítettem.
Alap elvárásom volt ugyanis, hogy a problémák megoldásához nem akarok forrásból forgatni dolgokat, mert akkor elvesztem az "apt-get update; apt-get upgrade" előnyét. A francnak sincs kedve a külön fordított csomagjaira figyelni, hogy kijött-e hozzá secupdate vagy nem. Ubuntun most élből megy minden.

-Mr-

Kínai cég. Egy olyan szál a storyhoz ami egyáltalán nem mellékes. A kínai elnök nemrég járt az USA-ban. Na kinél volt vacsizni? A kommunista diktátor Bill Gates házában:

China president at Gates house, not White House

szerk: lemaradt a link, hga érdekel -> google://
--------------
Sok ember hord Superman-pizsamát. Superman Chuck Norris-pizsamát hord.

> Kínai cég. Egy olyan szál a storyhoz ami egyáltalán nem mellékes. A
> kínai elnök nemrég járt az USA-ban. Na kinél volt vacsizni? A
> kommunista diktátor Bill Gates házában:

Ne felejtsük el, hogy az állítólag olyan sikeres RedFlag hazájáról van szó, amely azért jött létre, hogy ott megtörje az m$ dominanciáját.

--- GTK programozás C nyelven ---
http://hu.wikibooks.org/wiki/GTK%2B_programoz%C3%A1s_C_nyelven

Persze, persze. Red Flag.. ki beszél itt dollárokról meg büdös bankókról? Hogy egy becsületes kommunista megvesztegethető lenne és eladná a hazait pár zöldhasú papírfecniért? Nem vagyok én naív :)

Tudom én, hogy Jintao úr a legújabb Red Flag-et vitte Bill házába a Lenovo laptopján. Ott demózgattak reggelig! Bill megígérte, hogy palik ezrei kezdenek dolgozni a Red Flag fordításán és azon, hogy világszerte desktop ready legyen. Természetesen GPL license alatt. Tudom, érzem.. pont így volt.

--------------
Sok ember hord Superman-pizsamát. Superman Chuck Norris-pizsamát hord.

Itt fentebb elhangzott hogy a HP ad Linuxos supportot egyes gépeihez.

Ezt én is hallotam korábban. Multhéten fölhívtam a HP-t hogy szeretnék venni egy nx6110-est, és hogy ezen menyire mükszik a linux a spec laptop hardwarek miatt. (Még soha nem volt laptopom)

Hát a manus akivel beszéltem azt mondta hogy ehhez a géphez nincsen és nem is lessz Linux support és nem is tud mit mondani ő sem nem próbálta még soha linuxal.

Ezek utnán mondtam neki hogy jó akkor hasonló árban mondjon olyan gépet amihhez van Linuxos support.

(Itt zároljelbe jegyzem meg hogy a supporttól nem vártam volna semmit különöset csak anyitt hogy azt mondják rá hogy "igen ebben a gépben minden kütyű működik linuxxal", aztán majd én beállítom ahhoz nem kell segítség a hp-től)

Erre monda a muki hogy ez a legolcsobb laptop és hasonlo kategoriában nem nagyon lessz Linuxos gép. Erre mondtam neki hogy akkor keressen egy linuxos laptopot nem ragaszkodom árhoz sem mostmár.

Megkért hogy tartsam egy kicsit a telefont. Nagyjábol félperc mulva beleszolt hogy sajnos nem talált olyan gépet amin támogatott a Linux.

----------------------------------------------------------------------
Tehát igazság szerint jolhagnzik hogy HP + LINUX de nagyon sokat nem kell várni tőle.

Egyépként megvettem az nx6110-est, de még linuxal nem próbáltam, 2 hónap norton antivirus frissítés jár hozzá, szerintem erre az időre marad a windows.

dual-boot?

Sajnos ez nagyon jellemző főleg kishazánkban... rábök a rendszerre és ha nincs benne a linux, akkor azt nem támogatja (szerintem ha azt kérdeznéd hogy windows és -véletlen- nem dobná fel a rendszer, nem tudna válaszolni).

Mivel lett volna jobb, ha azt mondja megy... közben mégsem... utána meg nézhetsz...

"multhéten fölhívtam a HP-t "

A HP-t? Vagy valamelyik partnerét?

"Tehát igazság szerint jolhagnzik hogy HP + LINUX de nagyon sokat nem kell várni tőle."

nx5000, az ára 220 000 ezer alatt van, és HP által módosított SuSE Linux 9.1-gyel is megvásárolhatod.

--
trey @ gépház

"A HP-t? Vagy valamelyik partnerét?"

a HP magyarország vevőszolgálatát

"nx5000, az ára 220 000 ezer alatt van, és HP által módosított SuSE Linux 9.1-gyel is megvásárolhatod."

Én debiant szeretem a suseét nem tehát én debiant akarok telepíteni a gépre. A Linuxos supportot azért kérdeztem a manustól mert akkor olyan alkatrészek vannak a gépbe ami megy linuxon. Meg ha jól értem akkor itt meg kell vennem egy suse linuxot is, én meg semmilyen oprendeszert nem akartam megvenni.

Lehet csak magyarországon nem lehet linuxal kapni.

"Meg ha jól értem akkor itt meg kell vennem egy suse linuxot is"

Nem, nem jól érted. A notebook árában benne van az operációs rendszer, ami lehet Linux is.

"én meg semmilyen oprendeszert nem akartam megvenni."

Ebből látszik, hogy te nem brand notebookot szerettél volna. Azokon mindig van gyárilag OS. Neked Asus, Compal, Quanta kellett volna. Azokat megkapod OS nélkül is.

--
trey @ gépház