Fizetések és azok értéke

A "szakma" átlagát tekinteném a kérdésem alapjának. Személyes tapasztalataim azt mutatják, kezdőként úgy 200-250e Ft-ot (nettóban, juttatások nélkül) lehet keresni havonta. Ezzel szemben áll az a tapasztalat, hogy ismerősök beszámolói alapján ők ennek akár 3-szorosát is keresik. Az árakra gondolva a normális az utóbbi lenne, hiszen albérlet(kezdetben saját lakás nem hiszem, hogy lehetséges) 100e alatt nem jön ki. Ha pedig emellett valaki még mondjuk tanulna vagy bármi egyéb plusz(mondjuk félretenni lakásra) kiadást is vállalnia kellene gyakorlatilag felkopna az álla.

Hozzászólások

Kezdő? Kezdő mi? Technikus? Junior admin? Junior fejlesztő? Kezdő hálózatépítő? A skála elég széles. Hol? A fővárosban? Vidéken? Vidéken hol? Keleten? Nyugaton? Estig lehetne sorolni.

Alapbér? Bérpótlékokkal? Kafetériával, anélkül? Készenléti, ügyeleti pénzzel vagy anélkül?

--
trey @ gépház

Azért a 300-600 nettó kezdőként az álom kategória szerintem az IT nagy részén. Ha pedig nem, akkor aki ott dolgozik, becsülje meg. Sok helyen 170-200 lesz az inkább kezdésnek. Az pedig, hogy abból hogyan tovább, erősen függ a személy teljesítményétől.

--
trey @ gépház

"Ha pedig nem, akkor aki ott dolgozik, becsülje meg. "

Ha valakinek kezdokent ebben az intervallumban fizetnek, es probaido utan is ott tartjak, akkor szerintem inkabb a ceg a szerencses, es nekik kene "megbecsulni" az alkalmazottat, nem forditva.

----------------------
"ONE OF THESE DAYS I'M GOING TO CUT YOU INTO LITTLE PIECES!!!$E$%#$#%^*^"
--> YouTube csatornám

Az lett volna a mondandom, hogy akinek kifizetnek egy atlagnal joval magasabb fizut, az valoszinuleg er is annyit es ne tartsa nagy becsben a ceget, mert mashol is fizetnenek hasonlo osszegeket. Fizuemeleshez meg a szakmai fejlodes erdekeben idonkent javasolt ceget valtani.

----------------------
"ONE OF THESE DAYS I'M GOING TO CUT YOU INTO LITTLE PIECES!!!$E$%#$#%^*^"
--> YouTube csatornám

Keresünk. Megírod a frontend tesztet, ha 6 pontnál többet érsz el akkor behívunk. 8 fölött "hats off".
Ezután már csak Mártit és Benjámint kell túlélned (mint szakmai interjúztatók) és akkor már akár fizetési igényről is beszélhetsz velem :)

Miheztartás képpen ilyesmi gépet kap minden fejlesztő: Macbook Air 13": i7/8GB/256GB SSD
Plusz természetesen 24" monitor és az apróságok.
A Graphisoft park enyhén szólva nem rossz hely. :)

--
Gábriel Ákos
http://ixenit.com

Milyen oprendszerrel, milyen feladatokhoz?
Teljesen biztos vagy benne, hogy a RAM kevés?

Nálam vérmesebb "Linuxert" azelőtt nehéz lett volna elképzelni. Aztán pár éve rábeszéltek a Mac-re, megvettem.
Két hétig naponta többször nem sokon múlott hogy kivágom az ablakon (a command-q miatt... :P)

Azóta egyáltalán nem sírom vissza a Linuxot. Ezen minden fut. Évente pontosan nulla percet töltök fölösleges admin taszkokkal. A többi fancy stuff nem érdekel.
Mondjuk egy jó dolog van még a mostani gépben: irdatlan hosszú akkuidő.

De egyébként borzasztó liberális vagyok: azzal szopsz amivel akarsz, ha végzel a feladattal akkorra amikorra kell.
Körülöttem az emberek valahogy nem sírnak amikor áttérhetnek a régebbi Asusokról, Dellekről, pedig a Dellek kifejezetten nem gagyi gépek, drágábbak mint az Air.

--
Gábriel Ákos
http://ixenit.com

Nem az oprendszer a lényeg, hanem pöcökegérnáci thinkpadfanatikus vagyok, rosszabb mint az átlag almafan :))

Frontendre elhiszem, hogy elég a 8 giga, sőt sok másra is, de ha van 3-4 virtuális géped, mert úgy néz ki az éles rendszer is, akkor kevés, de még 32-ből is fogytam ki, mikor úgy gondoltam, hogy home officeban egy kis GTAIV-el tartok szünetet :)) Nem is tettem volna szóvá, csak egy "miheztartás képpen" kezdet után meglepő volt a 8 giga :)

Ahha... az ilyen becsípődéseken nehéz segíteni, az már igaz :)
Tesztrendszer nálunk nem a fejlesztői gépen van (azon a fejlesztői rendszer van), hanem virtualizált környezetben, "private cloudban".
Másik részlegben vannak olyanok akiknek kell a sok virtuális gép, ott persze van 16GB meg nagyobb SSD.

--
Gábriel Ákos
http://ixenit.com

"Miheztartás képpen ilyesmi gépet kap minden fejlesztő: Macbook Air 13": i7/8GB/256GB SSD"

Nálunk az üzletkötők kapnak ilyet.
Mi ezen a nagy szám?? De tényleg.

Ráadásul fejlesztéshez a 8GB szűkös, 256GB SSD meg már kb. általános célra is.
Ezzel felvágni, pff...

Ha azt mondod, hogy retina MacBook Pro -kat adtok i7-tel, 32GB RAM-mal, és 1TB SSD-vel, akkor az tmondom, hogy az már rendben van, esetleg "arcoskodni" is lehet vele, no de majdnem alap macbook air -ral, muhahaha.
Inkább égő, hogy erre vágtok fel.

a relativitas elmeletet ismered? Ha addig egy mainframe-et huztal magad utan, akkor persze ez a mekkbukk gagyi. De ha addig csak egy atomos netbookod volt, akkor nagy kiralysag.

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Ebben most tevedsz sajnos.
Attol nem lesz valami jobb mert sokak altal nem elerheto hiaba erzed ugy az sem teszi jobba.
Nalunk is lehet valasztani es pl en sem Mac-et valasztottam mert rengeteg dolog nem mukodott volna rajta normalisan.
Fancy meg minden csak eppen nalunk tobbe kerul osszessegeben mert:
egyreszt az alapgep ugyanannyiba kerul mint a Thinkpad vagy tobbe plusz meg RDP -t is hasznalniuk kell hogy a szaros oracle cuccok menjenek vele vagyis igy vagy 1,5x annyiba kerul.

A macbook az sales-es meg marketinges yuppiknak valo vagy mediazni a mac pro

Komoly ceges kornyezetben csak a szopas van vele.

nem az elerhetosegrol van szo, hanem hogy azelott mid volt. Btw. nem tudom, milyen szaros oracle cuccot hasznaltok, hogy a thinkpad-en nem kell rdp, de a mac-nel meg kell...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

A rövid válasz a következő: menj oda dolgozni, ahol 32GB-s Pro-t adnak neked, ők nagyon tudnak valamit :)

A hosszabb:

Nem felvágás akart lenni (mert _mindig_ van nagyobb gép) hanem tényközlés. Még ha nem is feltétlen annak aki betol valami specifikációt ide a topikba.
Az OSX igazából a lényeg, nem is a vas. Air-ből meg ez a max (na jó már van 512-es ssd)

Számtalan helyen tudom, hogy semmiféle választás nincs, nesze itt a gép, windows-zal, használd.
Van benne 4-8GB RAM, HDD, szevasz. Admin jogod sincs persze.
Na ezeknél az én tök alap Air-em is jóval gyorsabb és kényelmesebb.

Szerintem aki egy viszonylag sima portál fejlesztői környezetet nem tud összerakni úgy, hogy az flottul menjen 8GB RAM-mal, az elcsesz valamit.
Oda kell a sok RAM általában ahol valamiért muszáj windowst használni, mert mondjuk csak arra van megírva a környezet.
Ami szerintem alapból elcseszés, de sokszor van, hogy az ügyfél ragaszkodik ehhez és nincs mit tenni.
Ekkor persze host oprendszertől függetlenül jön a vmware-ben futtatott windows, és ide tényleg tök felesleges a mac, mert úgyis windowsban kell bohóckodnod.
Mi nem így dolgozunk.

--
Gábriel Ákos
http://ixenit.com

Szia,
Lenne két apró kérdésem, és egy észrevételem:
1., És mi van, ha nálatok valaki nem Mac-et akar használni? Mármint, ahogy leírod abból az jön le, hogy ugyanazt csináljátok mint a fúj-windows-only platform, csak Mac-el...
2., Ha portált fejlesztetek, hogyan tesztelitek le más platformon? Mármint, win-en és linuxon?

3., Az Admin jogon sincs persze rész kicsit megakasztott. Fejlesztő vagyok jelenleg, de dolgoztam supporton is. Akkor egy "dev" odajött hozzánk, hogy jajj, tönkrement a BitLockeres gépe csak úgy magától... 10-15 perc beszélgetés után kiderült, hogy nem csak úgy magától (közben reinstall zajlott, mert menthetetlen volt ), hanem az úriember talált 5 _Mb_ particionálatlan területet, és hozzáakarta csapni a bitlockeres particióhoz. Úgy, hogy a disk encryptet _nem_ decryptálta előtte... És, hiába magyaráztad neki, hogy mit rontott el, váltig állította, hogy bezony, ez csak úgy tönkrement , ok nélkül...
Amíg ilyen emberek vannak, addig szerintem az admin jog veszélyesebb, mint hasznos lenne. Ez miatt 2 ember munkaidejét lehet pocsékolni csak 1 idiótának ( 1 az idióta, 1 a supportos aki dolgozik rajta ). Személy szerint én átdobnám self-maintainedbe, szeparált vlannal az összes "admin jogot" akarok figurát. Ha kell nekik, licencet igényelhetnek a supportol, más támogatást nem... ( max. hw. garancia még, bár megérdemelnék, hogy maguknak kelljen elintézni )
Személy szerint soha nem fogom megérteni, hogy miért kell admin jog a felhasználóknak mindenképpen. Telepítést lehet igényelni az IT-tól, vagy ha van, akkor 2 kattintásból az SW katalógusból is, más haszna nem hinném, hogy van az admin jognak.
Cserébe sok-sok fájdalmat tud szülni a cégnek. Volt olyan kolléga, akinek a céges laptop desktopján ott virított a crack.exe. Ezzel önmagában nem lenne gond, csak majd amikor valamiért a cégnek kiszámláznak 27 milliót a " csak kipróbáltam a PS-t" okán, senki nem érti, hogy is került az oda..
Sajnos céges gépért a céget veszik elő, sokan ezt sem értik meg, és használják teljesen úgy a céges laptopot, mintha a sajátjuk lenne...
Üdv,
LuiseX

Eddig minden fejlesztői gépen volt admin jogom. Az lenne az orbitális waste, ha nem lenne. Egyrészt a supportos is beleőrülne, ha több száz ember telepítési igényeit kellene jóváhagyogatnia, másrészt a fejlesztők is addig malmoznának. Arról nem is beszélve, ha egy servicet kell ki-be kapcsolgatnom, arra is it-jóváhagyást kérjek? Eddig az IT balfaszkodása így is emberhónapokat vett el a projectből, admin jog nélkül inkább ki se számolnám. Meg próbaidő alat sírva menekült volna az emberek fele, az is biztos.

Szia,
Eddig nekem is mindig admin jogom volt a fejlesztő gépen, és cserébe megkaptam a self-maintained státuszt a gépre.
Ez annyit jelent, hogy nem a supportnak sírok, ha nem megy valami a gépen, hanem nekem kell megoldani ( Persze a kötelező céges toolokat a gépen hagyva, gondolok itt a Software katalógus tooljaira vagy az AV-re... ).
Ez ebben a formában a korrekt trade, és senkinek sincs baja belőle és az IT-nak nem kell elborult dolgokkal foglalkoznia ( Ugyebár írtó fájdalmas non-standard környezetből ezret karban tartani ).
De nem is erre a jelenségre utaltam, hanem mint a példában leírtam, pont azzal, hogy ezt az árat a devek 90%-a nem érti meg, vagy a cég eleve nem megy bele, és a supportot terheli a saját marhaságaival. Vagy, a másik lehetőség, hogy felelőtlenül minden szutykot felrak a gépre , és utána a kialakult botnetet a supportnak kell felszámolnia.
Addig tényleg nincs bajom a dologgal, amíg felelősséggel és saját gépét karban tartva kap admin jogot, teljes tudatában annak, hogy a gép és a licenszek tulajdonjogai a cégé, és ezért a felelősségre vonás is őket éri majd...
Üdv,
LuiseX

Az Admin jogon sincs persze rész kicsit megakasztott.

vs

Eddig nekem is mindig admin jogom volt a fejlesztő gépen,

na most jol segget csinaltal a szadbol...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Nem tudom milyen helyeken és milyen fejlesztőkkel dolgoztál, hogy egyből botneteket vízionálsz.. minden esetre elég érdekes lehet, ahol egy supportos ideje értékesebb, mint egy fejlesztőé, és inkább utóbbit basszák el olyan problémákra, amit localadmin ide vagy oda, lehet, hogy nem is ő okozott, válogatás nélkül. De tényleg, mi dolga van még a supportnak a supportoláson kívül?

Szia,
Az az érzésem, hogy erősen félreértésbe csúsztunk, a botnet egy erős példa akart lenni, nem a konkrét vízió. De legalább felfigyeltél rá, ami már félsiker :)
De ha a te kezedben futna át 50 gép naponta, hogy karbantartsd őket, mit választanál? A jól körül határolt rendszert, ahol a hibát tudod lokalizáni t idő alatt ,vagy azt, ahol t^t-re ugrik a probléma megoldási ideje, mert akadnak olyan kollégák, akik nem feltétlenül munkára használják a gépet (ami nem lenne gond), és az ebből fakadó gondokat is neked kell orvosolni.
Hogy egy tényleg kézzelfogható példát mondjak, örülnél annak, hogy a VMWare telepítési ticketet harmadszorra dobják hozzád vissza (holott 2 kattintás lett volna SCCM irányából), hogy nem megy a vmware, mikor is kiderül, hogy a kolléga korábban dobott rá egy virtualboxot, csak szépen startmenüből és desktopról is törölte a Vbox ikonokat. Emellett sehol nincs nyoma annak (ticketek közt, sem a user elmondásából), hogy Vbox is van a gépen. Bár lehet , nem tudod, de jó konfig mellett a kettő szépen kinyírja egymást a hálózati réteg környékén, és dobokockával dől el, melyik üzemel ( win. platformon ).
Ha a user elmondja, hogy van Vbox-a is, 2 perc a fix. Ha bárhol van róla ticket, akkor max. 2 óra...
Ez idő alatt 5-10 ticketet letudhattam volna, ami több kollégának a felesleges várakozását kerülte volna el, de természetesen ez mellett, megértem, hogy a Dev ideje drága... Csak annyi kérdésem lenne, melyik devnek? :)
Üdv,
LuiseX
U.i: Jelenleg én is fejlesztő vagyok, és mint fentebb írtam, admin joggal. De karbantartom a magam hülyeségét, és supporthoz csak a rajtam túlmutató kérdések terén megyek - pl. licence, vagy hálózati infrára épülő dolgok. Én ezt természetesnek és helyén valónak érzem :)

Nem a support feladata, hogy eldöntse, mivel foglalkozik. A felelős vezető feladata, hogy melyik jár kisebb költségvonzattal a cég számára, más nyelven mi teremt több értéket a tulajdonosoknak. Ha ezt kétszer annyi supportossal érik el, akkor annyival érik el. Minden más másodlagos.

Szerintem kicsit félreértettél:

1. azzal szopsz amivel akarsz. A feltétel annyi, hogy a gépednek működnie kell és a feladatnak a megállapodot határidőre meg kell lennie. Az csak az én személyes javaslatom, hogy a tapasztalat szerint az osx-el van a legkevesebb admin para. Ha Gentoo-val akarsz szopni, felőlem tedd. Ha Windows-al, felőlem tedd.
2. Virtuális gépeken fent van egy sereg oprendszer és böngésző kombináció. Ott lehet tesztelni.
3. Erre szerintem a "policy" jobb megoldás mint a műszaki korlátozás, legalábbis nálunk. Ez a cégkultúra része, és ahány cég, annyiféle kultúra. Nyilván egy sokszáz vagy sokezer fős cégnél mások a lehetőségek mint egy 30 fősnél. Nyilván egy csak részben sw fejlesztő cégnél mások az igények mint ahol mindenki ezzel foglalkozik. Satöbbi.

Olyan policy nálunk is van, hogy legalább a nap végén mindent be kell commitolni / fel kell a hálózatra rakni. Ilyen módon egy legyalult (ellopott) géppel is max 1 napi meló veszik oda (nyilván a nehezen összeszedett kecskés pornó gyűjtemény is, dehát sorry... :)

Volt már arra precedens, hogy kolléga nem tartotta be, elpusztult az SSD: i.j., az egyheti munkádat pótolod ahogy akarod, de legyen meg 2 napon belül.

--
Gábriel Ákos
http://ixenit.com

Szia,
Igen, úgy fest, sikeresen félreértettelek, emiatt bocsánat :)
1., Bocs, csak nem jött át. Személy szerint inkább Ubuntun fejlesztek( könnyű újrahúzni, ez egy előnye :) ), mint Win-en vagy Mac-en.
2., Bocs a kérdésért, csak láttam sok helyen, hogy firefoxon megy, és véget ért a világ a fejlesztőknél :)
3., Tény, ha betartják, a policy mindig jobb, mint a technikai limitáció. De kellően nagy cégnél sokszor csak technikai limitekkel lehet enforce-olni a policyt sajnos...
Üdv,
LuiseX

1. Igaz. Bár OSX-et még nem kellett sose újrahúznom. :)
2. Ügyfele válogatja, ha nincs egyéb specifikálva akkor nálunk is a "mindenből a legújabbal megy" az alap vállalás.
3. Egyetértek. Ez egy előnye a kis cégeknek, érdemes kihasználni.
--
Gábriel Ákos
http://ixenit.com

Személy szerint soha nem fogom megérteni, hogy miért kell admin jog a felhasználóknak mindenképpen.

el-o-el :-) Nekem pl. azert, hogy testre szabhassam a gepet. Hogy olyan reteg programokat is feltegyek, ami nincs benne az sw katalogusban, pl. vsphere kliens. Vagy pl. mert firefox-bol tobb verziora is szuksegem van. Mert ki akarok probalni egy uj programot. Es meg ezer oka lehet, ami tulmegy a te fantaziad keretein.

Nyilvan a megnovekedett jogokkal egyutt a felelosseg is aranyosan nagyobb, tehat nem valo mindenkinek (aki admin jogot szeretne). Gondolok itt arra a maflara, aki 5 MB-tal akarta megnovelni a particiojat, vagy az sw-kalozra.

Btw. ha mar IT support. Az en kedvenc idiota IT supportos emberem azert nem irta at a one time password sms szamot a sajat mobilomra a gyari install cegesrol (android ez is, az is), mert hogy az szerinte biztonsagi lyuk lenne. Konkluziom: jol van, hulye vagy.

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Szia,
Abban az esetben, ha fel is fogja a páciens, hogy több jog, több felelősség, és egyben self-maintained módra tud váltani, aka _standard_ céges eszközök ( pl. win/vmware/kiskacsa ) telepítésen és céges _standard_ környezeten túl nem követel támogatást, azzal tényleg nincs bajom.
A gond ott indul, amikor pl. a céges standard JRE a latest, ő meg 1.3x-es nyűgökkel zargatja a supportot, például.
Üdv,
LuiseX

a céges standard JRE a latest, ő meg 1.3x-es nyűgökkel zargatja a supportot, például.

azt irtad supportoskent is dolgoztal. Akkor mi olyan meglepo abban, ha valakinek 1.3-as (=ertsd: akarmelyik verzio, amelyik epp nem a standard) jre kell?

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

latom, sikerult megragadnod a lenyeget. Nem az a lenyeg, hogy jre vagy kiskacsa, hanem hogy mi olyan meglepo abban, ha valakinek az x szoftverbol pont nem az adott helyen standard verzio kell?

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

+1
Atlag juzernek nalunk sincs Admin joga.
Fejlesztoknek es nekunk (Management Information Systems) van mert pl en sem tudnek ODBC kapcsolatokat modositani vagy letrehozni.

Ettol fuggetlenul nalunk ha van Admin jog akkor ez a szabaly:

Telepiteni csak katalogusbol lehet ha barmi mast csinalsz a geppel ami nincs benne a policyben akkor magadra maradtal plusz szejjel rugjak a segged is mert minden monitorozva van :D

El elmondom neked, hogy nekem miert kell admin jog:

Nincs szamitogepem, csak a laptopom, ami egy ceges gep. Nem tartok karban ket kornyezetet, nem osztom meg kozottuk az adatokat, egyszeruen egy gepet hasznalok, napkozben dolgozom vele, este jatszok, internetezetek es filmet nezek. Vagy eppenseggel forditva, mikor mit ad ki a gep.
A diszkem titkositva van, a jelszavaim erosek, es gyakran cserelem oket, nem telepitek kalozprogramokat a gepemre, nem jarok 'rizikos' helyekre, minden amivel dolgoznom kell fent van a felhoben, akar kod, akar levelezes, akar ceges dokumentacio.
Es ez igy eleg jo es hatekony.

" a jelszavaim erosek"

off: a minapi meglepetes, egy baratom kapcsan kerult szoba, hogy az ilyen tipusu jelszavak, mint pl.: Kdo23+f! mar _NEM_ biztonsagosak.
Írd be ide a jelszavad: https://password.kaspersky.com
Meg fogsz lepodni, hogy kozel sem olyan biztonsagos, mint gondolnad.
Ahogy nezem, az ilyen 20-30 karakteres pwgen -nel kitolt jelszavak szamitanak kb. biztonsagosnak...
(a kapersky oldal mutatja, hogy kb. botnet, vagy egy supercomputer mennyi ido alatt bruterforcolja. azt is vedd figyelembe...)

Ha a conficker botnet es a Tianhe-2 Supercomputerre is 10000+ centuriest ir, akkor szerintem a kovetkezo genereacios processorok megjeleneseig hatradolhetsz. :D
(Jo, oke, nem valos veszely, hogy a Tianhe-2 -t fogjak hazsnalni a jelszavad bruteforce toresehz, ellenben a conficker botnet mar inkabb valos veszel, es van azert tobb botnet is, ki tudja, mire kepesek... En ahhoz neznem a jelszavamat, nem pedig a password-input mezo alatt kiirt "Your password will be bruteforced with an average home computer in approximately..." szoveghez. Kicsit lejebb gorgetve van a Tianhe-2 es a botnet -re vonatkozo becsles.)

"> van az ugy hogy nem tudsz remote belepni...

Akkor előveszem a telefonos LastPass klienst, és bepötyögöm kézzel a jelszót. ;)"

http://hup.hu/node/145665#comment-1968016

> remelem, nem az ujlenyomat olvasoban bizol... :)

Dehogy! Smart Card. :)

az otthoni, personal gepeden is. okejo.
masreszt meg mennyire elterjedt a smartcard??? nem olyan nagyon...

> http://hup.hu/node/145665#comment-1968016

Oké, a remote üzemeltetés nem érint, valahogy biztosan meg lehet ott is oldani, hogy egy jelszót be lehessen gépelni. :)

> az otthoni, personal gepeden is. okejo.

Egy darab gépem van, és azon vSC-t használok.

> masreszt meg mennyire elterjedt a smartcard???

Kb egy TPM chip kell csak hozzá, de egyébként is teljesen irreleváns a kérdés. Az volt a kérdés, hogy mennyire biztonságosak a jelszavaim - te kezdtél bele, hogy dehát a root jelszóval mi van. Nem használok root jelszót, konkrétan azt a jelszót sem tudom fejből, amivel belogolnék a laptopomra.

jobban orulok egy asztali gepnek 24"-os monitorral, mint egy laptopnak. Az azt jelenti, hogy a munkaido vegen hazamegyek, es masnap reggel jovok be dolgozni, senki nem var pluszmunkat, es a hetvegeim az enyemek.
ha egy ceg laptopot ad, akkor elvarja, hogy dolgozz otthonrol persze, 'csak ha kell'
ugyanez vonatkozik a ceges telefonra is. Kapjak ceges telefont, ha akar adni a ceg, de akkor a magan hivasaimat is arrol bonyolitom: ez az ara annak, hogy 7/24-ben elerheto vagyok. Ez egy ketszemelyes jatek, ki mit ad a masiknak.

Éppenséggel de: a ::after a helyes. A pseudo-elementek kettő darab kettőspontot igényelnek (::), míg a pseudo-classok egyet (pl.: :focus, :hover, :active, :first-of-type, etc.)

szerk.: ha nem vettem észre, és túl egyszerűnek tartottad a kérdést, akkor bocs, nem jött át a . :)

https://stackoverflow.com/questions/8980475/after-vs-after

így nem, de egyébként worksforme volt, ráadásul a leírásodból úgy tűnt, hogy csak nem vetted észre, hogy link (amin mondjuk nem lepődnék meg, elég kevéssé egyértelmű, azért is volt troll tagban :))

Az más kérdés, hogy erőltetett single page design az egész, ami imho ilyenkor inkább káros, mint jó, meg én se szeretem.

Kíváncsiságból érdekel, mennyire válik be ez a Java teszt? Méritek valahogy a fals eredményeket? (Tehát pl. rossz teszt ellenére kikérdeztek valakit, és kiderül, hogy ügyes, vagy hányan vannak, akik jó teszt ellenére nagyon nem válnak be.) Nekem az ilyen magolós tesztek annyira nem jönnek be, hogy pl. az Iterator interfész hány darab metódust definiál. Én abban hittem annak idején, hogy inkább írjanak meg rendesen gép előtt egy egyszerű programot, amit sokféle igényességi szinten meg lehet tenni, és abból több minden kiderül, árnyaltabb a kép. Attól tartok, egy ilyen teszten jó programozók is simán elvéreznek. A mostani munkahelyemen megint kicsit más a filozófia, a teszt jelleg még inkább szöges ellentéte.

--

Első szűrőnek használjuk, arra jó.
Nem várunk 100%-ot, bár már volt ilyen is - egyszer.
60% fölött behívunk.
Az is számít, hogy mit és hogyan ront el a jelentkező: vannak egészen tipikus minták.
És ami legjobban számít, hogy a hibák megbeszélése során hogyan jut el (eljut-e) a helyes megoldásra.

--
Gábriel Ákos
http://ixenit.com

Tolem egy programot kertek, csinaljam meg otthon es kuldjem el emailba masnap. Azt mondtak utana, hogy barcsak ilyen kod lenne a cegnel :) Persze felvettek.
(Dania)

Elegge utalom az ilyen teszteket, teljes trukkkeszletet kell(ene) neha ismerni holott a toredeket sem hasznaljak neha a cegnel...

En erdekesnek talaltam a feladatot, nem mindennap vezerelhet az ember 30 tonnas gepeket, ugyhogy koszonettel elfogadtam :)
Viccelodtunk is a kollegakkal, nehogy a sakk programot toltsuk fel, mert nekiall sakkozni a gep a parkoloban levo autokkal :D

Masreszt az ilyen tapasztalat sokat er, innen mar lehet tovabblepni meg komolyabb helyekre, pl muhold vezerles, teszteles.

Kolcsonos tisztelet alap(nak kene lennie). Megbecsules okes amig a munkavallalo oldalan nem szul vak lojalitast, ezt mar sok tanulmany bizonyitotta, hogy nem megfizetodo, azaz hiaba maradsz egy cegnel sokaig, hiaba valsz egyre ertekesebbe a ceg szamara, komolyabb fizuemelest munkahelyvaltassal ersz el. (Es altalaban a szakmai fejlodesre is rossz hatassal van...)

----------------------
"ONE OF THESE DAYS I'M GOING TO CUT YOU INTO LITTLE PIECES!!!$E$%#$#%^*^"
--> YouTube csatornám

Ennek a szakmának jó részéhez semmilyen diploma sem szükséges. Egyetlen gyártóspecifikus szaktanfolyamnak sem előfeltétele. Sznob/buta cégek szokták megkövetelni olyan helyekre is, ahol az teljesen indokolatlan.

Sőt, a tapasztalat az, hogy az agyonképzettek nehezebben veszik fel a fonalat bizonyos területeken, mint a nem annyira, de talpraesett emberek.

Egyébként az, hogy diplomát kell-e mindenkinek szereznie vagy sem, az egy jó kérdés. Mivel van tapasztalatom, hogy mi folyik egyes egyetemeken, azt mondanám, hogy nem, a nagy részének nem ott, de egy erősebb középiskolában sem lenne helye.

--
trey @ gépház

Mégegyszer átgondoltam, hogy ma mérnök alatt milyen szakembert lehet kapni?
Ha nem elég a betanított vagy önjelölt munkás, akkor mérnökért kiált az ipar. Persze a feladat valójában nem mérnöki szintű és a fizetés sem.

Nagyon hiányzik a középiskolai szakképzés. A kérdés az, hogy annak kinyírása hazai döntés volt, vagy valami EU irány?
Emlékszünk még sokan a "világbanki képzés" nevű csodára, ami a hanyatlás első komoly lépése volt.

a valósághoz közelebb áll, hogy: szarás közben egy eu-s irodista elmereng "töröljük el...?", ez belehallatszik a telóba, és agyarországon úgy jön le, hogy kötelezően végrehajtják, mert hát nyugatról jött. csak ugye a végére már nem figyeltek: "á, az hiba lenne".

--
xterm

Cserébe vannak olyan helyek, amelyekkel a diplomások elég absztrakt gondolkodása nélkül túl sokat nem lehet kezdeni. "Nesze, itt van ez a 150 banki alkalmazás, csináld meg alájuk az infrastruktúrát!" - ezen semmilyen gyártói tanfolyam nem segít, és a talpraesettség sem elég hozzá. Az igaz, hogy egyesével mind a 150-et könnyebben/jobban megcsinálja egy-egy jó szaki.

én azt tapasztalom, hogy (jó)segédmunkásból akkora a hiány, hogy úgyis bármennyit kérhet, hogy két hét múlva tud csak jönni (és lehet, h akkor sem jön).
Ezért szerintem nem jó összehasonlítási alap.
Diplomát szerezni, tanulni mindíg érdemes. Az első diploma talán még mindíg ingyen van (emlékeim szerint).
Persze, a diploma nem garantál sem tudást, sem későbbi elhelyezkedést.

Olyan sok adminisztráció? Micsoda? Nálunk év elején beadom a tanmeneteket (kb. az előző évi aktualizálva), év közben intézem a versenyeket (jelentkezés, nevezés), év végén meg egy év végi beszámolót írok. Havi 10k-ért ennyi belefér (átlagban havi 2-3 óránál nem több).

Annyi haszna van, amennyit ki tudsz hajtani belole. Egyfelol fontos, hogy olyan dolgokat tanulj, amikre van igeny vagy kozvetetten valahogy hasznodra valnak, masfelol meg el kell tudnod adni magad (itt szo sincs az interjuztato vagy a felettes megteveszteserol!). Meg nem art, ha rendszeresen tajekozodz a lehetosegekrol...

----------------------
"ONE OF THESE DAYS I'M GOING TO CUT YOU INTO LITTLE PIECES!!!$E$%#$#%^*^"
--> YouTube csatornám

"ez esetben nem érdemes diplomát szerezni senkinek, annyit egy segédmunkás is kap."

Nincs mindenkinek inyere, hogy napi 10 oraban -5 vagy 35 fokban koszos ruhaban cementes zsakokat rakodjon...

----------------------
"ONE OF THESE DAYS I'M GOING TO CUT YOU INTO LITTLE PIECES!!!$E$%#$#%^*^"
--> YouTube csatornám

Vannak más példák is, amik még talán jobbak. Mondjuk a hegesztő képzés. Valaki 8 általánossal elmegy erre a képzésre, ahol aztán 2 évig havi 190e Ft támogatásban részesül. Nevetségesnek tartom, hogy egy gyerek 8 általánossal majd annyit keres, mint egy végzett diplomás mérnök. Gondolom akkora hasznot azért nem hajt, főleg első évben...

Miben lenne jobb? Miert nem mesz el hegesztonek? Ja, hogy inkabb potyogsz a monitor elott a futott-hutott irodaban relative ertelmes emberek mellett ahelyett, hogy rakkelto gozoket-porokat szagolgatnal egesz nap szarabb korulmenyek kozott? Fel kene fogni, hogy magas fizetes nem *jar* azert, mert valaki tanult +8 evig. Goto elso hsz-em a temaban, utolso mondat. Amig a fiatalok tobbsegenek budos a fizikai munka, addig ne csodalkozz, hogy egy vizgazszerelo pl. sokkal jobban keres egy kezdo fejlesztonel.

----------------------
"ONE OF THESE DAYS I'M GOING TO CUT YOU INTO LITTLE PIECES!!!$E$%#$#%^*^"
--> YouTube csatornám

Hjam mert hegeszteni csak a parki maszokat kell ugye?

Miert kell lenezni azokat akik nem a szamitogepet pufolik?
Miert gondolod hogy minden mas szakma egyszeruen megtanulhato es csak azok vegzik a mas munkat mert ok lustak?

En szemelyesen ismerem azt az embert aki a London eye-t hegesztette a kis kezevel.
Felhaborito hogy hatszamjegyu a fizuja £-ban...
Persze valoszinu mindenki kepes lenne arra amit o csinal. Vagy megsem?

Gondolkozz mar picit legyszives mielott felsobbrendunek titulalod a szellemi munkat.

Azt igy nem fogod megkapni es ha nem fogsz kulonbozni a tobbi vegzostol akkor kesobb sem.

Ne azert akarj tobbet keresni mert 4 evet raaldoztal valamire.

Azert keresel majd tobbet mert tobbet nyujtasz a konkurenciadnal ami barhogy is faj nem a hegeszto szakmunkas.

Amugy meg van az elore haladasra egy bevalt modszer:

Abba kell hagyni a langyos vizben valo onanizalast.

En pl amikor elhagytam Mo-t konkretan nullarol kezdtem ujra es nem masokra mutogattam hogy bezzeg ok miert keresnek tobbet.

+1000

Hát ezt nagyon jól mondtad!
Én konkrétan félek a jövőtől...
Nem lesz olyan ember, aki házat épít, szánt-vet, vagy kenyeret süt.
Nagyon közelinek érzem azt a világot, mikor ismét az étel és a lakhatás lesz a hiány termék. Mindenki "nagyon okosnak" fogja gondolni magát, miközben egy szöget sem képes beverni.

Van nagyon-nagyon sok szakmunkás is, sőt nagyon sok jó szakmunkás is, csak kár hogy őket kevésbé szeretik alkalmazni, miután elérik az 50 éves kort. Nyilván nem tud már megszakadni, az pedig összeegyeztethetetlen a mai szemléletekkel. Ez némiképp rontja a "szakmák" renoméját.

Villanyszerelő, gázszerelő tudomásom szerint hiányszakma. Gázszerelőről annyit, hogy szeptember-október tájékán kerestünk szakit, aki a konvektorokat nézné meg. Három-négy személyt hívtunk fel, 2-3 hétnél hamarabb senki se vállalta.
Van még más szakma is, utána lehet nézni, hogy állambácsi mely szakma tanulóinak ad (bizonyos feltételek teljesülése esetén) ösztöndíjat.

Gázszerelőt legkésőbb augusztusban hív az ember karbantartani, mert fűtési szezonban már oda mennek ahol nem fűt a készülék és fáznak. Van olyan cég aki júniustól, augusztusig egyre csökkenő mértékű, de kedvezményes árat számol a karbantartásra ha akkor kéred.

Nagyon egyszerű ennek az oka, úgy gondolom. Nem mindenki tudja megnyitni jelen esetben saját XYVill Kft.-t, XY-nak dolgozni pedig nem különösebben előnyös már szakmunkás szemmel sem. A környékünkön például szép számmal végeznek villanyszerelők, az más kérdés, hogy utána mindenki az EON-hoz és nem XYVill-hez akar bekerülni. Mondjuk nem értem, vajon miért...

Azért ezt nem kell olyan komolyan venni. Ha normálisan, rendesen csinálja, a munkavédelmi (túl)előírásokat betartja, nem (sokat) feketézik, akkor nagy félnivaló nincs.
Ha meg teszem azt, villanyszerelőként balesetet okoz, akkor alkalmazottként is ő lesz felelősségre vonva (max. a cégen keresztül).

Miért tud XYVill és társai olyan nagy határidővel vállalni munkát. Mondjuk általában azok a vállalkozók nem is foglalkoztatnak túl sok embert. Mindenesetre megértem, hogy ebben a szakmában is a nagy energiaszolgáltatók jelentenek biztos pontot. Itt a komolyabb munkahelyi baleset sem kizárt és lássuk be ilyenkor jobb egy nagyobb cégnél lenni, mint XYVill "ügyvezetőjét" hallgatni, hogy az inkább nem is a munkahelyen történt és különben is nem volt megfelelő védőfelszerelésed.

Nem feltétlenül egyetem függő ez, a "ranglisták" első 5 pozíciójában is van olyan egyetem, ahol az elmélet az Isten, a minden. Persze a képzés felénél nagyjából mindenkinek kiderül, hogy ez jó, jó egyetemre járunk, nagyon okosak vagyunk, de még semmi olyat nem tudunk, ami érne is valamit.

Erről ez jutott az eszembe:)
A 90%-uk fájdalmasan buta és vihog mint egy idióta
Persze, könyvtár-ruhatár szakon - "bölcsész" - miért kellene olyat tudniuk, amit egy okosabb általános iskolás kiscsoportos is tud

A Nagy Egyetemista-teszt I.: ELTE vs BME

https://vimeo.com/11690875

Azert van elvarazsolva, mert nem azt a kerdest tette fel, hogy hogyan tudna versenykepsebb lenni es ezaltal tobb penzt keresni,
hanem itt haborog, hogy elvegzett egy egyetemet es nem hajlandoak a cegek annyi penzt admi amennyit o szeretne.
Tul sok hozza hasonlo emberkevel talalkoztam az elmult idoszakban es en meg ezt a hozzaallast tartom felhaboritonak.
A hozza hasonloknak foglamuk sincs arrol, hogy nem a diplomajaert kapja a fizeteset. Egy ceg annyi penzt ad, amennyit er a munkaja
a delikvensnek.
En a helyeben elmennek egy olyan ceghez ahol tanulni, fejlodni tudnek (en ezt csinaltam) es ezt tamogatjak is. Peldaul a multik
altalaban nem fizetnek jol, de rengeteg idot, penzt, energiat forditanak az alkalmazottak kepzesere. Egy palyakezdonek tokeletes.
Par ev hasznos tapasztalattal mar lehet nezelodni jobban fizeto allasok utan.

Engem ez zavar a mai palyakezdokkel kapcsolatban. Keves az aki ugy kerul ki, hogy erdemi tudasa is van. Mindezt ugy, hogy
akar otthon, onalloan is rengeteg tudas el lehet sajatitani.
Erre itt megy a nyavogas, hogy mi az, hogy ilyen keveset ajanlanak csak neki.
Na en ezt a hozzaallast iszonyatosan utalom es sajnos egyre tobb van beloluk.

ez meglehet, hogy igy van. Azonban teljesen jogos a posztolo ama allaspontja, hogy a felsofoku tanulmanyok egy befektetes, aminek meg kell terulnie...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

> "mélyről" indítva
17 évesen magamat tartottam el a 60k-s, részmunkaidős, mekis fizetésemből. (öcsém a 16-ik születésnapja utáni ~harmadik napon kezdett; 16 alatt nem dolgozhatsz tanítási időben)
első fizetés, huszonegy-két évesen, 200k, saját albérletet akarsz, meg lakás már ma - sajnállak, b+.

(bocs, de egyre inkább felbaszol - részemről itt lezártam a topicban a „mihez kezdjek 200k-s fizetéssel?” témát, mert sokkal nagyobb paraszt leszek a végén.)
--
blogom

+1
Eleinte azt gondoltam en vagyok csak kicsit fasult de be kell lassan latnom hogy mas is ugy latja(minel tobbet megtudunk a topicnyitorol) hogy emberunknek lehetetlen elvarasai vannak es rendkivuli modon elegedetlen.
Az a baj hogy teljesen beleeli magat abba hogy neki milyen szar a helyzete holott jol kereso palyakezdonek szamit sajat elmondasa alapjan 90k megtakaritasra kepes havonta.

Ilyen hozzaallassal az 500k netto is keves lesz mert akkor a senior haverok mar 1m -et keresnek majd illetve nem lesz yacht mek karib tengeri nyaralas evente meg kulonben is mibol vesz majd 50 millas kertes pecot?

Párbeszéd innen (részlet):

subscope
En nem ertem, hogy miert masnak kell megoldania, hogy versenykepes legyel a munkaeropiacon.
kovacsakos
Miért kéne megoldania? Emiatt diplomáztam le. Ez már megoldott.
subscope
A diplomaddal nem lettel versenykepesebb.
kovacsakos
Mondjuk a befektetett idő és energia miatt gondolom versenyelőnynek.

Meg még egy (persze lehetne többet is keresni):
170e fizetésért ez esetben nem érdemes diplomát szerezni senkinek, annyit egy segédmunkás is kap.

És most mi is derül ki?

Ha csak a diplomám lenne, programozni nem tudnék. ... Tehát ezt nézve szerintem ez egy nagy plusz.

Akkor most miért is kell a diploma miatt több pénz? :)

Ahogy már azt is hasonlóan számtalan helyen írtam, mert érték. Érték, amit egy komoly befektetés előz meg. Ha nem befektetés, akkor tényleg kidobott időnek számítanak a diákévek. Mondhatja bárki, hogy huh, de kedvezményesen lehet addig utazni avagy mennyit lehet mellette dolgozva keresni. Lehet, de nem annyit, mint a minimálbér. Pedig annál kevesebből megélni már tényleg művészet. Ha pedig valaki nappali mellett megkapja már a minimálbért, annak azért a későbbi havi ~ +40e Ft-ért nem is érdemes végigcsinálnia az egyetemet. Ha ezekben a bérekben gondolkozunk. Persze, majd eltelik 2 év és többet keres, ami nagyszerű, de nagyjából még 10 évig fognak növekedni a kiadásai. Így pedig egy nagyon szegény 40 körüli ember lesz majd, akinek majd a gyereke sem fog autóval járni már 19 évesen. Pedig az ő szüleik is kezdték valahogy és nem, nem a gyerek sütipénzéből vették az autót, amit a gyerek nem önerőből tart fent és megy vele heti ~300 km-t. Ezek a réteg egyébként nem olyan keskeny, hogy ne lenne érdemes beszélni róla. Csak körül kell nézni kicsit, hány ember engedhet meg magának milyen "luxust", pedig nem nem kábítószer kereskedő, nem befektetési bankár és nem adócsaló mindenki. Szerintem valószínűleg csak ideje korán jól helyezkedett már és meg tudta szedni magát.

"havi ~ +40e Ft-ért"

Sajnos az van, hogy meg mindig nem nagyon erted a dolgot, pedig mar 20 ember probalja felnyitni a szemed. Most +40e, aztan leteszel az asztalra valamit, es ha tenyleg olyan jo vagy mint amilyennek mondod magad, akkor a befekteteseddel gyorsabban tudsz haladni, mint az, akinek nincs befektetese, tehat akkor es ott kell megtanulnia mindent. Aztan fel ev, es mar +80e, aztan meg egy ev, mikozben folyamatosan kepzed magad, de mivel egy biztos alapra epitkezel, befektettel tudasba, ezert hamarabb felsszedsz ujabb tudast, tobb felelosseget vallasz, es akkor lesz +120e. Aztan lassan programozni is megtanulsz, elengedi a senior fejleszto a kezed, lesz +250e, aztan eltelik meg 3 ev es lesz + 700e.

-
Big Data trendek 2016

"Érték, amit egy komoly befektetés előz meg."

Az, hogy idot es energiat fektetsz valamibe, az nem biztos hogy ertekes. Fektethetek en is idot es energiat arra, hogy arrebb rakom a vizespoharat meg vissza, az az ido sose jon vissza, viszont baromi haszontalan dolog volt. Vagy most holnap en fogom magam es befektetek 10.000 eurot a parnatoll bizniszbe, mert szeretem a kenyelmes parnakat, az meg nem jelenti azt, hogy en a belathato idon belul kenyelmes parnan fogok aludni, vagy hogy a befektetesem egyaltalan megterul.

Az egyetemben az érték az, hogy segít megtalálni a választott területeden és segít abban, hogy elmélyedjél benne.

Vannak olyan tárgyak amik megalapozzák ezt, valamint vannak tárgyak amik segítenek elmélyedni egy területen. Ezek leginkább a szakirányos tárgyak. A BSc-s diploma annyit jelent, hogy már egyedül is tudod folytatni a tanulást és már egyszerűbb feladatokat rád lehet bízni. Kicsit sántít a hasonlat, de olyan mint az auto jogsi. Kb onnantól már egyedül is tanulhatod/gyakorolhatod a vezetést.

Mesterképzés ebben a hasonlatba egy átfogó vezetéstechnikai tréning, ahol megtanítják mélyebben a vezetést, ahol a vezetés elméletét mutatják meg, valamint azt, hogyan ültesd át a gyakorlatba.

A PhD meg a versenyző képzés, ha azt elvégzed, akkor vagy junior versenypilóta, ahonnan még nagyon messze van a világbajnoki cím.

Ennek megfelelőek is amit a diplomához elvárnak. Ha lesarkítom, akkor BSc-n programot/terméket kell készíteni, MSc-n már a matek része számít (az adott területnek megfelelő matekra kell gondolni), de még "felhasználás" szempontjából kb értelmezned kell tudni a tudományos cikkeket és ezeket átültetni a gyakorlatba, PhD-n már neked kell kitalálni és megírni a cikkeket.

Persze ha az autóvezetőit példát vesszük van olyan, mint pl F1-ben Max Verstappen, hogy már a jogsija előtt F1-es pilóta, de azért azt is lássuk, hogy ez nem a többség.

Az, hogy diplomád van még nem jár semmi. Persze jobbak az esélyeid, de a te tudásod tölti meg tartalommal a diplomát.

A tanár csak segít végigmenni az úton, de az utat te választod és neked kell végigmenned rajta. Van egy egyszerű szabály, ha a tanár mond valamit az órán és te nem érted az a tanár hibája. De ha te nem kérdezed meg akkor onnantól a te hibád. Tudom ez nem általános, nehéz is rászoktatnom a hallgatóimat, de ahogy megtörik a jeget már minden rendben van.

Az eddigi hozzászólásaidból az jön le, te még nem igazán találtad meg a helyedet. Szerintem ezt tisztázd le magadban. Remélhetőleg kaptál a tanáraidtól annyit, hogy már gond nélkül meg is valósítsd. Ahogy nézem eléggé sokan vagyunk akik hajlandók vagyunk segíteni neked mindenben. De mi csak segítünk.

lehet mellette dolgozva keresni. Lehet, de nem annyit, mint a minimálbér. Pedig annál kevesebből megélni már tényleg művészet. Ha pedig valaki nappali mellett megkapja már a minimálbért, annak azért a későbbi havi ~ +40e Ft-ért nem is érdemes végigcsinálnia az egyetemet.

Erre reagálnék.

95-ben kezdtem programozóként dolgozni, és pár hónappal később beíratkoztam egy 4 éves főiskolára, amit 5 év alatt végeztem el.
1997-ben már a 95-ös fizetésemnek kb. a négyszeresét kerestem, és kb. háromszorosát az akkori pályakezdő fizetésének (ugyanannál a cégnél).
Jöttek az új munkahelyek, a fizetésemelések, a több kihívást tartalmazó feladatok.
Nagyon sokáig senki nem kérdezte, hogy van-e diplomám (a CV-ben annyi volt, hogy a főiskolára jártam 1995-2000-ig)
Az első alkalom, amikor valaki rákérdezett, hogy de akkor ugye van diplomád, az egy fejvadász volt, vagy 2008-ban, vagy 2009-ben lehetett. Amikor azt mondtam, hogy igen, az elég volt.
Ebben a hónapban, 2016 februárban történt először, hogy a jelenlegi cégem egyik ügyfele, ahová márciustól megyek dolgozni, végez egy háttérellenőrzést, és ennek részeként pl. a főiskolával is felveszik a kapcsolatot és megkérdezik, hogy tessék mondani, ennek a gee-nek valóban van diplomája?

Főiskola mellett dolgozva nem voltam épp szegény, de pár évig nem tudtam lakást venni. (nem volt semmi családi háttér). Azt hiszem, 98-ban vagy 99-ben sikerült végül. Persze hitelből. Rá pár évre lecseréltem a Trabantot. 40 évesen nem voltam szegény, de kőgazdag sem. 40 évesen házat vettem. Hitelből. A gyerekeim nem kapnak autót 19 évesen, mert feleslegesnek tartom és valószínű nekik sem erre komoly igényük. De ha bármelyik 19 évesen azt mondja, hogy neki kell egy autó (és tényleg), akkor veszek egy használt olcsó kisautót neki.

Kidobott munka/évek a diploma megszerzése?

Nem.

Anyagilag megérte?

Nem.

Viszont simán lehet, hogy vannak olyan állások, amiket nem kaptam volna meg, ha nincs a CV-ben a főiskola feltüntetve. Persze lett volna helyette másik állás. De így, hogy van diploma, nincs az a nyomasztó tudat, hogy hátha pont emiatt nem kapok meg majd egy pozíciót.

A te diplomád neked érték, nem másnak. Neked érték, mert neked lehetőség. Nem elsősorban juniorként, hanem majd később.
Nekem mindegy, hogy van-e diplomád vagy sem.
Ha megírod a Java tesztünket 7 pontosra vagy jobbra, akkor behívunk.
Ha felveszünk akkor van 3 hónapod bizonyítani, hogy megtartsunk.

A cégnek effektíve hasznot termelni egy junior átlagosan 6 hónap után tud.
A nagyon durván jók 3 hónap után.

Nem értem milyen +40-ekről beszélsz...
Egy jó szakember messze nem minimálbér +40-et keres.
Tanulni kell folyamatosan, és sokat, jól melózni, ez igaz. Diplomától függetlenül.

--
Gábriel Ákos
http://ixenit.com

Ezt mind megértem és mondhatjuk egyet is értek, de ahogy tapasztalom egy-egy pozícióhoz elvárt tudásnak az 1-2%-a vehető az egyetemen tanultakból és 99-98%-ot pedig önerőből kell mellétenni, mert azokról ott szó sem esik. Így pedig az első fix, teljes munkaidős állást megszerezni borzasztó nehéz.

Hát igen... ha a tanulmányok elvégzésén túl egyebet nem tanultál az iskolában vagy bárhol, úgy - ebben az iparágban - tényleg nehezebb.

Egy megoldás: bele kell tenni pár hónapot otthon. Ezt egyébként interjún nyugodtan be lehet vallani.
Másik megoldás: járogatsz interjúzni. Ez amúgy hasznos, megtanulsz helyesen viselkedni. Ha figyelsz, megtanulod miket kérdeznek. Ha nem tudod, utánanézel.

Előbb-utóbb megütöd azt a szintet amivel már felvesznek valahova.
Nem (nagyon) alkuszol fizetésre, hanem elmész oda melózni.
Vagy megtetszik és akkor maradsz hosszan, vagy nem, és akkor fél-egy év után lépsz.

Szerintem, kb.

... bár ahogy most a munkaerőpiac kinéz, vannak cégek ahová akkor is felvesznek ha két füled van, más semmi...

--
Gábriel Ákos
http://ixenit.com

> Így pedig az első fix, teljes munkaidős állást megszerezni borzasztó nehéz.

Nekem az első nem-gyakornoki állásom úgy lett, hogy egy korábbi cégtől, ahol már voltam gyakornok, felhívott a HR egy ajánlattal.

De persze ehhez az kellett, hogy sírás helyett inkább valami konstruktívat csináljak.

Hallodtibi, ha nem rinyalnal, itt lenne a HUP. Vagy a stackoverflow.
Semmi baj az autodidakta móddal. A diplomád ELVILEG pont azt jelenti, hogy minimális segítséggel (neadjisten direkt akadályozással) meg tudsz tanulni valamit.

Adják ugye a diplomamelléklet, a jegyeiddel meg kreditértékekkel, de SENKI nem kíváncsi rá, hogy prog2(java)-ból hanyas voltál. Sőt, ahol kérik interjúra a mellékleted, oda be sem szabad menni.
Miért? Mert nem a tudásod nézik, hanem hogy hogyan mákoltál/szoptál be egy laborzh-t, vagy mennyire voltál csókos vizsgán, ami ugye köszönő viszonyban sincs azzal, hogy _mit tudsz_.

Ott a cousera meg edX meg codecademy, meg egy rakás másik ingyenes kurzus, toljad. Nem fog a párna alól a fejedbeszivárogni.

Az a sok idő, amit az itteni hozzászólásokba beleöltél, felránthattál volna egy oracle xe-t és szopkodhattál volna vele, vagy 3 virtualboxot és tomcat-ek közti clusteringgel szórakozhattál volna. Vagy bármi, csak nem kifogások keresése.

Ez a csókos dolog is inkább csak mítosz.

A helyzet ezzel szemben az, hogy az aki bejár órákra, figyel, kérdez, arra törekszik, hogy megértse az anyagot, annak szívesen segít az oktató.
Aki meg nem megy be / WoW-ozik a hátsó sorban, nem kér segítséget, nem kérdez azzal egyszerűen nem lehet mit csinálni.
Ez az úgy sem lesz rá szükségem hozzáállás meg IT-ben kicsit vicces, mert vagy így van, vagy pedig nem. IT-ben eléggé nehéz jósolni. Annak tükrében pedig, hogy a többség 2 értelmes mondatot nem tud mondani arról, hogy mit szeretne, pláne vicces.

Van egy hallgatóm, a szerencsések egyike mert meg tudta mondani merre akar elindulni, valamint eldöntötte, hogy ennek a legmagasabb szintje érdekli, valamint ezt a tudást az iparban akarja pénzre váltani. Egy ilyen embernek nagyon könnyű segíteni. Nem arról van szó, hogy mindent megért elsőre, de ha valami nem világos kérdez, ha kell 3x,4x is. Ezzel nincs baj, én is így csinálom/csináltam. Ami fontos, hogy megpróbálja összerakni a képet.

Szerintem te is döntsd el, hogy mit szeretnél csinálni, ha ez megvan, akkor szerintem van ezen az oldalon elég ember akik tudnak és hajlandóak is segíteni. Azt is meg fogjuk nagyságrendileg mondani, hogy mi lesz a választott területedből a BSc, MSc, PhD szint. Ezek közül szintén eldöntheted, hogy melyik fele érdekel a dolognak, tehát eldöntheted, hogy MSc, képzést nézzél, vagy inkább tanfolyamot, vagy csak saját hobby projekteket csinálj. (bár a hobby projektek minden szinten hasznosak, meg leírhatnád mit csináltál eddig a codewars-ban)

Nevek emlitese nelkul, csoporttarsam volt olyan emberke, aki ugy ment at elottem szigorlaton, hogy az aznap 00:10-es premier elotti vetetesen latott filmet beszelte meg a tanarral tetel helyett.
Nem hiszed? Nem muszaj, de en az ilyen tapasztalatok utan siman elhiszem a durvabb sztorikat is.

De valoban, szuk reteg. Csak gondolj bele, hogy jon hozzatok egy gyerek 4-es/5-os diplomaval, es lehet hogy vegigpuskazta az egyetemet, meg zarovizsgan is(!!!!!!).
Mindig resen kell lenni :-D

nalunk volt egy tag, legyen a neve most Ferko, aki mindig hetfon reggel utazott vissza a suliba. Csakhogy ez azzal a mellekhatassal jart, hogy a programozas orat skippelte igy. Aztan amikor eljott az igazsag pillanata (programokat irni), akkor finoman szolva nem ment. Felev vegen a tanar azt mondta neki, hogy csak ugy engedi at egy kegyelem kettessel, ha kovetkezo felevben 3 karot beir neki, mondjuk ugy, inspiracio gyanant. A kovetkezo felevben 3-4-en irtuk a koliban Ferkonak a hazikat, es annyira jol ment (igy!) neki, hogy meg a 3-as is meglett neki. Nekem amugy 4-es lett (sajat gep nelkul azert meglehetosen korlatozottak voltak az ember lehetosegei). Ezt csak azert mondom, mert amikor Ferkoval osszefutottam a vizsgaidoszakban, es mondtam neki, hogy 4-es lettem, azt mondta, akkor o is megy a 4-esert :-) Nyilvan nem ment, mert amugy o is sokat ult a gep elott, csak akkor mindig a scorch-csal jatszottunk multiplayerben. Mondjuk abban jo volt :-)

De az igazi alazas 3. even volt, amikor mikrokontrollert programoztunk. Megint csak 4-es lettem (a feladat megoldasa utan meg ossze is kellett kotni az en programom az elottem levo hallgatoeval, de valahol valtozonev utkozes volt, keves ido volt, de sok stressz, szoval 4-es lett). Ferko meg - aki Pascal-ban nem tudott megirni egy hello world-ot, majd assembly-ben biztos brillirozni fog :-) - szoval megint mentoakcio: leirtak neki papirra a feladat megoldasat, o azt bepotyogte, es 5-os lett! (Neki nem kellett szivni a testreszabassal). Aztan jon oda hozzam, hogy neki 5-os lett, nekem hanyas? (Emlekeztetoul: 4) Majd azzal a punchline-nal valtunk el, hogy ha nem ertek valamit, akkor majd szivesen segit :-)

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Államvizsgán bukás mondjuk azért jelent valamit...
Mindenesetre a fentiekben felsoroltak talán egy évfolyamból 1-2-szer fordulhatnak elő. Nem mondom, hogy nincsenek komoly hátszelesek, de kicsit már ránézésre, de legkésőbb az első megnyilvánulása után lehet már valamelyest következtetni erre. Ők általában nem "átlag" hallgatók.

Azt hiszem ezek a kirívó esetek inkább az oktatási rendszer lejáratását, a megszerzett képesítés lealacsonyítását célozzák. Pedig a "valakinek a valakije" fogalom mindenhol jelen van, kiküszöbölhetetlen. Erről azonban nem kell beszélni, mert azoknak az embereknek már megvan a fix helyük a későbbiekre is. Erre megint számtalan példát lehetne hozni.

ennek az esetnek semmi koze az oktatasi rendszer lejaratasahoz, Ferko senkinek a senkije nem volt...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Nekem sincs diplomám, mint innen gondolom még néhány kollegának.

Viszont az edx/coursera/stb.-ket én is csak ajánlani tudom. Heti 5-10 óra befektetéssel jó szórakozás. Pláne, ha olyan kurzust választasz, ami érdekel, az előadó is jó, illetve a feladatok is elgondolkodtatóak.

Erről is írtam már ebben a terjengőssé vált topikban. Egyébként igen, tettem érte, nem álltam meg annál a nagyon alapszintű tudásnál, hiszen most az sem tudnám egyáltalán milyen irányba keressek...
Egyébiránt továbbra is vallom, hogy ha ezekre a "nagyon gyorsan elavuló" technológiákra jobban koncentrálnának az egyetemek, könnyebben lenne meg az első "igazi" munkahely. Amúgy is az utóbbi a lényeg, főleg hogy számtalan komment számol be arról, hogy tovább lépni majd az első munkahely teljesítménye alapján lehet a bértáblában.

"Erről is írtam már ebben a terjengőssé vált topikban. Egyébként igen, tettem érte, nem álltam meg annál a nagyon alapszintű tudásnál, hiszen most az sem tudnám egyáltalán milyen irányba keressek...
Egyébiránt továbbra is vallom, hogy ha ezekre a "nagyon gyorsan elavuló" technológiákra jobban koncentrálnának az egyetemek, könnyebben lenne meg az első "igazi" munkahely. Amúgy is az utóbbi a lényeg, főleg hogy számtalan komment számol be arról, hogy tovább lépni majd az első munkahely teljesítménye alapján lehet a bértáblában."

"Nem."

fix'd for you

Olyasmi válasz lenne itt elfogadható, hogy "igen, van egy rakás hobbiprojektem", vagy "igen, elvégeztem néhány plusz kurzust a coursera-n", stb. Amit most itt leírtál, azt jelenti röviden, hogy nem.

Az itt olvasottak alapján semmivel nem nyújtasz többet munkavállalóként, mint az átlag frissdiplomás, így a munkaadók sem nyújtanak többet, mint egy átlag frissdiplomásnak. De javíts ki (konkrét adatokkal!) ha tévedtem.

A KSH 2014-es felmérése szerint Magyarországon a legfelső jövedelmi decilis családjaiban olyan 200e körül volt az egy főre jutó elkölthető jövedelem átlaga. Ez egy reálisan megcsíphető kezdő/junior nettó jövedelem. JEE vonalon még lehet akár több is, ráadásul 3-5 év távlatában simán duplázódhat, ha jól teljesítő és hasznos munkaerő leszel, megbecsülöd magad, és normális, prosperáló cégekhez kerülsz. Olyan szakmád van, amivel pályakezdőként rögtön a társadalom legjobban kereső 10%-ában indíthatsz. Ez az objektív mérce a helyzeted megítélésére, nem a szubjektív elvárásaid.

Sajnálom, hogy csalódtál, de én - és még sokan mások - direkt azért mentünk BME mérnökinformatikus szakra, hogy fejlődjön a logikai képességünk, megtanuljunk rendszerek szintjén tervezni, illetve tágítsuk a látókörünket. Szerény véleményem szerint egy jó képességű ember kódolni otthon is meg tud tanulni, és az IT pont az a műszaki terület, ahol diploma nélkül is el lehet helyezkedni elég jó pozíciókban.

Szia,
Szerintem az a gond, hogy te az egyetemeken tételeket és képleteket magoltál, nem pedig a tárgyterületek rendszerezési logikáját, módszertanát és alapjait sajátítottad el. Ez utóbbi nincs leírva, de amikor már az N-ik algebrai tételt tanulod meg értelmezni (nem bemagolni, értelmezni!), vagy a K-ik algoritmikus problémát próbálják a fejedbe préselni, lassan - ha nem is veszed észre - ki kell alakuljon benned egy szemlélet, hogyan kell a következő problémáknak neki veselkedni.
Ezt a részét sajnos nem lehet tankkönyvben leírni, mindenkinél kicsit más, kicsit másképp zajlik, csak az eredmény hasonló. De szerintem valójában ebben különbözik egy egyetem egy átlagos középiskolától: Nem kész megoldásokat ad , hanem rávezet arra, hogy juss el magad ugyanoda. Itt nem eszközöket kell kapnod, amiket csak be kell vetni az élet különböző területein, hanem a tudást, hogy építs magadnak új és fejlettebb eszközöket. Ha mégsem így tennék, hanem a technikai gyakorlatra (tehát az eszközökre) fektetik a hangsúlyt, akkor az inkább főiskola - ott már jogosan várod el az azonnal bevethető tudást, szerintem.
Persze, lehet, a megközelítésem téves, a tévedés jogát fenntartom :)
Üdv,
LuiseX

Az ugye megvan, hogy már nincs főiskola, mindenhol bsc-vel kezdenek? Végső soron te is azt írod, hogy ami most megy, annak nem így kellene mennie, hanem a master, doktori anyagának kellene lennie. De nálunk a nagyokosok csak húztak egy vonalat az osztatlan képzés 20-30 emberre kitalált 30 évvel ezelőtti felépítésében.

Szia,
Igen, ezzel a részlettel tisztában vagyok ;)
Ellenben, ha összehasonlítasz egy BME-s vagy OE-s képzést, a mai napig jellegűkben különböznek. A tanárok, bár elvileg Bsc/Msc megy papíron, továbbra is a régi beállítottságú anyagokat adják le és a korábbiakhoz hasonló módon kérik számon, ezáltal, ha névlegesen nem is, de a gyakorlatban fentartják a korábbi jellegét az egyetemeknek/főiskoláknak.
Legalábbis, 3-4 éve ez a mellékhatás még jelen volt. Manapság már nem nagyon néztem az egyetemi tananyagokat.
És igen, igazad van, a mi Bsc/Msc képzésünk elég idióta, nem csak a vonal húzás miatt, hanem amiatt is, mivel egyetlen egy aláírással egy teljesen más metodikára kihegyezett képzési rendszert próbáltak átvinni ebbe a megoldásba. Az eredményt fentebb taglaltam :)
Üdv,
LuiseX

Igen, valamelyest tehet róla. Még alapszakosként gyakorlati helyet keresve tapasztaltam meg, mennyire tehet róla, azáltal, hogy a nyári időszakra gyakornoknak valakit heti 15.000 Ft-ért akar foglalkoztatni. Attól, mert valaki vidéki nem kell ellehetetleníteni és elvenni azt a lehetőséget, hogy valóban gyakorlatot szerezhessen. A fenti összegből viszont nyáron nincs olyan város, ahol akár csak egy kollégiumot is kiadnának annyi(375 Ft-os órabérrel fizethető) pénzért havonta.(Hol fesztivál, hol rendezvény látogatói felnyomják az árakat.)
Persze ezekkel a lehetőségekkel nem kell élni, viszont ha mondjuk ebben az esetben magyaráznák valakinek meggyőzően, hogy a heti 15.000 Ft-os fizetés valójában egy főnyeremény, még el is hihetné az illető.

Szia,
Bocs, hogy megkérdezem, de oda pénzért, vagy gyakorlati tapasztalatért mentél volna? Azért, van a 2 között különbség, sokszor nem is kevés.
Nekem is volt munkám, ami arról szólt, hogy pénzt keressek, és volt olyan munka helyem, ahova csak azért mentem, mert jól fog kinézni az önéletrajzban és még talán ragad is rám valami.
Ezt a kettőt mindig el kell különíteni, bármennyire is furcsának hangzik.
A USA-ben például bevett gyakorlat, hogy a gyakornokok _nem_ kapnak fizetést, sőt, sokszor a kezdők sem. Ha azt nézzük, ehhez képest a havi 60 nem is annyira világvége helyzet.
( Mellékesen, emlékeim szerint a nyári kolesz olyan 20k körül volt/hónap, ha 40k-ból nem tudtál volna mellette megélni, hááááát, az kellemetlen. És, bár lehet, neked furcsa lesz, de 19 éves koromban nem kaptam autót, sőt, akkor tájt jogosítványra se lett volna pénz. De mégsem haltam bele, és halálos nyugalommal dolgoztam az egyetem mellett, mintha ez lenne a legtermészetesebb.
Mondjuk tény, hogy végül nem lett diplomám, de amiért az egyetemre mentem, azt személy szerint így is megszereztem onnan:) )
Üdv,
LuiseX

Tapasztalatért mentem volna. Ennek ellenére nem oda mentem, hiszen keresve és tippek alapján találtam már akkor is olyat, ahol annak dupláját megadták. Nem, nem azért volt fontos, hogy abból gazdagodjak meg, csupán egy kollégiumot sem adnak már ki nyáron 20e-ért, mert év közben is olyan körül van a "nagyon kedvezményes hallgatói férőhely". Ha pedig nem is a saját egyetemed kollégiumába mennél, a helyzet még rosszabb. Ha pedig van a város környékén egy fesztivál, aminek a látogatói a napi 4e-t is meg tudják fizetni a szobáért, akkor még rosszabb helyzetben vagy. Az USA-ban lehet megéri(vagy nem esik nehezére!) a szülőnek fizetni a kiadásokat, de nálunk nem, ez Magyarország, még mindig! :)

Az autót nem azért mondtam, mert nekem volt/van, de azért el kell gondolkozni, hogy azon gyerekek szülei 20 éve mibe és hogyan fogtak vagy hogyan alakították a karrierüket. Ez ugyanis nem egy ritka jelenség, pedig gondolom 19 évesen másnak sem lenne olyan egyszerű egy autót fenntartani.

Szia,
Az _akár_ 250k-s fizetés úgy jöhet össze, hogy megéred a cégnek azt a 250k-s kezdő fizetést. Pl. az egyetem alatt már összeszedtél valahogy 1-2 év tapasztalatot hasznosítható területen ( akár diákmunka, akár kollégiumi rendszergarázdálkodással ), és még emellett nem csak a tankönyvi anyagokat tanultad meg , hanem szedtél magadra más tudást is.
Ekkor akár többel is lehet kezdeni.
Ehhez azonban nem az alap diploma kell, hanem az is, amit mellé összeraksz ez az idő alatt. A diploma önmagában a beugró a vizsgára, amit állásinterjúnak hívnak. A jegyet a többi hozott tudás adja majd meg :)
Üdv,
LuiseX

Szia,
Tudom manapság már kiváltható tapasztalattal vagy felmutatható tudással, csak egy hasonlatot tettem le, mit is jelent a diploma az életben :)
( Én se rendelkezek diplomával és személy szerint nem is bánom, hogy elbénáztam végül - nem tagadom, én szúrtam el annó - de ezt már kifejtettem máshol :) )
Üdv,
LuiseX

Szia,
Alapvetően amivel mellé siklasz az az, hogy egyedül akarsz egy szobát bérelni, kis google után megnéztem , havonta 20k/ ágy a kollégium jelenleg. Ha a saját egyetemd kolijába mész, ahogy szokás ezt az un. nyári kollégiumban, átlagosan +10% a díj ( nálunk ez volt a ráta ).
Ez nem olyan sok, mivel közben tudsz egész nyáron dolgozni ( megtettem, nem is olyan régen, kb. 3-4 éve ), és valahogy még túl is éltem. Sőt, be kell valljam, bármily erkölcstelen, élveztem is életem azon időszakát... (aka. bulikra is jutott ).
És, miért mennél az egyetemedtől messze? Általában az egyetemek közvetlen vonzás körzetében található pár gyakorlati hely, ahol megtudod szerezni a minimális óraszámot legalább, és ha jól végzed a dolgod - a legtöbb helyen legalábbis - gyakorlat után kaphatsz állandó munkát is ( ami már rendes fizetésért megy ).
És, igen, Magyarországról beszélek, figyelembe véve a magyar lehetőségeket a magyar árakon, nem csak a magyar elvárásokkal. Nem sírni kell rajta, hanem adaptálódni, és nem a mát figyelni, hanem a holnap felé haladni.
Ezek a dolgok azok, amik nem fognak most megtérülni, sőt, lehet , hogy még duplán meg kell húznod a nadrágszíjat, DE 2-3 év múlva kamatostul visszaadják, amit áldoztál értük. Feltéve, hogy hajlandó vagy meghozni a megfelelő áldozatot, és kivárni a holnapot.

A 20 évvel ezelőtti dolgokon kár lovagolni. 20 éve voltak, és mindenki másképp emlékezik. Azt legtöbbször elfelejtik például, hogy sokszor nem te választottad a munkahelyet ( általában mérnöki vagy tanári karrierrel) , hanem beosztottak valahova. Vagy elfogadtad, vagy éhen haltál. Manapság már választhatsz...
Nem mondom, hogy jobban élünk 20 éve, sem azt hogy rosszabul. Szimplán azt, hogy másképp. Sírni felesleges emiatt, illene inkább elfogadni és alkalmazkodni, vagy megszökve eret felvágni.
A diploma kapcsán még annyit elmondanék, hogy ne úgy nézz rá tényleg, mint ami holnap megtérül. De 5 éve múlva, amikor közted és egy diploma nélküli közül kell kiválasztani a lead dev.-et, a diploma előny lehet. Persze nem biztos, mivel ehhez le kell tenned ugyanazt, mint a másiknak...
Jelenleg annyira lehet jó, hogy általában egy kategóriában kezelnek (kis túlzással) a 2 év szakmai tapasztalatú emberekkel ( és hidd el, ez nem kis előny a piacon pályakezdőként). De nem most lesz igazán értéke, hanem a jövőben, ha teszel mellé.
Mondom mindezt diploma nélkül, ugyanis általam a léc másik végén: Közölték velem, hogy nem lenne rossz amit mutattál a teszten, de egy diploma vagy némi tapasztalat kellene mellé...
Üdv,
LuiseX

U.i: Annyit még hozzátennék, hogy a pályakezdők előszeretettel megfeledkeznek valamiről, amit elszalasztanak egyben: Egyetem mellett tudsz szakmai diákmunkára menni, szakmai tapasztalatot felhalmozva ( ha nem is szakirányút ).
Saját tapasztalatból mondom, hogy bár fejlesztőnek készültem mindig is, a 2 év support munkát eddig mindenhol értékelték, függetlenül attól, hogy éppenséggel programozónak jelentkeztem. Leginkább azért, mert ez igazolja nekik, hogy a szocializálásom és munkahelyre szoktatásom nem az ő feladatuk. Bármennyire is csúnyának hangzik, ez manapság elég komoly terheket adhat a munkáltatónak egy pályakezdőnél.
Annak idején részben pont a diákmunka lehetősége miatt mentem egyetemre (diákot szívesebben alkalmaznak a cégek, mivel olcsóbb és még ki is szervezhető, csak költségként elszámolva egy diákmunka közvetítőnek ), részben szociális kapcsolatokat építeni, és csak harmadsorban tanulni/alapozni a későbbi ismereteket. És, nem szerepelt egy percig se a céljaim közt maga a diploma, nem véletlenül. Nem ez a legértékesebb egy egyetemen szerintem, de ezért kövezzetek meg nyugodtan.

Vidéki egyetem esetén problémás lehet a saját egyetem kollégiumában maradni nyáron szakmai gyakorlat végzés szempontjából. Jó pár cég "kizárólag a kötelező szakmai gyakorlat erejéig fogadunk" állásponton van vidéken. Ha tényleg láttál olyan fővárosi kollégiumot, amit nyáron ~20.000 Ft körül kiadnak nagyon szívesen fogadnám itt is egy ajánlatként.(2 évvel ezelőtt többet fizettem érte és még csak nem is Bp.-n...) Azt azért beláthatjuk, hogy az ilyen szállásbérlést csak egyedül lehet megoldani, mert lehet, hogy XY nem épp arra a 6 hétre-2hónapra menne(ha még abba a városba is) vagy XY a barátnőjével szeretne ott lakni vagy XY Z-vel szeretne lenni. Így azért elég rendesen szűkül a kör.

Szia,
Én a Nagytétény úti kollégiumban laktam nyáron ( ahol amúgy BME-sként voltam év közben ) , ha emlékeim nem csalnak kb. 22 ezer forintért, 4 éve.
A legtöbbször érdemes a gyakorlatot inkább diákmunka helyszínén megvalósítani. Ilyenkor ne konkrét K&F feladatkörökre gondolj, rengeteg hagyományos fejlesztői/támogatói munka van, amit el lehet számoltatni kötelező gyakorlatnak.
Pedig célszerű együtt mozogni, költség hatékonyabb. De ha ez nem megoldható, akkor lehet keresni másokat, akiknek alkalmas lehet az érintett időszak. És nem, nem látom be hogy csak egyedül lehet megoldani: Akár facebookon meg lehet hirdetni ismerősi körben, akár hirdetni is lehet fórumokon, hogy társbérlőket keresel 1-2 hónapra. Hidd el, más is van ebben a helyzetben, és nagy eséllyel hajlandó társulni is az olcsóbb díjjakért.
Persze, ha félsz idegenekkel együtt lakni, ezen nem lehet segíteni. Akkor annak meg kell fizetni is az árát :)
Üdv,
LuiseX

Itt nem félelemről van szó. Ez hasonló szituáció, mint amikor valaki először kerül egyetemre. "Huh, itt aztán nagyszerű a légkör, mindenki segítőkész, mindenki jó fej, minden teljesen oké." Nagyjából 2 év után látja be, hogy ebből semmi sem igaz. Pénzben meg amúgy sem volt, nincs és soha nem is lesz barátság. Persze, sok mindent/mindenkit lehet keresni a közösségi oldalakon, de senki sem fog más érdekében egy lépésnyi kényelmetlenséget sem vállalni, az olcsóbb díj pedig majd az osztozkodáskor derül ki, hogy neked személy szerint valóban olcsóbb volt e.

Szia,
Ha így véled, akkor nézd meg a jelenlegi albérlet árakat. Sajnos, ezek nem egy emberesek már, kissé elborult a piac.
És igen, ez üzlet, de nem kell vérre menned az üzlettársakkal, akár még fennállhat a jó viszony is.
Jelenleg sem egyedül bérlem az albérletet, és lehet, hogy néha kényelmetlen, de ilyen az élet. Ha boldogulni akarsz, akkor vannak kompromisszumok amit meg kell kötni és áldozatok, amiket meg kell hoznod.
A másik lehetőség, hogy jó helyre születsz, és mindent a hátsód alá kapsz, de valami azt súgja, veled sem ez a helyzet.
Üdv,
LuiseX

Öcsisajt, ha én fogom megalapítani a következő Facebookot, akkor se fog a gyerekem 19 évesen autóval járkálni.

Egyre biztosabb vagyok benne, hogy téged nem szimplán átvertek a haverjaid a fizetésükkel, direkt azért csinálták, hogy elkezdj sírni egy fórumon, és most a monitor előtt szakadnak rajtad.

Körül kell nézni kicsit nyitott szemmel... Meg kell nézni, hogyan él egy egész komoly rétege a korosztályomnak. Nem, nem mindenkinek milliárdosok vagy kábítószer kereskedők a szülei és még csak nem is fordítják a gyerekre a havi fizetésüket. Utóbbit egészen nonszensznek érzem ennyi idősen, nevetséges, kész röhej, hogy valaki a szüleit húzza le, mert ő most épp "tapasztalatot gyűjt". Ez nálunk már korábban sem volt divat ilyen formájában.
A gyerek pedig amúgy nem a 375 Ft-os órabéréből tesz félre "luxusokra".

Szia,
Bocs, de... Te mivel töltöd a napodat? Nézel néha tv-t is, és elolvasod a nyomtatott sajtót? Esetleg elmész suliba?
És igazából, aranyos az érték ítéleted a kollégákra, pedig, a linkje egész korrekt szerintem a témában: Te is látszólag pont ebben a szindrómában szenvedsz, akár hiszed, akár nem.
Ahelyett, hogy adaptálódnál a jelenlegi helyzethez, épp azt ellenzed, hogy "csak ennyit és ennyit keresek" és "5 év múlva se leszek a világ legnagyobb embere"... Pont Y generációs szindróma.
Ahelyett, hogy hátranéznél, és értékelnéd, hova jutottál eddig el, azon keseregsz, hogy milyen ajándék csokit nem kaptál meg...
Üdv,
LuiseX

Szia!
Szerintem a jobbra törekvés alapvető emberi tulajdonság. Sarkított, de akár valaki az érettségi után is mondhatná, hogy "hm, a tudás birtokában vagyok!", pedig ha él az összehasonlítás sokkal reálisabb képet adó lehetőségével, láthatja, hogy ez nem így van. Szóval nem az egyén, hanem a többi ember szabja meg, mi a jó, mi az elég és mi a kívánatos, ez mindenben így van.

> Szerintem a jobbra törekvés alapvető emberi tulajdonság.

Tökéletesen igazad van, viszont az nem számít törekvésnek, hogy telesírunk egy fórumot.

Játsszunk el a gondolattal: mondj három dolgot, hogy miért pont neked kéne átlagon felül keresni a több ezer hasonló pályakezdő közül. Olyasmikre vagyok kíváncsi, hogy mit tettél ezért a célért, vagy éppen miben vagy náluk jobb.

Valójában itt nem én sírtam, sokan mások fogalmaztak meg ilyen és hasonló gondolatokat. Mondjuk hozzáteszem nekem sem tetszett, mert nem arra voltam kíváncsi, ki hogyan osztja be diplomásként a minimálbért, sőt azzal kapcsolatban sem kértem tanácsot, én hogyan osszam be. Ez szerintem irreleváns.
Mit tekintünk átlagon felülinek? A propaganda szerint egy kezdő nettó 180e körül kap havonta.
Onnantól kezdve, hogy valaki szerint 2 évvel ezelőtt a diploma nélküli heti 15e Ft normális bérezés lett volna okafogyottá válik a kérdés. Aki szerint másokkal bratyizva kell közösen lakást/kollégiumi szobát bérelni és érvényesülni szerintem szintén nem ismeri a MAI viszonyokat. Ezt/ezeket be lehet beszélni valakinek, aki nem ezen a világon él, de aki már akkor is nevezett összeg dupláját kapta, azzal nehéz elhitetni. Azzal meg végképp nehéz elhitetni, aki ismeri az embereket.(Ugye a Te kérdésedből is a másik elnyomása következik.)
Kérdésedre válaszul feltehetőleg valamiben jobb vagyok(Habár én nem szoktam ilyen fellengzősen fogalmazni.), az hogy most még nem találtam még meg azt a helyet, ahol ezt érvényesíteni tudom valóban probléma. Ez a thread viszont erre nem nyújtott választ. Summa summarum, mindketten elégedetlenek vagyunk ebben a topikban.

> nem arra voltam kíváncsi, ki hogyan osztja be diplomásként a minimálbért

Hagyjuk már ezt a szar dumát. Azt nem értem, hogy ha ilyen rossz itthon, akkor miért nem mentél ki Dániába, ahol ingyen van az egyetem, négyszázezer forintos az ösztöndíj, és kolbászból van a kerítés.

> feltehetőleg valamiben jobb vagyok
> most még nem találtam még meg azt a helyet
> Ez a thread viszont erre nem nyújtott választ

Na, akkor ezt találd meg, mert ebből a threadből pont nem az erősségeid derülnek ki. Plusz egy tanács: az még nem nagyképűség, ha valamiből jobb vagy az átlagnál, és ezt kommunikálod egy állásinterjún.

Lépj ki a kis buborékodból, és nézd meg, hogy tényleg milyen ez a világ. De lassan igazat adok neked, hogy mentél volna szakmunkásnak, mert egy hete nem érted meg, amit írunk, csak sírsz mint egy fürdőskurva, ilyen hozzáállással és felfogóképességgel örök junior maradsz, aztán majd mehetsz gonosz multizni az aktuális populista párt gyűléseire, mert nem vagy megfizetve. Peace.

Szia,
Itt fogyott el a türelmem attól, hogy ne személyeskedjek.
Én dolgoztam autószerelő műhelyben hétvégenként "iskola utáni pihenésképpen",és fogtam fűrészt a kezemben erdőben, mikor tarvágás előtti területet tisztítottunk le.
Dolgoztam szórólaposként, és még jó pár helyen egyetemi éveim alatt, csak hogy tudjak a kollégium mellett némi egyébre is befizetni ( mivel a szüleim csak részben tudták fizetni az egyetem apróbb járulékos költségeit, mint pl. a kollégiumot ) - akkor volt, hogy kb. havi 40k-ból éltem meg _összesen_ és valahogy elfelejtettem bele halni a te nézeteiddel szemben.
De az nem szakmai munka volt, ezért nem emlegetem fel eddig. Elvégre is, most épp azon hisztizel, hogy nem fizetnek/becsülnek/értékelnek téged a szakmában, pedig végeztél egy egyetmet.
Személy szerint dolgoztam migrációs projekteken diákmunkásként, 800Ft-os nettó bérért, hiszti helyett örültem, hogy van munkám és ér is valamit.
Dolgoztam supporton diákmunkásként, kissé nagyobb bérért, és utána még kicsit többért (ezt írtam le neked számokban). És ekkor sem azon sírtam, hogy jajj, csak ennyi, hanem örültem, hogy keresek, és marad is.
Ezek után annyit kérdeznék tőled, te eddig mit tettél le a saját asztalodra? Elmentél tanulni, és fizették a kollégiumod/egyetemed? Csak, mert abból ahogy nyilatkozol, tisztán ez jön le nekem.
Én elhiszem, hogy szerinted tökéletes a világképed, és annyira sokat láttál a világból, de kérlek áruld el, hol? Kezd érdekelni, miből ez a fene nagy életbölcsességed...
Üdv,
LuiseX

+1
En tegnap buktam ki ugyanitt, de nem volt kedvem reagalni.
Tenyleg faraszto, hogy emberunk csak sirni tud, de ha otlettel allsz elo, akkor az rogton nem jo. A vasbeton rugalmasabb, mint ez a joember. Erdekes mondom, ha valami nem jo ugy, ahogy kepzeltem, akkor nem nyafogok, hanem probalom mas iranybol megkozeliteni, maskent cisnalni. Pedig nincs felsofoku vegzettsegem, csak egyszeruen probalom esszeruen megkozeliteni az eletet.

UPDATE: ez volt a 666. comment. Valamit nagyon tudok ma...

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Konkrétan azt mondta egy volt kollégám, hogy Ő "nem tud komolyan venni senkit az IT szakmában, akinek nincs diplomája". Vannak ilyen emberek. :) Ezzel együtt nem kívánom ebbe az irányba elvinni a beszélgetést, csak eszembe jutott erről a "nem érsz semmit"-ről.
------------------------
{0} ok boto
boto ?

Hat befektetett az egyetembe baszki ne ertetlenkedjel mar :D

Amugy ha emberunk valaszait nezed a tanacsokat kb felresopri es mindenen fogast talalva ujabb problemat tar fel amin sirni lehet:

Miert nem keresek ennyit?

v: majd fogsz ha szerzel tapasztalatot

Hat en mar tapasztal bsc msc whatever vagyok

v: Az az alap kell hozza plusz

Hogyan szerezhettem volna tudast hiszen minden egyetemista ehberert dolgozik a gonosz multiknak egyetem mellett.

v: Dolgozz nyari szunetben

Az keptelenseg hiszen nincs penz koleszban maradasra

Kozben meg 90k -t el tud tenni havonta

En komolyan nem ertem mi a problemaja.

Milyen munkaero lesz az aki mindenert mast hibaztat?

Manageri poziciobol jottem el Mo-rol (sajnos nekem nem adatott meg hogy egybol a szakmamban helyezkedjek el de ez csakis az en nyelv nemtudasomnak volt koszonheto)
Az elso evben nem derogalt dolgoznom egy torok kavezoban feketen majd hotelben szakacs/housekeeper dupla muszakban aztan autokolcsonzo majd karpit tisztito.
Masodik evben mar irodaban tudtam dolgozni (3 honapos projectre vettek fel majdnem 3 evig dolgoztam itt)
Valoszinu nem azert tartottak itt mert elvegeztem akarmit is hanem letettem valamit az asztalra.

Lehet sipakolni (van akinel mukodik is)
de ha latjuk hogy ez nem segit akkor fogat osszeszorit tenyerbe belekop azt hajra dolgozni...

Tényleg nem szeretnék mindenen csomót keresni, de a fentiekbe aki belegondol vagy volt mostanság hasonló helyzetben láthatja, hogy csupán az igazat írtam le. Igen, tény, hogy egy egyetemi szak elvégzése műszaki területen nem gyerekjáték és nem is olcsó mulatság. Ennek ellenére belátom azt is, hogy a megszerzett tudás egy részének abszolút zéró gyakorlati haszna van. Azt meg gondolom nem nekem kell megmagyaráznom, hogy egy olyan szűkös kalkuláció mellett az a 90e Ft miért nem fog megjelenni "eltett pénzként".

Akos en oszinten csak azt tudom tanacsolni (tudom nagyon nehez meg kozhelyesnek is tunik) ,hogy kurvara ne foglalkozzal masokkal mert csak depresszios leszel (mar most is elegge zavarodott vagy es ha nem torsz ki ebbol az alomvilagbol ami egyeseknek lehet hogy megadatik akkor nagyon nagy problemaid lesznek a kesobbiekben).
Hidd el a kitartas meghozza a gyumolcset. Ne a vegzettsegedre fokuszalj. Probald meg felirni magadnak egy A4-es lapra hogy mihez ertesz miben erzed erosnek magad mik a gyengesegeid miket kell meg elsajatitanod.
Tuzz ki szakmai celokat es keresd meg az eleresehez vezeto/segito allomasokat.

En szemely szerint multinal dolgozom tizenplusz eve. Folyamatosan tanulok es probalok ugy helyezkedni hogy minel tobb szakmai tapasztalatom/tudasom legyen. A szakmai tapasztalat az hozni fogja az altalad elvart anyagiakat is.
Es minel jobb vagy valamiben annal hamarabb be fog kovetkezni.

még mindig itt tartunk?

Az egyetemi rendszer úgy van felépítve, hogy ne legyen szakadék BSc, MSc, PhD között, mint ahogy megvan a szakadék a középsuli és a BSc között.

Ezt a ódivatú gyakorlati tudás dumát meg hagyjuk. Nyitottál ki állásportált ? Azok a pozíciók amik manapság menők, 5 éve még csak nem is léteztek.
Ha "gyakorlati" szennyt tanítanék a hallgatóknak, hogy néznék a szemükbe, hogy amit megtanul 1-ben azt a diploma átvételekor már eléggé sanszos, hogy elavult.

IT területen a fejlődés nem teszi lehetővé, hogy "szakácskönyvet" magoltassunk a hallgatóval.

Ha nem is magolnánk, de az szerintem nem lenne elítélendő, ha kicsit könnyebben rásegítenének mindenkit az érdeklődésének megfelelő területre. Hiszen ez a része a dolognak jelenleg úgy zajlik, hogy akár otthon is tartózkodhatnék közben, akkor sem éreznék különbséget. Ez szerintem ilyen formában nem a hallgatók számára kívánatos megoldás, hiszen az első munkahely nagy valószínűséggel a "gyakorlati szenny" használatából lesz. Ahogy már többször megkaptam ebben a topikban, elkezdeni nehéz. Na ezzel tényleg így van, én is azt mondom!

A story ott kezdődik, hogy eldöntöd, hogy nagyjából mi akarsz lenni (informatikus, fizikus, matematikus, biológus, gépész, bölcsész, jogász...stb.). Majd mivel ezek a területek is széttagoltak pl informatikán belül vannak a nagy területek üzemeltetés, programozás, robotika, bioinfó, stb. Egy egyetemen ezek közül tanulhatsz átlagosan 3-4-et, de millió sok lehetőség van, szóval el kell döntened hogy melyik egyetemre mész, amit az határoz meg, hogy mit akarsz. Ezen belül is rengeteg felé oszlik. Viszont az alapokat akkor is le kell rakni. Nyilván senkivel se lehet kiszúrni, így tényleg van olyan, hogy alapoknál "felesleges" dolgot tanulsz, amit viszont másra tudsz felhasználni. Pl biológia rendszerek irányításánál rákényszerülsz olyan high-end irányításelméleti dolgokra, amit a "hagyományos" robotikában elvétve használ még az ipar, aminek teljesen más a matekja. Pl iparban robotikában egy PID vagy azon a bonyolultsági szinten lévő vezérléseket alkalmaznak, mert gyors, könnyen számítható, meg bevált azokra amikre használni akarják, MSc-n jó esetben megemlítik Lyapunov bácsit. Biológiai folyamatok irányításánál a szokásos Taylor sorba fejtem és ráengedek egy PID-et megközelítés könnyen vezethet zsákutcába. Pl a cukorbetegség modelljében van 10 változó, egy a szabályzó jel, amivel beavatkozol (és mérni is tudod persze), valamint még 1-et tudsz mérni. Ekkor jön a nagy fejvakarás, de pl léteznek olyan nemlineáris módszerek, ahol ez nem probléma. Eközben pl nagyon jól jön, hogy anno a Prof, nem nyelvet tanított programozni, hanem megpróbálta megértetni velünk a gondolkodásmódot, Ezért nem okozott gondot, hogy pl a héten váltsak Julia-ra, mert az gyorsabb és sok szempontból kényelmesebb mint az eddig használt környezet.

Egy csomó dologra neked kell rájönni. Vagy a tanár nyakára járni folyton, de helyetted nem tudja kitalálni, hogy mit akarsz, vagy hogy egyáltalán honnan tudja, hogy még keresed, hiszen mire oda jutottál egy csomó fontos döntést már meg kellett hoznod. Persze van olyan, hogy szakirány bemutató, meg hasonlók, de akkor is neked kell begyűjteni az információkat, esetleg kérdezni, mert azért mindent részletesen nem lehet mindig elmagyarázni, de persze ha kérdés van akkor azt mindig megválaszolják.

Azért ez a nem okoz gondot a váltás dolgot beszéld meg olyannal is, aki régebb óta dolgozik adott programnyelvvel. Előfordult, hogy olyan embertől kaptunk kódot, akinek phd-vel "nem okozott gondot" a java-ra váltás, csak a csapatot kerülgette a kollektív hányinger, amikor ránéztünk arra, amit összetákolt, és már előre fájt, hogy azt nekünk majd át kell venni.

Persze emberünk elégedett volt, mert működik, amit írt, tehát "nem okozott gondot neki a váltás". Valóban, nekünk okozott gondot, meg a cégnek, nem keveset. De hát ugye a jó programozó minden nyelven tud Fortran programot írni, vagy mi.

részben +1

azért az gáz, hogy ahol technológiát tanítanak, ott még előjön:
- Java 6: 2015 tavaszán (két tárgyból is!) 2006-ban jött ki, 2011-ben jelent meg a 7-es
- Hibvernate 3: 2014-ben. 2005-ben jött ki, 2011-ben jelent megy a 4-es. Tulajdonképpen már alapjaiban sem hasonlít (egyetemen nekünk még XML-es leírást tanítanak)
- Python2: 2015 tavaszán
- RMI, CORBA
- etc.

Nem azt mondom, hogy most mindenhol, mindenki tanítson NodeJS-t, meg JavaScriptet, meg etc-t, aztán 2 év múlva váltsanak tovább - de mondjuk, ahol technológiát tanítanak, ott ne ragadjunk le az évekkel ezelőtti verzióknál.
--
blogom

- hogyan írunk tesztet, mi az a mock (ebből a BME-n az volt, hogy találj ki egy saját input-formátumot, amit a programod beolvas, majd ad egy saját output formátumot - aztán kézzel hasonlítsd össze az adottat a megírt elvárttal. mindezt egy Swinges alkalmazásra. ohyeah)
- hogyan használunk gitet/svn-t/etc-t. (jah, elmondták, hogy van ilyen, hogy commit, meg checkout. gyakorlatban olyan gyönyörű conflictolt állapotokat tolt fel mindenki nálunk, hogy fogtam a fejem)

btw, módszertant én nem erőltetnék. szerintem ahhoz kell az, hogy 0,5-1 évig dolgozz csapatban, heti 20+ órában, ahol a scrum manager fogja a kezed, s beírja a naptáradba, hogy most ezt csináljuk, s ezért.
--
blogom

Miért gáz? Az első tanusított ee7 szerver a glassfish 4 EJB konténere konkrétan ORB alapú, de weblogic esetén sem csak t3 felett forgalmazhat a kliens hanem iiop-t is használhatsz még az eszközöket is megadja az idl generáláshoz. Volt már szerencsém olyan produktív rendszerhez, hogy így volt belőve mert jött adat c/c++ klienstől. Másrészt osztott objektum remote API tervezésekor, terhelésvizsgálatánál szűk keresztmetszet kereséskor nagyon is hasznos ha érti a dolgozó a buzzword mögötti infrastruktúra működését. Pl. az egyetem erre kiváló lenne, laborban ilyeneket kimókolni, hálózati forgalomba belenézni, clusterben mit jelent, hogy épül fel, logolgatni az egyes layerekben a forgalmat stb. Egy nyelvsemleges osztott objektum architektúra tanulmányozásra a CORBA, vagy hogy másik régi technológiát mondjak, az Openoffice-ban alkalmazott UNO kiváló, mert nyílt forrású és jól dokumentált. (nem a node.js-t lenézve írom ezt, szerintem is az egyik leginkább perspektivikus dolog manapság javascriptet és arra alapuló technológiákat tanulni, különösen node.js!)

> Miért gáz? Az első tanusított ee7 szerver a glassfish
várj, szerintem félreértesz. Itt ilyenekről szó sincs, hogy EE-szerver, meg etc. A feladat nagyjából így hangzott:

A MarsOne telepesei szabad idejükben robotok versenyeit szervezik. A robotok egy előre elkészített versenypályán ugrálnak. A pályáról leugró robotok elakadnak, és kiesnek a játékból.
A robotok álló helyzetből indulnak, minden robot a saját kezdőpozíciójából. A sebességük egységnyi méretű, tetszőleges irányú sebességvektorral opcionálisan módosítható. Egy ugrással a sebességgel egyenesen arányos távolságra tudnak eljutni.
A pályán vannak olajfoltok, amikre érkezve sebességmódosításra nincs mód, illetve ragacsfoltok, amik a sebesség nagyságát megfelezik.
A robotok fel vannak szerelve olaj és ragacskészlettel, amiket a játékos parancsára elugráskor maguk mögött tudnak hagyni.
Az nyer, aki megadott idő alatt a legnagyobb távolságot tudja megtenni.

És nem is az zavar, hogy nem a legfrissebb buzzwordre hegyezik ki a tematikát - hanem hogy ha akarok se használhatok 10+ évnél fiatalabb dolgokat.

> Másrészt osztott objektum remote API tervezésekor, terhelésvizsgálatánál szűk keresztmetszet kereséskor nagyon is hasznos ha érti a dolgozó a buzzword mögötti infrastruktúra működését.
Ezzel sem lenne sok bajom, ha átvesszük a technikai alapokat. Mert a CORBA oktatás nálunk kábé annyiból áll, hogy:
- alkalmazások közötti távoli kommunikációra vannak ilyenek
- kész.
Nincs megemlítve, hogy van más, esetleg kényelmesebb. Nem hasonlítjuk össze. Egyszerűen van ilyen (esetleg tudj felconfigolni egyet), de ennyi.

> nem a node.js-t lenézve írom ezt
nem is gondoltam - btw, én kifejezetten nem szeretem a JS alapú dolgokat.
--
blogom

Ezt a fost kb 90%-ban meg tudnam cafolni, de sem energiam, sem kedvem sincs hozza.
A szerzo valszeg egy elkenyeztetett milkos kis gyoker lehet, aki az energiajat, arra forditja, hogy a csoro reteget fusztralja.
Atfutottam rajta es nagyon-nagyon durvan el van ferditve az egesz mondanivalo!
Nalunk is volt egy hasonlo foszer, ha nem tevedek O'' valami olyasmit mondott, hogy mindenki annyet er...
Ennek a linknek a vilagon semmi koze a szerzo problemajahoz!

Sajnos itt ez a szemlélet a mérvadó. Hiszen miért ne hasonlíthatnánk össze egy épphogy leérettségizett gyári munkás vagy akár egy 6 általánost kijárt közmunkás bérét is egy diplomáséval. Mondjuk úgy, hogy a havi 60e Ft-ot gyakorlatilag semmittevésért odaadják jó pár embernek a 200e lehet nem is olyan sok...!

Azt tényleg jó lenne megértened, hogy "egy diplomás" nem lesz értékesebb a diplomájától bárki másnál. Elméletileg értékesebb, de nem attól a papírtól, hanem az odáig vezető úton sikerrel megkerült akadályoktól az - a gyakorlat viszont mást mutat: amióta mindenkinek diplomája kell legyen, aminek ugye az előfeltétele a nyelvvizsga, úgy a nyelvvizsga, mint a diploma megszerzése nagyságrendekkel könnyebbé vált logikus módon, hiszen hiába ez az elvárás, nem mindenki alkalmas tudományos pályára. Technikailag emiatt _szerintem_ mindkét papír elértéktelenedett mára. A diplomának lehet persze utóélete, egyelőre az kiemelt státusznak minősül, de - megint csak szerintem - a fenti módon fogja ugyanígy értékét veszíteni. Egyre inkább a tényleges tudás számít (majd?) helyette. Egy mai diploma nem szükségszerűen jár tudással, bár mint minden, ez is a versenyző hozzáállásán múlik. A másik oldal is áll: én személy szerint tudatában vagyok önnön aluliskolázott mivoltomnak és 16 év leinformálható munkatapasztalattal a hátam mögött is abszolút érzem a hátrányait - eközben viszont naponta kerülgetem azokat az - elvileg képzett, "diplomás" - embereket, akik a papírjaik dacára életképtelenek. Mégsem fogok tudni sosem igazán/jól programozni (sem). A vége még mindig az, hogy lehetsz diplomával is értéktelen, és anélkül is értékes. A feladatra való alkalmasság dönti el, nem a papír. A papír megszerzése alkalmassá _tehet_, de nem okvetlen tesz is, és a "dolgoztam helyette" c. történet sem helyez senkit egy jól képzett, megfelelő elméleti tudással rendelkező kolléga fölé, amennyiben az illető hajlandó a gyakorlatot is megszerezni. Csak a kettő együtt tesz valakit igazán értékessé! Továbbá ha értékes vagy, nem kell ezt fennhangon hirdetned - sem a tudomásul vételét követelned - mert tudni fogják enélkül is. YMMV.
------------------------
{0} ok boto
boto ?

Mégsem fogok tudni sosem igazán/jól programozni (sem).

te mit is csinalsz tulajdonkeppen?

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Igazság szerint, ha csak a ~20 év körüli tapasztalat(vagy még az sem) az igazi, akkor egy durva számítással az jön ki, hogy 45 évesen fogjuk elérni azt a szintet és utána legfeljebb 20 évig élvezhetjük azt, hogy most már tényleg "valakik vagyunk", hiszen a várható életkor ma Magyarországon csupán ~65 év.
Azt is elhiszem, hogy az elmúlt 1 évben nagy divat lett a duális képzés, ami nagyon jó, de aki a régi rendszerben tanult az hiába volt gyakorlaton, hiába fejlesztette magát mellette egy új munkahelyre bekerülve valóban azt sem fogja tudni mihez nyúljon!

Elobb le kell tenni valamit az asztalra, ilyen az elet. Amugy senki sem azt mondta, hogy nincs haszna a tapasztalatlan embereknek, de tul sok a bizonytalan tenyezo veluk kapcsolatban. Nem lehet tudni, hogy tenyleg mennyire ert hozza, hogy milyen minosegul lesz a munkaja, hogy mennyit kell tutujgatni, meg a tobbi. El kell menni egy helyre dolgozni, csinalni valamit, ami masoknak is erteket teremt (megintcsak a diploma csak neked ertek), es akkor arra az alapra lehet tovabb epitkezni. Az elso melohelyemen konretan 3 honapot toltottem, mert kaptam egy visszautasithatatlan ajanlatot. Ennyi. B munkaado azt latja, hogy 3-6 honapja A munkaadonal vagy, maris elhiszi, hogy tudsz erteket termelni, vagy legalabbis sokkal jobbak az eselyei, mint mikor odamesz nagy arccal, hogy te mar milyen egy asz csavo vagy, mert el birtad vegezni a sulit. A sulit amirol mindenkinek megvannak a sztereotipiai. Egy munkahelyrol, es az ott vegzett munkarol is vannak az embereknek sztereotipiai, csak azok altalaban pozitivak ;) Igy indul be a kerek, meg kell lokni.

-
Big Data trendek 2016

Halkan megjegyzem, a mostani melohelyen konkretan a cv-met se kertek el, mert nem erdekelte oket. Meg az sem, nem, hogy az, hogy hol jartam a sulit :) Hogy miert, mert elhittek, hogy erteket tudok nekik teremteni. Ha rolad is elhiszik sokat fog javulni a helyzet.

-
Big Data trendek 2016

A USA-ben például bevett gyakorlat, hogy a gyakornokok _nem_ kapnak fizetést, sőt, sokszor a kezdők sem.

hagyjuk mar ezt a baromsagot, ha nem nagy gond. Egyreszt az USA-t ordas csusztatas Mo-hoz hasonlitani. Masreszt aki munkat vegez (akar gyakornokkent is), annak jar valamilyen kompenzacio. A 40k-bol megelni hulyeseget meg mar eljasztotta valami fideszes felkegyelmu. Csinalj meg egy hetvegi nagybevasarlast, aztan meglatod, mire eleg 40k, lol...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Szia,
Ha tovább olvasod, akkor csak felvetett példa volt. És, a kompenzáció lehet maga a gyakorlat is, ha értéket képvisel. A világon kicsit több érték van azért, mint a pénz, szerintem erősen szűklátókörű dolog mindent pénzben mérni... ( Bocs, kiragadott dologra inkább kiragadottal reagálok :) )
A 40k-t meg ne egy egyedülálló felnőtt önálló keresetének képezd le, hanem egy kollégista bevételének. Bármily hihetetlen, a kettő nem ugyanaz, sőt... A diákok eleve kollégiumi díjjal megoldják a rezsi díjjakat, és már csak az önmaguk ellátására kell fokúszálniuk: Enni, inni, beb*szni...
Ruhát ideális esetben a szülő tudja fizetni, kevésbé ideális esetben már körülményesebb lehet, de itt nem a teljes önálló életről beszélünk, hanem egy 18-25 éves diákról. Még átmenet valahol a saját megélhetés és a családi támogatás között ( és nem, nekem se a szüleim fizették a kollégiumot és a zsebpénzt, magamnak termeltem ki. Mégis megéltem 4-5 éve 40k-ból, mert _kollégista_diák_ voltam. Jelenleg 40k-ból még a lakás rezsije is csak csisszre jönne ki, de már egy kicsit más körülmények közt éltem, mint akkor. De nem is vagyok diák jelenleg :) )
Ez nem egészen az, amit a politikus kolléga próbált előadni, szerintem, ezzel te is tisztában vagy. Pontosítok: remélem, érthető számodra is.
Üdv,
LuiseX

És, a kompenzáció lehet maga a gyakorlat is, ha értéket képvisel.

LOL. (Btw. ez valami betegseg minden elso szo utan vesszot rakni?) Szoval ha te engem azzal kinalnal meg, hogy orulhetek, ha nalatok dolgozhatok, akkor lazan beintenek. Es ez nem azert van, mert anyagias vagyok, hanem mert ebben a kontextusban netto baromsag a 'tobb ertek van, mint a penz' kezdetu bullshit.

A topiknyito meg - ahogy kovettem a fonalat - mar tul van a diploman, tehat ne a mama szoknyaja mellett levo egyetemistakkal vesd mar ossze, akit a szulok tartanak el. Ez egeszen az 1. allasig elmegy, de aztan mar gaz, ha anyanak ki kell potolnia kicsi fia fizeteset...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Szia,
Nem betegség tudtommal, inkább akaratlan typo... Bocs, ha zavar...
Persze nem arra a lehetőségre gondolok, hogy itt van egy kis tapasztalat, már pénzt nem is kapsz :D Az kicsit agyament helyzet lenne.. De van, amikor megéri pl. kollégiumi rendszergazdát játszani 0 Ft ellenszolgáltatásért, és van, amikor nem.
Gondolom én is, hogy meg van a diplomája, de amit kiragadtál, az a 15k HUF/hét fizetést adó _gyakornoki_ munka, ami a magyar kontextusban diákmunkát fed, csak majd az egyetem jól elfogadja kötelező gyakorlatnak. És annak a bérezését biztos nem egy főállású munkahelyhez kell vetni, legalábbis szerintem nem egy kategória, ha mégis, akkor sajnos eléggé el vagyok tévedve ezen a világon...
A "több érték van, mint a pénz" pedig tényleg bullshit akart lenni, a kiragadott reflex válaszod parodizálására , mivel nem kicsit kontextjén kívül ragadtad meg a szöveget.
Üdv,
LuiseX

Az az igazság, hogy még egy diákmunkát sem fed, hiszen még ott is jobban fizetnek. Ha mindezt félretesszük és a gyakorlati tapasztalat értékére koncentrálunk, szintúgy ellentmondásba ütköznek a kommentelők véleményei. Egyesek szerint fantasztikus pénzkereset az egyetem melletti munka többek között. Mások szerint a gyakorlati tapasztalat értékét kell nézni, mert az sokat ér. Ez a kettő így nem fér össze.

Szia,
De, összeférhet, ha a kettőt együtt mérlegeled. Szerintem nem szabad elkülöníteni a két dolgot ( mármint a tapasztalatot és a kereseti lehetőséget). De azt figyelembe kell venned, hogy nem lesz álombér az egyetem melletti munka, csak könnyíthet az anyagi terheken.
Azt mindig szem előtt kell tartani, hogy nem a diákmunkából fogsz megélni, és feltehetőleg az egyetem végén hagyod is el a céget, ahol dolgoztál. Ettől még tanulhatsz az ott dolgozóktól.
Személy szerint egy multinál dolgoztam egyetem mellett, elsődlegesen support feladatkörben, win 7 kliensek felől, belső ügyfeleknek. Elég sokat tanultam ez a pár év alatt az emberekről és a vállalati rendszerekről.
Ma fejlesztőként ténykedek linux alapú rendszeren, kissé más világ, de mégis van a korábbi munkahelyből hasznosítható tudásom most is :)
Mindemellett, kerestem 80-140 között, attól függően, hogy az adott hónapban hány órát tudtam a cégnél lenni, és esetleg tudtam-e túlórázni.
De ennél a keresetnél többet nem is akartam volna, a kollégiumom kijött belőle, és kényelmesen elvoltam.
Mindezt kb. 4 éve.
Üdv,
LuiseX

Szia,
Bocs a példáért, de a magyarországi utalás+borítékos fizetés sem legális, mégis bevett gyakorlat sok helyen...
Amúgy, a legalitásával nem voltam tisztában, csak kint élő ismerősöktől hallottam már, hogy nagyobb cégek szeretik ezt a módszert. A véleményem nekem sem pozitív erről, de nem is ezt írtam le :)
Üdv,
LuiseX
Szerk.: Megnéztem a CollegeHumor-os linked, ott is leírják, hogy lehet legális az unpaid internship, feltételekkel...

itthon jogászhallgatók elmondása alapján ezt náluk olyan hatékonyan sikerült átülteni, hogy a gyakornokok fizetnek azért, hogy dolgozhassanak. Valamennyi időt el kell tölteniük jogász-bojtárként, ezért általában belemennek.
Gyakorlatilag az történik, hogy minimálbérre bejelentik őket, de fizetést valójában nem kapnak, hanem az adó/járulék terhet be kell fizetniük. Még egyszerűbben: a nettó bérét ellopja a főnök, de még a gyakornok fizeti az adóterheket. Welcome to ungarisztán.
Tűzzel-vassal írtanám az ilyet, eleve korrupcióra nevelik a jövő jogászait.

"Igen, valamelyest tehet róla"
egy f@szt, mar bocsanat.

"valakit heti 15.000 Ft-ért akar foglalkoztatni"
tudod te mennyi baj van egy junior fejlesztovel (hat meg azzal aki azon a szinten sem all?), de most komolyan. Ha van kollega, aki foglya a gyakornok kezet, akkor o kb 100-120e ftba kerul hetente, amibol 15e ft z o netto bere. Attol, hogy nem o kapja a penzt zsebbe, igen komoy koltsegei voltak a cegnek. Nyilvan nem arrol beszelek, hogy papiron felvesznek, hogy meglegyen a gyakorlat, es kozben a postat osztottad szet a dolgozoknak, hanem arrol, amikor szakmara tanitjak a gyakornokot.

-
Big Data trendek 2016

tudod te mennyi baj van egy junior fejlesztovel

mar te is sirsz? Ha tenyleg annyi baj van a juniorokkal, akkor miert vesznek fel olyanokat? Ha meg felveszik, akkor nem sirni kell, hanem belefeccolni x energiat, amig onjaro nem lesz...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Dehogy sirok, sot lelkes vagyok, ha a szakma irant erdeklodovel talalkozom es orommel beszelgetek vele. Nyilvan szukseg is van az utanpotlas kinevelesere, szoval ez az elet rendje. En csak arra probalok ramutatni, hogy amig egy almaszedo munkas kb 30 perc alatt felveszi a fonalat (helyi szokasok, munkarend, etc), es ha a lustasagtol eltekintunk, akkor 4 ora mulva pont ugyanugy tud almat szedni mint az oreg, addig az ITban nem igy megy. Mondjuk 1-6 honap alatt veszi fel a fonalat (projekt/szervezet meretetol fuggoen), es 3-5 ev mulva fejleszt ugy mint az oreg (persze leteznek talentumok, de azert egy platform megismeresehez mindenfelekeppen tobb idore van szukseg meg nekik is). Szoval az elso idoszakban sok vele a baj, legalabbis munkaadoi szemmel nem termel rovidtavon erteket, es meg az is lehet, hogy csak elvisz. Hosszu tavon meg nem lehet vele szamolni. Szoval szerintem a munkaadonak szamolnia kell ezzel, ahogy a gyakornoknak is.

-
Big Data trendek 2016

A diploma (elvileg) azt igazolja, hogy a tudásnak birtokában vagy, a minősítése meg a tudásod minősítése. A diploma bizonyos munkakörök betöltésére jogosíthat.
A diploma nem ad tapasztalatot, nem ad minőséget, azt a konkrét feladatok elvégzése közben szerzed meg. Tapasztalat híján egy adott feladat elvégzése lehet, hogy háromszor annyi ideig tart, mint X éves tapasztalat birtokában. Ezért magas óradíjat nem fog a munkáltató fizetni (nem termeled ki a munkabéred, azaz többe kerülsz, mint amennyi értéket előállítasz).

> Akkor tényleg minek a diploma?

nem tudom, hogy vagy vele, de azért nekem az egyetem sokat hozzátett a gondolkodásomhoz (logikai, problémamegoldási szinten a matekok). elindított a fejlesztői úton, egyetem nélkül rengeteg technológiához hozzá se nyúltam volna magamtól, ebből több-kevesebb hasznos, így utólag, s vannak olyanok, amik kevésbé (pl.: magamtól tuti nem kezdek neki a c++-nak). továbbá egy rakat technikai, történeti dolgot megértettem, s legalább sejtésem van arról, hogy a ma használt dolgok miért úgy néznek ki, ahogy (80-as évek maradéka, backwards compatibility, etc.)

mindemellett az informatika-képzést egy majom is el tudja végezni, s rengeteg, a pályára alkalmatlan ember el is végzi. olyan emberek is pottyannak ki a felsőoktatásból, akár MSc. diplomával, akik egy step-by-step leírás alapján képtelenek egy VPN kapcsolatot megcsinálni; akik több-heti feladat-tervezés, megbeszélés után sem értik meg, mit kéne megcsinálniuk; akik egy FizzBuzz feladatot nem tudnak maguktól megoldani, 10-15 perc alatt, mert nem tudnak egy emberi nyelven megfogalmazott feladatot algoritmikusan leírni.

az, hogy diplomád van, messze nem jelenti, hogy jó is vagy abban a területben. mellesleg, az egyetemen messze nem találkozol azokkal az eszközökkel, amiket production használni fogsz, s ezt nem is tudja az egyetem megmutatni, annyira szerteágazó az informatika. a többkörös felvételik is erre vannak - kiszűrje, hogy tényleg érdekel-e az informatika, s értesz-e hozzá, vagy csak végigseggelted az egyetemet. hidd el, ha szereted ezt csinálni (s nem azért lettél informatikus, mert ott nagy a fizetés, s gazdag akarsz lenni), igen hamar a kezdeti fizunál többet fogsz kapni, bárhol. de azt ne várd el, hogy az első fél-év, évben, amikor csak ismerkedsz az adott technológia lehetőségeivel, fél-misi, misis fizetéseket csapjanak hozzád.
--
blogom

a szakembernek azt hívják, aki valamihez ért.
akinek diplomája van, azt meg (jobb esetben) megtanították gondolkodni.
(meg pár dolog, amit előttem leírtak)
Ha jól tudom, akkor diploma utána van mesterképzés, doktorátus miegyéb, aki itt végez, célirányosan, na az
szakember lesz azon a téren. (gondolom, nem mentem utána a fenti dolgoknak)

Műszaki informatikus mérnöktanárként végeztem. Szerinted milyen szakember vagyok EZ ALAPJÁN?
informatikából megtanítottak C(++)ban programozni, az algoritmikus gondolkodás már megvolt.
Tanítottak szakmai (értsd tanári) dolgokat. Ettől nem lettek tanárként szakember.

Azaz szakember akkor leszel, ha célirányosan képzed magad (jobb esetben erről papírt is szerzel - ami nem feltétlen diploma).

Ezen szerintem mi, azaz azok vagyunk a legdühösebbek, akik erre komoly pénzt áldoztunk. Az ösztöndíj azért nem egy fix jövedelem és nem is egy minimálbér, márpedig az alap megélhetés abban a 4 évben is kellett nem kis segítséget kölcsönkérve mindehhez.

azért álljon már meg a fáklyásmenet, de hallgatóként az első év után már nagyon is tisztában vagyunk vele, hogy ez lesz (sőt, ha középiskola alatt __kicsit__ is érdekelt volna, akkor már akkor tisztában lehettél volna ezzel).

és két dolgot igenis ad a diploma:
- tudást, szemléletet
- és fejlődési lehetőséget.

az, aki úgy dönt, hogy általános után elvégez egy villamoskerékpumpáló-szakképzést*, lehet, hogy az első évben ugyanannyit keres, mint te a diplomáddal. de te, néhány év múlva, ha tényleg jó vagy, többször annyit fogsz keresni, amíg ő megáll a ~200-250k/hó szinten.

*: félreértés ne essék, nem akarom degradálni azokat, akik nem rendelkeznek diplomával. de egy konkrét szakmával sem szeretnék példálózni.
--
blogom

Nektek minden szempontból jó dolgotok van. Az előző generáció még úgy kezdte a pályáját (kérdezd meg apádtól), hogy elvitték 48-24-12 hónap sorkatonai szolgálatra. Az az idő teljesen kiesett nekik a pénzkereseti időből.

Persze, véleményem szerint a katonaság legalább megtanította a rendet, a fegyelmet és egyeseknek szakmát is adott a kezébe. Nyilván nem a vége felé, amikor már az is lepusztult.

Most meg mi van? Megy a sírás-rívás, hogy nincs 300-600 nettó, saját lakás azonnal. 29 évesen lett saját lakásom. Mondjuk nekem senki sem segített, én sehonnan sem kaptam egy fillért sem.

Nem akarlak én baszogatni, de szerintem nektek sokkal-sokkal könnyebb dolgotok van a kezdéshez.

El tudtok helyezkedni itthon, el tudtok menni _szabadon_ külföldre. Én 20 éves koromig nem jártam "nyugaton". Ti azt sem tudjátok mi ez.

--
trey @ gépház

Tényleg beszélj a haverjaiddal, hogy van-e náluk felvétel.
Én is komoly pénzt áldoztam a diplomámért, és nem csak azért, mert az alatt az idő alatt nem dolgoztam, hanem tandíjat is fizettem (2006-ban végeztem, az ETR szerint kb. fél millió forintot). Azóta eltelt tíz év, és ez a pénz visszajött (néhány havi kereset után a felvett diákhitel teljes összegét visszafizettem). Te mennyi tandíjat is fizettél?

De egy kérdés: ki tartotta a pisztolyt a fejedhez, hogy egyetemen tanulj?

Még semennyit, de azt hozzáteszem ma a fél millió Ft egy félévre sem lenne elég. A költségtérítéses szakok összköltségben 3 millió+ szinten állnak jelenleg.
Ez még egyébként a Diákhitel2-vel is egész komoly pénzekre rúgna a végére. Na és ezt fizesse valaki az emlegetett fizetéséből 50 éves koráig. Közben vegyen hitelre lakást, majd közben egy másik hitelre autót. Aztán ha még gyereket is vállal és ne adj Isten nem elég a fantasztikus állami kedvezmény a gyerekre, akkor pedig növelje az A hitelét. Ha pedig már végképp elúszott jöhet az adósságrendező hitel. Nehéz menet lesz...

Még semennyit, de azt hozzáteszem ma a fél millió Ft egy félévre sem lenne elég.

Ugye az megvan, hogy a 2000-es évek elején mások voltak az árviszonyok és a keresetek is? Képzeld, én még vettem 2 forintért is egy gömb fagyit, ami ma már arra se elég, hogy ránézz. Micsoda óccóság volt!

Ez még egyébként a Diákhitel2-vel is egész komoly pénzekre rúgna a végére. Na és ezt fizesse valaki az emlegetett fizetéséből 50 éves koráig.

Az "én időmben" még csak egyféle diákhitel volt, választható hitelösszeggel. Végigszámoltam, hogy kb. melyiket kellene választanom (nem a legmagasabb összeget, csak azért, hogy drága cuccokban menőzzek), és felvettem. Egyetem mellett dolgoztam (matekórákat adtam), egyetemen demonstrátorkodtam (gyakorlatokat tartottam), különböző pályázatokon indultam (és sokon nyertem is). 2006. nyarán végeztem, őszre már vissza is fizettem a teljes diákhitelt egy összegben. Ekkor 25 éves voltam.

Közben vegyen hitelre lakást, majd közben egy másik hitelre autót.

Autónk nincsen, de képzeld: két házam van (mármint a párommal közösen), és mindért fizettünk (nem a tombolán nyertünk). Az egyik ház teljesen tehermentes, a másik 4-5 év múlva az lesz.

Aztán ha még gyereket is vállal és ne adj Isten nem elég a fantasztikus állami kedvezmény a gyerekre, akkor pedig növelje az A hitelét.

Miért is kellene a hitel? Az előző mondatod szerint már van lakás.

Ahogy már egy másik topikban is írtam: lehet siránkozni, nézni a másikat, hogy (állítólag) háromszor annyit keres. Vagy lehet szépen lassan előre haladni. Nem jön minden egy csapásra (legalábbis általános esetben), mint ahogy a tizenévesek és a munka világában kb. nulla időt eltöltők hiszik.

Ha meg teljesen kilátástalannak érzed itt a dolgokat, irány külföld! Szedd meg magad (ha tudod), és vagy maradj kinn, vagy pedig térj haza. Lehetőségeid vannak, élj velük! Ha nem élsz velük, nem feltétlen mi vagyunk a hibásak.

A 2000-es évek elején nem 2-ért, 200 Ft-ért lehetett venni valamit, akkor voltam gimnazista, tehát ugyanúgy tisztában vagyok vele, mi mennyi volt akkoriban. Az tény, hogy az élelmiszer és a ruhák ára azóta elszállt.
Ez a demonstrátori dolog nagyon rossz példa, manapság félévente 20-30e között kapni érte, másrészt a mai világban sok fejlett igazságérzettel rendelkező ember van, a csoporttárs, mint olyan pedig semmiben sem társ, tehát a magánórákat adó hallgatók számíthatnak feljelentésekre(megtörtént eset alapján). Tehát ezek egyike sem lehet egy alapja a féléves félmilliós diákhitel visszatörlesztésének. A mai egyetemek nem kedves kis "boldogság szigetek", ahol öröm lenne időt tölteni.

Azt, hogy van lakás nem tudom miből gondoltad...

Ez a demonstrátori dolog nagyon rossz példa, manapság félévente 20-30e között kapni érte

Nem emlékszem már pontosan az összegre, de a 2000-es évek elején többet kaptam. De az is lehet, hogy "csak" 25k-t.

ezek egyike sem lehet egy alapja a féléves félmilliós diákhitel visszatörlesztésének

Nem is ezt mondtam. Munkába állásom után fizettem vissza, a havi keresetemből, és az addig felgyülemlett megtakarításokból.

Azt, hogy van lakás nem tudom miből gondoltad...

Ezt írtad:

Ez még egyébként a Diákhitel2-vel is egész komoly pénzekre rúgna a végére. Na és ezt fizesse valaki az emlegetett fizetéséből 50 éves koráig. Közben vegyen hitelre lakást, majd közben egy másik hitelre autót. Aztán ha még gyereket is vállal és ne adj Isten nem elég a fantasztikus állami kedvezmény a gyerekre, akkor pedig növelje az A hitelét. Ha pedig már végképp elúszott jöhet az adósságrendező hitel. Nehéz menet lesz...

"Az tény, hogy az élelmiszer és a ruhák ára azóta elszállt."

MIIIII??? Gyereknek szazszor annyi ruhaja van, mint nekem volt. En meg negy evig hordtam gyerekkoromban egy kabatot, amit 1000 Ft-ert vettunk (igaz, az anyam kb. egyharmad havi fizetese volt....)
A kaja meg....Sokkal, de sokkal jobb kajakat eszek, mint anno. Csontleves megvan? Kb. az jelentette a vasarnapi hust. Most meg egy kilo husbol fozok porkoltet, de akar ki is suthetnem....es nem panirozva.

Az viszont teny, hoyg a rezsi sokkal alacsonyabb volt. Igaz, pl. elektromos cucc sem volt annyi a haztartasban.Mondjuk, ez reszben a kisvarosi letnek tudhato be: annyira nem volt kicsi, hogy mondjuk legyen egy kis folded vagy allatokat tarthass, de annyira meg nem nagy, hogy normalis fizetesek legyenek.

Szoval ha nem is olyan szuper a helyzet most, de szamomra biztos jobb, mint a szocializmus vegnapjaiban vagy a '90-es evekben.

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Hm.Valamikor a szezon vegen vettem egy Quicksilver kabatot (kb felaron) a Dockyard-ban. (amig meg volt itt) azota is kivaloan mukodik. Az elotte hasznalt Columbia kabatot most "szabadidos" celokra hasznalom.
Az is szuperul mukodik.

A farmer fogyoeszkoz, mert kikopik (talan evente kell ujat vennem, pedig Levi's/Mustang).
Szoval en ugy erzem, hogy aki havi 20e-t allit be ruhazkodasra, az vagy folyamatosan az utolso divatot koveti (es/)vagy nem tud vigyazni a ruhakra.

En is evente veszek farmert, mar tiz darab van kb. a szekrenyben. Asszem, Quintz vgay valami ilyesmi. dzseki is az (Ujpesten talaltam egy farmerboltot). Zoknit, alsonadragot piacon. Inget/polot anyamtol vagy a volt anyostol kapok (mintidg jarnak turkaloba). Dzsekit a volt elettartol, de multkor anyos lepett meg egy halom orokolt ruhaval (valami ismerose a felsooktasbol kihalt, nem volt gyerek, igy anyos elhozta, aztan nekemadta, ami jo volt ram). Max. cipot veszek par evente (Martens) vagy papucsot (az is vmi magyar marka). Egy idoben Outletben vettem 5e-ert cipot, de egyszeruen borzalmas minosege volt, par honapot birt ki, aztan a csere is. Ez a martens (egy felcipo meg egy bakancs) joval dragabb, de mar pareves es semmi baja. Nyaron meg papucs.

Szoval, sokkal tobb ruham van, mint amennyit hordok valaha is.

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

akkor gondolj azokra, akiknek alig van mit felvenniuk. Valamelyik szeretetszolgalat biztos szivesen latna...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

igen, van olyan is, amit elajándékozok - de igyekszek nem kihízni, és (mivel vigyázok rá) inkább "elkopik".
Pl a Merrel cipő, ami legkevesebb 6 szezont bírt ki, amig a talpa elporladt (konkrétan) a bőr felsőrész még mindíg teljesen vállalható (értsd nem szakadt, nem lukas, etc)

Tudom, öltözzünk mint a "nagyok" minden napra uolyan ruha, h legalább ezen ne kelljen gondolkodni....

> a demonstrátori dolog nagyon rossz példa, manapság félévente 20-30e között kapni érte

Nálunk a demonstrátori ösztöndíj egészen pontosan 0 forint volt, mégis csináltam vagy két évig. Munka mellett, ahogy már említettem. Marha jól jöttek az ott szerzett tapasztalatok, mikor végzés után "rendes" munkát kerestem.

Ez a demonstrátorkodás elég sokfélét jelenthet. Egyetemenként, de még karonként is változó. Van ahol a demonstrátor jobb óradíjat kap*, mint a tanársegéd pozíciós. Máshol meg szinte semmit sem, igaz ott nem is tart órákat, hanem csak valami félkamu adminisztrációs feladata van.
Csak azért írtam, mert a környezetemben is volt példa mindkettőre.

*: főleg miután kiderült, hogy jogtalanul kényszerítették ingyen óratartásra a phd ösztöndíjasokat. Utána már a phd-sek többsége nem tartott órát, hanem a hallgatók közül toboroztak. Mondjuk a 2000 ft körüli óradíj sem hoz sok pénzt, heti néhány órával, de aki 5 csoportot is vitt, annak már lett némi ösztöndíj kiegészítés belőle.

Hat igen ilyen ez a popszakma:

En 2000-ben fizettem 64 ropit per felev ( akkor edesanyam valami 45K -t keresett havonta )
Es igen nalunk is volt diakhitel meg a szamitogepem is hitelbol volt mert egyben az eletben nem tudtam volna kifizetni.

Az a baj a mai fiatalokkal hogy csak sirtok mint a furdoskurva.

Dolgozz tobbet es/vagy add lejjebb az igenyeidet.

Nem kell evente telefont cserelgetni aztan majd lesz penz nyaralasra meg lakashoz beugrora.

Változik a világ, ma már a tipikus diákmelók egy részét a nyugdíjasok töltik be. Máshová meg a közmunkásokat vezénylik ki. Vannak hallgatók akik már inkább utcazenéléssel vagy koldulással próbálkoznak, mert az is jobban fizet. Ja meg az egyik egyetemi lapban arról cikkeztek, hogy a diáklányok közösen lakást bérelnek és hirdetik magukat az újságokban. Sokmindent le kell nyelnie azoknak a mai fiataloknak, akik mögött nincs jómódú család.

EGY ÉVE kaptam kézbe a bsc papírját, ne magyarázzátok már meg, hogy manapság milyen rossz sorsa van az egyetemistáknak :D

csúszás nélkül végeztem el a bsc-t úgy, hogy összesen 1 darab félévem volt amikor nem dolgoztam, és átlagosan heti 3-4 nap voltam másnapos tehát azt sem lehet mondani, hogy a szociális élet látta kárát

Ez ezek szerint ember függő, szak és egyetem függő is. Szerinted könnyű elvégezni az egyetemet munka mellett is, más pedig arról panaszkodik ugyanebben a topikban, hogy milyen nehéz törleszteni a diákhitelt. Azt mondom, nekem nehéz volt, de akkor van akinek bitang nehéz volt!
Mondjuk a "szociális élet" és a jövedelem adta lehetőségek szoros kapcsolatban állnak. Egyikből következik a másik mondhatni.

En kozel full-time (atlag 32 ora/het) mellett diplomaztam ~4 eve mernok infon(BMF). Igaz csusztam 1 evet, de cserebe azonnal volt ~3 ev munkatapasztalatom. A ceg rugalmas volt es amikor tudtam tobbet mentem, amikor nem, akkor kevesebbet. Nem haltam bele, es nem en voltam az egyetlen az evfolyamrol aki ezt csinalta.

a mostani kredit rendszerben egyre könnyebben összejön, hogy csak heti 1-2 napot kell bejárni...
Emellett simán le lehet nyomni a heti 4 órát, akár 4x10-es bontásban.
A munkáltatóval ki kell alkudni, hogy vizsgaidőszakban elmehetsz fizetés nélküli szabira, így nyáron még maradhat fizetett szabid is.

...hááát én heti 3 napot az egyik munkahelyemen voltam, heti 2 napot a másikon, hétvégén meg toltam 4 évig levelezőn 280 km-re a főiskolát. Néha hét közben is le kellett menni az neccesebb volt. Néha nem volt szállás sehol -főiskola koleszába eleve nem nagyon kaptunk helyet, talán 3X aludtam ott a 4 év alatt-, így a pályaudvaron aludtam vagy mentem a hajnal egykor induló postavonattal, mert az úgyis reggelre ér le... -ez utóbbit mindig megbántam, mert nagyon hosszú és fárasztó volt az út, plusz -bocs, de ez van- az egyetlen fehér ember én voltam a vonaton és ezen okból a rendőrök is a postakocsiban utaztak inkább, mint a személykocsi részében..
Mindent meg lehet csinálni.

--
Rózsár Gábor (muszashi)

Nem mindeki ilyen übermensch. Persze nekem is van infós ismerősöm, aki részegen járt vizsgázni és jó, ha egyszer nézett rá a tananyagra előtte, de mégis gyakran elsőre meglettek a vizsgái. Egy másik meg napi 16 órát ült felette, hogy végigvigye jó eredményekkel. Nekem se olyan memóriám, mint az elsőnek, se olyan türelmem, mint a másodiknak :)
Btw, az első több év tapasztalattal a háta mögött még a záróvizsgát halogatja, a második meg egy év munka után pályaelhagyó lett és visszament más szakot megcsinálni.

A jövedelemszerző képességed függ az eszedtől, rutinodtól és szaktudásodtól, és hát barátkozz meg azzal is, hogy nem kis részben az érvényesüléshez szükséges soft-skilljeidtől.

Ebből ideális esetben a felsőoktatás a szaktudáshoz szükséges problémaérzékenységet, illetve probléma megoldásra általános és valamilyen domain szintű ismeretanyagot ad (műszaki, térinfo, gazdasági stb). Szó sincsen élő, aktív kompetenciáról, csak tankönyvi vagy esettanulmány kaliberű ismeretektől. Ennek értéke is persze gyakran hagy kívánnivalót maga után, de ha van affinitásod a szakmához, akkor ezen ne aggódjál. A felvételiztető sem hülye, ha elé kerül egy pályakezdő abban nem a szakembert fogja keresni, hanem az alapanyagot, a fejlődési lehetőséget. Más kérdés, hogy ezeket a pályakezdős lehetőségeket inkább a gyakornoki programban helytállóknak szokták megadni, és felvenni a piacról inkább már a témában kompetens szakikat szereti mindenki.

B variáció, ha kitalálsz és sikerre is viszel egy új ágazatot mint egykor Gates, a google fiúk, vagy Zuckerberg és akkor problem solved :)

A ló rossz oldalán tipikus esete:
nem a heggesztő 600 eurója a sok, hanem ha a fejlesztő kap 600 euro nettót, az a kevés. Az a szánalmas, hogy vannak akik nettó 400 euroért elvállalnak fejlesztői állásokat... és hogy nettó 1200 euro már kimagaslónak számít. De több helyről is hallom/látom, hogy annyi senior lelépett már az országból, hogy lassan meg kell fizetni azokat akik esetleg még itthon maradnának.

Szia,
Ha ez igaz lenne, akkor nem lenne hiány a magyar szakmunkás piacon a kivándorlás miatt...
Igazából, a kellemetlen az az IT-ban, hogy sokan többet akarnak ezen a piacon, mint amit érnek, és nem értik, miért nem kapják meg.
Közben pedig, "zseniális tehetségek akarnak betörni" ugyanide, kb. 0 ráfordítással, és tovább "öregbítik" a szakma nevét ( ld. ezt a csoda kérdést ),
Én annak idején, diákként, óránként 1000 Ft-ért kezdtem bruttóban, migrációs supporton, majd hasonló bérezésben állandósítottak. És, nem keveseltem, mivel az akkori munkám még csak ennyit ért. Ma már jóval többet keresek, fejlesztőként máshol, de kicsit nagyobb értéket is teremtek. Szerintem ezt kellene figyelembe venni, nem pedig azt, hogy "mások mit keresnek".
Vagy, csak akkor, ha mérlegeled, hogy ők milyen felelősséggel és értékteremtő erővel bírnak az adott cég szempontjából. Máskülönben, csak a szomszéd tehene zöldebb fűt legel effektus lesz...
Üdv.,
LuiseX

Ha ez igaz lenne, akkor nem lenne hiány a magyar szakmunkás piacon a kivándorlás miatt...

Sajnos nem csak a kivándorlás miatt. A szakmunkásképzés szétszedésével kezdődött, meg azzal a mániával, hogy mindenkinek KELL érettségi, mert anélkül nem lehet kenyeret sütni.
Másrészt sajnos a szakmunkás iskolák "gyerekanyaga" is érdekes, szobafestő képzésen az, aki egy egyenes vonalat tud húzni, már nagy király. Villanyszerelő hasonló szint.

Szia,
Ezzel teljesen egyet kell értsek, sajnos az oktatásunk hanyatlik, nem is kicsit. És, közben azt sulykolják az emberek fejébe, hogy mindenképp menjen egyetemre/főiskolára, mert különben nem fog érvényesülni. Az már mellékes, hogy az adott emberke kiválóan eléldegélhetne szakácsként, és ahhoz értene is egész jól, ettől még mindenképp menjen csak ügyvédnek. Abból kétszer olyan jól megél majd úgyis...
Persze, valójában nem, mert addigra nem lesz ügyvédi meló, így megy majd szakácsnak ügyvédi diplomával, magát meglepően alul értékelve, minimális morállal. Persze, ha szakácsnak tanult volna, már boldog lehetne, de mivel ügyvédnek, így kudarc a karrierje... ( Nem tudom, sikerült-e érzékletesnek lennem, remélem igen :) )
A gyerekanyag szerintem az óvoda és az általános iskola együttes hatása. A szülők nyelveket akarnak a 3-4 éves fejébe tömni, amikor jobban járna, ha épp megtanulná a kezét precízen koordinálni, és anyanyelven csúnya szavakat mondogatni.
Persze, a szülők nem beszélik az érintett nyelveket, otthon nem is gyakorolják , és a gyereknek inkább vicc faktor, hogy anyuék nem értik, mintsem kommunikációs eszköz a +1 nyelv, és szép lassan ki is megy a fejéből minden, amit ekkor tanulhatott volna a nyelvről...
És ez csak egy nagyon kiragadott példa, mondhatnám még a mostanában divatos projekt alapú oktatást - elvégre is óvodában nem elég, ha a gyerek szocializálódik, oktatni kell - ,vagy az általános iskolák vicces módszereit ( nem kaphat fekete pontot, mert az rossz hatással van rá... ).
Üdv,
LuiseX

"Ha ez igaz lenne, akkor nem lenne hiány a magyar szakmunkás piacon a kivándorlás miatt..."

De nem csak a penzert megy kulfoldre valaki, legalabbis en inkabb "fizetett nyaralaskent" gondolok ra. Eldolgozgat az ember par evet itt, par evet ott, kozben bejarja a kornyeket hetvegente, szabadnapokon, mindenki jol jar. Igy nem kell szazezreket rakolteni arra, hogy az ember nyaralasokon vilagot lasson, amikor amugyis csak a rohanas van, nem lehet nyugiban elvezni a kornyezetet. Es szerintem nem en vagyok az egyetlen ilyen.

Szia,
Igazából, a szakmunkás piacokról nyilatkoztam ( Hegesztő, kőműves, asztalos, autószerelő... csak erre a négyre van némi rálátásom ismerősök révén), mivel ott látom, hogy erős a kivándorlás, holott itthon is lenne kereslet rájuk - mármint, a rendes szakképzettekre. Ha jól tudom az orvosi/ápolói munkapiac is ebben a cipőben jár.
Persze egyértelmű, hogy nem csak a pénzért mennek ki, de az is, hogy itthon nem vállalnának a legtöbben munkát ezekért a bérekért. És, a bérek még nem zárkóztak fel az elvárt szintekre, ami irónikusan nem 170 nettóért, hanem már 120 körül örömet okozna, ha ezért napi 8 óra lenne a munka.
Üdv,
LuiseX

"kellemetlen az az IT-ban, hogy sokan többet akarnak ezen a piacon, mint amit érnek, és nem értik, miért nem kapják meg."

Kellemetlen az országban, hogy itthon nicsen fizetőképes kereslet a legtöbb munkára/szolgáltatásra. Így rendes fizetést is ott lehet kapni, amelyik cég külföldre dolgozik, vagy pályázati pénzekért gyárt kamu projekteket a fióknak. Nehogy azt hidd, hogy a nyugati többszörös bérhez többszörös tudás vagy értelmi képesség társul. Ott is embere válogatja, fizetésben pedig nincs köztük nagy különbség. Elég hajmeresztő dologat tapasztalunk némelyik ottani kolléga kapcsán is.

Szóval azt akarom mondani, hogy nem a munka minősége vagy mennyisége határozza meg a fizetést, hanem az, hogy kinek adják el az eredményt.

Egyébként persze amondó vagyok, hogy ne a másét sokalljuk, hanem a sajátunkét keveselljük inkább.

Sajnos továbbra is kevesen értik, miről szól a termelékenység. Kevés köze van ahhoz, hogy a nyugati meg a magyar melós milyen gyorsan húzza be a csavarokat. Egyetlen dolog számít: amiből kiindul, az mennyit ér, és amit kiadott, az mennyit ér. Ez megadja a felső korlátot, ez alatt lehet mozogni annak megfelelően, hogy mennyire könnyű pótolni.

És bár sokan szeretnek azon sírni, hogy nyugaton olcsóbb minden, a valóságban egy magyar dolgozónak kb 1000 euró előnye van egy nyugatihoz képest. Ez a harmadik szempont, ami még az IT-ben számít: ezt az 1000 eurót meg lehet spórolni a magyar programozó fizetésén, mert ennél a szintnél még jobban jár, ha itthon marad. Most nagyjából itt mozognak szerintem az IT fizetések, legalábbis a fővárosban. Ez akkor emelkedhet, ha ennek ellenére is tömegesen vándorolnak külföldre a szakemberek, mert például elegük van a kormányból. De akkor már el fognak azon gondolkozni, hogy hazaviszik a fejlesztést.

Szia,
Nem azt mondtam, hogy minden cég pontosan annyit fizet, amennyi az értéked, hanem arról van szó, mennyit érsz a cégnek.
Lehetsz a legjobb villanykalapács szerelő az univerzumban, ha a cég csak és kizárólag a villanykalapács tartóval foglalkozik. A céget csak és kizárólag az fogja érdekelni, mit adsz a villanykalapács tartó gyártáshoz , nem pedig a villanykalapácsról alkotott ismereteid. Ekkor is csak az határozza meg az értéked, mit adsz a cég bevételeibe.
Sajnos, ezt nem a saját szemszögedből kell mérni, hanem a cégéből :)

A külföldi részt ismerem, de a képletből soha se hagyd ki, hogy ott más értéke van a kenyérnek is, mint itt. Persze, ettől még nem lesz sokkal jobb, Indiában szintekkel jobban élnek a programozók az átlag emberhez képest, mint nálunk, míg nyugaton záródnak az irodisták felé. Valahogy én mégsem szeretnék Indiába költözni :)
Lehet körbenézni ezeket is, de szerintem felesleges. Főleg, ha a hazai bérekről nézzük a példát, és hogy azok hogy viszonyulnak egymáshoz.
Üdv,
LuiseX

Egy cég részéről egy frissdiplomás valóban nem tud akkora értéket képviselni jó eséllyel, mint aki már dolgozott az adott területen. Hiszen ne felejtsük el, hogy az elmúlt években teljesen érdektelen tételek bizonyításain való töprengés volt a meghatározó problémája.

"Egyébként persze amondó vagyok, hogy ne a másét sokalljuk, hanem a sajátunkét keveselljük inkább."

Félre ne érts, nem mástól sajnálom a pénzt de az alábbiak azért furcsák:
A gázszerelő kijön, fél óra munka, 20 000Ft (+kiszállás, rosszabb esetben +áfa ha számla is kell).
Valamint ritka, h aznap v másnap kijön...

Szobafestő, burkoló, etc. is képes elég szép pénzt elkérni (nyilván m2 árat mond, nem óradíjat).

Ezek az árak még elmennek szódával. De akkor amikor ő fél óra munkára elkér (és megkap) 20 000Ft-t,én
meg számítógép javítás, telepítés, etc címen 5000Ft+áfa díjat számláznék óránként, na akkor ő szívja a fogát. WTF?

hát, ilyenkor azt kell mondani, hogy akkor szívd a fogad. Aztán kiderül, hogy valóban van, aki megcsinálja ennyiért jól, akkor az van, hogy ma keresettebb egy szobafestőburkológázszerrelő mint egy next-next-finish huszár, vagy kijön, hogy mégiscsak kellesz ötezerér. Ha más nem, legközelebb, mikor kiderül, hogy aki helyetted bevállalta kettőért, az pont ugyanolyan, mint amit Józsi bácsi csinál, aki talicskázott építkezésen húsz évet, uh mostmár burkolni is tud, be is vállalja olcsón.

A gázszerelő kijön, fél óra munka, 20 000Ft

A zárójeles megjegyzésedből látom, hogy ez számla nélkül. Nálunk októberben volt gázszerelő, a konvektorokat egyesével végignézettük vele, egy-másfél óra volt (itt-ott szerelni kellett egy kicsit, mert nem lehetett a gombokkal begyújtani), 6-7ezer forint volt. A férfiú pár tíz évet lehúzott a helyi gázszolgáltatónál (mint gázszerelő), tehát elvileg szaki. Persze ezután még két-három helyre ment, és ez még csak a délelőtt :)

De forditva se uljunk a lovon. Interjuztattam en mar jopar diplomas informatikust, es nem egy meg ketto volt katasztrofa kozoluk. Szoval nehogy mar valaki csak azert kapjon jobb fizetest, mert van diplomaja, azzal szemben, aki megcsinalja rendesen az adott feladatot. Meg egy juniorral rengeteg am a munka, mire elfogadhato munkat vegez, es onalloan kepes dolgozni (tisztelet a kivetelnek).

-
Big Data trendek 2016

Komolyan nagyon erdekel, hogy milyen diplomat szereztel, amiert cserebe ennyire alulhonoraltnak erzed magad! Bocs ha redundans a kerdes, de nem lattam sehol. Kerlek oszd meg velunk! :)

-------------------------------------------------------------------
Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

Bocs, koran van meg :D ennek fenyeben kulonosen meghokkento allaspontnak tartom a 3-600 netto kezdo fizut (nem mintha amugy alapozott lenne, de azert vannak olyan hianyteruletek ahol megfelelo szakertelemmel kivitelezheto kezdo kent is)

-------------------------------------------------------------------
Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

Ezt viszont azt hiszem az iparnak lenne a feladata a felsőoktatás felé hatékonyan kommunikálni. Egy viszonylag elméleti képzés után, ahol az dominál ki tudja jobban(néhány oktatónál "úgy ahogy én azt leírtam") megtanulni a bizonyításokat valószínűleg kevésbé lesznek gyakorlatias ismeretek. Ahogy a topikban több helyen is olvasható, ezek szigorúan véve a vállalatoknak teljesen haszontalanok. Mondjuk a hallgatóknak is, hiszen a PhD-ig ~2 ember fog eljutni, akik közül aztán az egyik 5-6 év után meg is szerzi a fokozatot, tehát ezekkel az ismeretekkel sok mindent kezdeni nem lehet.
Hallgatói szempontból is jobb lenne, ha nem hobbi/szabadidő szintjén kellene azt tanulnunk, amivel kezdeni is lehet valamit később.

Az ipar az imént lett megkérdezve, Palovich meghallgatot mindent, tárgyalt mindenkivel hogy mi hogyan legyen.
Nem tudok arról, hogy az ipar változást kért volna
(értsd: néhány nagyobb hazai foglalkoztató azt mondja hogy akar delegálni valakit aki felügyei a tantervet, akkor megkapja, miért ne? Nem akartak)

#comment-1958960
igen, a srác a gyakorlat után sem lett sokkal jobb
igen, felajánlották neki, hogy maradjon tovább.

az egyetlen szomorú dolog, ebben, hogy néhány év ilyen ellébecolás után lesz egy menő önéletrajza, mert ő lehúzott 2-3 évet a nagyonkurvamenő multinál, hát akkor tuti ért hozzá.

(az egyetemi házijánál, segítségképp, másfél órán keresztül írtam a függvényhívások végére

()

-et. mert az

if (fgv.pointer == 2)

nem teljesen azt csinálja c++-ban, amit ő szeretett volna. mindezt 100 helyen, mert a kopi-pészt menő dolog. leadás előtti este. másfél óra után jutottunk el oda, hogy egyáltalán fordult a kód. utána egy másik ismerősöm egész éjszakája volt még abban a háziban.)

(van még néhány látásbóli ismerősöm, aki egyetemen az ötödik félévben sem végzett a prog2-vel (prog1: c, prog2: c++), de multinál c++ fejlesztő - ohyeah)

szerk.: bocs, egyel feljebb, renee7-nek. mostmár ittmarad.
--
blogom

aki egyetemen az ötödik félévben sem végzett a prog2-vel (prog1: c, prog2: c++), de multinál c++ fejlesztő - ohyeah)

lajk :-)

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Félig. Félig pedig arra, hogy az egyetemből kb 2-2.5 évet sikerült kibekkelni azzal, hogy oktatóvideókat néztem a vizsga előtti nap, másnap reggel pedig a rövidtávú memóriából valamit visszahoztam, és így lett meg a 2-5 között valamelyik jegy.

Ha lenne olyan memóriám, hogy fotografikusan megjegyezzem a matektételek "krikszkrakszait", szó szerint nem kellene tudnom olvasni az anyag teljesítéséhez. :)

Ha lenne olyan memóriám, hogy fotografikusan megjegyezzem a matektételek "krikszkrakszait", szó szerint nem kellene tudnom olvasni az anyag teljesítéséhez.

Tanárfüggő. Volt egy olyan tanárunk (sajnos már nem él), akinél a vizsga a szobájában történt. Beülünk, tételt húzunk, elkezdünk dolgozni, ő pedig bejelenti, hogy elmegy a postára. El is ment, és "egyedül" maradtunk (20-30 percre). Egy volt csoporttársam a füzetét elő is vette, és kipuskázott mindent.
Tanár visszajött, és lehetett felelni. Ennek a csoporttársamnak feltett egy nagyon gagyi kérdést, amire ő nem tudott válaszolni, tőlem (aki még dolgozta a tételt) szintén megkérdezte, kapásból válaszoltam rá. Csoporttársamnak mondta, hogy ha erre a kérdésre nem tud válaszolni, azt jelenti, hogy egyáltalán nem érti az anyagot. Kapott egy lehetőséget, hogy egy másik alkalomkor bizonyítsa, hogy megértette :)

Gelei felhasználó leírta a lényeget igen. Én pár éve végeztem BSc-n. Bár ez a szak nagyon tágas, Programtervező Informatikus szakon nagyon sok használhatatlan tudást kaptunk. És a számonkérés sem megfelelő, ha valaki tehetséges a magolásban és van egy kis szerencséje akkor teljesíthetőek ezek a szakok. És szerintem ezt normális munkahelyen tudják is, ezért is vannak interjúk, felmérők, stb.

Az én véleményem az, hogy az egyetem arra jó, hogy kapcsolatokat szerezz. Legalábbis BSc szinten. Én nem is megyek tovább MSc-re, mert nem látom értelmét az én munkakörömben.
---------------------------
Oszt jónapot!

Ezt én belátom és egyetértek vele, azonban ahogy írtam ez ilyen formájában, ez az oktatási rendszer átverés. Átverés, mert nem "nagyon értékes diplomát adunk" szlogennel kéne reklámozni, mikor valaki felvételizik. Közben már kezd kiderülni, hogy nem is lesz az akkora érték, a végén pedig már az is, hogy alig ér valamit. Sajnos addigra már (vicc és sarkítás nélkül) komoly pénzeket áldozott rá az illető.

4 év 40 héttel ezelott reggeltel, miert nem kerdezted meg a szakmaban dolgozoktol akkor, hogy mennyit fog erni a diplomad? Te nem neztel utanna mire dobsz ki egy rakas penzt, de tenyleg? Vagy mikor halalra szivattak a suliban total felesleges dolgokkal, miert nem kerdezted meg akkor, hogy sracok nyomjam tovabb, van ennek ertelme? Ne haragudj, de nem tudlak sajnalni a helyzeted miatt, egyedul magadnak koszonheted, felnott ember vagy. Majd 5 evvel ezelott nagyon hasonlo valaszokat kaptal volna, mert barmennyire is hangoztatod, hogy most mar mennyivel masabb a vilag, bizonyos alap ertekek nem valtoztak.

-
Big Data trendek 2016

A PhD nem jó semmire, csak szólok. Mármint a versenyszférában. Ha valaki egyetemi/akadémiai karriert akar, akkor persze kötelező, de ott szerintem a "kezdő" fizetés nincs is több 200 nettónál, sőt, talán még annyi sincs. Szóval az is a tipikus esete annak, amikor a sok befektetett munka és idő nem fordul le forintra.

Csak kiegészíteném, itthon még nem jó semmire, külföldön már kezd "divat" lenni, a PhD-sok alkalmazása.
Erre itthon most kezdenek rájönni, hogy multik ösztöndíjat ajánlanak PhD-re, nyilván utána le is nyúlják őket.
A jó oldala, hogy nem húzzák a szájukat az absztrakt matekra, viszont nekem meg "kihívás", hogy a teljes spektrumot megtanítsam az egyenletektől a kész kódig. Persze mindent opensource eszközökkel, valamint irtó sok táblán való írással, vicces asszociációkkal, poénokkal. A nehézségi szint részemről az, hogy mindig a csoporthoz igazodva tanítsak, kitaláljam melyik asszociációkkal érzik a komfortosnak, hogyan értik meg a leggyorsabban a dolgot. (ja és a téma nemlineáris irányításelmélet)

Igen, ez az elmelet, de a gyakorlat az, legalabbis az informatika vilagaban, hogy az egyetlen kerdes, hogy meg tudod-e csinalni a feladatot vagy sem. Semmi koze ahhoz, hogy van-e diplomad vagy nincs. Ha neked az volt a kenyelmes, hogy az oskolaban elmondtak/megkoveteltek/stb, akkor te ezen az uton jartal. Ettol te nem vagy versenykepesebb mint a masik, aki ugyanugy ellatja a feladatot. A munkaadonak meger X Ft-ot az adott feladat elvegzese, es ha el van vegezve orul, ha nincs meg szomoru.

-
Big Data trendek 2016

Akárhogy is, az legalább kiderült, hogy aki önköltséges képzésre menne, az azt messze kerülje el, na meg az is, aki ebben az oktatási konstrukcióban mesterképzésen gondolkozik, az azzal hagyjon fel. Nem voltak hasztalanok a válaszok.
Lehet, hogy sok felesleges kiadástól kímélnek meg még valakit. :)

En nem azt mondom, hogy mindenki keressen szarul, de csak egy gyors matek, ha egy palyakezdo diplomasnak, aki alig rendelkezi gyakorlattal, ertsd nem jartas gyakorlatban felmerulo problemak megoldasaban, akinek a munkajat tovirol hegyire at kell nyalazni valakinek, megadnak az 400e Ft-ot. Akkor annak a kolleganak mennyi lenne a fizetese, aki a programozas mellett mondjuk meg ert az uzemelteteshez, van 10-15 ev gyakorlata, vezetett mar 5-8 fos csapatokat, jartas a fejleszesi modellekben, megtervezte mar 10-20 projekt architekturajat, tud programozni 5-8 nyelven, esetleg meg konyit valamit a biztonsaghoz is, es a mysql-en kivul latott meg adatbzist, stb. Na neki milyen fizetes dukal a te elkepzeleseid szerint? 3-5 Millio netto?

A beszelgetesbol nekem az jott le, hogy nem feltetlen a vilag a szar, hanem neked voltak illuzioid, es ugy gondoltad azzal, hogy megszerezted a diplomadat, a vilag majd a labaid ele borul, de a szakmai elismeresert mindenki maga dolgozik meg, es nem megy egyik naprol a masikra. Addig kell nyujtozkodni amig er a takaro, ez a budos nagy helyzet. Amikor kezdtem az elso ket honapot faterom boltjaban huztam meg magam pesten, es igy sporoltam meg annyi penzt, hogy 4ed magammal kibereltunk egy lakast. 2 evet laktam egyutt a sracokkal, amikor egy 30 nm-es lakast bereltunk a parommal. 1 ev mulva vettunk hitelre egy 26 nm-es garzonlakast a hungaria krt-n. Az elso gyerek is oda szuletett :) Nekem ne mondja senki, hogy nem lehet...

-
Big Data trendek 2016

mintha nem ezt szajkózta volna mindenki az egy hónappal ezelőtti MSc-s topicban, hogy (hacsak nem a kutatói pálya érdekel), akkor szinte teljesen felesleges az MSc? jah, de. de akkor knagyon kötötted az ebet a karóhoz, hogy de-de-de-de-de-de-de-de-de-de, __neked__ __márpedig__ __em__ __es__ __cé__ __kell__.
--
blogom

Majd megterul. Ezt pofazzuk. De nem az elso allasodnal es az azzal elnyert fizeteseddel.
Nem gondolod hogy ha az egyetem ekkora lotto otos lenne akkor mindenki raszanna az energiat hogy elvegezze a progmatot whatevert?
Nem bantaskent de te tenyleg valami unikornisnak kepzeled magad? :D

Meg fog terulni kinel elobb kinel utobb. Aki meg nem tud elni az elet adta lehetosegekkel annak talan sosem.

En azt latom hogy te azert erzed magad becsapva mert te valami garantalt befektetesnek hitted az egyetemet.
Az egyetem az egy jo alap LEHET de nem garancia arra hogy te x vagy y mennyisegu penzt fogsz keresni.

Katasztrofális emberanyag kerül ki a felsőoktatásból. Nálunk a felvételi szakmai részét én csinálom, és tízből egy ha megfelel, pedig szerintem baromi könnyű a tesztünk. Aki nem tudja egy óra alatt kiguglizni, hogyan kell C++-ban egy text fileból inteket kiolvasni, az nem biztos, hogy erre a pályára való.

+1
Sajnos ehhez hasonló példát szerintem mindenki tömegével tudna mondani.
Nálunk volt már "rendszergazda" jelentkező, aki nem tudta mi az a task manager. Egy másiknak mikor mondtuk, hogy nem úgy telepítünk drivert, hogy az alaplaphoz kapott cd-t betesszük és next-next finish, megkérdezte hogy akkor hogy? Aztán volt hogy mondtam hogy x szerver y sharején van a telepítő, onnan le tudja tölteni; kérdi és ehhez van valami kliensprogram? Vagy hogy kell csatlakozni? Hát mondom explorerből perperx... Ekkor elkezdett //-t írni... És még sorolhatnám. Jah és persze windows only a teszt meg az első feladat, más rendszert szóba se merek hozni. Volt akinek mondtam hogy akkor állítsa át a boot sorrendet, és mehet a telepítés cd-ről, akkor megkérdezte, hogy ugye azt ott a dos-os felületen kell?
Katasztrofális. Borzalmas, egyben siralmas is. Az egyetlen pozitívum, hogy biztos vagyok benne, hogy nem kell féltenem a munkámat a jövő nemzedékétől, hogy elveszik tőlem.
--
The Community ENTerprise Operating System

Hát mondom explorerből perperx... Ekkor elkezdett //-t írni...

mert az a visszaper :-) Ami vegul is tenyleg a backslash...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Ezt mind elhiszem, ha valaki az oktatásra hagyatkozik így jár. Informatikus képzéseken az előadások és gyakorlatok ~80%-a nem is gépteremben zajlik. Mondjuk az sem lesz sokkal előbbre, aki ezekkel autodidakta módon foglalkozik, valószínűleg még az sem az elvárt tudásszint.

Az viszont sokat ér, ha BSC után keres céget és MSC mellett heti max 20 órában szakmai munkát végez cégnél. Rendesen bedobva magát és nem csak atomi feladatokat vállalva. Persze ez MSC mellett nem egyszerű, de tapasztalatból mondom, sokat ér. Nem utoló sorban az első millát ebből tudtam a lakásra félretenni.

Ekkor könnyebben kezdi diplomával a kezében az életet, hiszen nem csak frissdiplomás, hanem érthet is valamihez.

Én kezdőként összeálltam 3 másik emberrel és közösen béreltünk egy lakást. A költség rögtön negyedelődött, így lehetett félrerakni. Ezek az évek nem a dőzsölésről szólnak, hanem a gyűjtésről, a későbbi saját lakás anyagi hátterének lassú megteremtéséről.

Így tudod pár év múlva némi bankhitel segítségével megvenni a saját lakásodat. Segítség, ha közben megtalálod életed párját, aki szintén be tud szállni a közös lakásba. Ekkor kevesebb hitel kell.

Később sem lesz könnyebb: ugyan a lakást jó esetben a feleséged több/kevesebb fizetésével együtt tartjátok fenn, de még a vélhetőleg 2..3 gyerek igen komoly költségét is kalkuláld be életedbe.

3 gyerekkel járó problémáért vagy kiadásért soha nem fog tudni eleget fizetni az állam. Hiába fizet, ha az egészségügy romokban van, a TB támogatott kezelések köre szűkül. Hiába fizet, ha iskoláztatni kell az ingyenes oktatás keretében, ruházkodni kell. Nem szeretném megérni, amikor mindez akár egy gyereknél is beüt. 3-nál szerintem milliós nagyságrendben kéne évente támogatnia ahhoz, hogy ne kelljen megfeszülni. Az én szüleim ezt végigcsinálták, amiért tisztelem és becsülöm őket maximálisan, de nekem többet ér a saját boldogulásom.

In the meantime, annyi szociális juttatást ad ez az ország, hogy az egész gazdaság azt nyögi.

> 3-nál szerintem milliós nagyságrendben kéne évente támogatnia ahhoz, hogy ne kelljen megfeszülni

Nyugi, kevesebbnél is milliós nagyságrendben támogat, ha megérted, hogy a támogatás nemcsak cash vagy erzsébet-utalvány lehet.

Tbh nekem az jött le ebből a threadből, hogy fingod sincs a való életről.

Ezek szerint a mi szüleinket nem támogatták vagy csak jól titkolták. :) Sajnos én azt tapasztaltam, hogy az én szüleimnek súlyos százezreket kellett készpénzben hol itt hol ott leadniuk, hol ezért hol azért. A készpénzt kell figyelni, a többi csak mese.

Valójában épp azért jött létre ez a thread, mert a való világgal szembesülve rájöttem, hogy nem igazán tudok így megélni. Ez a gyerek téma viszont valóban irreleváns szerintem itt.

"A készpénzt kell figyelni, a többi csak mese."
akkor figyeld majd a készpénzt, ha mész a kórházba és aszonjdák,
volt egy ambuláns ellátás, röntgen, műtét, kezelés, röntgen, gyógytorna 5 millát lesz szíves befizetni a pénztárba.

Vagy: egyetem 1milla/félév

"Valójában épp azért jött létre ez a thread, mert a való világgal szembesülve rájöttem, hogy nem igazán tudok így megélni." őszintén, mennyi idős vagy, és hol éltél eddig? burokban?
Az egyik, hogy (vidéki nagyvárosban) 50e-ből azért el lehet lakni rezsivel is, ha csak egy kicsi mázlid is van találni egy új garzont. Ha keresel mondjuk 150e-t kezdőként /hó, akkor marad 100e a zsebben kajára és költésre.
Pályakezdőként mit vársz 8 óra munka után? Igazgatói pozíciót céges autóval és lakással? :-)

Tudod, nekem (munkáltaltóként) az a bajom, hogy a _mai_ fiatalok nagyon nincsenek képben a világgal. Megkapják a (középszerű) diplomájukat, és máris vezető pozíciót vársz, mert az jár.
Ha nem alulról kezdesz, akkor hidd el, a beossztottaid ott vernek át, ahol tudnak, és SOKKAL többet fog bukni a cég, mintha kétszer annyiért felvett volna egy hozzáértőt.

Soha nem adtam (elvből) hálapénzt. Helyette adtam inkább vért. Többször is voltam kórházban töréssel, műtétekkel és sosem volt hátrányom abból, hogy nem adtam lóvét. Annak idején az asszony is megszült hálapénz nélkül. Az ilyen legendák tartják életben a hálapénz intézményét.

Ha az orvos nem akar ellátni a kórházban, akkor fel kell jelenteni.

--
trey @ gépház

Jelentkezem ellenpéldaként.
Nem az a kérdés, hogy ellátnak-e, hanem az, hogyan. Ugyanis az orvosnak van kb 5perce ellátni téged, és maradéktalanul tisztában van vele, hogy holnapután, amikor ismét meg kell jelenned, nem ő lesz soros - azaz tologajták egymásra a sz*rt. Én legalábbis ezt látom kívülről.

A konkrét eset: letört a lábszárcsontomból (az izület alatt) egy darab. Rtg után kaptam sínt (rosszul felrakva). Kétnaponta mentem be leszívatni a felgyülemlett anyagot, belázasodtam, ki kellett hívni a háziorvost, etc.

Kb 2 hét múlva megkerestük egy dokit azonos kórházban magánrendelésen, aki ismételt rtg után azt mondta: jó, jó de ő inkább megcsavarozná. Holnap reggel műtét.
Azóta (nagyjából - ~90%osan) rendben van. Elképzelni sem merem, mi van, ha nem tesszük ezt.

Barátom (leány) császárral szült. Szülés után apuka boldogan fizetett a dokinak. Asszonyka 2 nap múlva sem pisilt, kiderült a húgyvezetéket hozzávarták a hasfalhoz. Észrevételezte ezt a dokinak, aki elnézéskérés helyett annyit mondott: a császárba még ma is meghalnak. Anyuka él és rendben van? a gyerek is? akkor mi a probléma?
(kb 1havi fizut - nem minimálbér - kapott a borítékban)

az megvan, hogy a kezdő orvost rezidensnek hívják, ha letudta a kötelező gyakorlatot, szakvizsgát, mittomén mit letett, akkor számít végzett orvosnak x év gyakorlattal?
Vagy én tudom rosszul?

Ehhez képest a mérnök megkapta a papírját, talán fél év szakmai gyakorlattal?

Nem tudom, hogy hol dolgozol és mennyiért (és mennyit érsz).
Ill. azt sem, hogy Te áraztad-e be magad (ezek szerint alul?) vagy a munkáltató (ha utóbbi, akkor vagy ennyit ér a munka a piacon - vagy Te vállaltad el ennyiért).

A középszerű alatt azt értem, hogy nem kiemelkedő "minőségben" diplomázik valaki és/vagy nem kiemelkedő szakon.
Amikor én diplomáztam, akkor a GDF diploma kb semmit nem ért, akkor sem ha 4.5 átlaggal teljesítetted.

A mennyit érsz alatt azt értem, hogy van egy adott feladat. Te a tudásoddal és gyakorlatoddal elvégzed mondjuk 8-10 óra alatt. (legyen ez egy munkanap)
ha a fizud mondjuk 220 000Ft nettó, akkor ez 10 000Ft napidíj. (1000Ft-os óradíj)

Tegyük fel, egy sokkal felkészültebb szakember 5000Ft óradíjban teljesíti 2 óra alatt.
Ugyanannyiba kerül a munka? A cégnek melyiket célszerű alkalmazni és mennyiért?

> Tudod, nekem (munkáltaltóként) az a bajom, hogy a _mai_ fiatalok nagyon nincsenek képben a világgal.

+1, én az összes egyetemistát elzavarnám egy negyedéves tanulmányi útra kelet-magyarországra mielőtt átadják nekik az oklevelet

mondjuk az öt évre visszamenőleg végzetteket is, csak hogy ne nevezhessen senki álszentnek

"a _mai_ fiatalok nagyon nincsenek képben a világgal"

hehe, pont ellenkezőleg. Nem az a fiatal hülye, akiket fikáztak múltkor egy cikkben, hogy mit képzelnek a tinik a 235-375 ezer közti bérigényükkel.
Éppen, hogy többet látnak már a világból és tudják, hogy nem 60 nettó a reális. Nagyon jól belőtték, hogy mi az a szint, amiből középszerűen meg lehetne élni a mai árszínvonal mellett.
Még mindig nem pusztult ki az a szemlélet, hogy nekem rossz volt, neked is rossz legyen, ez így rendeltetett. Nem az az élet normális rendje, hogy végigszopja, s a végére a nyomorát hagyja a gyerekeire.

Szerinted, tisztában vannak azzal is, hogy egy cégnek mennyibe is kerül (375e nettó fizetésért) alkalmazni valakit? Csak a nettó bér kétszerese a bér jellegű költség, az irodát sem adják ingyen, még ha ez a dolgozók között meg is oszlik, aztán kell neki gép (ami amortizálódik), ... és ezzel még 0-n van a cég, profitot még nem is termelt.
Szóval majd ha megvan a szám, akkor fel lehet tenni a kérdést, hogy Ő azért az elvégzett munkáért amit megcsinált fizetne-e havonta ennyit?!

Nekem sincs gyerekem, az állam le is nyúlja a fizum majd' felét hónapról hónapra. Akár úgy is felfoghatnám, hogy van gyerekem, csak nem én nevelem, én "gyerektartást" fizetek. Jópáran megélnek az elvonásaimból, és mivel nem vagyok vállalkozó, még elcsalni sem tudom.

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

  • Albérlet: általában nem. Viszont (elvileg) a bérbeadó fizet SZJA-t a bevétel után, ill. 1milliót elérő jövedelem esetén még 14% EHO-t is (ld. itt). Ezt is nyilván a te pénzedből.
  • Megtakarítás: nem. Viszont a megtakarításodból előbb-utóbb költesz.
  • Használt ingatlan vásárlása: ÁFA nincs, viszont van 4% (vagy 2%) vagyonszerzési illeték. Az ügyvédnek fizetett díjból még adózni fog (feltételezve a legjobbakat ;) ), nyilván a te pénzedből. De gondolom, nem jellemző, hogy havonta ingatlant vásárolnál :)

Viszont bizonyos termékeken jövedéki adó van (üzemanyag, dohány, alkohol). Ezek függvényében újrakalkulálhatod a számítást :)

Illetve arról eggyel fentebb, hogy a fizetések hanyadrészét nyeli le (ill. osztja szét) az állam. Az egyharmados adatodra "cáfolatként" egy olyan példát hoztam, ami azt mutatja, hogy az adó(járulék)terhelés nem csak egyszerűen a bruttó és a nettó fizetés különbsége.

Ok, jogos, mindenesetre fogadni mernék, hogy robyboy fentebb a bruttó nettó különbségre utalt.
De hogy teljes legyen a kép, a különféle adókedvezményeket, visszatérítéseket már te sem hoztad fel.

Összességében arra próbáltam célozni, hogy a jelenlegi adó és járulékfizetési rendszer szerintem kedvezőbb mint pár éve.
--
ne terelj

Egyről beszélünk :)

Nyilván barátságosabb a mostani rendszer (legalábbis egyénekre nézve), ezt nem is vitatom. Persze az adókedvezmények (illetve a különböző szociális juttatások) is érdekes dolgok, de azokat azért nem hoztam fel, mert eléggé egyénfüggők, és kb. lehetetlen lenne bármilyen általános következtetést levonni a változatosság miatt :)

Nyilván ott se volt beleszámolva, de nem akartam két helyre is beírni ugyanazt. Csak arra akartam a figyelmet felhívni, hogy nem csak akkor fizet az ember adót ill. járulékokat, amikor a fizetéséből levonnak bizonyos százalékokat, hanem szinte bármiféle pénzköltéskor. Így teljes a kép szerintem.

Továbbra is úgy gondolom, hogy a "Fizetések és azok értéke" viszonylatban nem.
De inkább fogalmazzunk úgy, hogy közvetve nyilván érint, de leszarom.
Fel sem merül bennem, hogy egy állásinterjún a bérigény kérdésnél azon pörögjek, hogy a munkáltatónak vajon mennyi a bruttóm feletti bérköltsége. Ilyen elven azt is számításba kéne vennem, hogy mennyi a társasági, nyereség utáni adó, meg a többi szarság, amit egy cég fizet. Pedig ezeket is a munkavállalók termelik ki.

--
ne terelj

Azt, hogy kitermelem-e vagy nem, nem nekem kell eldöntenem, hanem a munkáltatómnak, a visszacsatolásra pedig vannak jó módszerek. Például a mostani munkahelyemen elég komoly, és szerencsére korrekt teljesítmény értékelési rendszer van, félévente, előre meghatározott (és egyénre szabott) célok alapján. Az eredmények pedig befolyásolják az előrelépést, és a bérezést is.
--
ne terelj

+1, attól, hogy kinek a papírjára írják rá, még ugyanannak kell dolgoznia érte. Rá is jöttek a szuperbruttónál, hogy túl sokat lát meg belőle az egyszeri melós.

Ha például sejtem, hogy a cég milyen tarifával számláz a megrendelő felé az elvégzett munka után, akkor abból azt is sejthetem, hogy van-e esélye valaha komolyabb fizetést elérni vagy sem. Ha a bérköltség a magas adók miatt elviszi a nagy részét, akkor a legjobb szándék szerint sem tudnak többet fizetni és akkor váltani kell.

"3-nál szerintem milliós nagyságrendben kéne évente támogatnia ahhoz,"

azt teszi. Három gyereknél gyerekenként havi 33000 forinttal kevesebb adót / járulékot kell befizetni, az havi egy százas, évi 1 millió 188 ezer... És ezentúl van még ez-az, pl a legújabb a -10 misi az új lakás árából.

Sok mindent el lehet mondani a jelenlegi politikai helyzetről, de azt, hogy három gyerekkel ne lehetne sokkal több pénzt kiszedni az államból, azt pont nem nagyon...

Az olyanok hozzáállása miatt, mint amilyen te is vagy.
Egyébként pedig a gyerekvállalás egyáltalán nem a pénzről szól.
Azért mert valakinek van pénze, még nem gazdag!
Nekem sokkal többet ér az a rajz, vagy vers, amit a gyerekeimtől kapok, mint a 2000 Ft-os órabérem valaha is fog.
Sajnos az igazi értékek manapság nem érnek semmit. Akárki akármit mond, meztelenül érkezünk és meztelenül megyünk el erről a világról.
Akkor is így van ha ez közhelynek számít.

hogy a gyerekvállalás egy jó és kifizetődő dolog.

Az, mindettől függetlenül. Hosszútávon szinte biztosan. Ha nem baszod el a projektet, akkor lesz, aki eltartson vénségedre - ezt semmilyen más értelmes módon nem tudod amúgy ilyen bizonyossággal elérni.

Ha ez ennyire "jó buli"

Pusztán anyagilag ez egyáltalán nem "jó buli". A havi 33 rugó kedvezmény + a családi pótlék az idő jó részében nem is fedezi a gyerekkel kapcsolatos addícionális költségeket, még talán akkor sem, ha próbálsz erre optimalizálni. További gond, hogy (és ezt azért sokan érzik) hosszútávon nem igazán fenntartható "szociális" intézkedésről van szó, márpedig ez nem az a likvid "befektetés", amiből csak úgy ki lehet szállni, ha az egyik tolvajbanda lelép, és jön helyette a másik tolvajbanda, aki mást gondol ugyanerről a témáról - te meg ott maradsz a kiadásokkal a nyakadban.
És akkor az általános jog- és létbizonytalanságot nem is említettük, ebben az aktuális tolvajbanda igencsak sokat rontott a helyzeten - ugye ha nem lesz munkahelyed meg fizetésed, akkor a hajadra kenheted az adókedvezményt...

Ha én is így gondolkodtam volna, amikor fiatal voltam, akkor nem lenne gyerekem. Konkrétan 30%-os infláció volt, amikor született. Anyósoméknál laktunk 8 évig egy kis szobában, mire el tudtunk mozdulni egy sajátba.

Közel nem voltak ilyen támogatások mint most. Persze, az igények is kisebbek voltak. Nem azt mondom, hogy ez a példa az ideális gyerekvállalásra. De azt igen, hogy ennél sokkal cefetebb körülmények közt is születtek gyerekek. Azt is megkockáztatom, hogy az embereknek kevesebbjük volt, de boldogabbak voltak mint most.

--
trey @ gépház

"Azt is megkockáztatom, hogy az embereknek kevesebbjük volt, de boldogabbak voltak mint most."

Nem volt ennyi mestersegesen gerjesztett igeny, okostelefonok, internet minden mobil eszkozon, faszbuk es tarsai altal taplalt nagyzolas, kitunesi vagy.

----------------------
"ONE OF THESE DAYS I'M GOING TO CUT YOU INTO LITTLE PIECES!!!$E$%#$#%^*^"
--> YouTube csatornám

"Ha pedig emellett valaki még mondjuk tanulna vagy bármi egyéb plusz(mondjuk félretenni lakásra) kiadást is vállalnia kellene gyakorlatilag felkopna az álla."

Netto egymillas fizuval is felkopna az allad, ha meggondolatlanul koltekeznel.

Igazabol mi is itt a kerdes? Vagy ez megint egy tipikus flamebait topic, amiben a kerdezo tetteti magat, hogy nem ismeri a kereslet es kinalat, meg piaci ar fogalmakat..?

----------------------
"ONE OF THESE DAYS I'M GOING TO CUT YOU INTO LITTLE PIECES!!!$E$%#$#%^*^"
--> YouTube csatornám

Jaja, a kedvencem az, hogy "ha x ennyit keres, akkor én miért kapok ennyit"?

Egyrészt az, hogy x egy pozícióban 600 e forintot kap, az nem jelenti, hogy y is annyit fog kapni. Egyrészt, ha nem keresnek x helyére, vagy mellé, akkor 0 forintot fog kapni. Ha a piacnak kell még 600 e forintért ugyanolyan ember, akkor kapni fog. Ha a piac telített, akkor lehet hogy a felét, a harmadát vagy lófaszt sem.

Ez a versenyszféra, kérem.

--
trey @ gépház

Én azt a hozzáállást követem, hogy az illető fogadja el a próbaidőre amit kínálnak, bizonyítson a próbaidőn, majd ha meg vannak vele elégedve, akkor kérjen többet a bizonyítás után.

Én biztos vagyok abban, hogy ha látják, hogy értékes, hogy a cégnek a munkája ér többet, akkor meg fogják adni. Beárazni embert, egyént lehet szerintem. Munkakört általánosságban nem.

--
trey @ gépház

+1

Azon is keményen el kell gondolkodni, hogy mennyi "értéket" sikerül teremteni az adott pozícióban.
Ha (jelentősen) többet mint a teljes bérköltség, akkor esetleg lehet emelést kérni / magasabb fizut kialkudni kezdetben (mármint próbaidő után).

Ha kevesebb hasznot hozol a cégnek, mint amennyibe kerülsz, akkor nem álmodnék magasabb fizuról...

Itt az is sokat számít, hogy mennyit tud a cég megrendelője fizetni. Leginkább ebben látok különbséget a hazai és a külföldi cégek között, az emberanyagban itt is és kint is nagy a szórás. Ez meg ugye pont nem a dolgozón múlik, hanem a cégvezetésen és a megcélzott piacon.

de felmerült bennem, hogy valamit rosszul csinálok.

Oké. Segítek: amíg kezdő vagy, addig nem azt nézed, hogy mennyit fizetnek, hanem azt, hogy
- a meló hasznodra válik-e (értékesebbé válsz-e tőle a munkaerőpiacon)
- az adott megbízónál be tudsz-e vágódni vele (több hasznodat látják, ha már beletanultál a nekik fontos dolgokba, a meló végére demonstrálni tudod, hogy használható ember vagy),
- nyilván fontos, hogy közben azért éhen ne halj.

A kezdő attól kezdő, hogy még nem ért semmihez (az egyetem ebből a szempontból totálisan irreleváns), tehát ha valaki az egyetem mellett 1-2 évig melózik, az már simán lehet nem kezdő - ezért kell egyetem mellett már melózni, mert így mire megvan a diploma, már van tapasztalatod is, sőt, ha ügyesen csináltad, már fix munkahelyed is van, ahol ráadásul tudják is, hogy érdemes felvenni.

> Személyes tapasztalataim azt mutatják, kezdőként úgy 200-250e Ft-ot (nettóban, juttatások nélkül) lehet keresni havonta.

Igen. Meg ugyabban a munkakörben a felét és a kétszeresét is lehet.

> Ezzel szemben áll az a tapasztalat, hogy ismerősök beszámolói alapján ők ennek akár 3-szorosát is keresik.

Tényleg? Sok ismerős mond ilyet? 750k-s nettó kezdőfizu, mi? Hazudnak. Ne érts félre, nem lehetetlen, de hogy az ismerősök ezt mondják (=a barátom ismerőse olvasta valahol) az egyértelműen mutatja, hogy kamu.

> hiszen albérlet(kezdetben saját lakás nem hiszem, hogy lehetséges) 100e alatt nem jön ki

lol
Ez egy ostobaság. A nettó (!) átlagos (!) fizetés Budapesten (!) valami 150-170k, ha jól rémlik. Most hogy van ez? Akkor az átlag budapesti lakost minden hónapban kilakoltatják és éhen pusztul? Ja, hogy az egyetemisták 80%-ának fingja nincs arról, hogy mi a reális az életben, ez igaz. Nekem is van ismerősöm, aki egyszer kiejtette a száját azt a baromságot, hogy ő "800e alatt nem menne el dolgozni" - well, good luck.

Figyu, mondok valamit.
1) Nem kötelező az összes fizud arra pazarolni, hogy egyedül lakhass. Tény, hogy kényelmesebb egyedül lakni, ebben az esetben viseld a következményeit, pl. hogy drága. De semmi esetre sem kötelező.
2) Még a saját lakás sem feltétlenül álom kezdőként, simán kijöhet alacsonyabbra a havi törlesztés mint egy albérlet - itt viszont vagy 30 évig fizeted, vagy amikor elkezdesz többet keresni (és erről az opcióról sokan "elfeledkeznek") akkor többet fizetsz a lakásodra is.

Akkor legendák helyett tények:

http://nfsz.munka.hu/sysres/adattar2014/index.html

A 3. pont a foglalkozások szerinti országos átlag. Az 5. pont a megyék és régiók szerinti átlag, ez alapján Budapest az országos átlaghoz képest +33.7%.

Pl. egy szoftverfejlesztő országos átlag bruttó havi jövedelme 480 eFt, így Bp. 640 eFt. Plusz kb. +5-10% tavalyi ugrás.

Szerintem az albérlet árakat reálisan ítélem meg, tapasztalat alapján. 100 alatt csak akkor jön ki havonta, ha a szomszéd szobában ott lakik a főbérlő néni vagy bácsi.
Nekem csak azt nehéz elfogadnom, hogy végzettséggel még egyedül is nehézkes megélni normális, élhető körülmények között, ami valóban furcsa. Azt gondolná az ember, a nélkülözés után jobb időszak jön.

> 100 alatt csak akkor jön ki havonta, ha a szomszéd szobában ott lakik a főbérlő néni vagy bácsi.

Vagy a legjobb haverod. Vagy a csajod. Másokkal lakni nem csak rossz élmény lehet. Laktam már 3 másik emberrel együtt, havi 30 alatt jött ki mindig a bérlet+rezsi (Budapesten). A hangulat viszont zseniális volt. És ez nem is volt olyan nagyon régen.

> nélkülözés

Meg ne sajnáljam már szegény egyetemistákat (disclaimer: van diplomám, tudom milyen az egyetem) a sok nélkülözés miatt. :D

Tandíj nulla, ösztöndíj kb mindenkinek jár, aki nem teljesen hülye, a kolesz meg mennyi? 0-20 ezer havonta (Budapesten)? És mellette adókedvezménnyel lehet elmenni dolgozni? Menjetek már a...

Viszont akkor beszélhetnénk a 25 év alattiakról és az 55 év felettiekről is, hiszen az ilyen munkavállalók foglalkoztatásakor is van kedvezmény (mármint a munkáltatónak).
Persze ne felejtsük, hogy gelei arra gondolt, hogy az egyetemistának ugyanannyi bruttóból több marad, mint egy "rendes" munkavállaló esetében.

Nyilván a munkáltató szeret olyat foglalkoztatni, ami neki olcsóbban kijön. A törvényalkotó célja is nyilván az, hogy ezeknek a "társadalmi csoportoknak" a foglalkoztatását növelje.

Ez az ösztöndíj kérdés azért nem olyan fekete-fehér dolog, nem mindegy melyik egyetemen és épp milyen év van. Magam is kaptam már havi 50e-t és hasonló eredményért csak havi 30e-t. Egyetemek között valószínűleg még nagyobb eltérések vannak.

A lakhatás tekintetében pedig akinek sem olyan haverja, sem csaja, akivel olyannyira jól kijön, hogy együtt tud vele lakni hosszabb távon, az már ne is vegyen ki lakást, hisz úgysem tudja megfizetni?!

> A lakhatás tekintetében pedig akinek sem olyan haverja, sem csaja, akivel olyannyira jól kijön, hogy együtt tud vele lakni hosszabb távon, az már ne is vegyen ki lakást, hisz úgysem tudja megfizetni?!

ha valaki egy hisztis tinédzser, akkor fizesse meg. rengetegen keresnek úgy albérlőtársat, hogy nem is ismerik egymást, szóval ez csak egy szar kifogás, nem több.
--
blogom

na én (aki nappali főiskola mellett melóztam) pont azt mondtam, hogyha valaki csak fele annyit tanul mint amennyit a dolgozó dolgozik, meg is kapja a fele annyi fizut ösztöndíjként (+kolesz lakhatást) és pályázhat is külön ösztöndíjra. Valamint esélyes lesz a jeles diplomára is.
Szóval el lehet dönteni:
- dolgozni a suli mellett
- tanulni
- egyiket sem, cserébe bulizni és siránkozni

Persze, lehet 3-4 embernek is együtt lakni. De ha valaki már felnőtt és rájött arra, hogy azért mégiscsak kéne privátszféra meg esetleg családot alapítani sem "kollégiumban" érdemes, akkor már máshogy jönnek ki a számok. Én is csöveztem kollégiumban évekig, de azért ne ez legyen már a normális életszínvonal. Szerintem szánalmas az, hogy a fizetés ugyanakkora szinten mozog, mint a lakhatással kapcsolatok költéségek. Persze tudom, ma már ez is jó élet, mert van aki fele annyit keres, mint amennyi egy normális albérlet költsége.

Azért a 100e Ft az durva. Mi 75e Ft-ért adjuk ki teljesen bútorozott (igaz régies) lakást Budapesten tégla építésű házban ~3e Ft közös költséggel Árpád hídnál Metro megálló mellett. Igaz csak hosszú távra, tehát minimum 1 évre. Viszont gyors Digi FFTB internet van. Simán hagytuk előző lakóknak split klímát is beszerelni.

Mondjuk ez is igaz, hogy megválogatjuk kinek adjuk ki, mert voltak rossz tapasztalatok. Így inkább magyar párt, családot preferálunk. Oroszokkal nagyon megszívtuk, valamint egyedülálló fiatal is problémás (bulizik, folyamatosan amortizálja a lakást és a szomszédok is panaszkodnak).

Nekem ebből „Mi 75e Ft-ért adjuk ki teljesen bútorozott (igaz régies) lakást Budapesten tégla építésű házban ~3e Ft közös költséggel” az jött le, hogy rezsi nélkül beszélünk.

btw a másik felére meg százszámra jelentkeznek emberek, hogy albérlő-társat keresnek, menjenek kettesben. messze élhető körülmény egy másik, random huszonéves emberrel együtt lakni. jah, ha kell az a luxus, hogy egyedül, meg a körúton, meg a segegmet is nyalja ki a főbérlő, azt meg kell fizetni, kéremszépen. de az (szerintem) nem a „normális, élhető körülmények között” kategória, hanem kicsit már más.
--
blogom

Lehetséges. Mi azon a stratégián vagyunk, hogy normális áron adjuk ki, de éppen ezért heti ~20-30 jelentkezőből válogathatunk, ha megürül. Így mi szabhatjuk a feltételeket: például mivel a mi nevünkön vannak az órák, ezért a fogyasztást is nekünk fizetik (szolgáltató csekkje alapján) és mi fizetjük be a díjat. Így az olyan dolgok, mint milliós közmű tartozás, amit okoztak egy ismerősünknek nem fordulhat elő. A biztosítóval sem akar senki harcolni például, akkor amikor poénból szétverték az egész lakást. Ilyenkor csak a töredéke térül meg a kárnak és még ki sem tudod adni, amíg nem hoztad helyre.

Akik 100e-120e Ft körül adják ki, azok valószínűleg belekalkulálják ennek a lehetőségét és félrerakják (egyfajta saját biztosításként). Ez is egy stratégia.

A mi lakasunk a faluhazban budan 60k -ert berli egy fiatal par evek ota.

Nem emelunk mert jo lakok plusz mondhatjuk hogy igy van eselyuk nekik is a boldogulasra.

Nem gondolnam hogy mi vagyunk az egyetlen jofej emberek a vilagon de tudod ezt is ki kell erdemelni nem lehet ugy kezdeni hogy en vagyok a fasza gyerek olcso alberlet kell.

Szoval a tanacsom:

alazat es dolgozni akaras
Ne csak igenyeid legyenek tegyel erte hogy azok teljesuljenek. Ne masokkal foglalkozzal.

Nekem meg az, hoyg 45 evesen nem sokkal jobb a helyzet, mint 20 evesen volt. Jobb, de nem annyival, mint amennyi ev eltelt. (20 eves korom korul volt a rendszervaltas). _Akkor_ tenyleg szar volt, egy evig fizettem a sajat tevem arat (ahogy Trey irta, durvan 30% inflacio volt) egy kis 27"-os szines ITT-t. Eszembe se jutott sajat lakas, de alberlet sem. Orultem, ha ket hettel fizetes utan volt meg valami a zsebemben. Most 45 evesen a sajat lakas torlesztojet fizetem, es tavaly pl. havi 10e megmaradt, most kb. havi 10e a minusz (cukor+vernyomas gyogyszerek). Valtozo. Atlagban vegulis nullan vagyok :)

Szoval sikerult elernem 25 ev alatt, hoyg 50%-bol 100%-ra emelkedjek (vo: fel honapra elegendo penz vs atlagban egesz honapra eleg), viszotn sajat lakasom van. Nem ez a kimondottan sikeres karrier, az teny, de lehetne sokkal rosszabb is, erzesem szerint Magyarorszag 75%-a rosszabb helyzetben van.

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Hát, már én is aszerint mérem a fizetést, hogy marad-e belőle a költségek levonása után. Megint elértem a kritikus pontot. Igaz, némi életminőség javulás is áll a költségek növekedése mögött.

Viszont most hogy mondod az eltelt éveket... anno anyám lány korában 10 év - gyári betanított munka - után tudott venni és felújítani egy falusi házat. Addig a szüleivel élt.
Ma hasonló munkakörben lehetetlen lenne. Nekem infósként esélyes lenne falusi ház, de városban 20 év hitel valószínűbb.

Az, hogy mennyit keres az ember, mindenekelőtt azon múlik, hogy adott cég adott pozícióra mennyit hajlandó fizetni.

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

szomorú, hogy subscribe-olnom kell, de legyen.

Azt nem írtad, hogy az ismerőseid kezdők-e..

én vidéken vagyok teljes körű informatikusként (rendszergazda + programozó)
átlagosan heti 3 napot programozok, 2 egyéb szerviz, újítás, bővítés. kb. 100e ft nettó amit betudsz szedni.

most kértek meg komolyabb honlapépítésre ami persze a szabadidő rovására megy. kb olyan honlap mint a "bárdi autó"
cikkszámokkkal, bemutatkozással, responzive kialakitással, megrendeléssel stb (teljes csak saját koddal, nem ilyen alapsablonokkal amire átlagosan nem jók semmire, mert mindig van valami egyedi igény amin elhal) így kértem a programozásért 200+áfát.
tehát kb ez a helyzet vidéken...
Most akkor olcsó vagyok? (mások szerint hülye)

Az a baj hogy magad (és sajnos mások) alatt is vágod a fát.
Ennyiért nem lenne szabad elvállalni semmit amihez már minimális szaktudás kell.
Bármilyen kétkezi munkával többet lehet keresni, egy árufeltöltő 3 műszakban kb másfélszer ennyit hazavisz.
Aztán meg később jön majd a csodálkozás hogy kiszúrják a szemed 150 nettóval mondjuk rendszergazdaként.

Ennél még egy diák is többet keres diákmunkával nettóban iskolaszövetkezeten keresztül (igaz, nekik van adóelőnyük). Írd be a keresőbe hogy diákmunka, megnézed az óradíjakat, levonod belőle a 15% SZJA-t, annyit kap nettóban a diák. Az általában több, mint havi 100.000 Ft. Ezt már el lehet érni szakképzettséget nem igénylő diákmunkával is, mint pl. irodai adminisztráció.

Rosszul tudod:

A diákok munkaviszonyának adója

A munkaszerződéssel dolgozó diákok bérjövedelme után ugyanúgy kell adót és járulékot fizetni, mint bármely más alkalmazott munkaviszonyában. A munkáltatónak kell levonnia és befizetnie a 16 százalék személyijövedelemadó-előleget és a járulékokat.

Nem kell mindent elhinni a haveroknak. Már havi 4-500 nettó is bőven évi 10 millió forint feletti bérköltség a munkáltatónak. Ezt aligha tudja egy átlagos pályakezdő, vagy akár junior kitermelni. Ezek a havi br700 és feletti fizetések inkább a senior jövedelmek, ha a szakma átlagát nézzük.

az a tapasztalat, hogy ismerősök beszámolói alapján ők ennek akár 3-szorosát is keresik.

ha neked az tapasztalat, hogy barmit elhiszel bemondasra...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Azért ezt nyíltan ne vállald fel az utcán, hogy 250-ből nem tudsz megélni, mert konkrétan meglincselnek :). Hogy jött ez ki? 100-ból laksz, 35-ből eszel, 15-ből közlekedsz, és egy csomót félre tudsz tenni. Erről jut eszembe, http://index.hu/gazdasag/2015/12/01/alomvilagban_elnek_a_tinik/

Tapasztalataim szerint programozóként durván 10 év meló után összejöhet ennek 2-3-szorosa, annak függvényében, hogy mennyire vagy jó, és pénzben dúskál-e a cég. Ha valaki ennél sokkal többet keres, az vagy nagyon szerencsés állást fogott ki, vagy én szúrtam el a karrieremet, és valaki adjon tanácsot :). Kíváncsi lennék az ismerőseidre...

Szintén programozóként, amit felvételiken láttam, hát... Amennyire el van szállva a fizetési igény felfelé, sokszor annyira marad el a tudás lefelé. Őszintén csodálkozom néha, hogy aki ott durván rosszul teljesít, hol helyezkedik el, de úgy tippelek, hogy valahol biztosan. Ebben szerintem az oktatás is bőven hibás. Sok év múlva kiderül, merre jut a színvonal.

Ilyen helyzetben csábító lehet egy nyugati ország, de pl. ha Londonba jönnél, kezdőként érdemes még lejjebb adni a várakozásokból. Szerintem a kijövő magyarok igen nagy része elég gáz körülmények között lakik a brutálisan elszállt lakhatási költségek miatt. Sehol nincs ingyen ebéd. Persze nyugatabbra azért több a perspektíva, ezen nincs mit tagadni.

Ilyen világban élünk... Szerintem a lakhatás is azért drágul, mert öregszik a társadalom, illetve mindenki nagyvárosban akar élni, a kereslet túlhaladta a kínálatot. Az elöregedés miatt lesz gáz a nyugdíj, egészségügy, meg minden. Igényeket leadni, munkára fel, és ha jó vagy, jön a jutalom is idővel.

--

35-ből eszel

napi ezresbol kajalni? Jo, hat ha 42 kg vagy, akkor elmeletileg lehetseges. Ha nem, akkor azert kell kompromisszumokat kotni. A 'csomot tudsz felretenni' elmelet meg nem szamol az egyeb kihagyott tetelekkel...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Azért dráma nem kell. '95-ben, amikor a gyerek született, akkor házasodtunk össze. Hogy fussa az asszonynak rendes (kölcsönzött persze) esküvői ruhára, 2 hónapig reggelire, ebédre májkrémes kenyeret ettem. Lagzira már így sem futotta volna (nem mintha nagyon hiányzana így utólag is).

Van ismerősöm, akinek 140 körül van a nettója. Sokáig minimálbéren volt. Mégis összerakott amíg az anyjáéknál volt egy lakás beugróra, most a saját lakásában lakik, törleszti a hitelt, eljár szórakozni is módjával és elvan.

Volt iPhone-ja (hitelre), de még azt is megengedhette magának. Igaz, nem drogozik, nem bagózik, busszal jár, nem zabál, de minden nap étteremeben ebédel menüt. Mondjuk edzőtermbe nem jár, de volt, hogy eljárt teniszezni.

Így is lehet.

A másik ismerősöm, úgy, hogy az anyjáéknál lakik, ott etetik, gyakorlatilag csak magára kell költenie, ennél jóval többől nem jön ki.

Persze évi néhány fesztivál, drága (prémium) holmik stb.

Így is lehet.

Érdekes, hogy az előbbi nem sír, szerinte kijön a lóvéból. Az utóbbi folyamatosan.

--
trey @ gépház

Nem jó felnőttként a szülők nyakán lógni... max. ideiglenesen. De nem úgy ideiglenesen, mint az ideiglenesen hazánkban tartózkodó szovjet alakulatok.

Aki nem akar felnőttként, önállóan élni, azok maradnak a Mama-Hotelben, amíg megtehetik, utána meg idegösszeroppanást kapnak 50 évesen, ha valamit meg kell egyedül oldaniuk.

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

Többen írták itt is, hogy így kezdték. Nyilván nem kell a nyakukon lógni, de azért iszonyat nagy segítség tud lenni, ha van egy felszerelt háztartás. Tehát használhatod továbbra is azt, amit ők használnak. Azt én is belátom, hogy mindent megvenni elsőre nem lehet, de itt jön képbe a fizetés, hogy egy idő után viszont bármennyire is fáj, de meg KELL tudni venni egyedül is.

Valóban, ha nincs semmi váratlan kiadás, havonta félreteszek ~90e Ft-ot. Ez nagyszerű, de néha van ruházkodási költség is vagy mondjuk egy betegség vagy valami tönkremegy. Ezek a költségek nem voltak a kalkulációban, pedig pénz kell hozzájuk. Na ilyenkor válik valószínűleg semmivé a "megtakarítás".

Milyen nagy kiadás?

- Albérletben élsz, nem te fizeted a ház javítását (vagyis nem közvetlenül). Igen, aki lakást vesz, számolja bele ezt is, és kössön biztosítást is.
- Budapesten vagy, tömegközlekedsz, nem te fizeted az elromlott buszt (vagyis nem közvetlenül). Igen, aki autót vesz, számolja bele, elég durva költség a fenntartás és az amortizáció, a luxusnak ára van.
- Fizeted a TB-t, ingyen ellátnak. Igen, a kórház olyan, amilyen. Lehet privát egészségbiztosítást kötni, utolsó emlékeim szerint havi pár ezerért adókedvezménnyel.
- Műszaki cikked elromlik: meg kell javíttatni, és eleve nem kell luxus kategóriából venni. Én mindig direkt pár ezerrel többért olyan hardvert vettem, amire több volt a garancia, manapság meg nagy divat a plusz pénzért vehető plusz garancia. Hogy mennyire vigyázol rá, és jó biztosítot fogsz-e ki, az másik kérdés.

Hidd el, ha annyit félreteszel kezdetben, az már *nagyon* jónak számít. Ismétlem, ha jó vagy, 1-2 év alatt a fizetésemelés és éves bónusz eléggé meredeken növekedésnek indul. Ha nem kezdesz el hirtelen nagy lábon élni, akkor az mind plusz félretett pénz lesz, ami így sokszorozódik.

--

Vagy pedig leszállsz a földre, a realitások talajára. Gondolom, feltűnt, hogy ebben a topikban a véleményeddel kb. egyedül vagy.

Szegényes életmód: remélem, nem haragszol, de most bármennyit is keresel, és bármennyit is fogsz keresni, ezzel a hozzáállással sose leszel még közel elégedett sem az életeddel (mert mindig látsz olyanokat, akiknek kétszer akkora a háza, három kocsija van, négyszer annyi lóerővel, kétszer akkora a tévéje, kétszer akkora szilikont ültettek be a nőjének, stb.). Így az az ember, aki feleannyit keres, mint te, ezerszer elégedettebb lehet az életével.

Nem, közel sem elérhetetlen dolgokat szeretnék.

Szerintem ezzel nem is vitatkozik senki se. Azzal van a "baj", hogy mindent egyszerre, de most rögtön (de inkább tegnapra) szeretnél. Adj Istenem türelmet, de azonnal!
Jópáran le is írták, hogy idővel a tapasztalatod növekszik, ezáltal a teljesítményed, ezáltal a fizetésed is. Ezt kellene megértened. A diplomát se adták oda neked egy félév után.

Már ne haragudj meg, de hány éves is vagy?

Én nyáron leszek huszonhárom, BSc diplomám még nincs. (abból, hogy most végeztél, s mennél mesterre, azt gondolom, egyidősek vagyunk.) Egyetem mellett dolgozom, lassan két éve szakmában, előtte négy év McDonald's.

Kurva elégedett vagyok az életemmel. Pedig az első szakmai melóm kevesebbet fizetett, mint az utolsó mekis órabérem (800 Ft./óra)

Csak ehhez kellett az, hogy ne az első munkahelyemen céges autót, meg havi 350+-os fizetést várjak el. Pedig, ha tényleg jó vagy, s hajlandó vagy tanulni, meg érdekel az informatika, akkor elég hamar eljut az ember ennel sokkal magasabb anyagi szintre.
--
blogom

Igen, való igaz mi egy korosztály vagyunk. Ha jól emlékszem korábban írtál az albérleti konstrukciódról.
Ami bosszantó, hogy amíg valóban tanultam az ösztöndíjak, stb. mellett nem vagy alig-alig szorultam külső segítségre, gondoltam ez miután végzek majd még jobb lesz. Ehelyett mondhatni inkább az életszínvonal csökkenése várható így, a most jelentkező kiadásokra ezt a fizetést iszonyat nehezen tudom beosztani vagy inkább sehogy. Tehát ez inkább egy lépésnek vissza, mint előre tűnik.

Kapaszkodj meg:

Parommal Mo-n ket menedzseri fizetesbol a lakas torleszto plusz a diakhitel mellet ha jo honapunk volt 150k -t tudtunk eltenni 2010 korul volt ez. De altalaban tortenik:
Here is a little story about life

https://verkoren.files.wordpress.com/2014/11/when-life-gives-you-a-cook…

Szoval miert is elegedetlenkedsz?
90k megtakaritas az eleg jo kezdokent.
Ha lesz sajat lakasod hitellel az megjobban fog fajni es hiaba keresel tobbet akkor majd annak a reszlete viszi el a penzt.
Sporolj most minel tobbet es fizesd ki a diakhitelt amilyen gyorsan csak tudod.

de egyébként ha a munkáltató oldaláról nézed a dolgot. tegyük fel, bekerülsz egy munkahelyre, ahol java ee fejlesztő/dba/mikrokontroller programozó/kernelfejlesztő/etc. leszel. mennyit ismertél meg az adott helyre kellő technológiákból, elérhető lehetőségekből egyetemen? a diploma itt két dolgot valószínűsít a munkáltatód felé:
- ismered az informatikában általánosságban előforduló technikai megoldások alapjait
- tudsz tanulni

ergo, ismerősen hangzik az, hogy függvényhívás, for-ciklus, http, sql, tranzakció, végrehajtási-terv, memória, cache, busz, assembly, etc. ha valamelyiket elkezdik részletesebben magyarázni, akkor valószínűleg megérted. s ha arra kerül a sor, akkor egy ~10-20 oldalas doksiból képes vagy kiszűrni a lényeges dolgot.

de ha most leültet egy néhányszor 10.000 soros kódbázis elé, s mutat a felületen egy hibát/új funkció igényt (nézd, ha itt megnyomom a törlés gombot, nem törlődik ki az adatbázisból), akkor tudod, hova nyúlj? ismered annyira az adott világban lévő eszközöket (jpa, jms, weblogic), hogy egy ilyet megoldj? vagy ha leültet egy DB-elé, s azt mondja, nézd, itt van ez a select, de nagyon lassú, s az ügyintézők nem tudnak miatta dolgozni, oldd meg - menni fog?

az első ~1 évben az ilyenekkel fogsz ismerkedni többnyire - s amellett, hogy te magad nem termelsz túl sok értéket a cégnek, még egy tapasztalt feljesztő/dba/informatikus idejét is viszed, aki foglalkozik veled. s akkor még mindig ott van a rizikó a cég részéről, hogy nem leszel jó, nem látod majd át, etc. vagy épp' felmondassz, pont, amikor elkezdenéd visszatermelni a beléd fektetett pénzt.

> Ehelyett mondhatni inkább az életszínvonal csökkenése várható így
azért arra kíváncsi lennék, hogyan éltél egyetem alatt. mert legjobb indulattal is, olyan ~30k szoctám + ~40k tanulmányi ösztöndíj + ~50k diákhitellel merek számolni (~130k, s akkor benne vannak a kerekítési hibák), mint saját forrás. esetleg a kollégium (mint az albérlethez képest olcsó dolog), de ott nem hogy saját lakásod, saját szobád sem nagyon van. ez azért jelentősen kevesebb, mint a ~200k nettó.
--
blogom

A pénz nem boldogít, és ez tényleg így is van, csak rá kell jönni. Nekem 40 év kellett hozzá kb...

Ha meg valaki azt mondja, hogy oké, a pénz nem boldogít, de amit azon veszek, az igen, annak sincs igaza. Maximum örömet szerez.

Öröm és boldogság pedig nem ugyanaz. Erről szól a szenvedélybetegség is. Ha valaki folyamatosan fenntartja az öröm állapotát, azt hiszi az a boldogság.

Aki csupán anyagiakban tudja mérni az életet, annak nagyon sivár az élete.

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

Viszont ha permanensen nem eleg, az azert eleg elkeserito tud lenni. Es nem az "iden nem tudok elmenni sielni Dubaiba nyaralni, mert akkor a 10. haz lakas megveteletol kell elvennem a penzt", haenm amikor azon tunodsz, hoyg "najo, bedoglott az alaplap, lejart a gari, uj kell, de akkor helyette valamelyik csekket ne fizessem be vagy esetleg a gyogyszert ne valtsam ki?", az mar egy eleg kellemetlen allapot.

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

szamomra ennel azert osszetettebb a dolog. Onnan indultunk ki, hogy 'aki csak anyagiakban tudja merni az eletet, annak nagyon sivar az elete' vs 'annak sivar, aki 40 eves korara sikertelen'.

Amiket leirtal, ketsegkivul jo dolgok, bar ha 40 evesen meg mindig az egyetemista lanyoknal akarsz bevagodni, az valamilyen problemat jelez.

Az en listam inkabb a megelegedettsegre van kihegyezve, nem a sikerekre. Ime:

- szereted a munkad (ami mellesleg jol fizet, ezert nincsenek anyagi gondjaid)
- jo a tarsasag a munkahelyeden
- van csaladod (= feleseg [akinek az alvazat rendszeresen rojtosra dolgozod] + gyerek(ek))
- a gyerekekkel minden OK az iskolaban es azon kivul is
- a fizikai edzettseged a korosztalyodban jo - kivalo
- ...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Nézd, szerintem az a gond, hogy senki sem írt neked konkrétumokat, azért látod rossznak a helyzetet.
Az én véleményem az, hogy ha megvan a diplomád és itthon akarsz elhelyezkedni fejlesztőként akkor pár alapszabályt érdemes figyelembe venni.

1. Csak nagy multihoz menj el dolgozni mert ezeknél általában normálisan ki van alakítva a "carrier-path", normális menedzsment van akik nem stresszelnek ilyennel, hogy épp most veszítettünk egy ügyfelet mert elcsesztetek egy fejlesztést, nem úgy vesznek fel, hogy bruttó 180 és a többit meg számlázd be nekik egyéni vállalkozóként. Nagyon sok IT cég keres fejlesztőket, ne ess abba a hibába, hogy elmész valami kis magyar céghez, akik zsebbe fizetnek meg hasonló baromságok. Gondolj bele, hogy ha azon szarakodnak, hogy havi 30 ezret megspóroljanak azon, hogy te számlázol be nekik, akkor mit fognak szólni ahhoz, hogy kérsz egy 100 ezres fizuemelést.

2. Kezdőként teljesen korrekt ha elmész bruttó 300-350-ért dolgozni egy multihoz. Ez nettó kb 200-at jelent. Kezdőként nagyokat lehet lépni fizetésben. Ha eltelik fél év, és betanultál, megismerted a folyamatokat, technológiákat a cégnél, akkor elkezdhetsz valamibe komolyabban belefolyni. Ha ez sikerült, hasznos tagja lettél egy csapatnak, akkor 1 év után a kezdeti fizudra kérj rá bruttó 100-at.

3. 2-3 év elteltével már lesz annyi tapasztalatod, hogy ha tényleg jó vagy, akkor megint kérhetsz fizuemelést, és kialkudhatsz egy bruttó 5-600 körüli fizetést, vagy ha nem adják meg elmehetsz másik céghez ennyiért. Ebből már elég jól meg lehet majd élni. És nyilván ha valamiben specializálódsz és jó vagy benne, ami hasznos a cégednek, akkor seniorként 7-8 év tapasztalattal megkeresketsz bruttó 1 millát is vagy ha "sztárprogramozó" vagy akkor még többet. Csak rajtad múlik. Lényeg az, hogy kezdőként amíg nem tudják, hogy tényleg hasznos leszel-e a cégnek, addig ők sem kockáztatnak, felvesznek olyan bérrel ami akkor sem fáj nekik, ha nem teljesítesz. A lényeg, hogy itt még elég nagyokat lehet ugrani a fizetésben. A bruttó 300-as kezdőfizut 3-4 év alatt meg lehet duplázni gond nélkül.

Sok helyen írták/írtuk neked, hogy előre kell lépni mindig a ranglétrán (jelen esetben fizetési fokozatban), nem kapsz milliós fizetést rögtön, azért meg kell dolgozni és tapasztalatot szerezni. Csak nem hiszed el, mert neked rögtön jár minden, mert már diplomád van.

fuck.
fent ilyeneket mond neked mindeki („Ez nettó kb 200-at jelent.”, meg „Ha eltelik fél év, és betanultál, megismerted a folyamatokat, technológiákat a cégnél, akkor elkezdhetsz valamibe komolyabban belefolyni.”, esetleg „2-3 év elteltével már lesz annyi tapasztalatod, hogy ha tényleg jó vagy, akkor megint kérhetsz fizuemelés”), erre te meg csak hisztiztél fent, hogy dehátdiploma meg szakmunkáskeresennyit.

mondd már el, kérlek, ez a válasz mivel több itt, mint a többi 300?
--
blogom

Hol látnak el ingyen? A háziorvos gyógyító pillantására gondolsz ezalatt? Betegség alatt nem a náthára vagy a derékbecsípődésre gondoltam.

Arról a tömegközlekedésről ne beszéljünk, ahol a távolsági busz kimaradása miatti reklamációra széttárják a kezüket. Arra azért ne alapozzunk komoly dolgokat.

Tudom, álomvilág, de ha valaki 25 évesen havi 90k-t félre tud tenni, akkor az 40 éves korára (ha nem komplett idióta) durván 40 millió forint lesz (infláció beleszámolva) magyarul nyugdíjba mehet. 40 évesen. Persze, ehhez tényleg összeszorított foggal kell eltenni a havi 90k-t és nem elszórni felvágós baromságokra. (lakás, autó, nyaralás ibizán)
Gyanítom aki ezt végig tudja csinálni, idegileg 100% tönkremegy 40 éves korára, ha folyton mindenhonnan hallaná, hogy milyen hülye. (Akik majd 64 évesen még számolgatják az éveket a nyugdíjig és nézik a nulla megtakarításukat)

Nincs ingyen ebéd :)

"Azért ezt nyíltan ne vállald fel az utcán, hogy 250-ből nem tudsz megélni, mert konkrétan meglincselnek :). Hogy jött ez ki? 100-ból laksz, 35-ből eszel, 15-ből közlekedsz, és egy csomót félre tudsz tenni."

Jelentősen kevesebb pénzből is életben lehet maradni, és kevesebb pénzből is meg lehet élni. De ha jól akarsz élni, akkor akár ennél több is kellhet.

Én pl. (nem egyedül, hanem párommal és lányommal) bérlek egy lakást havi 110e Ft-ért, fizetek havi 40e Ft rezsit, az autómra kiadok az élettartamára vonatkoztatva havi átlagban 40e Ft-ot, megeszek egyedül havi 70e Ft értékű kaját (szeretek jókat enni) meg kiadok számítógépre és számítógépes játékokra havi átlagban 20e Ft-ot (ez a hobbim). Ez összesen 280e Ft/hó.

És akkor nem nyaraltam, nem utazgattam, nincs különlegesebb hobbim, nem iszom, nem dohányzom, nem veszek menő ruhákat, iPhone-t és almás tabletet stb.

Igen, ehelyett lakhatnék havi 30e Ft-tal kevesebbért rosszabb helyen, ehetnék kevesebbet/rosszabbat 40e Ft-ot spórolva, közlekedhetnék BKV-val 30e Ft-tal kevesebbért és nagyrészt megspórolhatnám a gépemre költött 20e Ft-ot is. Így 120e Ft-tal kevesebbet is költhetnék, csak akkor mi a péket csinálnék havi +120e Ft-tal.

Mindegyik stratégia működőképes lehet.

meg kiadok számítógépre és számítógépes játékokra havi átlagban 20e Ft-ot (ez a hobbim)
vs
nincs különlegesebb hobbim

nos, ez evi 240 000 Ft. Aki elmegy evente 1x 1 hetre sielni, az sem tobb. Sot, aki (szerenyen) vadaszik az is kijon ennyibol. A kutyatartas is.
Azaz ezek kozul tetszolegesen lehet _egyet_ valasztani :-)

Sok mindenről beszéltünk már itt, de az azért még érdekelne, hogy miért hype-olják a mérnökképzést, hogy 200e nettó kezdőként, biztos munkahelyek, stb, ha épp ugyanannyit keres a valóságban, mint egy kezdő tanár?

Ha nem jó a felsőoktatási képzés miért nem jelzi az ipar a felsőoktatásnak? Lehetne mást is oktatni, nem kéne ugyanazt, mint 30 éve. Ha jó az oktatás, akkor miért nem lehet tisztességes havi béreket kapni a befektetett pénz és idő ellentételezéseként?

Butításnak és ámításnak érzem a válaszokat, amik egy részéról ezt látom is, hiszen nagyon sok helyen jártam, nagyon sokféle élethelyzetbe kerültem már. Valóban, családom és gyerekem nem volt, de ez nem is gondolom, hogy fontos, pláne nem, hogy témába vág.

200e nettó kezdőként, biztos munkahelyek, stb, ha épp ugyanannyit keres a valóságban, mint egy kezdő tanár

Egy kezdő tanár nem keres ennyit. 11 éve vagyok a pályán, osztályfőnök és munkaközösség-vezető vagyok, és nettó 195 (nincs semmi családi és egyéb kedvezményem).

Szerk.: pedagógus bértábla, 2015. szeptemberétől. Egy MSc-s pedagógus bruttóban keres kb. 190 ezret. Ennek a nettója 125-130k körül van.

Ha valóban jó vagy, akkor 200e nettó közel sem a teteje a kezdőfizetésnek, illetve pláne nem a teteje akkor, ha már tapasztaltabb vagy.

Tapasztalatot szerezni egyébként több téren, több területen is lehet. Szakmai, technológiákkal kapcsolatos tapasztalatot bárhol és bárhogyan lehet szerezni. Autodidakta módon otthon ülve, egyetemen, szakmai közegben odafigyelve - ez mind működik. A munkahelyi "politikával" kapcsolatos tapasztalatot már nehezebb munkahely nélkül megszerezni, de azért nem lehetetlen, léteznek a témában könyvek (csak azt kell elfogadni, hogy nem minden cégvezető olvasta ezeket a könyveket :-) ).

Így akár egy ténylegesen pályakezdő is lehet kivételes esetekben, megfelelő érdeklődéssel és lelkesedéssel felfegyverkezve jobb, mint egy vén róka. Nem mindenki ilyen, de határozottan van ilyen. (pl. a Smart and Gets Things Done könyv (http://www.amazon.com/Smart-Gets-Things-Done-Technical/dp/1590598385) szól arról, hogy hogy találj ilyeneket, de abban is segít, ha ilyenné akarsz válni)

szerintem hatalmas hibát követtél el azzal, hogy a hup elé vitted a problémádat.

1. régi megfigyelés, hogy ezen a helyen a magyar ajkú informatikai közösség leges-legszűkebb elitje tanyázik. az ember nyilván azt várná, hogy valami Gauss-görbére hasonlító szarral lehessen kimutatni egy ilyen helyen a szakmai hozzáértés eloszlását. erről azonban szó sincs! az összes, de tényleg összes munkával/fizetéssel/tapasztalattal kapcsolatos topicban a hozzászólások megdöbbentően nagy hányada arról szól, hogy alig van ebben az országban jó szakember. a hozzászólások körül-mellett pedig állandó az implicit utalás arra, hogy "hát igen, én szakember vagyok, ezért joggal beszélhetek így". ha röviden átgondolod, rájöhetsz, hogy akik ezeket a kommenteket írják, tényleg jó szakemberek (elvégre úgy néznek ki, mint a szakemberek, úgy írnak, mint a szakemberek, burkolt módon szakemberekként reklámozzák magukat, tehát nem lehetnek mások, mint szakemberek). sőt, ők a lehető legjobb szakemberek! a hup-on olvasható (akár szakmai, akár nem szakmai) vitákban általában két, világosan elkülöníthető vélemény-pólus alakul ki, és csap össze olyan erővel, hogy az ember csak kapkodja a fejét. néha már szinte azt várom, hogy megszólaljanak a fanfárok, és kék-zöld-lila tűzijátékkal egybekötötten bevonuljanak valami égi ringbe az aktuális hup-vitapartnerek. ismét hova értünk? igen, igen, jól gondolod, kissrácként a félistenek összecsapása a rajzfilmekben tényleg pont ilyen volt. könnyen látható, hogy ezen a helyen az elitnek is csak a legszűkebb, szupervékony legfelső rétege kommentel, akiknél bőven elég a pontosan két darab vélemény-pólus, árnyalatokra nincsen szükség, olyan gondolati tisztaságot értek el. akkor meg hogy van pofád ilyen piszlicsáré problémával idejönni, hogy a haverjaid jobban keresnek, mint te?!!??!

2. akire az alábbi három dolog mindegyike igaz: a) nem kőgazdag; b) nem elmebeteg módon spórol; c) ebben az országban él; az időnként pénzügyi nehézségekbe fog kerülni. nem "kerülhet", nem "jó eséllyel kerül", hanem "fog kerülni". ha a fejed tetejére állsz, az itteni kommentelők akkor is huszadannyiból tudnak kijönni, mint te, és még félre is raknak (és ebbe faszán bele lesz csavarva az orrod, garantálom). halandó emberként ezeket a titkos életviteli tanokat sosem fogod tudni megérteni, akkor meg mi a fasznak kérdezed meg?

a problémádra rátérve: a haverjaid átkúrták az arcod. 600-750 nettót kezdőként hajszál híján képtelenség keresni.

a 20k regisztralt userbol kb. 1% aktiv, a tobbi alvo/kamu acc, esetleg gabucsino nick. Igy valoszinuleg igaz lehet a szukossegre vonatkozo megallapitas. Hogy elit-e? Ha ez alatt minoseget ertunk, akkor jelen van az is, de az okoskodo tudalekosssag is (a szukossegen belul)...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Hidd el, tökéletesen megértelek, tök hasonló helyzetben voltam az egyetem alatt és frissen végzettként is. A megélhetéssel nem volt gondom, dolgoztam, de jövőkép az nem volt. Erről panaszkodtam is, szerintem HUP-on pont nem, de pl. a linux-flame listán azóta is emlegetnek emiatt. Az összes válasz, amit kaptam arról szólt, hogy "kuss, nekem/másoknak még szarabb", meg "ez van, ez az élet része, tűrjed", meg "fiatal vagy, majd 15 év múlva jobb lesz, de addig szenvedni kell, mert mindenki így csinálja".

Ma, kb. 15 évvel idősebben egyáltalán nem értek egyet azokkal, akik ezeket mondták, ahogy az ebben a threadben nyilatkozók többségével sem értek egyet. Ha nem akarod, szerintem nem kell, hogy ilyen legyen az életed.

Helyette csinálhatod azt, hogy kezedbe veszed az életed irányítását és eléred a céljaidat. Igen, ilyen egyszerűen. Lakást szeretnél venni 10 éven belül? Ehhez félre kell tenned havi 200e Ft-ot? Akkor keress egy olyan céget, ami képes 400-450e Ft nettót fizetni és dolgozz nekik. Van ilyen, pályakezdőként is van ilyen, csak irgalmatlanul jónak kell lenni hozzá, a munkában lelkesnek kell lenni hozzá, és nem azt várni, hogy a cég majd aládtolja a dolgokat, hanem tenni kell érte és kérni kell, amit akarsz, nem szégyenlősködni.

Bejön ez mindenkinek? Nem. Egyrészt nem mindenki jó. Másrészt nem mindenkiben van meg ehhez a lelkesedés. Harmadrészt majdnem mindenki ellene van ennek a hozzáállásnak. De annak a néhánynak, akinek működik, annak jó.

Csak hogy olvass más véleményt is erről.

Helyette csinálhatod azt, hogy kezedbe veszed az életed irányítását és eléred a céljaidat. Igen, ilyen egyszerűen. Lakást szeretnél venni 10 éven belül? Ehhez félre kell tenned havi 200e Ft-ot? Akkor keress egy olyan céget, ami képes 400-450e Ft nettót fizetni és dolgozz nekik. Van ilyen, pályakezdőként is van ilyen, csak irgalmatlanul jónak kell lenni hozzá, a munkában lelkesnek kell lenni hozzá, és nem azt várni, hogy a cég majd aládtolja a dolgokat, hanem tenni kell érte és kérni kell, amit akarsz, nem szégyenlősködni.

Maximális egyetértés. Csak a topiknyitó azért van "eltájolva" sokak szerint (és szerintem is), mert neki nem 10 éven belül kell a lakás, hanem már a jövő hónapban. Nem azért tanult X évig, hogy majd csak 8-10 év múlva legyen lakása.

Hát, ez valóban nem egy túl reális cél, de nem azért, mert nem lehet megcsinálni. Bevállal 3 gyereket a párjával/mondvacsinált párjával, kap támogatást, vesz lakást, fizeti a hitelt. Lehet, hogy nem egy hónap, hanem 2-3, de meg lehet csinálni.

Más kérdés, hogy én például nagyon lebeszélném erről, szerintem nem jó ez a stratégia, de nem lehetetlen.

én ezt a mondatot (nem akarsz alkalmazott lenni egész életeben; sosem szerettem, ha engem irányítanak; nem az én önmegvalósításom; etc.) eddig több olyan embertől hallottam, aki munkanélküli, teng-leng, napról-napra kaparja össze a pénzt, mint akit irigyelnék.

szvsz olyan 70%-ban ez az elkeseredett, helyüket az életben nem találó, kifogásokat kereső emberek mantrája.
--
blogom

+1, annyival kiegészítve, ebben nagy szerepe van annak, hogy a fizetéshez képest magas az albérlet díja. Viszont az albérlet díja vetekszik a hitel törlesztőjével. Meg ugye pont a szegényebb országokra jellemző, hogy saját lakást akarnak, amit majd megörököl egy élet munkája után a gyerek. Ahol több tartalékkal rendelkezik az átlagember, ott könnyebben hajlandók költözni.

aztan a gyerek elhuz a halal faszara....

volt kollegam, aki 24M hitelt vett fel 30 evre, 100m2 lakast vettek belole 2 gyerekhez, es mar most kicsi....
es mire a gyerek 18 eves lesz meg mindig fizetni fogjak a torlesztojet 15 evig, a gyerek meg marhanagy esellyel megy kulfoldre...
Manapsag nem jovokep tobb generaciora berendezkedni.

24M hitelt vett fel 30 evre,

itt elszabta a dolgot

100m2 lakast vettek belole 2 gyerekhez, es mar most kicsi...

es ezt igy hogy?

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Ez a m2 dolog engem is erdekelne, ugyanis mi 2 gyerekkel tokeletesen megvoltunk 94m2-en, tengernyi hely, nagy halo, sracoknak kulon szoba, hatalmas nappali, etkezos konyha, kadas furdoszoba, minden elfert.
Szoval aki 2 gyerekkel nem fer el 100m2-en az melyen nezzen magaba es hagyja abba a rinyalast meg a hulyesegek beszeleset.

Mert ezt nehezen veszited el? Mert a havi torleszto (hitel) max. a fele az alberlet dijanak - es nyolc ev utan van sajat tulajdonom? Mert orokolheto ?

En csak az elonyet latom. Teny, nem vagyok mobilis,de nem is akarok mashova koltozni.
Egyszeruen akarhogy nezem, igy jobb.

Nem ertem, masok mit nem ertenek ezen.

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Ami 8 ev utan a tied, ahhoz vagy

a) kurvanagy szazalekos onreszed volt
b) rovid a futamido es relativ magas az torleszto - na ez nem fele a berleti dijnak

20 evre meg nem fogok lakast venni, plane hogy utana eladni nem tudom csak kurvanagy befektetessel, lasd 2020 utani energetikai eloirasok lakas eladashoz.

jah, pl kb minden hogyan költözz londonba leírás azzal kezdődik, hogy ahogy kiérsz, azonnal kezdj el pecót keresni, mert az első két nap megtekintett lehetőségek után egy hetet fogsz zokogni egy sarokban, aztán meg kell emészteni, hogy komoly igényszint süllyedést kell előadni...

nem ugy volt, hogy az ember egy jobb elet remenyeben megy a 2. legnagyobb magyar varosba? :-)

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

De, az szokott lenni a mondás. :) Viszont speciel a lakáshelyzet állítólag elég szar, még akkor is, ha egyébként nem mosogatni mész ki.

Mondjuk tipikus előadás, hogy mennyire fasza itt kint, ja hát hátsórákosborzasztón lakunk egy lepukkant háromszobás lakásban 8an, mert úgy lehet félretenni -- az meg fel sem merül, hogy így itthon is lehetett volna...

szamomra az otthon / alberlet minosege is egy jelentos tenyezo. Ha az ember viszolyog attol, hogy haza kell menni, az mar regen rossz. Mondjuk nekem UK amugy sem bejovos...

--
"nem tárgyszerűen nézem a dolgot, hanem a vádló szerepéből. Sok bosszúságot okoztak, örülnék ha megbüntetnék őket - tudom gyarló dolog, de hát nem vagyok tökéletes." (BehringerZoltan)

Komolyabban őszintén szólva sosem gondolkodtam rajta. Bazi sokat melóztam külföldön, el is vagyok vele, de igazából itt vagyok itthon, és hálisten meg tudok élni gond nélkül. Meg közben lett párom is, és az ő szakmája kevésbé külföld kompatibilis jelen formájában.

Európán belül a legszimpibbek az északi államok, azt mind eléggé szeretem (bár a norvégoknál még nem voltam, de nem hiszem, hogy nagyon kilóg a sorból). Az angolok nekem annyira nem bejövősek, skótokat / íreket még nem láttam, akár az is lehet.

Másik opció nyilván valami kvázi 3rd world country DK ázsiában vagy afrikában, akár csak valameddig, ott fossá lehet keresni magad, te vagy a kiskirály a szemétdombon közben, de annyira nem vonz.

A harmadik meg mondjuk ausztrália, ami olvasmányok alapján fasza helynek tűnik. Esetleg kanada.

Mi Londontol 30 percre lakunk (a kornyek ahol lakunk speciel ugyanolyan draga mint London ) es a lakohelyunktol kb 15 percre dolgozunk mindketten. Uj epitesu sajat 70nm -es lakasban ( termeszetesen reszletre ahogy otthon is tettuk ) Siman tudunk felretenni. Amikor meg nem a szakmamban dolgoztam akkor is felre tudtunk tenni egy 1000-est havonta.
Nem azt mondom hogy ez a mennyorszag de aki itt nem tud boldogulni az sehol nem tud.
Mosogatni mint eletcel nem igazan eri meg kijonni ( max par evre penzkeres celjabol )

A sokan világvégén kissé offtopic volt a lakásminőséghez képest, elnézést.

Nyilván nem mosogatós állásban ez kevésbé játszik, de saját -- igencsak korlátolt, nem éltem ott, jártam pár magánházban -- illetve az ilyen-olyan beszámolók alapján az ottani lakások nagy része műszakilag sokkal inkább fos, mint amit itthon látok, ellentétben (vagy kiegészítve, ahogy tetszik) a szálban feljebbi kinyilatkoztatással, hogy itthon fosok a lakások.

Ja. 6,2 volt a lakas, volt hozza 2,2. Akkor volt 20 ev torleszto.
3 ev utan anyam es ocsem segitettek 1m kolcsonnel, igy sikerult ugyanakora torlesztovel masik banknal 8 evre levinni!

40e a torlesztom, evente valtozik a kamat. 40e Ft-nel tobbet fizettem berletre harom honapig, amig mar itt laktam, de nem tudtam megvenni.

(Mas kerdes sztem, jelenleg talan 10-ert is el lehetne adni, elismerem, erosen aron alul vettem)

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Merthogy?
- tudtommal 0 onerovel nem kapsz semmilyen lakashitelt
- masik lehetoseg lett volna nyilvan az alberlet, eletem vegeig. Nincs mar olyan tul messze a nyugdij, nem tunt tul realisnak, hogy nyugdijbol fizessem az alberletet.
- ha nincs onerom, megis kapok hitelt, akkor nyilvan (ugyanilyen feltelekkel) vagy 30 evig fizetem (20 helyett) vagy mondjuk 40 helyett 60-at (ami tenyleg tobb havi tizessel, mint az alberlet, ami 50 volt). Hosszu tavon meg ez is inkabb megeri, mint emltiettem, itt a futamido vegen sajat tulajdonom van. Ez a mai magyar nyugdij-helyzetet ismerve (es a kilatasokat, talan nem kell mondanom, hanyszor ideztem a bejegyzeseidet a javaforumrol) biztosabbnak tunik.

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Pénzügyileg teljesen mindegy, hogy mennyi önerővel kapsz hitelt, egyszerű önámítás az, ha egy 10 milliós lakás bérleti díját hasonlítod össze egy 10 milliós lakás 3 milliós hitelének havi törlesztőrészletével.

A másik lehetőség ugye az lett volna, ha a megtakarításaid kamatait és a saját lakáshoz tartozó egyéb befizetéseket (mint például a lakásbiztosítást, amortizációs költségeket, javítási költségeket) levonod a bérleti díjból és ezt hasonlítod a törlesztőrészlethez. Rögtön más lesz az arány és rögtön jobban látszik, hogy tulajdonképpen melyikkel jársz jobban...

Ezek olyan tipikus hibák, mint az, hogy az autózásnál pusztán a benzinköltséggel arányosítod az egyéb lehetőségek költségeit és nem az autó birtoklásának teljes költségével.

--
https://portal.gacivs.info

Ezek olyan tipikus hibák, mint az, hogy az autózásnál pusztán a benzinköltséggel arányosítod az egyéb lehetőségek költségeit és nem az autó birtoklásának teljes költségével.

Ez közel sem akkora hiba, ha a döntési pont onnan indul, hogy már megvan az autó (vagy egyéb okokból eleve nem is kérdés, hogy kell), és most akkor beleüljünk, vagy menjünk inkább vonattal. Az autó birtoklásához tartozó többi költség jelentős részben ugyanis fix költség (az amortizáció nagy részben az, a biztosítások nagyon nagy részben azok, az időszakos szervíz is az, ha keveset használod az autót), ergó ha már megvan az autó, akkor a költség szempontjából egy pontig nem sokat számít, hogy használod-e.

Na, pont erről a gondolkodásmódról beszéltem, amelyik nulla forintnak veszi azt, ami egyébként az évek alatt sok-sok millióba kerül... azért számold egyszer ki, hogy mennyibe került ténylegesen az autó minden költségével és oszd ezt el azzal a számmal, amennyi kilométert mentél ezen időszak alatt: ennyibe került valójában egy kilométer. Minden más csak wishful thinking és önámítás.

miért verném át magam (mondjuk én spec nem, de mondjuk, hogy általános alany) azzal, hogy bár tisztában vagyok azzal, hogy mennyibe kerül egy kilométer ténylegesen a kocsiban álló pénzzel, annak elmaradt kamataival, szerviz és egyéb járulékos költségekkel, értékvesztéssel, miegymással, de valami egyéb nem pénzügyi okból szükséges a kocsi, akkor nem próbálok úgy csinálni, mintha ez nem lenne adottság? Ha egyébként adott, akkor miért is számoljam bele a vonattal vs autóval megyünk a nagyihoz kérdésbe mondjuk a kötelező meg (a szintén meglevő) pályamatrica költségét? Attól, hogy egyébként tudom, hogy nagyátlagban beleszámít az ennyi volt egy km?

"Ha egyébként adott, akkor miért is számoljam bele a vonattal vs autóval megyünk a nagyihoz kérdésbe mondjuk a kötelező meg (a szintén meglevő) pályamatrica költségét? Attól, hogy egyébként tudom, hogy nagyátlagban beleszámít az ennyi volt egy km?"

Egyszerűen azért, mert minden esetben azzal fogsz számolni, hogy csak benzinköltséged van... mondd azt, hogy szeretsz vezetni; vagy örülsz, hogy van egy autód; mondj bármit, amiért valójában autóval közlekedsz, csak ne kezdjed el racionalizálni a döntésedet azzal, hogy csak a benzinköltséggel számolsz. Ennyit írtam.

Csak egy rövid számolás. Valószínűleg sokan csúnyán néznek majd (ill. közel nem ilyen autóban gondolkodnak)
Egy új Honda Accord volt ~12 éve ~7millió
Kötelező+Casco 10e/hó (1.4 millió)
Legalább 1 szervíz évente kopó alkatrészekkel durván 100e (1.2millió)
250e km futásteljesítményre ha felesbe számolsz (téli, nyári) 3-3 garnitúra gumi.
Gumiknak darabja (alsó hangon) 25000Ft. 1 garnitúra 100e, 3-3 garnitúra 600e

Szerintem közel nem számoltam bele minden költséget, de eddig ~10.2 milliónál tartunk.
Ha jól számolom ez havi szintre lebontva durván 70000Ft (természetesen üzemanyag nélkül)
(természetesen azzal, hogy előre megfinanszírozod - bank,lízing,tartósbérlet esetén nyilván több)
Az autó ennyibe kerül (kis túlzással - gumikopás) ha mész vele, ha nem.
Plusz parkolás ~10-20e/hó (vagy utcán).

Szerintem - ha már van egy autóra 70-80e/hó költséged (vagy nézzük egy fele ilyen kaliberű autót 35-40e költséggel) szerintem pont lesz*rod, hogy a nagymama látogatása vonattal 1000Ft/fő/út (két főre 4000Ft) vagy 300km oda vissza 6-8000Ft a benzinpénz. Ha már a realitásokról beszélünk...

"Szerintem közel nem számoltam bele minden költséget, de eddig ~10.2 milliónál tartunk. [...] Ha jól számolom ez havi szintre lebontva durván 70000Ft (természetesen üzemanyag nélkül)"

6000 forintért már tudsz bérelni egy napra egy Honda Accord-ot és ebben benne van 150km üzemanyag is... annyit írtam, hogy számold ki az átlagos használatodat tekintve, hogy bérleni olcsóbb vagy megvenni.

"Szerintem - ha már van egy autóra 70-80e/hó költséged (vagy nézzük egy fele ilyen kaliberű autót 35-40e költséggel) szerintem pont lesz*rod, hogy a nagymama látogatása vonattal 1000Ft/fő/út (két főre 4000Ft) vagy 300km oda vissza 6-8000Ft a benzinpénz. Ha már a realitásokról beszélünk..."

Nézd, van az ismerősök körében több olyan is, akik ezt bevállalták úgy, hogy a bevételeiknek ez a 35-40 százaléka. És nem értik, hogy mire megy el a pénzük, pedig csak a legszükségesebb dolgokra költenek (!). Ők is csak a benzinnel számolnak, amikor azt nézik, hogy mennyibe kerül egy út az autóval...

Továbbra is: Van autó, adottan. Mint te is írtad, miért is kéne egy local költségszámolásnál belevenni azokat a költségeket, amik ezen utazástól függetlenül meglesznek? Szó nem volt arról, hogy ettől nem kell számolni azzal, hogy valójában mennyibe kerül a kocsival való mászkálás.

De ennek a számolásnak csak akkor van értelme, amikor az a választási helyzet, hogy óhajtasz-e autót tartani, vagy sem. Kicsit többértékű a döntés ugyan, mert ugye ha igen, akkor lehet variálni a milyennel, de a lényeges része a döntésnek yes/no-jellegű.

Amikor az a kérdés, hogy beleüljek-e a már meglévő autómba, akkor már nincs értelme tényleges költséget km-re vetítve számolgatni. Sőt, sok esetben félrevezető lehet, mert azt sugallja, hogy ha nem mész az autóval, akkor milyen sokat megspóroltál. Holott nem, mert a költségek jelentős része már rajtad ragad. Minél szebb, frissebb, újabb, jobb autód van, annál jelentősebb része az amortizáció a fix költségeknek, és annál kevésbé tudsz spórolni a nemmenéssel.

"De ennek a számolásnak csak akkor van értelme, amikor az a választási helyzet, hogy óhajtasz-e autót tartani, vagy sem."

Igen, ez ugyanúgy kijöhet a döntésből, ha tényleg számolsz.

"Amikor az a kérdés, hogy beleüljek-e a már meglévő autómba, akkor már nincs értelme tényleges költséget km-re vetítve számolgatni. Sőt, sok esetben félrevezető lehet, mert azt sugallja, hogy ha nem mész az autóval, akkor milyen sokat megspóroltál."

Nem, sőt, minél kevesebbet mész, annál nagyobb a fajlagos kilométerdíj, szóval nem spórolsz azzal, ha vettél egy autót és nem használod. Szóval számolni-számolni-számolni a valós költségekkel. Megéri, mert sokszor teljesen más jön ki, mint amit az ember egy közepesen erős kognitív disszonancia alapján kihoz fejben.

Ezzel nem azt mondom, hogy az ember ne tartson autót, ha nem éri meg, hanem azt, hogy ne azzal racionalizálja az tulajdonlást, hogy a számolásoknál egy csomó létező költséget kihagy. Fel lehet vállalni, hogy irracionális döntés alapján ragaszkodik az autóhoz, sokkal jobb érzés, mint folyton racionalizálni a fennálló eltérést a valóság és az álmok között.

- Most sztem 10m. Amikor vettem, 6.2 volt. Nem mindegy. Lehet, hoyg csak 8-ert tudnam eladni. Passz
- nem volt megtakaritasom. Masik lehetoseg a hajlektalansag vagy hazakoltozes anyamekhoz (es a kisvarosban a munkanelkuliseg) lett volna. De ezt mar tobbszor leirtam. Nyilvan lett volna harmadik, alberlet. Aztan _hatha_ nem valtozik a berleti dij, _hatha_ maradhatok ott, amig akarok, _hatha_ elvisel a foberlo akkor is, ha mondjuk munkanelkulikent nem tudok honapokig fizetni.

Ezek olyan tipikus dolgok, amiket jol atgondotlam es a legjobbnak a sajat lakas (es ennyiert) tunt. Szivesebben koltoztem volna en tobbszobas csaladi hazba a kornyeken, de ez volt a realitas es ez sok mindent atgondolva, a legjobb.
--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Hm... "nem volt megtakaritasom" vs. "volt hozza 2,2"

"Ezek olyan tipikus dolgok, amiket jol atgondotlam es a legjobbnak a sajat lakas (es ennyiert) tunt."

Nem azzal vitázok, hogy miért laksz saját tulajdonú lakásban (ezt mindenki eldönti maga), hanem azzal, hogy úgy veted össze a bérelt lakás költségeit a saját lakás költségeivel, hogy egy csomó költséggel és potenciális bevétellel nem számolsz...

Hm... "nem volt megtakaritasom" vs. "volt hozza 2,2"

Jogos. De mar mashol sztem leirtam: mikor "elvaltam" (elettarsi kapcsolat volt), nem koltoztunk rogton kulon, mert bajunk nem votl egymassal. A lakast el kellett adni, ami nem volt kozos, teljesne a volt elletarsam tulajdona volt (nem teljesen, mert felereszben az anyja, felereszben az anyja testvere orokolte, anyja a reszet nekiadta ajandekba, csak a testvert kellett kifizetni). Nekem semmi jogalapom nem volt a lakasra, megtakaritasom nem volt, megis kaptam az eladott lakasbol annyit (2,2M), hogy abbol be tudjak sajat lakasra fizetni. Nem volt megbeszelve elotte, nem "szamitottam" ra, csak a volt elettarsam nem akart a sarba tiporni (mint emlitettem, messze nem gyuloltuk egymast, szeretet az megmaradt, csak egyutteles nem ment)

Szoval ennyi a titka a fentinek, tenyleg nem volt _sajat_ megtakaritasaom, jogalapom sem volt a lakasbol semmire, megis kaptam segitseget.

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Rögtön más lesz az arány és rögtön jobban látszik, hogy tulajdonképpen melyikkel jársz jobban...

Csak azt felejted el, hogy a hitel előbb-utóbb lejár, és ott állsz a vakvilágban egy lakással, amelyet ha akarsz (tudsz), el is adhatsz. Ha nem adod el, akkor bérleti díjat nem kell fizetned, és annyival is jobban jársz (annyival több marad).
A bérleti díjat meg a "végtelenségig" fizeted, és sose lesz a lakás a tied.

Azért ez sem ennyire fekete/fehér. Az élethelyzet sokban befolyásolja, ha már a családalapításon túl vagy akkor valószínűleg a saját tulajdonú lakás jobb, de ha még előtte vagy akkor lehet több lesz a probléma a saját lakással, mit ha egyszerűen albérletet fizetnél. Az a lakás ami ma esetleg kényelmes, megfelel az igényeidnek, nem biztos hogy 5 év múltán is jó lesz. Albérletet könnyen lehet váltani, egy meglévő lakás paramétereit már nem olyan könnyű megváltoztatni (kellene még egy szoba a gyerek miatt, ...) Az eladás meg nem feltétlenül egyszerű, ha sürget az idő, simán bukhatsz rajta akár 1-2 évnyi albérlet díját is.
Egy másik aspektusa a dolognak, hogy nem mindenki szereti hosszú távra lekötni a pénzét, úgy hogy nem férhet hozzá azonnal. Van aki nagyobb anyagi biztonságban érzi magát, ha az a pénz amit önerőként betenne a házba inkább ott van a bankszámláján amihez hozzányúlhat, ha megszorul.
A lényeg, hogy egy ilyen döntés nem tisztán anyagi természetű és sok a változó, nincs tuti recept

"Csak azt felejted el, hogy a hitel előbb-utóbb lejár, és ott állsz a vakvilágban egy lakással, amelyet ha akarsz (tudsz), el is adhatsz. Ha nem adod el, akkor bérleti díjat nem kell fizetned, és annyival is jobban jársz (annyival több marad). A bérleti díjat meg a "végtelenségig" fizeted, és sose lesz a lakás a tied."

Viszont lehet, hogy több pénzed és/vagy időd marad, ha mindig az élethelyzetednek megfelelőt bérled, mint amikor hitelből vennél meg egy potenciálisan megfelelő méretű ingatlant előre 10-20 évre, amiből később azért nem szállsz ki, mert akkor realizálnád a veszteséged...

Leírom még egyszer: nem akarok senkit elítélni azért, mert irracionális okokból dönt saját lakás vagy bérelt lakás mellett. Az ő élete, az ő pénze, az ő döntése. Mindössze annyit írtam, hogy ha már racionalizálni kell egy döntést, akkor ne fals adatok alapján történjen ez, inkább vállalja be, hogy hogy a tények alapján nem volt racionális az adott döntés, ettől jobban érzi magát és ez mindenkinek jobb.

Ha ugy vesszuk, az (elegge szubjektiv) elvezet, hasznossag is kulcsfogalom a mikrookonomiaban ("gazdasagi alap"), azaz attol, hogy te kizarolag a kezzelfoghato szamokkal (hitel koltsege, fizetes, lakber, stb.) szamolsz, meg nem vagy racionalisabb.

----------------------
"ONE OF THESE DAYS I'M GOING TO CUT YOU INTO LITTLE PIECES!!!$E$%#$#%^*^"
--> YouTube csatornám

+1.
Nyugdijaskent eladhatom, hazakoltozhetek a szulovarosomba (mar nem kot ide a munka) vagy egy kis faluba, ahol el tudok eldegelni. Azert a (most) 8-10m-ert, amit kapok erte, egesz turheto lakast/hazat tudok venni es marad egy kis nyugdijkieg is.

Meg akar a gyerek is orokolheti, ha olyan a helyzet.

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

"Mert ezt nehezen veszited el? Mert a havi torleszto (hitel) max. a fele az alberlet dijanak - es nyolc ev utan van sajat tulajdonom?"

Héló-héló... egy 10 milliós lakás jelenleg 50e forintért bérelhető, dupla ennyit érő arányosan kétszer annyiért, a nyolc éves hitel ekkora összegre 120e forint és arányos a felvett összeggel. Szóval itt valami nem stimmel a számokkal.

--
https://portal.gacivs.info

Ami most ~10 milliót ér, azért havonta ~50e körül fizetnek. Ha 5 milliót ér, akkor ez 25e, ha 20 milliót ér, akkor pedig 100e a bérleti díj. A lakás pillanatnyi értékétől és az aktuális kamatszinttől függ az, hogy mennyiért lehet pillanatnyilag kiadni, nem függ attól, hogy pár éve mennyiért vetted.

--
http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/Home

- 36 m2
- 100+ eves haz
- Kelenfold
- furdoszoba valamikor spajz volt
- 6,2-ert vettem, 2012-ben
- 20 evre, havi 35 (aztan fel ev mulva 40, megint fel ev mulva 45) volt a torleszto
- elotte harom honapig bereltem, 50e volt a berlet havonta (2012)
- jaigen, a kozos koltseg 12e, a villany+gaz+viz viszont elviselheto

- sztem min 8-ert, de inkabb 10-ert tudnam eladni
- jelenleg 3m tartozasom van, erre fizetek havi 38,9-et. meg 7,5 evig.

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Vegulis igen. Vagy nem. Nem tudom. Most nem szamolva futamidovel, azzal, hogy a visszafizetes nagy resze a kamat, csak azt nezve, hogy fele van fizetve, tehat ha az egeszet hitelbol veszem, akkor 80e-t fizetnek. Ezzel all szemben az 50 (vagy 60? egyszeruen nem emelkszem) berleti dij, ami nyilvan olcsobb.

Persze nyilvan nem nyolcvanat fizetnek, hanem legalabb 120-at (aminek max. a fele a berleti dij) es valoszinuleg 20 evig (mitn az eredeti hitel), szoval valoban, van benne tulzas.

Mentsegemre szoljon, hogy nem akarattal volt, _hosszabb_ tavon sztem akkor is a vasarlassal jarok jobban. Pl. ha mar nem kell, ki tudom adni alberletbe :)

--
http://www.micros~1
Rekurzió: lásd rekurzió.

Szerintem arra gondol, hogy a bérbeadó néha úgy viselkedik, mintha az atyaúristen lenne, és a bérlő egy kegyelemből megtűrt szerencsétlen. Idehaza a bérlési kultúra mindkét oldalról eléggé... érdekes, ezt meg kell hagyni.
(Párizsban töltött éveim alatt egyszer se fordult elő pl. hogy a bérbeadó előzetes bejelentés mellett invitálás nélkül belépett volna a bérleménybe. Pedig csak holmi egyetemisták voltunk. Emellett minden jelzett problémát haladéktalanul intézett, cserébe mi meg sajátunkként kezeltük a bérleményt. Itthon emlékszem, hogy azon rövid idő alatt, amit albérletben töltöttem, a tulaj tátott szájjal nézte, hogy kifestettünk, burkoltunk és rendberaktuk a lakást - cserébe nem kértünk semmit.)
--
Coding for fun. ;)

hogy a lényeg is meglegyen, nettó 210e, családi kedv. nélkül, mert az inkább egyben kérjük, úgy nem 'tűnik' el. Viszont nálunk sok a plusz, így 1x kiszámoltam hogy nettó 330e körül jön ki ha éves átlagot számolok, HD-t vezetek.

amikor idejöttem pár éve, nagyjából hülyének néztek a nézeteimmel a dolgokhoz való hozzáállásommal, most pedig hogy elmúltak az évek, egyre inkább látja a vezetés hogy mégis csak az az igaz amit én mondtam korábban

tanulok, folyamatosan képzem magam, de nehéz úgy eladni magamat hogy aki venni akar az nem tudja hogy holnap mi kell neki, csak a mai nappal van elfoglalva, sok iszonyatos interjún vagyok túl az évek alatt, kritikán aluli hogy azt sem tudják hogy mi akarnak a cégek

Egyebkent, ha szabad kerdeznem: mi fele diplomaban latsz ilyen hatalmas munkat? Lehet en vagyok naiv, de azert kezdtem el a sulit mert tanulni akartam olyat ami erdekel. Azota dolgozok olyan temaban ami erdekel. Igen az elejen alig tobb mint minimal berert cserebe. Most mar nem. Meg nem fejeztem be az egyetemet. Nappalin tanulok. Es ezt teljesen rendben latom. En ertem, hogy nagy dolognak tartod a diplomad, de szerintem ahelyett hogy itt probalod ervenyesiteni inkabb keress munkat, meg ha nem is tartod korrektnek. Az az igazsag, hogy minden munkavallalo annyit er amennyit fizetnek erte. Szoval tetszik vagy sem: ezt nem te dontod el. Ennel fogva, igazan felesleges ezen ragodnod. Inkabb tegyel azert, hogy tobb legyel. Az hogy tudsz programozni, baromi jol hangzik. Azert gondolom van hova fejlodni.

Nyilvan lehet tevedek. Ha eleg hatarozottan mondod, hogy +40k lehet megadjak :D sok sikert! Amugy milyen teruleten akarsz dolgozni? Bocs, ha ezek a kerdesek voltak mar, csak elegge nagyra nott a topic... :)

-------------------------------------------------------------------
Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

Elvégeztem a matematikus szakot, még 2004-ben. Nem kaptam még meg a Nobel-díjamat, pedig az egyetemi 5 (nem pedig béna három év) év alatt rengeteg vizsgát megcsináltam.
Ja, hogy matekból nincs is Nobel-díj? Miért nem tesz ezért a Nobel-bizottság, és hoz létre egy kiegészítő díjat? Ha közgázból van egy ilyen "kiegészítő" díj (Nobel-emlékdíj), akkor matekból miért ne lehetne? Miért van egyáltalán matematikus szak, ha nem is lehet matekból Nobel díjazott az ember? Ezért tanultam és fektettem be az energiáimat, időmet és pénzemet? Pedig már bő egy évtized eltelt, eleget vártam már a díjamra, nem?

De legalább nem csak nekem tűnt fel, hogy ezek azért itthon is előforduló attitűdök. "Mert mások azt mondták", "mert a fészbúkon azt láttam", ésatöbbi:
http://www.nyugat.hu/tartalom/cikk/boldogtalan_frusztralt_fiatalok
http://waitbutwhy.com/2013/09/why-generation-y-yuppies-are-unhappy.html
És a saját fordítás:
https://blog.fisher.hu/blogv1/2015/10/06/miert-boldogtalanok-a-juppik/

Ekkora galibát okozott a Telekomos botrány? :D