Interjú: Marc-Christian Petersen

A KernelTrap interjút készített Marc-Christian Petersen-el, akit a WOLK projectből ismerhetünk. A WOLK - Working Overloaded Linux Kernels jelentéssel bír. Ez az elnevezés nem jelent mást, mint egy Linux kernelt, nagy számú patchcsel/bugfixszel és egy rakás új funkcióval.

"Néhány hónappal ezelőtt egyik barátom meglátogatott. Beszélgettünk a Linuxról, és megmutattam neki, hogy mit csinálok. Erre azt mondta: "Hé, mi a fenéért nem mutatod meg ezt a világnak?"Marc-Christian Petersen már régebb óta patchel kernelt, főleg saját használatára, és örömére (ipsec, xfs, security related patches stb.) Többnyire azért, mert számos olyan hasznos dolog nincs benne a mainstream kernelben, amely már amúgy évek óta stabilak és számos embernek szüksége lenne rájuk. Petersen az interjúban elmondja, hogy hogyan alakult ki a WOLK project, elmondja, hogy a WOLK project keretében jelenleg mintegy 450 patch kapott helyet a Linux kernelben. A WOLK project kerneleiben számos olyan funkció van, amely nem régen, vagy egyáltalán nem került bele a jelenlegi Linux kernelbe:

IBM JFS és SGI XFS journaling filerendszer, User Mode Linux (UML), a TUX kernel-alapú webszerver (Molnár Ingó), kernel preemption, Direct Rendering Manager az XFree86 4.2-höz, az FTP filerendszer, Crypto IP Encapsulation, grsecurity, és számos más hasznos dolog.

Néhány héttel ezelőtt írtam Marc-Christian Petersen 2.2.21-3-secure kerneléről is. Ez a régebbi kernelek szerelmeseinek készült, és szintén hasznos backportokat, portokat tartalmaz. Ilyenek többek között:

Openwall, Steath Networking, Ext3, ReiserFS, CriptoAPI, CIPE, AA patchek, FreeS/WAN, stb.

A Marc-Christian Petersen-nel készült interjút megtalálod itt.