Igéretes disztrók (számomra) meg a win7 pótló --Zorin-os. És a Pear.

Nem adom fel. Még mindig olyat keresek, ami kényelmes egy buta desktop felhasználónak amivé váltam az utóbbi pár évben. Pl. könnyen lehessen frissíteni, legyenek benne lehetőleg közel friss csomagok (glibc 13+)és egy nagyobb értelmesebb disztró legyen az alapja, ami nem ubuntu vagy madrake mandriva. Ja, és ne a túlminimál openbox-ot, hanem inkább Xfce-t preferálja.
Következő kettő érdekes:

Debian alapú http://www.salineos.com/

Arch alapú: http://blog.manjaro.org/

És még egy, ami valójában nem fog meg, mert valahogy nem érzem hiányát wines programoknak lassan 10 éve: http://www.zorin-os.com/
Win7 pótlónak akarják magukat hazudni, megnézem. Úgysem tervezek rendes win7-et használni, -max ha a leendő munkahelyem megköveteli- gondolom ez segít megerősíteni ezt az érzést.
Meglátom.

Mivel a Manjaro nem ér meg annyit hogy külön írjak róla, ezért csak ide írom.
Gyors. Nagyon. Szinte nem foglal memóriát, és ezt a benne lévő FF sem dobja meg rettentően, flashvideókkal, meg community site-okkal együtt olyan 300 megányit evett.
Az itt használt Xfce buta mint a tök. Inkább Openboxhoz hasonlít, és hozza a 90's style-t. Sajnos. A felső sávban nagyon tetszetős a részletes monitor, alig foglal helyet, bár nem tudom miért kell állandóan mutatni a kernel verzót, és az IP címem. Ezt pl. el is felejtettem retusálni egy képernyőmentésnél. Konfigurálni nem jötem rá hogyan lehet, mivel a nevét sem tudom.
Csomagfrissítés nem megy, nem tudtam rá telepíteni semmit. Ez betudható annak, hogy live-ként futtatom. Ha emiatt van, akkor kicsit korlátozva érzem magam. Erre még egy öt éves knoppix is képes.
Indulásnál a kiválsztható nyelvek után -nem tudom mennyi különbség van az amerikai és a UK felület között- van még pár opció. Pl. open source, vagy gyári driverekkel induljon-e, ami jó, mert nouveau még kicsit lassúcska.
Öszességében tetszene, viszont nagyon testre kellene szabni. Így live-ban nem sikerült, felrakni meg nem fogom, pont emiatt. Már nem hiszek a mesékben. Nem vagyok biztos bennne, úgy sikerülne -e.

-- update
Beleveszem ezt is a tesztbe, ha már úgyis fel kell áldoznom a nagyobb USB stickem:
http://pear-os-linux.fr/
Körte óesiksz ;) A Pear Linux, szinte félelmetesen hasonlít a ___ Dreamlinuxhoz ;) Csak szebb.

Hozzászólások

Ha valahol jon szembe egy ilyen full Gnome2 supporttal, ne habozz blogolni rola. Bar lehet, hogy kellene adnom egy eselyt a Gnome 3.4-nek, de felek a memoriazabalast meg mindig nem javitottak erdemben.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Igaz, nekem 3.2 gnome-shell van de milyen memória zabálásról van szó:

ventura 25741 1.5 10.2 2531252 408316 ? Sl Aug18 259:48 /usr/bin/gnome-shell

Szóval 11 napni futás után eszik 400M et. Ez olyan sok? Egy böngésző megeszik ennyit fél nap után :D

Fedora 16, Thinkpad x61s

Debian+openbox 3 hónap alatt sem megy 100M felé nálam kb 90M ha bezárom a böngészőt is és megy az apache+pgsql szerver(nem tudok most pontos uptime-t és mem adatot mondani mert nem otthon vagyok, de az biztos, hogy nem sokat tévedek).
Nekem sok a 400M. Azért is használok Linuxot, mert nem akarok állandóan a gépre költeni .

Csak megjegyzem, a fenti Manjaro Xfce-vel alapjáraton nem evett 100 megát, a PcLinuxOs-em Xfce-vel 188, amikor belépek. Egy gigáig nem egy fel csak úgy 30 gimp ablakkal, egyéb dolgokkal, mint Rhtmbox, Xchat vagy Pidgin, valami szövegszerkesztő, Opera úgy 15 tabbal (ha flashtartalom is van, akkor magasan túllépi az egy gigát magában is) És egy 3D kliens. Gnome 3 gyárilag 300+ evett mandriv mageiaval, és könnyen elfogyott az egy giga random négy ablakkal a fentiekből.
Telepíttetnék veled, valami nagy titkot tudhatsz. Ezt nem is viccből írom.
--
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)

Természetesen ha dolgozok nem ennyi a memóriahasználatom. A fenti hozzászólást úgy gondoltam, hogy minden ablak bezárva, fut az apache2, transmission-daemon, pgsql, parcelite vágólapkezelő, network-manager, terminator az asztalon, és a conky. Így 100M körüli a memóriahasználat.

Már több mint egy éve a Sabayont-t használom. Gentoo alapú, de bináris disztró. A csomagkezelője (entropy/equo) aptitude szerű. A hangsúly a „szerű” szón van. Illetve a grafikus verziója a sulfur (ami rigo-vá fog változni). A csomagok elég frissek, de ha frissebbekre vágysz, akkor a portage használatával forrásból rakhatod fel a csomagokat.
Van Xfce-vel „szerelt” telepítő is. Erről részleteket nem tudok írni, mert én awesome-mal használom.

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

A múltkor is előjött a Sabayon, és úgy emlékszem akkor valami miatt nem maradt. Ha minden igaz akkor nem tudtam elsőre bekonfigolni a netet. Itthon nincs fizikai net csak wifi. Ha ezt 10 percen belül nem oldom meg, nem szenvedek vele tovább. A madzaghiány miatt nem megy a netinstall sem.
Külön szálba írok majd a Manjaro-ról.
--
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)

A rigoról mindig a google jut eszembe, hasonló dizájnnal van megáldva mint a keresőóriás és pofon egyszerű kezelni. A sulfur gyakran felbosszantott, olyankor én is equot használtam, de most elég nekem a rigo. Az equo csak a cleanup paraméterrel kerül elő néha egy egy nagyobb adag frissítés után vagy előtt.

Sosem értem, hogy az emberek miért nem raknak fel egy:

- ubuntu VAGY
- debian VAGY
- slackware VAGY
- gentoo VAGY
- arch VAGY
- fedora VAGY
- openSUSE

disztrót. Most komolyan ennyire nehéz átállítani egy default DE-t? Jó, kicsit ellent mondok magamnak, mert Mint -et használok (a debian testing alapút). :)

--
http://neurogadget.com/

Előzmény.
Ha liveban nem jön be (ez nekem fontos), nem működik valami alap dolog (pl. a wifidugasz), Gnome3/KDE-4-et hoz, és emiatt döglassú a gépemen, még egyáltalán nem ismerem ezért elsődlegesnek nehézkes (slackware, gentoo), és már elsőre is kényelmetlen (gyári arch), akkor lefedtem az összeset a listádból. Sajnos, mert debian netinstall lenne a legjobb..
--
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)

"Super secure

Thanks to Zorin OS's immunity to Windows viruses you will never have to worry about any of that nasty malware. "

Vagyis azért super biztonságos, mert egy MÁSIK operációs rendszerre írt vírusoktól nem kell tartani.

Mindfuck.

No rainbow, no sugar

Zorin.. Ezt én már felülre sem írom be.
Borzalmas. Csak a lite verzió, mert nem akartam fölösen leszedni 4 gigát. Nem nagyon titkolja hogy Lubuntu, kissé átszkinelt openboxszal. Van benne "Zorin look Changer" amivel választhatunk MacOsx és windows ... kétezer (?) kinézet között. Nem győzne meg senkit, Az átszabott gnome2-mről néhányan tényleg azt hitték mac, redmond skin meg ezer éve van, ez mégsem azt használja. Persze ez is live, de ezt akkor sem tartom oknak arra, hogy ne lehessen rá telepíteni programokat. Még a beépített "Zorin webbrowser manager" -el sem tudtam rárakni egy Operát. Akkor sem, ha olyan mint egy ballot screen. A szokásos "additional drivers" ablak egyszerűen nem talált semmit, ami kissé fura, mert kellene neki.
Nem baj, gondoltam Terminal -> nvidia detector. Válasz: none. Mivan?
Nah, itt untam meg.
Még leírom ide ezzel (meg chromiummal), aztán törlöm is a halálba.
Kicsit más, de ebben csak ez a böngésző van. Nem is értem miért szeretik a chrome-ot. Ez valami borzalmas böngésző. Bármit megnyitok le akarja fordítani, és összenarancssárgázza a beviteli dobozokat. Nincs benne gyorskereső a jobbfelső sarokban és még ki tudja mi az ami felhúzna vele. Szerencsére nem fogom többet használni :)
--
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)

"Most, hogy a chromiumról írtál jöttem csak rá, hogy nem fogsz találni megfelelő disztrót.
Ezt kifejtenéd miért?

OK kikapcsolom ha zavar, testreszabom ha kell, nem rettentően zavaró az a sárga, és Opera alatt már nem is emlékszem mióta lehet a böngészősávban gyorskeresni, akár yaubával is (már ha még működne) mert beállítható. Mivel Operát valami 7-es, még fizetős/reklámos változat óta használom, elég nehéz meggyőzni arról, hogy nekem kényelmes legyen egy faék-egyszerű felületű browser. No meg egy böngészőnek semmi köze a disztrókhoz, és ezekhez direkt úgy állok mint egy átlag desktop user. Az is vagyok, de ha kell belenyúlok mélyebben. Tulajdonképp egy PClinuxOs Xfce felületű, debian vagy arch alapú disztrót szeretnék, ha közel meglenne már örülnék. De hátra vannak még a mate és gnome2 fork társai is.
Van aki c64-est forraszt ic-kből, nekem a disztró próbálgatás az aktuális hobbim.
--
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)

Csak azért gondoltam, mert úgy láttam az első benyomás alapján döntesz és nem szánsz elég időt a megismerésére.
Én is rendszeresen próbálgatok számomra ismeretlen distrókat. Mondjuk én virtuálboxban feltelepítem és vissza -vissza térek rá időnként, így általában egy-két hónap míg lemondok róla.

A gyenge gépem képtelen virtualizációra, és dolgoztam tesztelőként (meg talán fogok még), nagyon pontosan tudom mi kellhet egy felhasználónak, mik a kritikus pontok, ők hol akadhatnak el, mit hogyan értenek meg, sokszor jobban mint a készítők, vagy más ilyen hivatással rendelkező arcok (másképp gondolkodom). Pár hónap rengeteg, annyi idő alatt már más verziók jelennek meg, akár jelentős csomagokból is.

Ráadásul manapság, főleg a nagyobb cégek arra mentek rá, hogy elsőre bejöjjön a dolog, -és végre mindenki igazodik ehhez- később már nem számít mert akkor már elnéznek a hibák felett, vagy megszerették annyira hogy hibajelentést küldenek idegeskedés nélkül. Lásd az almás termékek mostanában. Valójában láttam már chrome-ot de akkor sem jött be. Operának vannak olyan funkciói amit jelenleg egyik sem tud pótolni. Ha még csak hasonló sincs benne, arról nem az első benyomás tehet. Intenzív fél órás használat pedig csak elég. A rendszernél nem, de ez a Zorin egyszerűen használhatatlan, kb. egy óráig próbálkoztam vele. A Manjaro fentebb úgy fél napig futhatott, küldtem róla bugreportot (egy kliensprogramról), tartalmat töltöttem fel, netezgettem, még közben beszéltünk általánosan is laptopokról pidginnel -Norvégiában és Angliában szidják a HP-t meg a Fujitsut ;) - és úgy hagytam el, hogy ez tetszene. Fentebb olvashatod.
--
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)