GyaluBuntu - Julia nem akar a földön járni

Előzmény itt

Röviden: Ubuntuban számos hiba van, ami idegesít, s a jövő nem igazán azt képviseli, amire nekem szükségem lenne. Azt érzem, hogy az Ubuntu ahelyett, hogy egyedi linuxot teremtene, megfelelni vágyással próbálja kielégíteni a Windows és Mac felhasználókat (global menü, Unity, parasztvakítás). Számomra a linux új és valóban egyedi képét (vizuálisan) a Gnome3 és a Gnome-Shell testesíti meg.
Igazából még a rolling-release modell is kezd tetszeni, de nem feltétlen elvárás.

Tesztalany: Linux Mint 10 (Julia) 64bit
Tech-info: a rendszert végül nem live-ként teszteltem, hanem egy partíciót adtam neki, az összes további teszt is ugyanígy fog zajlani.

Egyéb: képernyőképek és egyéb szokásos tesztinfók nincsenek, abból van egy rakat, itt csak a személyes tapasztalatok lesznek. Az itt leírtak nem szentírások, tehát az én igényeimről szólnak. Másnak lehet, hogy jó az, ami nekem nem, s vica versa. :)

Bár az Ubuntu nyűgjeitől akarok megszabadulni, gondoltam, adok még egy esélyt, megnézzük, mit tud a kistesó.
Telepítés után az asztalt átfazoníroztam a hagyományos Gnome megoldásra (megszokás). Elsőként a sebességre voltam kíváncsi. FF és Evolution indítás, ezzel az Ubuntu mindig eljátszadozik. Meglepetésemre a Mint iszonyú sebességet produkál ezen a téren az Ubuntuhoz képest. Úgy néz ki, a Mint nem csak egy átszínezett és flash-el előtelepített disztró, hanem ténylegesen faragnak rajta valamit.

Lássuk a kardinális kérdések válaszait:

- a bejelentések szerint a Mint nem a Unity-vel szállítja következő kiadását, hanem Gnome3 - Gnome-Shell megoldással, azaz tartják magukat az eredeti, anno még Ubuntu esetében is hírbe hozott ütemtervvel (mára tudjuk, hogy Ubuntu fordított ezen).

- Ubuntunál problémám volt az, hogy ha egy mysql szervert feldobok, s kiveszem indításkori futásból, akkor is elindul. Mysql, PHPMyadmin, Webmin telepít. Webminben kikapcs, reboot, mégis fut. Irány a konzol, /etc/init.d/mysql stop, update-rc.d -f mysql remove. Reboot, fut.... Ez sajnos itt sem változott, itt már az Ubuntu alapban lesz a hiba. Ugyanez jó pár más szolgáltatással is.

- Szintén gond volt azzal is, hogy boot után az sshd 9-12 példányban elindul, a gép kiakad, kb. 5-6 percig iszonyú tetű. Ez itt is előjött sajnos.

Konklúzió: bár a sebesség területén a Mint nagyban elhagyja szülőjét, viszont rengeteg bug-ot megörököl a közös tárolók és az "Ubuntu based" miatt. Számomra a Mint csupán félmegoldást jelentene (Gnome-Shell irányvonal). Lehet, hogy a tavaszi kiadásban ezek javítva lesznek az anyarendszerben, de azt gondolom, hogy ameddig a Canonical a megfelelés politikáját folytatja, innovációi nagyrészt csak a külsőségekre alapul, addig jelentős javulást nem fogok tapasztalni.

Eredmény: nem vált be.

Következő teszt-áldozat: Fedora 14.

Hozzászólások

Nem lehet, hogy a Firefox és az Evolution csak azért indul gyorsan, mert üres a profilkönyvtáruk? Húgom böngészőjével is csodát tett, amikor kitöröltem belőle két évnyi (!) böngészési előzményt ☺ Akkor speciell már az sqlite adatbázis sem bírta a dolgot, valami vicces hibát produkált.

int getRandomNumber() { return 4; } //szabályos kockadobással választva. garantáltan véletlenszerű.  xkcd

← aláírás

Nem értelek téged.

Stabil ág -> agyontesztelt, ezért nem szeretnéd
Testing ág -> tapasztalataid alapján problémás, nem szeretnéd

Azt hiszem, akkor ezzel minden Debian verziót és lészármazóit kilőtted (mert hát Sid a rossz fiú szoba sem jön ugye).

Hoppá!: a lányom egy jól irányzott reset alkalmazásával újraindította a gépet miközben ezt a hozzászólást írtam, de a Chromium mentette és visszaállította az eddig beírtakat. :)

---
Mostly Harmless

agyontesztelt == régi (nem túl naprakész)
testing == problémás időnként (eltűnnek csomagok pl.)
sid == :)

Igen, úgy érzem, a Debian, mint desktop, kilőve.
Fáj is a szívem, mert ezzel a vonallal kezdtem nagyon sok éve. De hát ez van, ha valami már nem váltja valóra azt, amire szükségem van, akkor marad a váltás. Pl.: autót sem vesz ugyanolyan márkát az ember, ha az évek alatt az új autói már nem kényelmesek.
Szerverre természetesen megmarad a Debian stabil ág. Arra továbbra is nagyon jónak tartom.

Ha vallalkozo kedvu vagy, tehetsz egy probat rogton Fedora 15 alpha-val, mar default Gnome3-al erkezik.

Nemrég frissítettem Ubuntut, és több fenomenális újítással találtam szembe magam.
Mi az hogy nincs xorg.conf?
Automatikusan felismeri a beállításokat, aha, kyrofb fagyott. Aztán kiderült(google) hogy lehet "generáltatni" vele egyet, és azóta rendben van.
A pulse csatorna le volt némítva és nagyon sokáig nem esett le hogy azt kéne felhangosítani.(nem az alsa nak vagy az oss-nek a csatornáját)
A grub is sokat változott, de azzal végül elég jól kibékültem. A grub.conf-ot már nem közvetlenül kell szerkeszteni, hanem automatikusan generálódik, ugyanakkor mégis lehet egyéb nem grafikus beállításokkal(grub.d) befolyásolni a generálás eredményét. Tehát önmagában is megállja a helyét, de lehet konfigurálni is a szükséges. Ez követendő példa lenne szerintem a többi konfigurációs rendszer számára is. Nem lehetetlen feladat megvalósítani az ubuntu célkitűzéseit, csak kicsit hosszabb távon kéne gondolkodni a konfigurációs megoldásokkal kapcsolatban.

érdemes kipróbálnod Funtoot vagy esetleg a Sabayont. Gentoo alap, de az anyaprojektnél összeszedettebbek.
illetve az Arch linux is érdemel egy próbát.

Köszönöm, Sabayon-t nézegettem egy időben, lehet, hogy meglesem. Arch listában van, de prioritásban hátrébb, van a családban olyan, aki annyira nem ért a géphez, viszont előfordul, hogy telepítenie kell, s kell egy tényleg összeszedett grafikus csomagkezelő is, amit Archon kevésbé láttam még.

subscribe

--------------------------------------------------------------------------
színes