A Windows 10 otthoni felhasználóknak kötelező és automatikus lesz a Windows frissítés

A hétvége egyik fő híre az volt, hogy a The Register egyik írója, Tim Anderson egy érdekes kitételre bukkant a Windows 10 végfelhasználói licencszerződésében:

"Updates. The software periodically checks for system and app updates, and downloads and installs them for you. You may obtain updates only from Microsoft or authorized sources, and Microsoft may need to update your system to provide you with those updates. By accepting this agreement, you agree to receive these types of automatic updates without any additional notice."

Az idézet utolsó mondta az, ami miatt többen is aggodalmukat fejezték ki: "E megállapodást elfogadva, beleegyezik, hogy megkapja az ilyen típusú automatikus frissítéseket minden további értesítés nélkül."

A témában született cikkek szerint az automatikus frissítések kikapcsolására a Home verziókban nem lesz lehetőség, e lehetőséggel csak az Enterprise (és bizonyos fokig a Professional) verziók felhasználói élhetnek majd. Az Ars Technica szerint a Home felhasználók számára a frissítések kötelezőek és automatikusak lesznek. A The Verge szerint az force-olt frissítések bevezetése jó ötlet, bár a cikk főként ennek a hátulütőivel foglalkozik. További részletek itt.

Hozzászólások

Where did your working software go today? Oops..!

--
Where do you want to go today?
[nobody@salcay:~]$_

Elég bátor lépés egy olyan cégtől, akik olyan frissítéseket szállítottak már elég sokszor, amik után működésképtelen lett az OS. Mostanában kb. direkt 1 hét késéssel telepítem őket, és figyelem, hogy a HUP-on jelenik-e meg cikk egy újabb elhibázott frissítésről :).

--

Igen, ez a nagy igazság, és próbálnak is a microsoftnál nem letérni erről az útról :). Jelen pillanatban azon küzdök, hogy egy merevlemezt unformattáljak, a scannelés 4-5 óra, eddig 2x hagytam ott éjszakára, de a win mindkét alkalommal frissités telepitése ürügyén újraindult....
De a probléma androidon is fentáll szerintem, van egy tabletom 2-3 naponta használnám, de az esetek kilencven százalákában valami frissitést kezd telepiteni, bekapcsolás után, és akkor hosszú percekig használhatatlan........

--
Ha nincs internet akkor minek az áram ?

"De a probléma androidon is fentáll szerintem"

A beállításokban lehet kérni, hogy az alkalmazások ne települjenek automatikusan :) De amúgy jogos a felvetés, hogy miért pont akkor akarnak települni, amikor elkezded használni a telefont (valószínűleg azért, mert akkor aktív, akkor csinál meg egy csomó szinkronizálást... Ezt már reportoltam nekik, hogy nagyon nem jó, de ahogy mondtam, ki lehet kapcsolni. Ha jól értem windowsnál nem lesz kikapcsolható (?)

Nem tudom, hogy hogyan jelentkezik ez az Android probléma, mert én csak annyit szoktam látni, hogy az értesítések közt van egy üzenet, hogy "x application updated". Mondjuk ha éppen telepít, azzal is mi a probléma? Én semmit nem veszek észre rajta, azon kívül, hogy egy kis ikon jelzi, hogy valami folyik a háttérben. Sok problémát nem okoz.

Egyébként pedig:

https://flic.kr/p/wfLesW

--
trey @ gépház

> Küzdenek a relevanciáért. Szervereken már Linux a menő. A felnövekvő nemzedék meg Ios-t és Androidot használ. Nincs generációs utánpótlása a windóznak.

Ez tetszett :)
Valoszinuleg a vallalati szferaban meg marad azert 1-2 az asztalokon.

-----
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ez így van. Guglinál és az Apple-nél rengeteg windózos gép van. ...... Ja bocs nem. Egyébként pont a vállalati felhasználásnál jobbak az alternatív OS-ek. Az egyszerű otthoni felhasználásnál van még mit behozni. De abban a szférában a mobil valszeg mindent ki fog szorítani, ahogy erősödnek a táblák meg a mobilok.

--
GPLv3-as hozzászólás.

Mindig abban a pillanatban telepítem a frissítéseket, amikor felbukkannak. Soha nem volt problémám. Egyszer volt egy third party app, amit le kellett szednem, és a frissítés után újra telepítenem, mert a .NET frameworknek valami kehéje volt, és nem települt. Nagy cucc.

A fenti kitétel az 6 éve nem frissített, ementálinál is lyukasabb windowsok eltüntetése céljából van, ez nyilvánvaló. :)
Akinek meg csak úgy összedobált dzsunka hardvere van, hogy a windows sem képes rendesen működni rajta, az annyit is ér. :P
--
"Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live." John F. Woods

Get dropbox account now!

Egyes helyeken ez nem ilyen egyszeru. En pl. korhazban dolgozom es a frissitesek csak alapos tesztelesek utan kerulnek ki a munkaallomasokra, mivel rengeteg olyan 3rd party klinikai szoftvert hasznalunk, amik nagyon erzekenyek mindenfele valtozasra.
Persze Win7 Pro munkaallomasok vannak es a group policyval eleve le vannak tiltva a frissitesek minden gepen, az altalam emlitett tenyezok miatt, csak arra akartam ramutatni, hogy "hopp, itt a frissites, toljuk neki!" sok helyen nem megoldas (es valoszinu egy darabig meg nem is lesz).

Hat nem tudom. Neha elgondolkodom hogy hozzaertok ulnek-e a menedzseri szekekben. Most ha en kulfoldon vagyok a megvett 1GB-os netemmel majd a Win10 update elhasznalja azt? Ez komoly?

Futtatok egy jatekot mikozben a Win10 telepit egy frissitest a hatterben a nem eppen pehelysulyu, eroforras takarekos updaterevel? (A win10-ben nem tudom hogyan van de Win8.1 alatt az update szolgaltatas azert neha megeszik egy magot csak ugy hogy ertesitesre van allitva az update! Megcsak nem is telepit! :D)

Jelenleg két opció van a Frissítések telepítése módja opciónál:
1, Automatikus, alatta a szöveg: "A folyamatos működés biztosítása. Automatikusan újraindítjuk az eszközt, amikor nem használja. A frissítések nem töltődnek le forgalmi díjas kapcsolat esetén."
2, Értesítés újraindítás ütemezéséről: "A frissítések telepítésének befejezéséhez meg kell majd adnia az újraindítás időpontját. Forgalmi díjas (tehát esetleg díjköteles) kapcsolaton keresztül nem töltődnek le a frissítések"

WiFi hálózat beállításainál be lehet állítani hogy melyik forgalmi díjas (minden hálózathoz külön), én ha a telefonomra csatlakoztam, annál automatikusan felismerte és beállította.
Az elhalasztást nem tudom, eddig automatikusan volt, csak azt vettem észre hogy bejelentkezéskor írta hogy sikeres frissítés.

Évekkel ezelőtt egy másik szoftver kikapcsolhatatlan automatikus frissítéseivel kapcsolatban jött össze egy jó hosszú szál a pcforumon.
Ott sokan azon a véleményen voltak, hogy még a frissítések késleltetése is veszélyessé tesz az egész internetes közösségre, ezért a kényszerített update jó. Ha pedig ez a forgalomkorlátos mobilneteden törénik, vagy épp valamilyen multimédiás tartalom fogyasztását teszi élvezhetetlenné, akkor egyszerűen el kell fogadni, hogy az internetezésnek ára van. Mint amikor műszakira viszed a kocsid.
Bár én nem tudok teljesen azonosulni a fent leírt állásponttal, azért van benne valami logika...

A szabadság nem nézőpont kérdés, hanem abszolút fogalom. Lehet attól még az alapértelmezés az, hogy automatikusan a háttérben települ. Nem az a kérdés, hogy kell-e a biztonsági frissítés. A kérdés az, hogyha millió ok közül az egyiknél úgy adódik hogy ki _akarjuk_ kapcsolni, akkor megtehessük.

Tereltek megint. :) Persze hogy nem muszáj használni. A kérdés számomra te és saxus véleménye: Szerintetek melyik lenne jobb megoldás - ha a home verzióban is szabályozni lehetne az auto update kikapcsolását (úgy hogy egyébként alapértelmezett), vagy ha nem? Hálás lennék ha érveket is csatolnátok hozzá :)

A home verzió alapvetőn a géphez mit sem értő felhasznlók verziója. Ők tipikusan azok, akik feltelepítenek minden szart, tele van toolbarral a böngészöjük, vírusírtó nuku. Mivel updateről nem hallottak még soha, tele van sechole-lal a gépük.

Mindenki papol arról, mekkora sok security hiba van, meg frissíteni kell, meg milyen már, hogy a Microsoft nem adta ki azonnal a frissítést meg akármi. Az átlagfelhasználó azt sem tudja, a security update-t eszik-e vagy isszák, mi az a CVE és társai. Nem is érdekli. Ha a Microsoft azonnal kiadja a frissítést, az még nem oldja meg azt a problémát, hogy a security update ténylegesen telepítésre is kerüljön. De ez megoldja azt a problémát is.

Emiatt nem is engednék abból, hogy ne auto-update legyen az egységsugarú felhasználóknál. A saját felhasználású Windowsos tabletemnél is alap az auto update. Majd szól, hogy indítsam újra, mert telepítené máris a frissítéseket. Szépen ott a login screenen az üzenet: indítsd újra, vagy egy napon belül újraindul, hogy az update végigmenjen. És ez így pont jól is van.

Akinek meg ennél nagyobb módosíthatóság kell, szépen vegyen Pro verziót.

Nem egészen. Inkább részben üzemeltetés outsourcing. Mint amikor te csak egy cloud szolgáltatást használsz, de nem üzemelteted az alatta lévő gépet (hiszen akkor VPS-t vennél). A gép üzemeltetése a szolgáltató feladata, ő végzi el, te csak hosztolod nála az alkalmazásodat. Rábízod minden adatodat, igazából fizikailag semmi nincs nálad. Az az igazi trusted computing. It's not a cloud. It is someone else's computer.

Na, itt meg annyi a kbség, hogy az üzemeltetés egy részét a Microsoft végzi, ők mondják meg, mikor települnek a frissítések. De a gép a tied. Azt csinál vele, amit akarsz.

De a gép a tied. Azt csinál vele, amit akarsz.

Ha épp nem kapsz egy frissítést be ami megfekteti a géped. :)

Az egy dolog, hogy valami alapból be van kapcsolva (szerintem helyes), de hogy ne lehessen kikapcsolni szerintem értelmetlen, és az analfabéta példa se jó, mert aki "hülye hozzá" eddig se találta meg hol kell kikapcsolni. :P

"Ha épp nem kapsz egy frissítést be ami megfekteti a géped. "
Amit recoveryből visszavonok és kész. Ja igen, ez itt könnyen megoldott dolog, van rá UI meg minden okosság. Múltkor updateltem Linuxon Chrome-ot, hát, megfeküdt egy kicsit a dolog, az új verzióval bizonyos flash alkalmazások már nem mentek. Idő volt, mire kisakkoztam, hogy hogyan downgradeljek jól.

Ja, restart és kész :)
Fél év múlva (a kiadást követően), meg az átlag user indítja az új lapost és fél nap lesz mire használatba veheti.... :)
Vélhetőleg lesz rá vmi tool, amivel majd ki lehet iktatni és az egyik leggyakrabban letöltött program lesz, mint a Classic Shell Start menu :) A tört verziókban meg úgyse home lesz letöltve. Egy tök felesleges dolog, amivel szivatja az M$ az ügyfeleit.
üdv: pomm

A 852-es kídlap telepötúsa sikeresen befejezádétt

Akinek meg ennél nagyobb módosíthatóság kell, szépen vegyen Pro verziót.

Ez amúgy működhetne is, ha nem olyan lenne az MS termékpaletta, amilyen. A különböző feature-ket láthatóan teljesen ad-hoc módon válogatták össze (pl. azt, hogy home-ot nem lehet domainba léptetni, még valahol elfogadom. De hogy a nyelvi csomag miért ultimate és enterspájz-only, arról lövésem sincs, BitLocker proftól felfelé, ...).

Szerintem sokkal kulturáltabb lenne, ha akár előfizetéses, akár "egyszeri" megvásárlásos módon lehetne az egyes Windows feature-öket megvenni, és alapból minden tiltva lenne.

Domain-ba akarod léptetni? Vegyél Domain Join license-t.
Nyelvi packokat akarsz telepíteni? Vegyél Language Pack license-t.
BitLocker-t akarsz használni? Vegyél BitLocker license-t.
...
Passziánszozni akarsz? Vegyél...

Így most azon túl, hogy 1-1 feature miatt az összes többi azonos szintűt is kénytelen vagy megvenni, akarva-akaratlanul attack vectort is növelsz.

Szerk.: Oh, és hogy on-topic legyek: le akarod tiltani az automatikus frissítéseket? Vegyél 0.1 USD-ért rá licenszt. Vagy 1 USD-ért olyat, amivel a biztonsági frissítéseket is...

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

Én azt mondom, hogy céges környezetben sem feltétlenül kell - viszont az enterspájz kiadásban kikapcsolhatatlanul ott van, még ha eszébe se jut a sysadminnak/usernek, hogy valaha titkosítana akarna egy lemezt.

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/using-device-encryption

Ez baromira nem igaz minden eszkozre, az en Lenovo tabletemnel sincs device encryption, pedig lenne ertelme. Hordozhato eszkoz, tobb eselye van annak, hogy illetektelen kezekbe kerul, mint egy evekig egy helyben allo PC eseten.

Próbálom nyomon követni a kiadásokat (kénytelenek vagyunk ezt támogatni), de per pill. 7-es a céges verzió, 10-esre fogunk váltani. A 8-as valahogy nagyon kiverte mindenkinél a biztosítékot, úgy még nem feltétlenül érdemes elkezdeni egy roll out-ot, hogy tudod, hogy 3rd party cuccok kellenek a nulladik naptól, hogy a felhasználóid ne kapjanak idegösszeomlást :) [és nem, nem a saját kifogásaimat próbálom a userekre vetíteni, gyakorlatilag mindenkinek az első reakciója az volt, hogy hogy lehet végleg eltüntetni a metrós rettenetet]

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

Azert lattunk mar ilyet open source-ban is, de szerintem nincs is ezzel baj. Ha valami gond van, inkabb legyen patchelve, mint ne - az epp aktualis android bug threadjeben pont azon sirnak az emberek, hogy nem foglalkozik a gyarto a frissitesekkel.

Aki mar telepitett, az nyilvan megkapja WU-n keresztul; aki meg nem, az pont nem fog eszrevenni semmit a dologbol, mert a telepito az upgrade elott leszedi es beepiti ezeket is.

Dehogy nincs baj. Pont ezzel van a baj, hogy nincs olyan nap hogy ne frissülne valami. Windows, Wordpress, Android app, stb. És nem, nem az a baj hogy frissül, hanem hogy ordító hibákat kell javítani vagy hiányzó alapfunkciókat kell pótolni.

Persze lehet hogy ez a gyors fejlődés ára. Már ha ez fejlődés... höhö.

Azzal nincsen baj, hogy ha gond van patchelődik, csak azért itt inkább az látszik, hogy egyszerűen nem lett kész időre. Egyrészt azért azt te is tudod, hogy az msre nem jellemző a gyors reagálású hibajavítás (általában ugye arra szokás hivatkozni, hogy a QA), másrészt azért a kiadás másnapján "masszív" update, nem pedig egy patch, az érdekes. Szóval ez pont igencsak a várjuk meg az SP1et, addigra tán meglesz tisztességen minden alap dolog teóriát erősíti :)

Eddig az SP-k csak hibajavításokat tartalmaztak. Elvileg, ami a gyakorlatban nem mindig volt igaz. Mivel a jövőben folyamatosan érkeznek a hibajavítások, és az új funkciók is, így lehet hogy egy-egy frissítésnél kinő bizonyos gyerekbetegségeket, de mindig ott lesz a lehetőség az új gyerekbetegségekre.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

Nem, egy olyannak, ami mittudomen egy registry opcio vagy - esetleg - egy GUI-ra kivezetett kapcsolot figyelembe veve automatikusan takarit maga utan, ha akarom.

De akar az is lehetne, hogy a kovetkezo update ciklus takarit az elozo utan.

Jelen pillanatban en azt nehezmenyezem, hogy par kor update utan egy friss Windows telepitesen hirtelen ~2 GB-vel kevesebb helyem van, vagy akar tobbel is, ha Office meg VS updatek is jonnek. Ertem en, hogy a tarhely olcso, de ha _tenyleg_ igaz, hogy innentol nem lesz uj Windows kiadas, akkor nem igazan latom, hogy hol a hatar, meddig nohet a telepitveny merete, foleg azt figyelembe veve, hogy Home eseten _nem_ lehet kikapcsolni az update-t. Egyszer minden tarhely elfogy...
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Engem csak a mikor erdekel. Gyakorlatilag Win98 ota alig valtozott valamit az update mechanizmus (legalabbis kivulrol), talan a visszaallitasi pontok letrehozasa volt azota az egyetlen emlitesre melto ujdonsag... Azt remeltem, a Win10 fejlesztese meg a beharangozott uj frissitesi modell lehetoseget teremt arra, hogy vegre valami elorelepes tortenjen e teren, azonban... En egy optimista ember vagyok, de a remeny egyre fogy.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Az update - ha jól értettem az eseményeket - úgy működik, hogy letölti magát a win10 updatert, ami az előző windowsból csinál egy win10-et, _és_ a frissítéseket, amik beépülnek a telepítőbe(? ideje lenne), azaz nem telepítés után fogja feltuszkolni az 1G javítást.

http://www.addictivetips.com/windows-tips/step-by-step-upgrade-process-…

Sajnos nem tudtam kipróbálni, mert három óra plízvéjt után kikapcsoltam a gépet(*).

*) Most jut eszembe, hogy lehet hogy ez is olyan mint a MS webkamera telepítője, ami nagyjából egyedüli szoftverként, de nem bírt átvergődni a squid proxy-n.

Ez az upgrade folyamat, de itt - legalabbis elvben - a sima update-rol van szo. Marpedig azok folyamatosan jonnek ki, es nemritkan 100-500 megabajt per darab kozott. Most legyunk joindulatuak, es mondjuk azt, hogy atlag 100 megabajtra jon ki egy update 5 eves idotavon. Az azt jelenti, hogy 60 (honap) * 100 MB = 6000 MB. Ennyi helyt fog csak a backup egy Home user gepen.

Es termeszetesen, ha ujrahuzod a win10-et, akkor ez a 6 GB instant ujratermelodik, attol fuggetlenul, hogy mit csinalsz.

Ezert mondom azt, hogy lehetne valahol egy kapcsolo, hogy kerem-e a backupolast vagy sem. Vagy mondjuk akar magatol is kikapcsolhatna ha pl. fogy a hely a C:-n.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Ez igy van.

Nekunk hozzaartoknek pedig egy jo opcio lett volna az altalunk utemezheto update.

Nalam Win 8.1 Home verzio van, mert minek fizessek a pro-ert kulon, viszont csak ertesit a frissitesekrol. Ha olyan dolgot csinalok amit nem akarok megszakitani akkor elhalasztom mert nem akarok rebootot! (Illetve nem vartam de igy is kepes az update neha CPU magot enni akar fel orat is ha csak ertesit. nagyon izgis jatek kozben..)

Es tudom hogy a parom is fraszt kap ha hirtelen kell reboot mert vannak weblapok ahol login-t kapsz ha ujranyitod a bongeszot es nem ott folytatja ahol rebootolt a masina. Tehat a halasztas az nagyon fontos. A Win 7 par embert (egyszeri felhasznalot) megviccelt mar a kornyezetemben a hirtelen reboottal adatvesztest okozva. Pont akkor nem volt a gepnel amikor bejott a 10 perces visszaszamlalo :D

Ha csak belerugsz a gepedbe, attol nem lesz botnet. Ellenben, ha zombie gep lesz a tiedbol egy javitatlan sebezhetoseg miatt es a te gepedrol kezdik el tamadni a potencialisan engem erinto gepeket, akkor szerintem valahol indokolt, hogy STFU.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Kicsit terelsz megint. Olyan következményt állítasz, amely nem is következik abból amiről beszélünk ;)

Ha a user alapból auto update-re állítva kapja a gépét, akkor a frissítés megoldott. Se neked, sem pedig MS-nek nem gondolom ezt a tényt negatívnak.

Ha a kikapcsolási lehetőség adott, de szintén alapértelmezett az autoupdate, akkor is lesznek frissítések, és megint csak nem gondolom hogy nekem, neked, usernek vagy MS-nek ez gond lehetne.

Ha nincs kikapcsolásra mód és patch-elt a rendszer, attól még bármikor összevírusozhatja a rendszert független a kikapcsolás lehetőségétől. Sőt, lássuk be, ez fog történni egymillióból 999 999-szer és nem a kikapcsolás miatt. De ettől független, még egyszer: ehhez nincs köze a kikapcsolásnak. A user így is, úgy is azt csinál a rendszerével amit akar. Csak így most az admin nem fog azt tudni csinálni amit akar. Szerintem.

Kiddie Pistike szempontjából talán van értelme ezen filózni, de ha a komolyabb játékosok által takargatott 0day sebezhetőségeit nézem, csont mindegy, hogy naprakész-e a rendszered vagy sem. Persze a léleknek jót tesz, ha ki van írva, hogy a rendszered naprakész. Csak hát számtalanszor van az, hogy ugyan a rendszered naprakész, de hozzá X publikus, meg Y privát 0day van.

--
trey @ gépház

Ezt már eddig is lehetett tudni. Legalábbis engem nem ért meglepetés ként, mivel egy hónapja már olvastam erről.

A Windows frissítés amúgy is egy rémálom. Nem értem, hogy amit a nagy Linux disztrók már több, mint 10 éve képesek jól megcsinálni, az miért nem tud eljutni a Windows-ba is? Pl. miért nem lehet a frissítéseket időzíteni, vagy kézzel indítani? És miért kell mindig újraindítani a gépet?

A Fedora 22 szépen újraindul frissítés elött, majd frissítés után is. Ez a kattintgatós frissítési módszernél van így. Èrdekes módon, ha a dnf update-et futtatjuk, akkor megcsinálja enélkül is. Ki érti ezt?

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

Pedig egyszerű: akinek nincs konzolos ismerete, az minden bizonnyal azt sem tudja, mi a kernel. Ha kernelt frissítesz, akkor nem árt a reboot, hogy érvényre jusson (kivéve, ha valami ksplice és barátai eszközt nem használsz erre). Ha Te dnf-el frissítesz, akkor látod, mikor van szükség rebootra. Amúgy a grafikus megoldásoknál sem rebootol minden esetben.

Nekem már 21-ben is rémlett ilyesmi. Szerintem egyébként semmi gond ezzel, egy r=1 user esetén jó, ha a rendszer elvégzi helyette ezeket. Ettől lesz kényelmes. Nemsokára elvileg a kernelfa része lesz az újraindítás nélküli kernel patch, szerintem azzal a lépéssel ez ki fog halni.

Gyak. 25 évig nem volt erre szükség, és szerintem most sem indokolt. Bőven túl lehet élni, hogy csak akkor frissül a kernel, vagy a rendszer, amikor a gépet újraindítjuk, vagy ki-bekapcsoljuk. Viszont így meg jobban hasonlít a Windows módszerére, lehet, pont ez volt a cél, megkönnyíteni az átállást ;)

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

/rant, nemileg fogalmatlanul

Ez a felesleges -raadasul dupla- ujrainditas is a csodalatos systemd miatt van...

Na jo, a pozitivum: konzisztens (btrfs) snapshotot csinal elotte es visszaall, ha a frissites hibara fut.

Szinte sose rebootolok (suspend), ugyhogy a magam reszerol maradok disztro sajat csomagkezelojenek kozvetlen futtatasanal, nem kerek ebbol a packagekit dologbol. Visszalepesnek erzem.

Arra a fejfajasra azert perverzen kivancsi volnek, amikor valaki bedobja a gnome fejlesztoknek, hogy ugye ti abban hisztek, hogy az user szempontjabol az oprendszer es a gnome nem is letezik, a szamitogep "magatol mukodik", ennek fenyeben mit gondoltok errol a dupla rebootos ujitasrol? Tudathasadas 3..2..1...

Erre a kérdésre (majdnem) mindenki tudja a választ, csak nem merik kimondani. Természetesen azért, mert Redmondot a felhasználók negatív energiája élteti. Abban a pillanatban, ha minden az elvárásoknak megfelelően és kényelmesen működne, darabokra hullanának. Pontosan tisztában vannak a hatalmukkal, hogy emberek milliárdjainak az életét keseríthetik meg nap mint nap, hétről hétre, az év minden hónapjában. Ebből élnek, innen a manna. Természetesen.

Szerintem a probléma gyökere az, hogy Windowsban nem lehet egy futó program binárisát írásra megnyitni, így nem lehet akármit frissíteni a futó rendszeren. Ezért nincs pl. normális parancssoros csomagkezelő CygWin-re sem. Azt, hogy ez valami DOS-os örökség vagy tervezési hiba, nem tudom.

Még egy ok, hogy ne használjon az ember Windows 10-et.

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

Biztos volt olyan ember akinek valamit összekuszált az update.

Ilyet én nem láttam sem otthon sem az általam üzemeltetett gépeken sem egy enterprise környezetben futó sacc 200 gépen amire direkt rálátásom van.

2015-öt írunk, mindenkinek SSD-je kéne legyen => villámgyorsan települnek, attól függetlenül hogy a géppel mit csinálsz.

Nyilván lehet gond, de lássuk, ne ordibáljunk előre.
Lehetne elegánsabb frissítési megoldás, tudtommal a Windows 10 ezen a téren is előrelépés.

> Működő gépet akar

Ezért mindég első, hogy kézire állítom a frissítősdit. Mert minden egyéb akadályozza az értelmes munkát az idióta "mindjárt újraindulok, ha csak nem szólsz"/"ne kapcsold ki a géped, mert frissülök"/"most nem tudsz dolgozni, mert telepítek, és még azt sem tudom megmondani, meddig" üzeneteivel.

Mondjuk mivel szerintem egységsugarú user ma többnyire laptopot használ, amit lecsuk, és emigyen sleepbe rak, uh ez -- egyszerűen a usage patternek változása miatt -- ritkábban fáj neki talán. Igaz, akkor jobban, ha peche van :)

Ettől még én se bánnék kontrolt, elég idegesítő ez a márpedig én most frissítek hülyeség.

El tudom képzelni, hogy valaki épp a világot üzemeltető rendszeren van bent ssh-n, próbálja életre kelteni az összedőlt szervert, ekkor közli vele a Win, hogy akkor most újraindulok. Hozzáteszem, láttam már ilyet XP idejében is, mikor az irodai rendszergazdi eldöntötte mindenki helyett, hogy most rebootolnak a munkaállomások.

Persze, ez simán benne van a pakliban (én parkoltattam már update ablakot a sarokban mert emergency volt, az ablakon meg csak egy reboot gomb, és a tapasztalat, hogy ha kiikszelem is ez lesz. Mondjuk ez a hp saját szarja volt, nem a win update, legalább volt workaround).

Ezzel együtt vegyük észre, hogy a cikk azt mondja, hogy home, a világot üzemeltető rendszerre meg csak enterpriseról lépünk be -- ahol persze a rendszergazda jó eséllyel ugyanúgy jobban fogja tudni ;)

Nekem az a tapasztalatom, hogy a világot irányító nagyonfontos szervert adminisztráló emberek általában céges laptopról teszik ezt, pláne akkor, mikor épp emergency supportot adnak. Kétségtelen, hogy van most ez a byod mánia, ami ebbe a képbe bele tud rondítani, ebben igazad van, de azt hiszem a világot futtató server kapcsán azért az rendben van, hogy ne kelljen az msnek hozzáigazítani a home verziót ehhez, hanem oldja meg a cég, hogy legyen olyan nélkül valaki.

Ha a ceg azt akarja, hogy otthonrol is dolgozz, akkor adjon laptopot. Ha azt akarja, hogy munkaidon kivul is legyel elerheto, adjon telefont. Ha azt, hogy a munkaido nagy reszet ugyfeleknel toltsd, adjon autot/bkv-berletet/stb.

Emellett persze szuper dolog a BYOD, en is sokszor inkabb a sajat eszkozeimrol dolgozom, de az ne legyen mar kifogas, hogy otthon csak consumer OS van, neked enterprise kene, de a ceged nem ad.

Pedig de. Nyilván szép amit leírtál, és lehet, hogy működik, de sajnos az is működik, hogy ha a cég azt akarja, hogy otthonról dolgozz, akkor megmondja hogy dolgozz a laptopodon, ha pedig pattogsz, hogy neked céges gép kell, akkor keres olyat helyetted aki nem pattog.

Más kérdés hogy az ember ilyen cégnél nem szívesen dolgozik, ismét más kérdés hogy az ember válogathat-e, vagy örül, hogy van munkája, mert ha nem lenne, akkor a köv havi lakbért már nem fizetné ebben a rohadt országban...

Jajajajj, hagyjuk mar ezt a "rohadt orszag" cimu szoveget. Meg nem dolgoztam olyan helyen, beleertve az egyetem alatt a gyakornoki helyeket is, ahol ne adtak volna ceges laptopot.

Ha nem IT-ban dolgoznek, hanem mondjuk targoncakezelo lennek, akkor is en vegyem magamnak a targoncat? Ugye nem? :)

Szerencsed volt, az emberek nagy tobbsegenek nincs ilyen szerencseje. Nekem ugyan adtak ceges laptopot, de ranezesre ketszaz kilo, vigye haza akinek hat anyja van, raadasul alkalmatlan a produktiv munkavegzesre. Nagy nehezen lecsereltek asztali allohazas gepre.

De ez csak a jeghegy csucsa, olyan cegnel is megfordultam, ahol a ceges _telefon_ otletere egy szimpla mosoly volt a valasz.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

"Ahol epkezlab embereket keresnek, ott gyakran nincsenek epkezlab emberek ugy egyebkent"
ezt nem tudom értelmezni, arra gondolsz, hogy ott csak hülyék dologzank, vagy hogy már elfogytak a munkára fogható nem hülyék?
"Amugy meg videken nincs igazan valasztek. Tudom, koltozzon, de nem mindig megoldhato a dolog."
nehezen tudom elképzelni, hogy random vidéki nagyobb városba bejárva ne legyen olyan ITs állás, ahol használható munkaeszközt adnak. Nem álommelóról beszélünk, meg milliós fizuról.

"Itt az a fő probléma, hogy nem a felhasználó dönti el, hogy mit és hogyan szeretne."

Mivel annyi tényező van, amit figyelembe kellene vennie a sikerhez, ezért inkább rábízza arra, aki már csinált ilyet, és rendelkezik hozzá megfelelő feltételekkel. És lásd lejjebb, még így is előfordul meglepi.

A hozzáértők viszont tudják, miért is kapcsolják ki a WUpdate-t. (Nem tudom elképzelni azt a céget, ahol a dolgozók, az éppen aktuális ISO frissítés miatt nem dolgoznak. - Tehát, a MS nem hülye, "policy"-ből biztosan ki lehet majd kapcsolni, legalább is a Pro-któl felfelé!)

Ez rendben van, de en mint hozzaerto ne kelljen vennem pro-t csak azert hogy kikapcsoljam! Otthonra boven eleg a home is! Nem a ceges szituacio az erdekes.
Nem egeszen ertem a megoldast, boven eleg lett volna egy eldugott registry kulcs, mert az atlag felhasznalo SOHA nem matat a registryben viszont a hozzaertok ki tudjak kapcsolni ha van ra igeny.

> "Updates. The software periodically checks for system and app updates, and downloads and installs them for you. You may obtain updates only from Microsoft or authorized sources, and Microsoft may need to update your system to provide you with those updates. By accepting this agreement, you agree to receive these types of automatic updates without any additional notice."

Ezzel jól sejtem, hogy EULA-sértésre buzdítod?

Kisülhet, ha ennyire szeretnéd:
A szálunk elején a frissítési szolgáltatás kikapcsolására buzdítanak. Ez a környezetébol kiragadt EULA-részlettel IMHO szembemegy, de ezt - mivel az MS-kollégák ilyen ügyben elkerülik a nyilatkozást - magunknak kell értelmeznünk.

(Troll on: annyiban hasonlítanak az MS-EULÁ-k a különféle vallások szent könyveihez, hogy
- ami benne van, azt be kéne tartani
- de betartani nagyon nehéz
- ha nem tartod be, megütheted a bokád
;-)
)

Az általad idézetett hsz csak annyira mond, hogy megmondhatod, mikor indul újra. Kikapcsolni és kézzel felrakni nem tudod a hsz szerint.
Lehet, hogy kiderül, hogy ez csak kötözködés, de számomra ez külön dolog.

Az MS hozza a szokásost, majd ők eldöntik te hogy használd a gépedet mert "aztat" ők jobban tudják. Többek közt ebbe bukott bele a Win 8. Meg a Windows Phone is. Nem baj kell nekik még1 saller.

--
honlapom http://dyra.eu/

Ehhez a döntéshez, csak két laptop-W10-frissítő "adalék":

Egy Amilo Pro, Insider 10160-asról kezdtem, 3 nappal ezelőtt. Net ADSL, 5 Mbps. (valóban lassú..., valóban, de ez van.) Első nap reggeltől letöltés, hajnali egy óráig még előkészít a telepítést. Újraindítás. Indul a telepítés. (a szokásos sötét alapon stilizált, analóg időmérő), reggel 8-kor 23 %-on. Várok, pár percet és..., éppen akkor, visítani kezd az általánosan nagy melegtől, az alaplap hangkeltője, - de milyen ronda hang, erre, a "harcos megijed" és áram "megszüntet"... Pár perc várakozás, majd egy másik, erősebb laptop-hűtő és frissítés újrakezd, - sötét képernyő, rendszer-visszaállítás. Rollback nem megy, másik két Win 10 opció is csak a "keyb." igénylésig jut el, majd újraindul.

Faja....! Dél-Egy óra mire ismét, - de örömmel, - a 10160-asnál tartok. Pár perc töprengés, vajon a következő másfél napot bírni fogja-e az újabb laptophűtő, (de én is szeretek "veszélyesen" élni), ráengedem. Némi hezitálás, update error után, elindult ismét a letöltés 0 %-ról. Éjfél után már a telepítés preparálásánál tart. És harmadnap reggel 7-re, már az ismert, "édesded" nyitóképernyő...

Óh! És lőn frissített rendszer! Éljen. Nagyon jó lett. (Már az Insider verziószám sincs a desktop-on!) Az utolsó dist. lenne? Vagy mégse? Október óta 4-szer 3 nap volt. Egy másik laptopnál sem volt kevesebb. (De ott legutóbb nem volt szerencsém, újra kezdte a letöltést (azaz 99 százalékon megállt, és utánna), mert az eltelt időben, közben verziót ugrott a Insider-ISO...) :-(

(Azért némiképp érthető, hogy az elmúlt fél évben, általában "slow" állásban volt a WUpdate...)

Ezzel majd azt érik el, hogy vagy a hosts filet kezdik el buherálni, vagy a tűzfalon blokkolják a M$ címeit.

Csak őt tudom idézni: http://index.hu/tech/2015/07/09/magyarorszagon_kb._40_jo_hekker_van/
"Egyébként az az általános közhiedelem, hogy a Windows mennyire nem biztonságos, egy ideje már nem teljesen igaz, iszonyúan sokat javult a Windows ilyen téren. Nagyjából a Vistától kezdve elég komoly a fejlődés, és ma már ott tartunk, hogy alaptelepítésben a Windows kábé a legjobb védelmet adja a operációs rendszerek közül."

Ehhez tudni kell, hogy user-szempontból azért lett ilyen gagyi a Vista, mert a Microsoft 2005-ben leállított minden fejlesztés a házon belül, elköltött 200 millió dollárt, hogy megtanítson mindenki biztonságosan programozni. Csak a kötelező supportra költöttek fejlesztési erőforrást, amúgy meg tanultak.
A forrás: egy Linux-fejlesztő egyik előadás-PDF-jében láttam, de sajnos most nem találom meg. Őt egy évig vendégül látta a Microsoft az Open Source Labban, ott meglátta, hogy hogyan működik az MS belülről. Sajnos most nem találok rá a PDF-re.

Az automatikus frissítés a jobb, bizonyos keretek között... Mert amikor 3ból 2 frissítés úgy jön le, hogy bizony elcsesz az office-ban bizonyos dolgokat (hozzáteszem, nem office frissítésről van szó, windows KB*-ról), akkor addig köszönöm nem kérek az "azonnali automatikus, megszakíthatatlan" frissítésből :(

Nem egészen. Mert azért egy Windows 8.1 + Office 2010 kombináció nem csak nálam létezhet... :) Pl egy Microsoft laborba is ki lehetne ezeket tesztelni akár. De nem, adjuk ki a veryimportantsecurityfix-et azonnal, az tökmind1, hogy esetleg ez elcsesz dolgokat az office-ban ...

:)

ps.: amúgy na, ezzel a nagyonautomatikus frissítéssel csak annyi a gondom, hogy 0 azaz 0 kontrollom van felette. Semmi. A 0 kontroll pedig sose jó ..

És niylván találni fogs ezer worksforme kommentet meg húsz "broken" kommentet. Ugyanúgy, mint Linuxnál. Sokan mondják, hogy worksforme, mások azt mondják, hogy szar. Addig nem tudod meg, hogy éppen a te gépeden az adott szoftver/hardver konfiggal megy-e, amíg ki nem próbálod.

Ha arra keresek hogy "KB3423bármi problem" akkor hibákat fogok találni. Meg sokra megyek vele, ha az adott probléma csak nálunk jön elő.

Megtörtént eset: US nyelv, magyar billentyűzet és locale. A magyar locale miatt tizedesvessző van, ami az alkalmazás egy pontján halált okozott, mert tizedespontot várt. Vagy a nyomi billentyűzet-valami-patch, annak is valami gyíkja volt, képtelen volt települni csiribú nélkül.

"akkor hibákat fogok találni"

De ha erto olvasassal elolvasod, akkor vagy rajossz, hogy olyan alkalmazasban okoz hibat, amit ti nem is hasznaltatok soha, vagy rajossz, hogy esetleg _tenyleg_ lehet, hogy hibat okoz, ekkor egy donorgepen kiprobalod, es rajossz, hogy go vagy no-go. Termeszetesen az internet nem helyettesiti a gondolkodast, de a zsakbamacska dolgoknak azert utana lehet nezni, hogy erdemes-e barmire felkeszulni. Peldaul, ha egy update az Adobe After Effects-et taccsra vagja, akkor elmorzsolok egy konnycseppet, es felpakolom a gepemre, ugyanis sosem hasznaltam After Effects-et, es csillagaszati eselye van annak, hogy barmikor is fogok.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Ez gyönyörűen hangzik, de ha így csinálnám, akkor gyakorlatilag 7x16 órában olvasgathatnám hogy kinek milyen hibákat okozott (a teljesség igényének látszatának a esélyét is elkerülve csak egy friss, ám igen fontos frissítésről: http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-windows_upda… - különös tekintettel a "My problem is that the update won't even install" részre) és a vége úgyis az lenne hogy egy tesztgépen kellene tesztelni, mert annak ellenére hogy van internet meg 2015 meg minden, csak az a biztos amit én teszek tönkre.

És ezek még a viszonylag jól dokumentált esetek, szó nincs az iparban, szűk réteg által használt és még általunk se nagyon ismert csodákról, amik részben ezért futnak virtuális masinában, hogy egy-egy gyanús update előtt lehessen snapshotolni és reménykedni hogy nem döglik meg, mert ha igen, akkor jó eséllyel még a gyártó se fogja tudni hogy mi a nyomor (ez egy párhetes tapasztalat).

Senki nem mondott ilyet. Nezd, felvetettel egy problemat amit alapvetoen ket ertelmes es egy ostoba modon lehet kezelni:

1) utanaolvasol az update utoeletenek, szelektalsz a forumposztok kozott, es probalsz a te esetedre relevansat talalni. Nem gondolom egyebkent, hogy ezt 7x16 oraban kellene csinalni, ha harom-negy ora alatt nem talalsz rad relevansat, akkor jo eselyed van arra, hogy nem lesz _nagy_ gaz. Okosan kell keresni, ennyi.
2) felrakod tesztkornyezetbe. Ezt igazabol a vezetok fele nehez eladni, de amit vesztenek a reven, boven bejon, ha nem lesz kieses az updatek miatt. Elonye, hogy nem kell se 7x16 se 3-4 orat olvasgatnod, feltolod, ha szol, jo, ha nem szol, akkor meg beteg volt szegeny es most meghalt. Fuggony.
3) Kiterited mindenkinek, aztan ahol faj, ott sikitas lesz. Ez utobbi az ostoba modszer.

Kesz, ennyi, vege, nincs tobb valasztasi lehetoseg. Vagy el akarod kerulni a bajt, es az elso ket verzio kozul valasztasz egy szimpatikusat, vagy mindenre lusta vagy, es marad a 3-as pont, aztan ha sikitas van, majd dolgozol, sokat.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Általában a kettest csináljuk. Én csupán arra reflektáltam, hogy "Addig, amíg fel nem telepíted, nem fogod tudni, hogy nálad elcsesz-e dolgokat." -> "Van olyan dolog, hogy internet, es utana lehet nezni a dolgoknak." mivel mi rendszeresen - évente legalább egyszer - szaladunk bele olyan esetbe, hogy a nálunk lévő viszonylag szokatlan konstelláció miatt máshol nem jelentkező probléma áll elő(*).

Az utánaolvasásos részt nem értem. Ha három-négy óra alatt nem találok... ugye nem egy-egy update-re értve? Egy-egy nagyobb update csomag esetén (és nem csak az OS-t értem ide, hanem a java-t, ami bizony kell pár, az általunk is használt szörnyűségnek, és alkalmazásokat is) tényleg olvashatnék napestig, és nem lenne semmi eredménye. Még egyszer: az, hogy utána lehet olvasni semmit se jelent.

*) Értem én, építsünk olyan környezetet ami elterjedtebb. Ez ott borul, hogy nem olyan rendszerekkel dolgozunk amik elterjedtek lennének.

"utána lehet olvasni semmit se jelent."

De way tobbet jelent, mintha ulnek egyhelyben, es azon tepnem magamat, hogy ez most megborit mindent vagy sem. Nem ad megoldast, de adott esetben adhat kiindulopontot, hogy mire kell figyelni, mit lehet erdemes menteni. Mert adott esetben meg a tesztkornyezetet is ido ujrahuzni/visszarantani snapshotbol.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

...mindeközben az történt, hogy tíz gépből egyen eltűnt az USB billentyűzet a frissítés-reboot-frissítés közben, és elő kellett szednem egy PS2-es billentyűzetet. Az USB-s egér működött. A vicc az, hogy az épp akkori frissítés egy windows defender definition update volt, és kétlem hogy az okozta, pláne csak egy gépen. Gondolom ha most venném a most fetelepült kb. 5-6 frissítést, akkor talán kiderülne hogy melyik okozhatta, de nem tenném rá a nyakamat.

Legyen automatikus, mert a többségnek tényleg jobb az, de engedtessék már meg, hogy dönthessek úgy is, hogy akkor frissítsen, amikor nekem belefér.
Egyébként már az is nevetséges, hogy a telepítő média hogy le szokott maradni a frissítésekhez képest. Legutolsó Win7 SP1-es felrakása után nem ritkán még 1GB-ot le kellett húzni frissítés gyanánt.

Windows RT-n is ott van a WU (hivatalosan) kikapcsolhatatlanul, aztán regedit-ből mégiscsak lehet hatástalanítani a következő kulccsal:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\Automatic Update

AUOptions
Range = 2|3|4|5 --> hazudnak, valójában van 0 és 1 is

0 = DISABLE
1 = engedélyezés, de csak manuálisan (=Te nyomsz rá a gombra) fog keresni
-----------------------------
2 = Notify before download.
3 = Automatically download and notify of installation.
4 = Automatic download and scheduled installation. (Only valid if values exist for ScheduledInstallDay and ScheduledInstallTime.)
5 = Automatic Updates is required, but end users can configure it.

--
WP8.x kritika: http://goo.gl/udShvC