GPL pert indított a Software Freedom Conservancy a VMware ellen

Címkék

A Software Freedom Conservancy ma bejelentette, hogy Christoph Hellwig Linux kernelfejlesztővel együttműködve GPL per indult Hamburgban a VMware ellen. A per során azt szeretnék a felperesek elérni, hogy a VMware feleljen meg a GPLv2 feltételeinek.

Christoph Hellwig már 2007-ben nyilvánosan szót emelt amiatt, hogy a VMware nem a licencnek megfelelően használ fel GPL-es kódokat. Később a Conservancy felfedezte, hogy a VMware a Busybox-szal sem a licencnek megfelelően jár el.

A Conservancy 2012 óta egyeztetett a VMware-rel, sikertelenül. Közben hosszas vizsgálat után kiderült, hogy a VMware ESXi termékei Hellwig számos szerzői jogát megsértik, mivel a VMware nem tartja be a Linux kernel GPLv2 licencét.

A Conservancy és Hellwig szerint a VMware összevegyítette a GPLv2-es Linux kernel kódokat a saját, proprietary "vmkernel" kódjaival, majd az "eredményt" nem a GPLv2 feltételei szerint terjesztette.

Részletek a bejelentésben.

Hozzászólások

Ejjen. Ott rohadjon a vmware, ahol van.

Több évnyi vmwares tapasztalat után tűnik viccnek. Sajnos licenc okok miatt 20 hoston(2-4 socket, 128-256GB RAM/host) kénytelenek vagyunk használni. Látszik rajta, hogy az Oracle nem igyekszik azon, hogy elterjedjen.
- Másfél év alatt 2x kellett supporthoz fordulni, mert az OVMM alatt a DB megállt, újra kellett inicializálni, a support nem tudott rá mit mondani, csak az újratelepítést

- Új lun hozzáadásánál, növelésénél hiába van a gui-n rescan, nem csinál semmit echozhatok hostonként, hogy észrevegye

- a repositorynak a szabad hely állapota csak manuális frissítéssel frissül(és ez feature szerintük)

- komolyan csináljak egy webszervert, hogy feltöltsek a repoba egy iso-t??

- ízlés kérdése, de sokan szidják a vCenter Webclientjét. Ők még használták ennek a guiját.

"static Oracle haterkedés"

az IBM-es verzioban van amugy valami, de nem vagyok marketinges, igy nem tudok reszleteket :)

elonye szerintem abban volt, amig a virtualizacio mainstream lett; most, hogy a KVM mar ott van mindenhol, ez nem problema, raadasul mar az r=1 juzerek is tudjak, hogy nagyjabol mi az (persze azt, hogy hogy mukodik, nem, de tudjak hogy "ja akkor tudok futtatni egy masik gepet"), igy ez nem ujdonsag.

de hogy kicsit a masik oldalt (qemu/KVM) is fenyezzem: storage latencyben a vmware le van maradva (kb 10 usec ala nem tud menni maga a kerneluk), mert nem tudtak lepest tartani a KVM/kernel sracokkal, RDMA a fasorban sincs VMware-n, 500-600ns-es dolgokat pedig el lehet felejteni a halozaton teljesen (hacsak nem PCI-e passthrough/SRIOV/Cisco VIC magic van).

az NSX ad szep, szines-szagos GUI-t az openvswitch fole, integralva, olyan featureokkel, amiket be fog hozni az OpenStack honapokon belul (hello DFW, redundant L3 HA edgek!).

ha nem kellenek ilyenek, es a koltseg nem szamit, csak az, hogy m-u-k-o-d-j-o-n, es legyen valaki, aki fogja az ember kezet, ha gaz van, akkor VMware. minden masra ott a KVM.

masok az igenyek, mas a celkozonseg. hidd el, le van az OpenStack maradva boven a VMware ecosystemhez kepest, es ezt barki meg tudja neked erositeni, ha nekem nem hiszel.

nagyon sok mindenre jo az OpenStack, be fogja hozni a VMwaret idovel, vannak ra epulo high level szolgaltatasok, amiben mar most is jobb (Trove, Savanna, illetve fent irtam csomo mindent).

privat, hosztolt felho VMware alapon pedig nagyon sok van.

Ez leginkább annak köszönhető, hogy a vCloud director tényleg hagy kívánnivalókat maga után. Skálázhatósága például elég pocsék a sima vCenterhez képest. Másrészt koncepcionálisan is nagyon más, mint az összes többi cloud szolgáltatás. Nekem határozottan az a gyanúm, hogy a Lab Manager-t forkolták le házon belül és azt nevezték el vCloudnak.

De az is árulkodó, hogy a VMware is elindult Openstack frontend+vCenter backend irányba.
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Bár nem próbáltuk még a vCAC-ot, a leírások alapján nekem az volt a benyomásom, hogy az más célra való. Lényegében nem IaaS-t ad, hanem SaaS blueprinteket tudsz vele lerakni mindenféle VI vagy IaaS cloudra és multi-tenant szétválasztást csak alkalmazás szinten valósítja meg.

Bár a vmware-nél ez az IaaS és SaaS dolog mindig is kicsit össze volt nőve, a vApp koncepció miatt.
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Csak mostanában fogunk átállni Juno-ra (igen, picit el vagyunk maradva vele, mostanában az RHOS volt fontosabb). Működni még én sem láttam a vmware backendet. Annyit tudok, hogy elég sok helyen kilátszik az API-n, hogy vmware van alatta (pl glance-nél bizotsan, nova-nál admin user esetén is biztosan, csomó megkötés van pl nincs ephemeral disk). Viszont nagyon sok nyitott kérdés van, pl a neutron NSX driver-t kötelező-e használni hozzá vagy ezek függetlenek egymástól? Az a gyanúm, hogy csak egyféle konfiguráció van kipróbálva, ha ezt nem találja el az ember, akkor csak szívás van.
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!