35 literes nano indítása

Egy éjszakányi teszt után kiderült, hogy minden megfelelően szuperál. A szűrő szűr (ráadásul szinte hallhatatlanul), a lámpa működik, így szombat reggel jöhetett az akvárium indítása.

Nano akvárium indítása
A "tesztvíz" eltávolítása után az üres akváriumot a végleges helyére állítottam. A szekrény alatta nem mindegy milyen, mert ez a viszonylag kis 35 literes nano cube is 50 kilogrammot fog nyomni teljesen feltöltve. Én a szekrény azon pontjára tettem, ahol két oldallap alátámasztás is található. Tulajdonképpen az akvárium bal oldala az egyik szekrényen, a jobb oldala pedig egy másikon áll. Így nincsen hajlási probléma. Az első napon más kombinációban volt a szekrény elrendezve. Meg is hajlott - igaz csak minimálisan és átmenetileg - a teteje a teher alatt. Így viszont semmi probléma sincs. A két oldallap tökéletes alátámasztást ad. A végleges helyet érdemes jól kiválasztani, mert utólag nem nagyon van lehetőség az egyszerű mozgatásra. Fontos, hogy az akvárium megfelelő felületen álljon, mert ellenkező esetben az egyenetlen felülettől megrepedhet. Ezért alá vagy kiegyenlítő szivacsot érdemes tenni, vagy az elegánsabb megoldás, amelyet az Eheim választott, négy átlátszó, öntapadó talpat mellékelt az aksi mellé. Ezeket a kibontás után nekünk kell felragasztanunk.
A "gépészet" - ami jelen esetben egy hosszabbítóból, egy 230-as dugóból (szűrőé), egy tápegységből (7W-os LED lámpáé) és egy programozható időkapcsolóból áll - a felső fiókban kapott helyet. A kábelek a szekrény háta mögött kerültek behúzásra a fiókba. Fúrni se kellett, mert gyárilag voltak megfelelő lyukak a hátlapon.

Nano akvárium indítása
Az akvárium aljára tápanyagokban gazdag táptalaj - Tropica Plant Growth Substrate - került. A literes zacskó kb. háromnegyede. Hogy lesznek-e később olyan növények, amik ezt fokozottan igénylik, azt nem tudom. Mivel azonban utólag nehéz az általános táptalaj alá betenni, most helyeztem el. Körben egy-egy centiméternyi helyet hagytam, hogy ne látsszon ki az általános talaj alól az oldalaknál.

Nano akvárium indítása
Egy hitelkártyával elegyengetve.

Nano akvárium indítása
A gazdag táptalaj fölé "ADA Aqua Soil Amazonia" általános növénytalaj került. Gyakorlatilag egy komplett 3 literes zacskó tartalma. Erre a talajra került középre a két indiai megkövesedett fa, illetve ebbe a talajba került beültetésre az Eleocharis Parvula növény.
Miután a szándékosan extra minimalista layout elkészült, óvatosan feltöltöttem vízzel. Szándékosan extra minimalista, mert egyelőre nem akartam az életem megkeseríteni azzal, hogy beleteszek középre mondjuk egy Red Moor fát, és utána majd azt kerülgessem csipesszel, ollóval. Majd később.
Jelenleg csapvizet használok. Tudom, hogy ha ioncserélt vizet használnék, akkor egy sokkal szélesebb világ nyílna ki előttem, azonban egyelőre úgy döntöttem, hogy kezdetnek megfelel a csapvíz. Ha a rutin visszajött és még akkor is úgy gondolom, hogy akarok ezzel foglalkozni, akkor lehet, hogy áttérek a csapvízről.

0. nap

Közvetlenül a lassú és óvatos feltöltés után a víz elég zavaros lett. Kellett neki néhány óra, hogy kitisztuljon. Másnap reggelre a szűrő rendbe tette a dolgokat.

1. nap

Nano akvárium indítása
1. nap

A vizet megkezeltem a Sera Aquatan Water Conditioner-jével (5 ml). Ezen kívül 2 CO2 tablettát kapott az elmúlt 3 napban. Mást nem. A szűrőt ez idő alatt egyszer tisztítottam, vízcserét még nem csináltam.

A harmadik napon került be még egy kis jávai moha (Taxiphyllum barbieri). Egyelőre csak betéve, még nem volt időm szétszedni.

Jelenleg a víz kristálytiszta. Mintha a Parvula már nőtt volna egy kicsit :) Kár, hogy az iPhone és a fényképezni nemtudásom nem adja vissza a képen úgy, ahogy az az életben látszik!

Eheim Nano 35l 3. nap
3. nap

Eheim Nano 35l 3. nap
3. nap

Folyt. köv.

Hozzászólások

Ezen is linux fut?
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

nano mellé még elindít egy vim-et vagy egy emacs-ot és teljesen biztos lehetsz benne, hogy igen :)
____________________________________
Az embert 2 éven át arra tanítják hogyan álljon meg a 2 lábán, és hogyan beszéljen... Aztán azt mondják neki: -"Ülj le és kuss legyen!"..

Erről a hobbiról mindig az a történet jut eszembe amikor a kizárólag aqua csigákat tartó ismerősöm rémülten fedezte fel, hogy a család egyik kis kedvence - Mr. Lusta Csiga - igazából egy dekorációs célból ott felejtett kavics.

No rainbow, no sugar

:O
:~

--
A gyors gondolat többet ér, mint a gyors mozdulat.

Nekem egy régi álmom az, hogy hangya farmot készítek!
Állati látvány lehet a szorgoskodó hangya kolónia.

Talán majd idővel beszerzem hozzá a dolgokat...

a csapvizzel kapcsolatban a klorossag nem lesz problema?
mindenhol szurt (tisztitott) esovizet ajanlanak. akar allatoknak, akar novenyeknek problemas a klor tartalom.

egyebkent gratula, szep kis szett lesz!

Jogos az észrevétel azonban nem minden esetben kivitelezhető a víz pihentetése.
Legalábbis én nem tudnék hol tárolni 150 litert napokig.
Egyszerűbb beönteni a vízkezelőszert és amint elkevertem már mehet is az akváriumba.

--------------
„If there were no hell, we would be like the animals. No hell, no dignity.”

+1
mértem KH és GH-t meg egyebeket előtte-utána, és elég szépen tisztított rajta (én Brita kancsót használok). természetesen sehol nincs egy ozmózisszűrt vagy ioncserélt vízhez, de árban sem. errefelé hihetetlenül kemény a víz, gyakorlatilag mészkődarabok úszkálnak benne, erre elég a kancsó.

Csaxólok, hogy ivóvíznek pont nem jó a (nagyon) lágy víz... Gondolom, a régi szűrőt veszélyes hulladékként kezeled, ha már annyi rossz dolgot kiszedett a vízből, nem kéne vele a normál hulladéklerakókon keresztül visszaszennyezni a környezetet :-P

Ezért nem kerül 3 hétig növényen kívül más élőlény bele. A Green Aqua-sok szerint növény mehet bele nyugodtan. 2-3 hét alatt a víz beáll a megfelelő szintre. Ezt a folyamatot gyorsítani lehet megfelelő vízkezelő szerekkel, de végül elérhető ez a víz pihentetésével is. A vélemények megoszlanak, vannak akik a vegyszerek mellett vannak, vannak, akik vegyszerellenesek.

Amikor a víz már kialakult, akkor onnantól a vízcserék részlegesek lesznek, azaz már sosem 100% csapvíz lesz benne. Ráadásul a csapvíz helyett lehet önteni lágyított vizet is, amivel lehet játszani.

Persze vannak profi RO (reverse osmosis - fordított ozmózis) készülékek is, de ez egyelőre ágyúra verébbel kategória lenne.

--
trey @ gépház

Én nem mertem ilyen kicsi akit csinálni, mert azt mondták, sose válik öntisztulóvá, sose lesz jó a saját bio-ja. Érdekel mi lesz belőle.