Ismét rangos elismerében részesült Linus Torvalds (videók)

A Technology Academy Finland bejelentette, hogy Linus Torvalds rangos elismerésben részesült. Linus - mint nyílt forrású szoftvermérnök - a 2012 Millennium Technology Prize laureátusa lett Dr. Shinya Yamanaka mellett. Utóbbi az etikus őssejtkutatás úttörője. A két laureátust - akik olyan korábbi győztesek nyomdokaiba lépnek, mint Sir Tim Berners-Lee, a World Wide Web megalkotója - 2012. június 13-án ünneplik Helsinkiben, ahol a nagydíj (Grand Prize) győztesét megnevezik. A díjalap meghaladja az 1 millió eurót.

Az akadémia több, Linus-szal készült interjúrészletet, videót is közzétett:

Hogy kezdődött a Linux fejlesztése?

Hol használnak Linuxot?

A Linux fejlesztéséről

Linus vágatlanul - kutyával, munkaasztalánál, Tux gyűjteménye körében...

A The Linux Foundation sajtóhírt adott ki a bejelentéssel kapcsolatban.

Hozzászólások

Meg is érdemli, és habár vajmi keveset ér az én elismerésem, de a modern informatika talán legnagyobb önzetlen alakja. Gratulálok.

------
3 fajta matematikus létezik. Aki tud számolni, és aki nem.

"mint nyílt forrású szoftvermérnök"

Ez kicsit fura, nem hiszem hogy Linus nyílt forrású lenne.
Amúgy azt régóta tudjuk, hogy emberileg egy barom, de szakmailag is többször lejáratta már magát. Stallmannal együtt eltűnhetne már a süllyesztőben.
----
Hülye pelikán

Nem, ezek szerint 20 év sem elég egyeseknek.

Életkorom: legyen elég annyi, hogy ZX Spectrumra írtam az első programom.

Az, hogy én mit csináltam az elmúlt évtizedben, lényegtelen, mert én nem tetszelgek világmegváltó szerepben, és jutalmakat sem kapok érdemtelenül. PONT.

Tökéletes remekmű elég pontatlan fogalom, azt tudom mondani, hogy nem egy programomat használják gond nélkül több, mint 10 éve. Pár hónapja az egyik boltban láttam, hogy még mindig használják a DOS alá assemblyben írt, 64k-s ablakozórendszeremet (tudod, ha működik, ne akard megjavítani...). Döbbenetes volt, de nem tudom, megfelel-e a tökéletes remekmű fogalmadnak.

"mert én nem tetszelgek világmegváltó szerepben, és jutalmakat sem kapok érdemtelenül."

Mármint szerinted érdemtelenül. Nyilván azok szerint, akik odaítélték, azok szerint megérdemelte. Meglepetés: Linus valószínűleg nem tehet arról, hogy _mások_ szerint letett valamit az asztalra. Az, hogy átvesz egy díjat, nem hinném, hogy világmegváltó szerepben tetszelgés lenne.

"Pár hónapja az egyik boltban láttam, hogy még mindig használják a DOS alá assemblyben írt, 64k-s ablakozórendszeremet (tudod, ha működik, ne akard megjavítani...). "

Esetleg van neve is, meg lehet valahol tekinteni? Már ha valaki össze akarná mérni hasznosságban a Linux kernellel vagy éppen a git-tel?

--
trey @ gépház

Nem kell sorba állniuk, sőt meg se kell írniuk. Volt felhívás, hogy megírják helyettük és utána karban is tartják (lekövetik az API változásokat) a kernelfában. A Novell biztosította, hogy GKH teljes időben koordinálja a projektet, amióta meg LF fellow lett, ráadásul ez az egyik munkaköre:

--
trey @ gépház

Ezt komolyan kérded? Plusz ráfordítással írni egy stable api felületet, ami elfedi az igazi apit, ahelyett, hogy eleve egy jó apit terveznének? Szerinted ez nem gányolás?
És különben is, ha írnak ilyen wrappert, az azt jelenti, hogy:
1. lehetséges stable api-t gyártani, az érvelésük, hogy nem elbukott
2. attól még, hogy homokba dugják a fejüket, és nem hallgatják meg a Linuxhoz fejlesztők véleményét, nem biztos, hogy igazuk van. A kedvencem Greg érvelése: "You think you want a stable kernel interface, but you really do not, and you don't even know it.". Ha igaza lenne, az általad említett Novell projekt nem létezne.

Miert lenne harmatgyenge? Szerintem teljesen korrekt. Ha te nem akarsz pl festmenyt festeni, es en kitalalom, hogy de neked kellene, akkor az a te hibad, es kifogaskent ertelmezheto, hogy miert nincs meg meg? :) A "nagyon kene" erv sem allja meg a helyet: szerintuk nem kene.

Talan volt is iras a reszukrol hogy "stable API/ABI (?) non-sense" vagy hasonlo. En at tudom erezni: a linux kernele egy project, ami igy alkot egeszet, ahogy van. A kernel modul betoltese kvazi egy run-time linkelesnek fele meg, tehat eleve nem is megoldhato, amit te szeretnel, ahhoz kb nullarol kene ujratervezni, es nem is cel. Mert akkor ugye mindenki sajat driver-t tartana karban, mainstream kernelben nem lenne, megbizhatosaga, mukodese kerdeses lenne, plusz talan megnovekedne a "binary only blob"-ok szama is, amit eddig viszonylag nehez volt irni, pont a targyalt ugy miatt (az nvidia es hasonlo megoldasokban ugye van egy nyilt forraskodu wrapper szeruseg ami illeszi, es ami amugy - allitolag - a licenc problemat is megoldja).

Ha valaki szeretne driver-t, nyomassa be a mainstream kernelbe, legalabb rendesebben karban is lesz tartva, tobb figyelem forditodik ra, stb stb.

Nem érted a problémát. A példáddal élve, olyan, mintha ugyanazt a festményt többször is meg kéne festeni, de minden héten más színeket árulnának a boltban.

Az, amit meg a stable api nonsense nevű cikkben írtak, na, az a nonsense. Írták volna azt, hogy Ők nem tudják megcsinálni (érdekes, másnak egész jól sikerült). A változó apival az a baj, hogy mocsárra nem lehet várat építeni (azaz lehet, de elsüllyed, vagy kigyullad, összeomlik, aztán süllyed el).

Semmi értelme berakni egy gyorsan fejlődő hardware driverét a mainlineba, több okból:
1. feleslegesen növeli a codebase-t, ami már így is átláthatatlan
2. úgyis új drivert kell írni az új hardwarehez, amit a mainline fejlesztők nem tesznek meg (nyilvánvaló okokból)
3. mire bekerül valami mainlineba, az több év is lehet, addigra bőven elavulhat
Namármost ha ezt a bizonyos drivert egy fix apival rendelkező kernelhez írják, akkor könnyen, gyorsan megírható az új módosított változat, ami kezeli a legújabb feature-ket is (mert a régi kódhoz nem kell nyúlni). Azonban ha minden alkalommal teljesen újra kell írni, mivel az api teljesen más, azt meg úgy hívják szopás.
Nem véletlen, hogy az nvidia is wrappert használ, hogy elfedje a linux mocsarát.

Nemességről szó sem volt. Jobbnak meg bárkit, aki nem nyilatkozik ilyeneket (nem tökéletes példa, csak azt most nem találom).
Azt vettem észre, hogy azok közül akik a C++-t kritizálják csak azok nem elvakult barmok, akik aktívan résztvesznek a nyelv fejlesztésében.
----
Hülye pelikán

Vajon ezzel a hozzászólásoddal milyen emberi kvalitásokról tettél tanúbizonyságot?

----
"Mert nincs különbség: mindenki vétkezett, és híjával van az Isten dicsőségének. Ezért Isten ingyen igazítja meg őket kegyelméből, miután megváltotta őket a Krisztus Jézus által." (Róma 3.22-24)

Szerénység egy gramm nem volt benne, sem igazi, sem mű, és nem is próbáltam úgy tenni, sőt. De a következő kérdésed (meg a nyelvtani hibáid) is rámutat arra, mennyire másik világban élsz, mint a valódi: Linus minimálisan ismert nem hupos jellegű körökben. Sőt, a Linux is.
----
Hülye pelikán

Laureátus helyett szerintem jobb lenne magyar szövegben kitüntetett vagy díjazott, nem?

Bár esetleg lehetne babérkoszorús udvari költőnek is fordítani, az talán találóbb :)

nyomdokaiba lépnek, mint Sir Tim Berners-Lee, a World Wide Web megalkotója

Lassan ezt is illendő lenne tisztába tenni.

GML és RPC már régóta volt, sőt TBL munkája az volt, hogy RPC-vel kapcsolgassa az ipari elemeket, amik irányították a kísérlet műszereit. Mivel ő maga nyugati ekvivalens volt, kért és kapott egy NeXT-et, szó szerint játékra (próbálja meg egy keleti ugyanezt ma ott). Ezek a gépek kb. egy VBA elődöt tartalmaztak -- a könnyű programozhatóság végett. Erre maga Munkás Pista is büszke volt, s persze a kor szelleme volt, lásd kb. Squeak (Genera és Oberon esetében a szövegre való kattintás a használat elemi módja volt).

TBL fogta magát, és a betűtípus leírásánál fenntartott tárhelyre bemásolt kb. egy gopher címet az olyan egyéb tulajdonságok mellé, mint félkövér, dőlt valamint ...aláhúzott és szín. Persze ez csak NeXTSTEP alatt ment így, ami elég drága mulatságnak számított és aligha érintette volna a világ széles tömegeit. Kiadták hát diákmunkába, hogy csinálja meg valaki ezt úgy, hogy menjen akár terminálon is -- értsd legyen valóban platformfüggetlen, hogy más is tudja használni az elektronikus telefonkönyv talányt (MC-EST). Alig hallott valaki pl. Groff, Pellow, Nielsen meg a többiekről. Valószínű azért, mert amit ők csináltak, az sem volt már példátlan a világban. Csak éppen annyi volt a különbség, hogy az ő munkájukat ingyen bocsátották mások rendelkezésére -- ami nyomós ok volt az elterjedésre. (Egy másik ok az elterjedésre az éppen születőben levő amerikai törvény volt, amivel tudtak is élni azok, akiknek előre beharangozták, mint pl. Ferguson Vermeer Tech. cége.)

A hálózaton való linkelés és hiperszöveg persze régóta napirenden volt, és lényegében minden 2.vh. utáni reklám propaganda (ideértve az ARPA-t, amit a németektől ugyanúgy átemeltek mint von Braun rakétáit -- lásd Cerf az SRI-ben, de az egy másik történet). Visszatérve a távolról elérhető dokumentumokra, persze, hogy a "könyvtárosok" már régóta foglalkoztak a gondolattal (lásd UDC, és vesd össze az URL-ekkel meg domainekkel). A szép ám keserű belga történet rövid változata:

http://youtu.be/qwRN5m64I7Y

A dokumentumfilm: http://www.archive.org/details/paulotlet

Nem tudom, hogy TBL főnöke tudott-e róla, és ha igen, akkor hajlandó lenne-e ezt beismerni, ahogyan Chomsky végül nyugalmazván utólag halkan beismerte, hogy a formális nyelvet, generatív nyelvtant Indiából emelte át (Schmitt valaki?).

Összefoglalva: a web távolról sem TBL műve vagy erénye. Sem szellemileg (RPC, [S]GML stb.), sem gyakorlatilag. Viszont nagyon jó mitikus hősi alak, főleg olyan propaganda célokra, mint a memex a fizikus társaival.

Van aki a kitalálást értékeli, és van aki a sikerre vitelt. A kultúrára ugye nem azok vannak hatással akik kitaláltak valamit, hanem azok akik sikerre vitték, akiknek a nevéhez kötődik.

Részletkérdés hogy Chomsky honnan szedte a generatív nyelvtan ötletét, manapság az ő nevéhez kötődik, mondhatni ő tette közkinccsé. Ez akkor is az ő érdeme, ha esetleg nem teljesen ő találta ki.

Tele van a világ feltalálókkal. Viszont sokkal kevesebben vannak azok, akik valamit sikerre vittek. Logikus, hogy a kevesebbek közül kerülnek ki a díjazottak, nemde?

Nem szívesen mennék bele ebbe a triviális vitába, de annyit azért meg szeretnék jegyezni, hogy nem TBL vitte sikerre a webet. Ahogyan lényegében Chomsky sem a generatív nyelvtant -- még ha az ő nevéhez is kötődik, aminek egészen más okai lehetnek (hf: Edward Bernays -- Chomsky jól el tudja mondani ezt is: én is rajta keresztül tanultam). Sok esetben nem érdemes a díjazottakat megszemélyesíteni, mert nem is lehet. TBL esete tipikusan ilyen.

"nyílt forrású szoftvermérnök"

megszaladt a bullshitgenerátorod

"...nyílt forrású szoftvermérnök..."
Ezek szerint, vagy nyitott párkapcsolatban élnek a szülei, vagy letölthető a genetikai állománya. Mindkét eset, komoly hackelési lehetőségeket vet fel...
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

én amúgy azt soha sem értem, hogy ezek mellé a díjak mellé minek raknak egy halom pénzt? szinte mindig már befutott emberek a díjazottak, akiknek nincsenek anyagi problémái. lehet régen még komoly problémát okozott egy neves kutatónak a megélhetés de ma nem így van. ma már egyszerűen nincs értelme, hogy aki a tudományos vívmányok keletkezését szeretné támogatni a pénzt a már elismert rétegnek adja.
nálunk is vannak mindenféle díjak miközben az egyetemeken nagyon limitált az ösztöndíjas phd-s helyek száma és azok sem biztos megélhetést jelentenek.

na ez egy klasszikus példája a értelmetlen hszeknek. se azt nem sikerült értelmezni, megérteni amit írtam. és még valami teljesen oda nem illő indoklás is a válasz elé. grat.
mi köze ennek a kommunizmushoz? mégis ki írta, hogy nem költi arra a pénzét amire akarja?
egyszerűen arról írtam, hogy ha valakinek van x összege, amiből a tudományt akarja támogatni, hatékonyabban költené el, ha nyitna néhány phd-s helyet egy egyetemen, mintha odaadja valakinek, aki ettől már nem fog semmivel sem mást csinálni, mint amit amúgy is csinál.

Teljesen helyénvaló volt a komment. Nekem is a kommunizmus jutott eszembe arról, amit írtál. Akinek nem megélhetésre kell, az ne kapjon pénzt, mert az nem hatékony elosztás. Kb ezt írtad.
Elképesztőnek tartom hogy egyesek még azt sem képesek fikázás nélkül feldolgozni lelkileg, ha egy komoly teljesítményért valaki pénzjutalmat kap.

Azért, mert ezzel a még be nem futott tehetségeket motiválják. A sportban is ugyanez a helyzet. Ott szépen működik.

----
"Mert nincs különbség: mindenki vétkezett, és híjával van az Isten dicsőségének. Ezért Isten ingyen igazítja meg őket kegyelméből, miután megváltotta őket a Krisztus Jézus által." (Róma 3.22-24)

Ebben az utolsó videóban az a legmegdöbbentőbb, hogy szinte két ujjal gépel :)