Visopsys 0.71 - nyílt forrású, szabad OS ínyenceknek

Címkék

A napokban megjelent a Visopsys, azaz a VISual OPerating SYStem 0.71-es kiadása. A Visopsys egy egyszemélyes projekt. Maga az operációs rendszer a fejlesztője, J. Andrew McLaughlin szerint kicsi, gyors, grafikus felhasználói felülettel rendelkezik, teljesen multitasking, 100% védett módú, nyílt forrású. A Visopsys szabad szoftver, a GPLv2 (vagy újabb) feltételei szerint terjeszthető.

A fejlesztője elismeri, hogy a Visopsys messze nincs olyan állapotban mint például a Linux vagy a SkyOS. Viszont kiemeli, hogy tartalmaz egy "meglehetősen használható" partíciókezelőt. Mindazonáltal szoftverét leginkább tanulóknak, hobbi OS fanatikusoknak és egyéb csodabogaraknak ajánlja.

Visopsys 0.71 #1
Bootol a telepítő

Visopsys 0.71 #2
Hardverfelderítés

Visopsys 0.71 #3
Elindult az egyszerű telepítő keretrendszer

Visopsys 0.71 #4
Hova telepítsen? Amíg nincs merevlemez particionálva, addig az nem látszik a felsorolásban.

Visopsys 0.71 #5
Megörül az új lemeznek.

Visopsys 0.71 #6
Mekkora legyen a partíció?

Visopsys 0.71 #7
Típusa? (FAT/FAT16/FAT32 a támogatott olvasásra/írásra, így célszerű azokból választani)

Visopsys 0.71 #8
...

Visopsys 0.71 #9
Írjuk meg a lemezt a kiválasztott opcióknak megfelelően.

Visopsys 0.71 #10
Akarod? Yep.

Visopsys 0.71 #11
Így már látszik a merevlemez is. Kiválasztható célként.

Visopsys 0.71 #12
Opciók a telepítéshez.

Visopsys 0.71 #13
Mehet?

Visopsys 0.71 #14
Körülbelül 5-10 másodperc alatt kész a telepítés.

Visopsys 0.71 #15
Fő a biztonság! Admin jelszó mi legyen?

Visopsys 0.71 #16
Akarsz rebootolni?

Visopsys 0.71 #17
Diszkről nekem nem indult, de mindegy, mert kipróbálható Live módban is. Indítás után egyszerű GUI-t kap a kalandor.

Visopsys 0.71 #18
Sajátgép-szerűség. Nincs túlbonyolítva.

Visopsys 0.71 #19
Egyszerű shell.

Visopsys 0.71 #20
Vezérlőpult-szerűség. Van ugyan hálózati beállítás (egyszeű mint a szakóca), de minek, ha nincs legalább egy böngésző.

Mindig izgalmas kipróbálni ilyen hobbi OS-eket. A Visopsys azonban sok izgalmat nem tartogat a kipróbálni vágyóknak. Feltehetően sokkal érdekesebb lehet azoknak, akik tanulási céllal belemerülnének a forráskódjának tanulmányozásába.

A projekt honlapja itt.

Hozzászólások

Poén. Miért kezd valaki új os fejlesztésbe? Pl. ha nekem lenne egy kicsit több időm, meg kedvem, próbálnék a Linux fejlesztésében elmélyedni, nem kezdenék új OS-be. Kísérlet, hobbi, vagy egy olyan új irány miatt, ami miatt ez jobb valamiért, mint mondjuk a Linux?

+1, ha "megint fiatal lennek" :) en is ilyenbe kezdenek. Nem azert, mert naiv modon azt gondolnam, hogy megvaltom vele vilagot, hanem azert, mert jo hobby (legalabbis szerintem) es rengeteget lehet tanulni belole. Az, hogy masnak nem er semmi egy ilyen project, az egy dolog; elvegre hany olyan hobby van meg, ami kvazi oncelu, es masnak nem tul ertelmes: jelen esetben ez meg jol johet valakinek, akit erdekel az ilyesmi de egy "igazi" ("full featured") open source OS tul nagy falat lenne, hogy "abbol tanuljon" az ember.