Lively Alphabet – állatos kifestőkönyv a LibreOffice SVG és DTP támogatásával

A LibreOffice évfordulójára megjelent nyílt forrású Lively Alphabet (PDF, 4,7 Mb) állatos kifestő a Writer jegyzethez hasonlóan jó példája a LibreOffice kiadványszerkesztési lehetőségeinek. Bemutatja a LibreOffice SVG vektorgrafikus képformátum-kezelését és megújult betűkészleteit, elsősorban a nagy betűmérethez tervezett, különösen szép Linux Libertine Display betűváltozatot. A GNU GFDL szabad dokumentációs licenc alatt kiadott nagyméretű (47 Mb) ODF forrásdokumentum betöltéséhez és módosításához kapcsoljuk ki az élsimítást az Eszközök » Beállítások » LibreOffice » Megjelenés lapon.

A könyv hozzávalói az egyszerű szöveg és a LibreOffice új betűi mellett a Wikimedia Commonsból, nagyrészt a Pearson Scott Foresman tankönyvkiadó adományából származó és a Wikipédia által digitalizált képek, amelyek az Inkscape rajzprogrammal (vagyis az Inkscape-be integrált Potrace programmal) lettek vektorizálva a jobb felbontás és a szabad méretezhetőség céljából.

Hozzászólások

Huh... Hát...

Mindenesetre tipográfiafüggő hároméveseknek KÖTELEZŐ!!!

A betűmintalap funkció mellett (a képes oldalakon 1-1 nagy és kisbetűje van kiemelve a Linux Libertine Display betűváltozatnak), ami nem korosztályfüggő, tényleg a gyerekek volt az egyik megcélzott réteg a jó minőségű képekkel. Aki próbált már kifestőt keresni az interneten, vagy az óvodában ilyen kósza kinyomtatott képeket színeztettek a gyerekével jobb híján, az tudja, miről beszélek. :)

fantasztikus.
fiam elragadtatva szinezi.

OpenBSD 4.9/i386 theo for the prezident:D

Várható-e magyar változat a kifestőkönyvből? (bár tudom nem a kifestőkönyv a lényeg)

Kicsit macerás, mert nyilván át kell rendezni az ABC sorrendet, de ha lesz időm, lehet hogy ismerkedésnek megpróbálom megcsinálni.
Amúgy az élsimítást nem látom, hogy a megadott úton hogy/hol lehetne kikapcsolni, de így is be tudtam tölteni szépen, csak kicsit lassabban.

Volt vele meló jócskán az láccik. Szép munka!

Viszont nekem Librében elég szarul néz ki, lehet nincs olyan fontom. Ghostban a PDF jól néz ki.

--
GPLv3-as hozzászólás.

A LibreOffice fejlesztői változatában található meg még csak a Linux Libertine Display. A hivatkozott címen letölthető csomagból a LinLibertine_DR_G.ttf betűkészlet a Linux Libertine Display. Ubuntu alatt egyszerűen a saját könyvtár .fonts/ alkönyvtárba másolva (és esetleg az azonnali használathoz az fc-cache parancs kiadásával) lehet telepíteni.

Mi lehet az oka annak, hogy a copyright oldalon használt "Linux Libertine G:sups=1" beállításnál az é és az á betűk ékezetei az alapvonalon, a karakterre csúszva jelennek meg? Egyáltalán, miért lett ezen a helyen superscript használva (nem mintha ezzel összefüggne a hiba, csak nem értem :-) )?

A forrásdokumentum megjelenítéséhez a legújabb Linux Libertine G betűre van szükség. Az ékezetes felső indexbe tett betűk megjelenítését (mivel ezeket külön nem tartalmazzák a betűkészletek) Unicode dekompozícióval és összeolvadó diakritikus jelekkel végzi el a Linux Libertine G Graphite betűkészlet, illetve a Graphite motor. A képernyőn való megjelenítés ezért nem tökéletes, nagyobb felbontásban azért látható, hogy az ékezetek jó helyen vannak, nyomtatásban pedig nincs megjelenítési hiba.

Felső index csak azért szerepel a dokumentumban, mert külön betűkészletként még nem érhető el ez a kis betűfokozat, ami a dokumentumban használt többi betűkészlethez aránylik. A főcím és képfeliratok 100 pt-re nagyított Linux Libertine Display, az alcímek 40 pt-os Linux Libertine Regular, a copyright oldalon pedig kb. 24 pt-os (az előző betű méretéhez illő) Linux Libertine nonparel betűfokozat szerepel (amit a 40 pt-os Regular betű sups betűtulajdonságával kapcsoltunk be, a Linux Libertine G:sups=1 bővített betűnév megadásával).

Narf. Ugyan meg korai, de eltettem, ha nagyobb lesz a tronbitorlo. Magyar kiadas engem is erdekelne.

--
[citation needed]