Megjelent a Beszélő Linux disztribúció 2.5-ös verziója

Címkék

Az „Informatika a látássérültekért” Alapítvány kiadásában megjelent a Beszélő Linux disztribúció legfrissebb kiadása, a BeLin 2.5. Az elmúlt évek során számos, látássérült emberek által gyakran használt alkalmazás vált elérhetővé a BeLin-ben, ilyen például az állandóan tökéletesített nagyító és képernyőolvasó program, az internetböngésző és levelezőszoftverek vagy a vakbarát játékok használatának lehetősége.

Az 1.5-ös verzió korábban elnyerte az IT Business Leadership Award-díját, ahol a zsűri indoklásában kiemelte a BeLin társadalmi hasznosságát, és azt, hogy hozzájárul az informatika és a számítógép-használat szélesebb körű elterjedéséhez. Az operációs rendszer fejlesztői 2011-ben, a BeLin 2.5-ös változatában is több hasznos újítással örvendeztetik meg a felhasználókat. Ezek közül a legjelentősebbek az alábbiak:

A BeLin 2.5 verziója az Orka képernyőolvasó legfrissebb változatát tartalmazza, amely számos új szolgáltatást nyújt, lényegesen kényelmesebbé téve a Linux operációs rendszer és alkalmazásainak használatát egy látássérült felhasználó számára. A képernyőolvasó szoftver beszédkimenetét adó Espeak beszédszintetizátor szintén jelentős fejlődésen ment keresztül az előző kiadás óta.

A hangoskönyv konverter egy új és rendkívül hasznos alkalmazás, amely különböző szöveges fájlformátumokból (TXT, DOC, ODF, PDF és HTML) képes mp3 formátumú hangoskönyveket előállítani, ahol beállítható a felolvasás beszédsebessége és hangmagassága, valamint kiválasztható idegen nyelv is a felolvasáshoz. Az alapítványunk vezetésével elkészült szoftver nemzetközi sikerét mutatja, hogy angol, német és cseh nyelvre is honosították.

Magyarországon most először jelenik meg olyan, a Linux használatát bemutató tananyag, amely kifejezetten a látássérült emberek igényei alapján készült. A speciális tananyag továbbá eleget tesz a nemzetközi ECDL követelményeknek is, mivel felöleli a második ECDL modul („Operációs rendszerek”) teljes követelményrendszerét. Ez alapján egy látássérült ember akár otthon egyedül, akár tanfolyami keretek között eredményesen készülhet fel az ECDL modulvizsga sikeres teljesítésére.

A BeLin 2.5 és az ECDL alapú tananyag ingyenesen letölthető az „Informatika a látássérültekért” Alapítvány honlapjáról (http://www.infoalap.hu/belin), valamint a BeLin honlapról http://www.belin.hu/.

Mindazok, akik Hammer Attila vezető fejlesztő irányításával az új változat elkészítésében közreműködtek, remélik, hogy a látássérült emberek körében egyre népszerűbb lesz ez az új, mindenki számára ingyenes és akadálymentes disztribúció.

Hozzászólások

No kérem, végre egy értelmes kezdeményezés. Hasznosabbnak tartom, mint olyan matematikai programok fizetett fejlesztését, amit 300 egyetemistából 2 fog önkielégítésre használni (biztos értik, mirő' teccek itten beszé'ni).

"biztos értik, mirő' teccek itten beszé'ni"

Öööööö... Biztos lemaradhattam valamirő'...
Valami link esetleg?...

Szerk: De most komolyan, ez teljesen megfogott. Mesterséges intelligenciával vezérelt vibrátort fejleszt valaki állami pénzen, vagy mi volt ez a beszólás?

---
Science for fun...

Remélem kap erőteljes állami támogatást a rendszer. Megnézem, kíváncsi vagyok.

van benne rendes magyarul beszelo text2speech? ha igen, melyik? eddig nem lattam free-t ami hasznalhato lenne.

A'rpi