Raspberry Pi - 25 dolláros, Linux-ot futtató számítógép

Címkék

A Raspberry Pi Foundation jótékonysági szervezet és David Braben ismert játékfejlesztő azon dolgozik, hogy egy rendkívül olcsó számítógépet állítson elő, s így elérhető közelégbe hozza a számítástechnikát mindenki számára. Az erőfeszítésük eredményeként előállt egy USB pendrive méretű, Linux-ot futtató készülék, amely a hírek szerint 25 dollárba kerül. A készülék egyik végén HDMI, a másik végén USB port található. Az egyik portra egy megjelenítő eszköz, a másikra pedig egy billentyűzet kerül.

Raspberry Pi - 25 dolláros, Linux-ot futtató számítógép

Az előzetes specifikáció:

  • 700MHz ARM11
  • 128MB of SDRAM
  • OpenGL ES 2.0
  • 1080p30 H.264 high-profile decode
  • Composite and HDMI video output
  • USB 2.0
  • SD/MMC/SDIO memory card slot
  • General-purpose I/O
  • Open software (Ubuntu, Iceweasel, KOffice, Python)

A részletek itt és itt.

Hozzászólások

Ez tökre tetszik! Egy ideig szemeztem a plugcomputerekkel, de hát azok nagyon eltűntek :(. Remélem ez bejön Magyarországra :).

Ha ilyen áron lesz, elsők között leszek akik felveszik a kapcsolatot velük. (mint lehetséges magyarországi disztributor)

Az oktatásban, és egy rakás otthoni informatikai célhasználatra teljesen jók lennének. Épp most specifikálom, hogy nekem milyen htpc-router-backupserver igényeim lennének, ha most lenne ilyen a közelben...

Nem lenne rossz, de félek, hogy itt Hungarisztánban 25$+VÁM+ÁFA+viszonteladó minimum 20% (inkább 30-50) árrése lesz az ára...
Érdemesebb lesz az USA-ban élő ismerőssel beszereztetni és hazaküldetni ajándék ként.
---
"Boredom and drudgery are evil..." (Eric S. Raymond: How To Become A Hacker)

azt kell mondjam nem lényegtelen.

nagyon kevés elektronikus bigyót gyártanak európában. ebből adódik, hogy sok esetben olcsóbb kínából behozatni valamit, mint megvenni ugyanannak a gyártónak a - többnyire - német kirendeltségétől. itt persze csak a nagyobb tételek érdekesek.

Ha Eu-n belülről jön, akkor lényegtelen, hogy mennyi bigyót gyártanak Európában és mennyit Kínában
A vámolás algoritmusának lényege:


if (Eu-n belülről jött) 
   Nincs vám
else if (...)
   ...
else if (...)
   ...
...
else
   Vám számítása.

Ha az első feltétel igaz, akkor lényegtelen, hogy milyen termékről van szó.

-----
"Én vagyok a hülye, hogy leállok magával vitatkozni."

Az ügy szempontjából ez lényegtelen. Az a lényeg, hogy hol adják postára, nem pedig a gyártási hely. Rendeltem már német webshopból amerikai zsebkést, amit Japánban gyártottak, mégsem kellett vámot fizetni, mert Németországból történt a szállítás.

-----
"Én vagyok a hülye, hogy leállok magával vitatkozni."

Állításod CSAK akkor igaz, ha a feladó ország EU-s tagállam.
Egyébként meg a vámárú nyilatkozaton fel kell tüntetni a származási (gyártási) országot.
Mondok egy szép példát. (régi).
Vettem az USA-ból SUN Netra-kat. Azt talán az USA-ban gyártották.
Rendeltem bele (ugyan azzal a szállítással) Samsung és Hynix RAM-okat, keverve. Ezek ugye Koreaiak, de a a Hynix akkor éppen éppen el volt marasztalva dömping vádak miatt, ezért büntető vám volt a cuccain.
Még a vámosok is vért pisáltak az ügy végére.

Valaki :-) írta, hogy ez egy UK-ben bejegyzett cég. Amennyiben nincs rá külön utalás, akkor joggal elvárható, hogy a szállítás is onnan fog történni. Tehát nincs vám. Illetve, ha a készüléket Kínában gyártották, akkor van vám, de azt a UK-be történő beszállításkor kell megfizetni, ugyanis az az alapelv, hogy az Eu-ba való beérkezés helyén (országában) kell megfizetni a vámot. Ebben az esetben természetesen már be van építve a vám is a $25-ba.

-----
"Én vagyok a hülye, hogy leállok magával vitatkozni."

Valamit itt nagyon kevertek. Vámot ott kell fizetni ahol először forgalomba kerül az EU-n belül. Már ha egyáltalán kell rá vámot fizetni.
Ha Angliában hozza forgalomba a cég akkor ezt ő fizeti. Aki meg megveszi tőlük az EU-n belül azt nem fogja érdekelni, hogy az angol cég Kínában gyártatta.
Ha magánfelhasználó vagy akkor az angol ÁFÁ-t fogják felszámítani, más dolgod nincs vele. Ha cég vagy és EU-s adószámod van, akkor az ÁFÁ-t itt kell megfizetned a magyar (sokat akar markolni, keveset fog) adószabályok szerint.

Hááát ezt asszem marékszám lehetne venni.
Máris elgondolkodnék egy grid épitésen :D
Eszemeb jutott a régi vicc:
"-mi a tenyeremben?
- számitógép?
- jó-jó, de mennyi?"
:)
--

Tudtam, hogy ismerős valahonnan ez a figura.
Elite fut rajta? :)

Azért arra kíváncsi lennék hogy hogyan lesz ezen hálózat pl. (mert hogy WiFi nincs bene :) )

Szóval ha még egy hálózattal megtoldják + van hozzá valami usb hub, akkor egészen jó dolgokra lehetne már használni. (Filmlejátszás NAS-ról, vagy webcamera kép streamelés pl.)

Egy pillanatra gondoljuk vegig:
Az eszkoz hasznalatahoz kell:
- Egy HDMI TV (500 font?)
- Bill, eger (hat ez is igy 10-15 font)
- Aktiv USB hub (10 font)
- Halozati kapcsolat + adaptere (3g kartya meg talan a legolcsobb, 20 font, de be lehet kotni a netet is)

Ebbol a kedvencem a HDMI TV, ami mondjuk nalunk nincs a haztartasban, igy cakk-um-pakk.

Merhogy amelyik haztartasban telik HDMI-re meg WiFi-re, ott elfer egy 700MHz-s kikukazott nagygep is szvsz.

Szerintem hamarabb találni hdmi képes tv-t mint vga vagy dvi bemenetest. Bár az is előfordult már mindkét esetben hogy a páciens nem is tudta hogy van neki rajta olyan. :D
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fejlődőképes hiperláma, és okleveles érdekfeszítő
Aki érti a humort az mindent tud. Aki nem érti az viszont mindenre képes.

"Egy HDMI TV (500 font?)"

Bármilyen DVI, DisplayPort vagy HDMI csatlakozási lehetőséggel bíró kijelző megfelelő hozzá, olyat meg már 50 fontért is lehet kapni használtan.

A kompozit kimenetre meg mindenféle analóg eszközt ráköthetsz, ezekhez selejtezéskor stb. ingyenesen hozzá lehet jutni.

"Bill, eger (hat ez is igy 10-15 font)"

Ezeket 5 font alatt is megkapod.

Jelen verzióval a problémáim:
- nincs tápellátása (a kép szerint egy aktív USB HUB szerű dologról veszi a tápot). Ha lenne tápja, lazán rárakhattak volna egy 4 portos USB HUB chipet is.
- nincs semmilyen beépített hálózati kapcsolata (se Ethernet, se WiFi, se semmi). OK, hogy ez egy proto board, de ha ezek közül bármit ráraknak, nem jön ki $25-ból.
- nem egyértelmű az az USB csatlakozó. Formája alapján device csatlakozó.
- én hiányolom a flash méretet a specifikációból (és olyan jók a fotók, hogy szinte semmit sem lehet beazonosítani rajta)

Formája alapján device csatlakozó.
igen, ez nekem is feltunt. ha viszont host, akkor me'g egy hub-ot is ra kene tenni, hogy esetleg netet is lehessen ra' varazsolni. ha embedded cuccot akarna valaki fejleszteni, akkor a video helyett meg lehetne egy masik usb vagy eth, vagy rs232, vagy ilyesmit rapakolni.

Ahogy látom, nekik nem az embedded piac a céljuk, hanem ténylegesen a desktop PC költséghatékony kivitelezése. Videóban nagyon hivatkozik az olcsó számítógépes oktatásra, intézményesített szinten, és a giveaway árra. Én speciel nem láttam még ilyen árkategóriában hdmi-t, ami jó, és ha erre a célra építik a board-ot, akkor ez a legjobb megoldás.

Viszont őszintén szivesen látnék egy ilyen tudású embedded gépet, nagyon szeretném összevonni a media center tervem a router-rel, nas-sal, mindennel.

(Ha valaki most tud ilyenre elérhető eszközt, ne tartsa magában.)

- Tápellátást gondolom majd akkor oldják meg, ha kitalálják-kipróbálják a végleges formát

(Nekem tippem sincs még, hogy hova és mire akarják rakni a gépet, mert ebben a formában egy kisebb tanulóknak szánt laptop és desktop is lehet belőle, de akár egy billentyűzetbe építve hdmi kimenettel otthoni TV-re köthető tanulógép is lehet.

A videóban azt mondta, hogy a cél a költséghatékonyság, és az informatika emeltebb szintű tanítása. Erre sok forma lehet képes, az OLPC se volt egy butaság, és más ilyen project-ek is vannak. A forma még nagy kérdés.)

- Remélem nem akarják felsrófolni az árat egy wifi-vel...ethernet csatlakozás is nagyban drágítaná az árat?

- Nekem sem egyértelmű az USB csatlakozó, szerintem ott anya-csatlakozónak kéne lennie, nem?

- Flash méretére csak egy kártyaolvasó szerepel a feature listán, lehet hogy nincs on-board flash, rugalmasabb így az ár...azt viszont nem tudom, hogy van-e hátránya.

usb ethernet vagy usb wifi dongle?...

ha jól láttam, akkor egy 8 portos USB HUB-ba került bekötésre a bill+egér+usb hálókártya az egyik képen...

Hat, en lehet jobban orulnek, ha egy USB hub-ba lenne az egesz beepitve, igaz nyilvan dragabb is lenne, de kvazi hasznalatat nem tudja kikerulni az ember igazan. Meg akkor nem lenne ilyen szep kicsi, de ha ugyis hasznalni kell egy hub-ot, tehat a hasznalhatosag szempontjabol adott meret igyse-ugyse olyan szep kicsi, a kabeldzsungelt nem is szamitva, legalabb az osszekottes, ket kulon dobozka, stb megsporolhato.

Sokkal inkább el tudom képzelni beágyazott eszköznek, mint PC-szerűen használva. Arra viszont nagyon fincsi.

A fejlődési irány IMHO az USB-nél sokkal kompaktabb csatlakozóval működő általános célú busz lehetne. Ha lenne egy ilyen szabvány, és persze hozzá eszközök, akkor sok új területre bekerülhetne a gép, ahova eddig nem fért általános célú számítógép. Ebben a formájában az USB hub, meg a csatlakozók, amiket rá kell kötni nagyobb helyet foglalnak, mint az eszköz maga.

"az USB-nél sokkal kompaktabb csatlakozóval működő általános célú busz lehetne"

Intel Thunderbolt
http://www.intel.com/technology/io/thunderbolt/index.htm

A MacBook Pro-kban már benne is van.

Persze az Intel akármennyire is marketingeli az USB 3.0 nem sok tered fog a Thunderboltnak engedni.

Bár az Apple-nek vannak lelkes követői akik a macrumors.com-on állítják, hogy szinte semmi sem használ USB-t, nem nagyon lehet találkozni ilyen eszközökkel, FireWire-t annál inkább, így aztán az, hogy a Thunderbolt sikeres legyen elkerülhetetlen.

Tegyenek valami hasonlót monitorokba.
Amit szívesen látnék rajta:
- Valami kicsi gyors linux, netezni, minimális irodai munkára.
- Vékonykliens megoldás
- SD kártyaolvasó (pl. 2. rendszernek)
- PXE-boot
- Vezetékes hálózati csatoló
- USB hely 4 db (Egér, billentyüzet, WIFI, bármi más)
- USB csatlakozás a PC felé, itt a monitorban lévő gép elérhető lenne, átadná a billentyűzet, egér és egyéb USB-s perifériákat szükség esetén.
- Illene nem megfeledkezni a hangról sem

Mire lenne jó?
- Vékonykliens terminálnak
- Egyszerü otthoni gépnek, vetni, szántani.
- Normál monitornak is használhatónak kell maradnia. Ilyen esetben USB-n eléri a funkciókat, perifériákat a rádugott gép.

HDMI és USB is tud hangot ha jól tudom.
Viszont tényleg jó ötlet lenne berakni egy ilyet monitorba, touchscreenbe, billentyűzetbe... Utóbbit el tudnám képzelni a ronda feltekerve árult műanyagcsodával, meg akár a függőleges oszlop kinézetű vetítős infra billentyűzettel is...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fejlődőképes hiperláma, és okleveles érdekfeszítő
Aki érti a humort az mindent tud. Aki nem érti az viszont mindenre képes.

Ez drága, lassú és még a hardveres videólejátszást sem támogatja, a VESA rögzítés viszont teljesen megfelelő lenne egy ilyen eszközhöz.

A Raspberry Pi-t egy kijelzőre szerelve egy USB-n csatlakoztatott 3 TB-os merevlemezzel, még inkább hálózattal (leginkább vezetéknélküli hálózattal) minden szempontból el tudnám képzelni médialejátszásra.

A tiédre írok, de a minipc-re is hasonló véleményem van. Guminő.
Közelít de nem az. Legfőképp a monitoron használatos perifériák nincsenek átadva amikor normál PC-t használ. Másik dolog ha a DVI-t felhasználom a gépnek akkor mire dugom a minipc-t.
Nem úgy érzem hogy a melegvízet akarom feltalálni. :D

Tudom, nincs igazam, de ez nekem ugy tunik, mintha egy hd-ripet is lejatszani tudo "dvd lejatszo" egy pici darabja lenne. Mert magaban tud szep, nagy kepet adni, es itt ki is fujt a kepessege.
Az a 128mb sdram az manapsag karcsu (es elviszi a kepmegjelenites), minden mas meg nincs rajta.

--
"Biztos én vagyok a béna, de csak azt sikerül elérnem, hogy kikapcsol a monitor."

Jut eszembe. Régebben láttam már ezt, és tetszett. Ma megint szem elé került egy cikkben... Igaz csak vékonykliens, de pofás darab...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fejlődőképes hiperláma, és okleveles érdekfeszítő
Aki érti a humort az mindent tud. Aki nem érti az viszont mindenre képes.

Ha vett már valaki, de nem tetszik neki, eladhatja nekem...

Most.

Meg ezt is:
http://index.hu/tech/2012/01/12/gyartasra_kesz_a_hatezer_forintos_pece/

http://kep.index.hu/1/0/261/2610/26105/2610590_6118d01e27ed3722db9c1515…

Namegez:
http://www.raspberrypi.org/

---
--- A gond akkor van, ha látszólag minden működik. ---
---