MINIX 3.1.8

Megjelent a Andrew S. Tanenbaum által létrehozott, MINIX névre hallgató UNIX klón 3.1.8-as kiadása. A nyílt forrású, mikrokernel architektúrás MINIX 3 tervezésekor a nagyfokú megbízhatóság volt a cél. A jelenlegi stabil kiadás a 3.1.8-as, a experimental pedig a 3.1.9-es. Részletek a kiadásról itt. A MINIX honlapja szerint a MINIX 3 fejlesztése jelenleg is folyik. Portolása folyamatban van ARM és PowerPC architektúrákra. A legfrissebb stabil kiadás letölthető innen.

Hozzászólások

"...a nagyfokú megbízhatóság volt a cél..."

Vannak erről tesztek, hogy mit sikerült elérni? Pl. nagy load melletti nyúzópróbák vagy bármi, ami *méri*, hogy ez megbízhatóbb, mint mondjuk az elterjedt Linux rendszerek?

[Nem kötözködök, csak érdeklődöm.]

Kösz, ezt tudom, mert ezt fennen hirdetik.

Az érdekelne, hogy ez gyakorlatilag mit jelent. Értem, hogy a mikrokernel architektúra *elvben* stabilabb, de máshol elveszthetik ezt az előnyt. Pl. egyszerűen csak kevesebb fejlesztőjük, tesztelőjük van, mint a Linux/FreeBSD/stb. kerneleknek, így --bár az alap felépítés ígéretesebb-- más hibák összességében mégse teszik stabilabbá a gyakorlatban.

Tehát: milyen körülmények közt és hogyan jelentkezik, amit a MINIX-esek állítanak, hogy stabilabb a rendszerük, mint pl. a "rivális" (lásd Torvalds-Tannenbaum vita) Linux.

Konkrét tesztekre lennék kíváncsi, hogy pl. "Egy ilyen és ilyen átlagos PC-n egy nyúzóprogrammal 100-as load mellett CD-ket és USB-eszközöket csatlakoztattunk fel-le és a Linux 4 óra alatt 9-szer lefagyott, a Minix meg csak 2-szer." [Jó-jó, nem vagyok képzett tesztelő.]

Csinált ilyet valaki? Tényleg látszik, hogy a MINIX stabilabb (bizonyos körülmények közt)?

Ahhoz hogy ilyen tesztek legyenek felhasználók is kellenének. A Minixnek meg nincsenek felhasználói az egyetemeken kívül. Igazából pár hobbistán kívül senki sem megy a közelébe csak az oprendszerek tárgyat felvevő hallgatók.

Mivel olyan körülmények közt ahogy használják szinte bármilyen operéciós rendszer stabilan és megbízhatóan működik elég nehéz beszélni bármiről is a megbízhatóságával kapcsolatban.

Üdv: Tamaas

olvastad a release lapot?:)
ilyenek vannak rajta, hogy Experimental AHCI support. ha nem tévedek, ez azt jelenti, hogy a sata diszkek támogatása még nem stabil, akkor az egész kóceráj hogyan lehetne stabil a mai átlagos hardvereken...

a kettővel ezelőtti kiadásban már lett gigabites intel ethernet támogatás idén februárban, előtte egy éve lett iso9660 fs támogatás...

ismét csak hangsúlyozva a ha nem tévedek kitételt, ebben az állapotban szerintem telepíteni is alig lehet olyan gépre, ahol esély lenne terhelésnek kitenni.

ezért nem fair lehúzni a Minix stabilitását. nem vagyok benne biztos, hogy az AIX rendelkezik e sata supporttal? pár éve még biztosan nem volt benne sata, de ettől még az AIX egy stabil megbízható rendszer.
a Minix elsődlegesen oktatási célú os, ennek tökéletesen megfelel. mostanában általában egyébként is virtuális gépekbe kerül.

AIX 5.3 TL11:


# lsdev -l sata0
sata0 Available 00-08-00 Controller SATA Protocol
# lsdev -Cp sata0
cd0 Available 00-08-00 SATA DVD-RAM Drive

'Sort of' tamogatja, SATA diszkeket nem kezel (pontosabban tudtommal nem kaphato olyan IBM SATA vezerlo, amire kozvetlenul diszkeket is lehetne dugni), SAS-t igen.

1-2 éve kipróbáltam az aktuális minixet egy 486-oson 16MB rammal, gyönyörűen futott. Ha a hálózatot be tudtam volna lőni (valami olyan driver kellett volna, ami valami emulált környezetben fut, emiatt kevés volt a ram), akkor ma is ez lenne rajta szerintem. :)

--
Don't be an Ubuntard!