Bennfentes kereskedés gyanújával IBM és Intel vezetőket tartóztattak le

A The Register arról számol be egyik mai cikkében, hogy bennfentes kereskedés gyanújával IBM és Intel vezetőket tartóztattak le ma. Az Associated Press szerint hat személyt vettek őrizetbe, köztük az IBM Systems and Technology csoportjának rangidős alelnökét és ügyvezető igazgatóját, az Intel Capital stratégiai befektetésekért felelős igazgatóját, a McKinsey & Co egyik igazgatóját és a Galleon Group névre hallgató, spekulatív befektetési alap alapítóját.

Az AP jelentésében az áll, hogy a letartóztatott személyek - beleértve a két meg nem nevezetett személyt is - gyanúsíthatók azzal, hogy a Google-lel, a Polycom-mal és a Hilton Hotels-szel kapcsolatban adtak át belsős információkat a Galleon Technology Fund-nak, hozzásegítve azt ahhoz, hogy 20 millió amerikai dollár profitra tegyen szert 2007 januárja és júliusa közt. A Reuters jelentése szerint a kereskedés az Intel Capital-nél is zajlott és belsős információkat használtak fel IBM, Sun Microsystems és Advanced Micro Devices részvények kereskedése közben. A részletek itt olvashatók.

Hozzászólások

A fagylalt visszanyalt.
____________________________
Az ellentetes velemenyek soha nem zavartak. Ami zavar az a tudatos rombolas es az onkontroll hianya.

"befektetésekért felelős igazgatót", "spekulatív befektetési alap alapítóját" - csupa szegény szerencsétlen, biztos nem tudtak kijönni a nyomorúságos kis fizetésükből... ezért kellett a "maszek".

Ha valakinek eleve sok pénze van, annak egyre több és több kell? Ez valami betegség?

- - - - -
Tagadom a Microsoft Windowst. Szerintem ilyen operációs rendszer nincs és nem is volt soha. A létezése nem igaz, meg sem történt. Egyszerűen nem hiszem el, hogy van. Nem hiszek a létezésében és abban sem, hogy ilyen.

aki szegény mezei informatikus létére ebbűl az egészből 1 mukkot sem értett (a kötőszavak kivételével), annak el lehetne magyarázni h. itt most ki mit miért csinált, és ez miért volt ejnyebejnye?

Nem tudom, hogy a BME-VIK-n milyen a közgáz, de a BMF-NIK-n nagy vonalakban ugyanazt adták le két félév valamennyivel kevésbé részletesen, mint amit középsuliban heti 2 órában tanultunk két évig (11-12, egy mikro, egy makro, gazdasági szakközépbe jártam).

Az meg nem volt sok, inkább szemléletre, néhány összefüggés felismerésre és némi szakszó begyűjtésére jó - szvsz.

Bár, aki közgázzal akar foglalkozni, az valamilyen gazdasági suliba/karra megy, nem műszakira.

----------------
Lvl86 Troll

A BME-VIK-en amikor még én jártam nagyon attól függött, hogy éppen ki tartotta közgázt. Lipécz előadása egész kultúrált volt, nagyjából érthető is volt, viszont a Türei óráira csak röhögni jártunk be.

Az meg nem volt sok, inkább szemléletre, néhány összefüggés felismerésre és némi szakszó begyűjtésére jó - szvsz.
Na ez viszont igaz. Sajnos.
Bár, aki közgázzal akar foglalkozni, az valamilyen gazdasági suliba/karra megy, nem műszakira.
Pedig szerintem ki lehetne tölteni értelmesebb, való életben használhatóbb ismeretekkel: befektetési konstrukciók fajtái, jellemzői, kockázat, portfólió, hitel konstrukciók, megtérülés becslése, olyasmi amikkel az ember szembekerül, ha van valamennyi megtakarított pénze, vagy esetleg valami kisvállalkozást akar beindítani. A tapasztalatom az, hogy az emberek nagy többsége veszélyesen képzetlen az alap pénzügyi szolgáltatásokban is, ugyanakkor a reklámokból folyamatosan zúdítják rájuk a dezinformációt, ezért gyakran mennek bele olyasmibe, ami hülyeség.
---
Internet Memetikai Tanszék

Amiket felsoroltál, az inkább olyan, amit mindenkinek kellene tanítani, mert ezek olyan dolgok, amik egyaránt hasznosak bárkinek és nem egy szűk csoportnak.

"Na ez viszont igaz. Sajnos. "

Nézőpont kérdése. Engem pl. nem érdekel egyáltalán és nem is akarok vele foglalkozni, de szemléletmódnak nem rossz és kell is. Bár, hogy pl. a villamosságtan és fizikai ismereteimmel mit fogok kezdeni a jövőben programozóként, az még kérdés :)

"A BME-VIK-en amikor még én jártam nagyon attól függött, hogy éppen ki tartotta közgázt"

Na igen, az nagyon tanárfüggő, hogy milyen egy óra. Megy is nálunk a helyvadászat, persze feljebb nem mindig veszik észre, hogy alapvetően ezzel is "szavaz" a diák. (Konkrét példa: kihírdettek 15 matek kurzust, abból 4-t egy tanárhoz, hozzá jelentkeztek néhányan, míg a többi szinte mind betelt. -- Szépsége a dolognak, hogy erre két kurzust átadtak a tanárnak. Volt is nagy sipákolás, hogy "demér?")

----------------
Lvl86 Troll

A bennfentes kereskedés kb. arról szól, hogy azok az emberek, akik tőzsdére bevezetett cégeket vezetnek valamilyen magasabb pozícióban, rendelkezhetnek olyan információkkal, amelyek befolyásolhatják a részvények árát. Például úgy, hogy látták az éves/negyedéves pénzügyi jelentés tervezetét, mielőtt publikussá vált volna, vagy tudnak készülő összeolvadásokról, felvásárlásokról, vagy bármilyen üzleti bejelentésről, ami sok pénzt hozhat vagy nagy bukta van benne.

Így ezeknek az embereknek lehetősége van nagyot kaszálni vagy gyorsan kiszállni egy buktás részvényből, mielőtt az árzuhanás oka ismertté lesz. Nyilvánvaló, hogyha emberek nagy nyereséggel vásárolnak vagy jó pillanatban adnak el árzuhanás előtt, akkor az ügylet másik résztvevője indokolatlanul bukik rajta. Azt, amikor belső információk alapján szerez valaki előnyt a tőzsdén, bennfentes kereskedésnek nevezik, a bennfentes tud olyan belső infókat, amiket más nem.

Tisztességes helyen ezt üldözi valamilyen szerv, rendőrség, tőzsdefelügyelet, pénzügyi akárki, és a cégek szabályzatai is tiltani szokták. Például nagy magyar vállalatnál is tudok olyanról, hogy a vezetők meghatározott köre csak igen szűk időintervallumban kereskedhet a részvényeivel, korlátozzák számára a szabad kereskedést, mert tudhat dolgokat. Ezért olyankor adnak neki lehetőséget a kereskedésre, amikor éppen értéktelen minden, amit tudhat. Például az éves auditált jelentés közzététele utáni második héttel kezdődően két hétig kereskedhet. Ez csak példa. A lényeg, hogy mivel minden kártyát kiterít a vállalat az éves auditált jelentésében, a közzététel után közvetlenül nem várható olyan hír, ami befolyásolhatja a részvény árfolyamát, ezért nincs mód belső infók felhasználására.

Az itteni balhé, ha jól értelmezem, arról szólt, hogy bennfentesek nem közvetlenül, saját kezűleg kereskedtek, hanem "tippeket adtak" befektetési cégnek, aki ezzel indokolatlan előnyre tett szert a megfelelő részvények kiválasztásakor és megvásárlásakor.

Nagyon konyhanyelven írtam, remélem, nincs benne lényegi hiba és érthető.

Szerk: megpróbálok valami hihető fikciót is mondani:
te oracle-nél vagy nagyember és tegyük fel, a sun részvénye jelenleg 100 usd/darab a nasdaq-on. Ott vagy egy vállalati meetingen, ahol a jó öreg Larry kijelenti, hogy mindenáron meg kell venni a sunt, és hajlandó 140 usd-t adni per részvény. Akkor te fogod magad és este az összes megtakarított pénzeden kis felárat ajánlva, 105 usd-ért veszel annyi részvényt, amennyit csak ki tudsz fizetni, mert tudod, hogy három hónap múlva 140-ért megveszed hivatalból ugyanezt. De akkor már közötte lesz a te részvénypakkod is, 35 usd/darab haszonnal. Hoztál pár hét alatt saccra 30%-os hozamot a megtakarított pénzeden. Ezt más nem tudja megtenni, mert ő azt látja, hogy pofozkodik a sun, az oracle, a versenyhivatal, az európai versenyhivatal, a tőzsdefelügyelet, a két cég tulajdonosi köre és ebből arra számít, hogy csökkenni fog a részvény ára, mert nem lesz meg az üzlet.

Magyarul, többet tud, mint amennyit szabad, csak az a kérdés hol a határ, miért jobb, ha valaki megérzésre, statisztikára, lóf*szra hivatkozva vesz/elad. Abba a 105-ben(101-120) benne van, hogy aki szintén részt vesz benne, vesz 105-125-ért, és feljebb pörög, mint 140.
Ugyanezért nem értem a casino-kat sem, ahol a fejszámolókat tiltják el az asztaloktól, semmit nem csinál, csak számol...

Az nem baj, ha felmegy 140-ig, felmehet akár 200-ig is, attól függően hány befektető szeretne belőle vásárolni.
Ez lenne a normális piaci folyamat: sokan akarnak venni -> drágul. Sokan akarnak eladni -> olcsóbb lesz.
Az, hogy ki milyen alapon dönt vásárlásról vagy eladásról az tökmindegy. A tőzsdén sokféle stratégia van, de egyik sem 100%-ban nyerő.
Viszont aki bennfentes infók alapján kereskedik, az tutira megy, éppen ezért számít csalásnak.

Kb. olyan eset, mintha egy sportmeccset bundáznának, és a biztos nyerőre fogadnának.

Akkor lefordítom: Milliárdokat nem lehet keresni legális úton egyik pillanatról a másikra. Ez ők is tudják de elég hülyék voltak mert kihagytak valakit, amikor az osztás volt. Na most a hoppon maradt 'bajtárs' némi vádalku után, bemószerolta őket, így most azt is elbukják amit eddig össze tudtak csalni bukás nélkül... Így megy ez máshol is:)
______________________________________________________________________________
- Igazi alternatíva az Ubuntu-ra: www.blackpanther.hu vagy ha ez nem jött be akkor a microsoft.com -

Most figyeld meg a két cég tözsdei adatait egy honapig. Azt is ved észre azt a Bankot akikkel egyűt műkődtek állitolag Morganék veték meg bagóért. Szerintem pár emberen elverik a balhét és a nagyok szét marják a cégeket. Kikerűlhetetlenek a terveikben. Ezért kell nekik.

Kicsit off:
Meg sem lepődöm már ilyesmin (illetve a letartóztatáson azért kicsit igen :]).. adott X vállalat részvényesekkel. A vállalat egyetlen célja az, hogy a részvényesek minél több osztalékot kapjanak -> bevételt kell termelni, minél nagyobb haszon mellett. Ha közben sikerül kiszolgálni az ügyfeleket, az csak másodlagosan jó. Ha az ügyfél még elégedett is, az meg harmadrangúan jó dolog. Minden más csak bullshit (pl. ,,vállalati filozófia'', stb).

X helyére tetszőlegesen behelyettesíthető IBM, Intel, stb.

Ja, lehetne vitatkozni, hogy egy szolgáltatónál az ügyfél az elsődleges, mert belőlük élnek. De kb. sz@rnak bele egy multinál.

Miért nem csodálkozom rajta, hogy pont Intel és IBM?

Utban voltak a Morgan családnak.