SSD + Ubuntu 9.10 = 5 másodperces boot idő

Címkék

Nem sokkal ezelőtt az Ubuntu fejlesztők azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy 2010-re 10 másodpercre faragják le a disztribúció boot idejét. Az Ars Technica egyik cikkében az Ubuntu egyik külsős közreműködőjének, Jorge Castro-nak bootchart diagrammját vehetjük szemügyre. A diagramm szerint a Jorge SSD-vel felszerelt gépén a Karmic Koala 5 másodperc alatt bootolt fel. Az X.Org indítása mindössze 2 másodpercet vett igénybe. Az SSD alkalmazása mellett a kiváló bootidő elérésében szerepet játszik a sreadahead alkalmazása...

Természetesen nincs mindenkinek SSD-je. Vajon mit várhatnak azok a felhasználók a Karmic-tól, akik nem a legújabb technológiával rendelkeznek? Az Ars cikkírója feltelepítette a Karmic Alpha 6-ot egy 2007-es Dell Inspiron 1420n gépre. Ezen a gépen átlagosan 22 másodperces boot időt ért el.

A teljes cikk itt olvasható.

--

A bootchart-ról:

A bootchart segítségével képet kaphatunk arról, hogy mennyi idő alatt bootol be a rendszerünk. A grafikus jelentés elemzésével megállapíthatjuk, hogy a boot folyamat során mivel, mennyit foglalkozik rendszerünk.

Bootchart-ot készíteni rendkívül egyszerű olyan Linux disztribúció alatt, amely szállítja a programot (ilyen például az Ubuntu 9.04).

# apt-get install bootchart

A program telepítése után indítsuk újra a rendszert. Az újraindítás után a /var/log/bootchart könyvtárban találjuk a rendszerünk bootolásáról készült diagrammot .png formátumban.

Hozzászólások

Az én bootchart diagrammom 1:09-et mutatott. Mondjuk egy pusztulat low-end notebook és indul ezen egy rakás minden. Engem spec a boot idő nem nagyon érdekel, ritkán bootolok. De egy nagyobb SSD musthave lenne :))

--
trey @ gépház

A windows 3.1-esem szubszekond boot idejét eléggé alulmúlja... És ahhoz még SSD sem kell, betöltődik a merevlemez cache-éből.

suckIT szopás minden nap! ZsebBSD

Igen, az, hogy a boot idő ennyi, nem sokat jelent.
Indítanak apache-ot, inetd-t, FTP szervert, SSH kiszolgálót, ...?

A Windows XP is gyorsan bootol mindaddig, amíg nem telepítesz fel rá programokat. Ugyan semmire sem használható üresen, de legalább gyors.

Egyébként a Windows is csal. Gyorsan feldobja a grafikus felületet (ahogy az OpenSuSE is teszi), hogy Mari néni lássa, hogy mily gyorsan indul a gép. De Mari néni a következő egy percben egy darab programot sem tud elindítani, a szétterhelt processzor miatt. Mindenesetre a gyors gép feelingje legalább megvan.

A bootidő lefaragásának legegyszerűbb módja parancssorban indítani a rendszert, így további 2s-t lehet az X-en spórolni.

:)

No netbookon racot még nem, de egy 800Gb-s ora adattárházat netraT1-en igen. (mögébarkécsolt HP-s jboddal.) ("Csak tesztelni kell, de ha nincs semmilyen gépetek, majd a desktopomon megcsinálom.")

Ment is a csodálkozás, amikor egy (normális szerveren 2-3 órát futó) riport eltaknyolt a 3. nap után.

Attól még, hogy az 1200-es Ladával betont szállítasz, nem fogják átírni személygépkocsiról teherautóra a forgalmit. Igen, ilyen is van. Ettől ez még nem tipikus desktop felhasználás.

Egyébként nekem is AMP stack a gépemen, de nem indul el bootkor automatikusan. Miért indulna? Azért mert havonta egyszer kell olyankor, amikor offline vagyok és valamit szeretnék vele? Mert egyébként mi a bánatnak kéne?

--
trey @ gépház

2.4 GHz dual core (SP9400), 4GB RAM, eszelosen gyors SSD drive ( http://img40.yfrog.com/i/t400sssd.png/ ) ez a laptopom, hat nem tudom, a ceg akinek dolgozom berel ennel kisebb szervereket... nem Lada ez. Es siman elhord egy LAMP stacket... elindul bootkor hiszen en webfejlesztessel foglalkozom rajta.

9.10-en

# apt-get install bootchart pybootchartgui

mert a bootchart csak szöveges naplót csinál.

Nem tudom ki hogy van vele, de az 1 perc alatti boot idő után nem sok értelmét látom a további vesződésnek, ennyire nem nagy pénz az idő. Ha meg nagyon sietős ott a suspend.

Egyetértek, és annyival egészíteném ki, hogy engem az sem érdekelne, ha fél óráig bootolna a gép HA utána gyors lenne (beleértve a suspendet és az abból való életre kelést is). A gyors fogalmáról persze nem a pécések tudnak mesélni. :)

suckIT szopás minden nap! MySQL 6.0: az Oracle első áldozata?

Igaz most apache2, proftpd, mysql nélkül, de 15mp szerintem nem számít rossznak gdm-ig. Nekem pont az a bajom, hogy gdm login után újabb ~10mp kell ahhoz mire el tudok indítani egy firefoxot.

apache2, mysql, proftpd indítással: bootchart
anélkül: bootchart

jó csak ez egy agyontöredezett rendszer :>
ha fogná az fs-t és újraraknám backupból tuti nyernék 10 másodpercet ;>
mondjuk nem érdekel különösképpen, mivel hetente jó ha 1 boot van, a suspend nél meg a power után 2 másodperc múlva ott használom ahol abbahagytam :>

Core2Duo T7100, 4G, Ubuntu 9.04, 2.6.31

Bár nem *buntu, de itt az enyém.

Csak viszonyításként... 8)

Ha ismered a Slackware-t, ismered a Linuxot.

sok embernel latom, hogy 5-10 masodpercig semmit nem csinal a rendszer. (tobbek kozott nekem is) ilyenkor mi a bubanatot csinal?

Ez bootolásnál még nem is lenne baj. A hajamat akkor tépem, amikor a munkahelyi Windows XP leáll 5-10 másodpercre menet közben.

Biztos valami csomagot kiküld ilyenkor a hálózatra és úgy gondolja, hogy amíg válasz nem jön, addig én is várhatok. Az egyetlen probléma ezzel az, hogy én nem így gondolom...

Miért lehet az, hogy nálam ilyen lassú a boot.

Jaunty-ról upgradeltem a rendszerem Karmicra. Legfrissebb kernel van fent. Felraktam a grub2-t is. Kiszedtem (leírásokban olvastam, hogy ez gyorsít) a grub paraméterekből a splash-t és quiet-et is. Ez sem gyorsított semmit.

Gépparaméterek:
asztali gép
CPU: amd athlon 64 3200+
ram: ddr 400 2 GB ram
particiók: reiserfs

sudo hdparm -i /dev/sda


Model=HDS722516VLSA80, FwRev=V34OA6MA, SerialNo=VN6D3ECDEMKH0D
Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec Fixed DTR>10Mbs }
RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=4
BuffType=DualPortCache, BuffSize=7938kB, MaxMultSect=16, MultSect=16
CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=321672960
IORDY=on/off, tPIO={min:240,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2
UDMA modes: udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 *udma5
AdvancedPM=yes: disabled (255) WriteCache=enabled
Drive conforms to: ATA/ATAPI-6 T13 1410D revision 3a: ATA/ATAPI-2,3,4,5,6

* signifies the current active mode


sudo hdparm -t /dev/sda

/dev/sda:
Timing buffered disk reads: 174 MB in 3.01 seconds = 57.79 MB/sec
sudo hdparm -T /dev/sda

/dev/sda:
Timing cached reads: 1618 MB in 2.00 seconds = 809.13 MB/sec

Amire én gondoltam még:
reiserfs -> reiser4 csere
valami a lemeztöredezettség ellen (linuxnál még ilyet nem láttam)
kideríteni, hogy mennyi mhz-en dolgozik a CPU, hátha valami visszavesz belőle.

Itt a bootchart kép az aktuális állapotról:
bootchart

(eddig mennyi időt töltöttél el ezzel? bootchart felrakása, ...próbálkozások.. stb, 25másodpercet nyersz indulásonként, fél óra befektetéssel, hm két hónap alatt meg is térül, h csak a villanyszámlát nézem is és nem állok bootoláskor mellette, mindjárt én is nekiállok :D)

anno én is órákat töltöttem ilyen optimalizációkra, de aztán más oprendszer, más disztrók, még ha meg is jegyeztem valamit hogy hogy sikerült már nem volt alkalmazható vagy lusta voltam újra nekiállni, pont az a lényege a disztrónak hogy (valamilyen értelemben) egy kész dolgot kapsz, ha hegyezni akarod inkább "saját disztró" kell :)

Lehet, hogy megtaláltam, hogy mit csinál a gép amikor se i/o se cpu aktivitás nincs a bootchartomon. Az X próbálgatja, detektálja a megfelelő felbontást. Konfigurálja az input eszközöket, stb.
Bízom benne, hogyha az xorg.conf-ban megadok minden ilyen paramétert akkor megszűnik ez a jelenség.

Van az xorg-nak valami ilyen funkciója, hogy az épp aktuálisan használt (működő) rendszer xorg.confját legenerálja? (a teljeset)

Csak annak írom, aki próbálkozna még ilyennel kubuntu alatt.
az xorg.conf teljes bekonfigurálása sem segített (hiába adtam meg a monirom minden paraméterér) továbbra is lassan vált a boot során szövegesről grafikus módra.
Azóta sokmindent kipróbáltam. Preload paraméter állítást (preload.conf), sreadahead eltávolítás, logolás memóriába rakása. De semmi eredmény. Ugyanaz a tünet. Amíg megjelenik a grafikus képernyő (fekete minden, de látszik, hogy felbontást váltott) majdnem 20 másodperc is eltelik.
Egyenlőre nem találtam megoldást, hogy mi történik amikor nem csinál semmit sem a gép. Kicsit pihentetem a témát. Köszönöm a segítséget a hozzászólóktól.

Nekem se tetszik a boot lassulás. Ahogy kutakodok, ezt találom:
(https://launchpad.net/ubuntu/+source/sreadahead)

Sreadahead is a daemon that reads data sequential by use from disk. Sreadahead does this by retrieving the read order (in timestamp format) from an actual boot sequence and storing a list of data that was read during that boot sequence in a flat database. On the next boot this file can be used to load all the data described in the database into memory and in order of use. Sreadahead requires a kernel patch and (currently) only works on ext3...
És nekem csak ext4 és xfs van. Este kiszedem sreadahead-et és megy vissza a preload. Aztán majd meglátom.

Talán 5 mp-et nyertem. Preload-nál fürgébben indulnak a progik, legalábbis érzetre, úgyhogy az marad. Ha mind a kettő megy az gáz (nálam kb 1:30) és vannak csomagok (pl az UbuntuStudioDesktop), amik sumákban visszarakják a sreadahead-et. /etc/init.d/rc-ben átállítottam a CONCURRENCY-t startpar-ra, modemmanager vagy mi lement, így 65 mp. Egyelőre ennyi. 9.04 preload-dal <45 mp volt :-(