A Dell cáfolja a Microsoft nagyobb Linux netbook visszaviteli rátáról szóló állítását

Címkék

Több véleményt is hallottunk már a "sokkal több linuxos, mint windowsos netbookot visznek vissza" állításokról. A Microsoft egyik vezetője nemrég arról beszélt, hogy körülbelül 4-5-ször nagyobb a linuxos netbook visszaviteli aránya. A Dell cáfolta ezt az állítást. Todd Finch, a Dell rangidős marketingigazgatója szerint körülbelül ugyanannyi linuxos netbookot visznek vissza, mint amennyi windows-ost.

"We are not seeing any technical reasons for why they are returning Linux machines so...we don't see a significant difference between the return rate for Windows versus the rate for Linux. We've been quite pleased with the stability and technical soundness of the Linux machines."

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy teljesen problémamentesek lennének a linuxos netbookok. Vannak olyan területek - például az akku idő, energiagazdálkodás, fogyasztás, elérhető alkalmazások száma - ahol van még mit fejlődni...

A részletek itt.

Hozzászólások

Nekem pl a Dell laposom win alatt 4 órát bír, linuxon "csak" 3 órát...

-- "Bízzál Istenben és tartsd szárazon a puskaport!" - Cromwell --
-- Sayusi Ando - http://sayusi.hu --

Én azt vettem észre hogy akkor bírja kevesebb ideig akkuval a linuxos változat ha főként olyan dolgokat csinálunk vele ami sok fájlrendszer írás/olvasást igényel.
Volt nálam egy Asus modell, 200 perc körül bírta linuxal XP home -al 227 percig, azért ez nem olyan drámai különbség.
Szerintem a linuxos változat alapból jobban el van látva alkalmazásokkal mint a xp-home-os változat.

A ms-es csávó meg védi a mundér becsületét, és náluk abba egy ilyen kis hazugság simán belefér.

Azt tapasztaltam, hogy a legjelentősebb különbség a Dell XPS-en a Wireless használatából fakadt.
Köcsög win ugyanis alapból levesz a wifiből, ha aksiról megy a gép. És rohadtul el van dugva, hogy kikapcsolhasd, és ne tegye ezt. Ami azért bosszantó, mert a normális 2,5 MByte/s helyett ilyenkor a win kb 2-400 KByte/s-t produkál. Namost ez a megkérdezésem nélkül prosztóság.
Visszaállítottam, hogy ne baszakodjon a wifi sebességével aksi módban, és az akkus üzemidők közti különbség gyakorlatilag eltűnt.

Linuxxal kb. 2x annyi ideig megy a masinám, mint XP-vel és a ventik se pörögnek mint az állat, úgyhogy erről ennyit...

Nekem is dupla idő kb a vista és az ubuntu között. Lemértem direkt mindkét rendszerrel, linux 4:11, win 1:52 perc. Nagyjából ugyanazt csináltam (levelezés, office, web). A gép HP 6730s.

Haver Dell Inspiron-ja már nem ad ekkora különbséget, winnel megy 2 órát, míg a linux 3-at bír.

Ez így mind bűvészkedés az arányszámokkal. Mondjanak konkrét darabszámot, hogy miből mennyi fogyott és mennyit hoztak vissza. Addig az egész csak marketing humbug.

----------------
Lvl86 Troll

Csatlakozom az előttem szólóhoz, kis Compaq laptopom 4 órát üzemel akksiról,
korosodó Suse 10.1 felügyelete alatt, normál használat (netezés,stb) mellett.
Persze ha a gyerekek TORCS versenyt rendeznek rajta,
akkor szegény Mobility Radeon izzadásával arányosan
értelemszerűen csökken ez az idő...:)

-
"Attempting to crack SpeedLock can damage your sanity"

Nekem MSI Wind van, nem Dell. (A HUP-os vélemények és prohardveres tesztek alapján választottam. Ez itt a reklám helye ;)

"elérhető alkalmazások száma"
Ubuntu Netbook Remix 9.04 van fent. A tárolókból szerintem mindent fel lehet tenni (talán csak a Foxit Reader-t kellett külön letölteni). Amire szükségem van, az megtalálható.

"akku idő, energiagazdálkodás, fogyasztás"
Ubuntu és XP Home is fent van a gépemen. Csak az első 1-2 napon használtam az XP-t, és mintha tényleg kevesebb akkuidőt jósolna. Ennek oka talán az, hogy 1 évesen vettem. Akkuját csak akkor teszem bele, ha tényleg arról akarom üzemeltetni vagy fel akarom tölteni, így is elég öreg szegény.
______________________

Karay, a disznó...

Ez mutatja, hogy nagyon nem mindegy, milyen linuxszal adják el. A Dell ubuntu LTS-ekkel adja a gépeit, ami szoftverrel jól el van látva, kapható hozzá rengeteg könyv, a net tele van supporttal.

Vannak gyártók, akik meg ősöreg alkalmazásokkal (Openoffice 2, Firefox2) megpakolt Xandros vagy Linpus linuxot raknak fel, amik tényleg csak arra használhatóak, amit az előtelepített alkalmazások megengednek, legfeljebb komoly hozzáértéssel lehet rá mást telepíteni.

annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy a mi boltunk (ahogy több másik is)
nem kér le olyan netbookot, ami Linuxos.
dicső vezírt megkérdeztem, vajh' miért nem ?
a válasz: mert csak pár ezer Ft-al olcsóbb, meg az emberek nem ismerik.
nos, ezen ismét felkaptam a vizet, s megkérdeztem tőle, amikor
te vaze először ültél le a windóz elé, akkor azt már ismerted,
oszt' tudtad mi merre hány nyóc kalács ?
ezen kérdést minden hasonló gondolkodású népnek felteszem.
hozzánk inkább a windózos netbookot hozzák vissza, mert pl:
-széttúrták a rendszert
-vírusos lett mint állat
-agyonb*szták a recovery partíciót
-elkezdték újratelepíteni és megsüllyedtek vele

azt megértem, hogy nekünk a windózok eladásából is akad pár Ft,
de sok ember nem akar 20-30ezret kifizetni érte.

--
Sony Vaio &

szeretném, ha lennének, de nem lesznek, mert a főnököm és a kollégám
nem pártolják sem az ötletet, sem a lehetőséget.
bevallom, aki rinyál a windózára (amit nem vett meg, mert warez)
attól mindig megkérdem, ha nem eredeti, akkor miért is rinyál ?
aztán ennek is, meg aki megvásárolta, s úgy rinyál, annak is
néhány szóban összefoglalom, hogy van alternatíva.
de minek is jár a szám, amikor a boltban NEM tudok olyan új terméket
mutatni, ami Linuxos lenne. nyilván telepíteni tudok minden masinára,
de az nem olyan "itt van nézd meg".

--
Sony Vaio &

Miért nem beszéled meg a vezírrel, hogy 1, azaz egy darab gépet tartsatok fent, amire felraksz egy Ubuntu/OpenSUSE/RedHat/Franctudjamilyen disztrót és azon meg tudnád mutatni az alternatívát az ügyfélnek. Persze ezzel "rontod" a vezír üzletét - szerinte. "Bírom" az ilyen begyöpösödött agyú cégvezetőket, akik az aznap esti bevételen túl már nem látnak. :(

a szomorú tapasztalat az, hogy nem csak a vezir gondolkodásával van bibi.
mint emlitettem, a vásárlók is ódzkodnak, pedig fingjuk sincs arról, amiről ilyenkor pofázok.
általában egyszerűsitek, pl autó példával, hogy az egyik dizel, a másik benzines, az egyiken az irányjelző végét tekerjük hogy lámpa fel, a másikon meg külön kapcsoló van balkézről, szóval próbálom őket rávezetni, hogy ok nélkül fosnak tőle.
persze mikor mondom, hogy a virusok mehetnek a levesbe, az tetszik mindegyiknek.

példa: egyetemista lány, aki csak windózt látott iskolás évei alatt, vett egy asus laptopot, amire telepitettem opensuse 11-et. ennek 3-4 hónapja, de úgy ment ki a boltból, hogy xp lesz neki.
azóta 2x jött vissza hangkártya problémával, de még mindig az opensuse-t nyomta, mert TETSZIK neki, s nem utolsó sorban nem kell vacakolni viruskergetőkkel.
általános felhasználású laptop: netezés, levelezés, youtube, mp3 hallgatás, openoffice.
Nem hisztizik hogy nem olyan mint a win, akkor látta először ezt a rendszert, s azóta is ez van neki.
kérdezem, hogy ha ő, aki aztán éppen hogycsak felhasználó, megszokta néhány nap alatt, akkor a többiek miért félnek tőle ?
Néhány hónapja, mikor épp én meséltem a vásárlónak az általa lesegetett laptopról, meg a 30ezres xp home-ról, meg a Linuxról, akkor kiejtettem a számon, hogy technikai támogatást is adunk hozzá ha kell, nem hagyjuk szarban.
a vásárló távozása után egy picit lebaltáztak, mondván senki nem konyit a Linuxhoz, meg milyen támogatásról beszélek.
Lehet, igazuk volt, de ha én, aki telepitem, nem segitek a vásárlónak a továbbiakban, akkor marhán nem lesz megelégedve, r-go a Linuxot törölteti, oszt' pakolnak valakivel windózt.

--
Sony Vaio &

Az "új" barátnőmnek az otthoni (256MB RAM) gépén volt egy warez windows, amin egyszer rányomott a frissítésre és azóta nyekegett, hogy nem "genyó-in" változat és baromi lassú volt már.
Kérte, hogy csináljak vele valamit. Csináltam. Felraktam egy Ubuntut a másik vinyójára. Először morgolódott, hogy arról volt szó, hogy "megcsinálom" a Windowsát, de aztán kipróbálta... Egy hete használja és még egy hangot nem hallottam tőle, mert minden flottul és gyorsan működik. Azt mondja, hogy tetszik neki ez a Linux dolog. ;)

Mondanom sem kell, hogy az ex-csajomnak a notebookján is Xubuntu fut a mai napig. ;)

Ez egy rossz következtetés, nem is hittük el sose. Ez olyan mint a bevallott magyar gazdasági adatok alapján költségvetést csinálni.

Valaki azért vesz Linuxos netbookot, mert occóbb vagy ugyanazért a pénzért több hardvert kap. Aztán meg majd úgyis lecseréli XP-re. Na ha az 1r usernek nem jön össze mit tesz? Inkább visszaviszi vagy megkér valakit rakja fel az XP-t. Aztán ha így sem tetszik neki akkor visszaviszi.

Aki meg eleve azért veszi, mert Linuxos az meg úgyis lecseréli Ubuntura vagy esetleg Ubuntu+XP -re és nem viszi vissza.

Ergo több XP-s netbookot visznek vissza mint Linuxost. Az csak egy dolog, hogy Linux-al adták el. Na ez a jó következtetés. :)

A levezetésed ott bukik, hogy van ám minden notebooknak egy kódja. A dellnél service tag-nek hívják. Ez alapján tudják, hogy milyen szoftverrel adták a gépet. Ez alapján csinálták a statisztikát a dellnél, nem pedig az alapján, hogy a visszavétel előtt Ödönke mit telepített fel.