Gyorsított 3D-t hozna a Web-re a Mozilla és a Khronos Group

A Mozilla és az OpenGL specifikáció karbantartásáért felelős Khronos Group ma bejelentette, hogy egy olyan kezdeményezést hívtak életre, amelynek célja a gyorsított 3D bevezetése a Web-re.

Vladimir Vukicevic, a Mozilla grafikai csapatának vezetője a blogjában ír az érdekes kezdeményezésről. Az emberek egyre több dolgot csinálnak a weben és egyre több dolgot várnak el az általuk használt alkalmazásoktól. A webes alkalmazások már most is számos olyan dologra képesek amint amire a desktop alkalmazások: képesek offline működni, fájlokat lokálisan tárolni, számos lehetőséget kínálnak a 2D-s grafikára, a natív audióra és videóra. Ehhez az egyveleghez adná hozzá most a Mozilla és a Khronos Group a 3D-t, hogy a webes alkalmazások újabb felhasználói élményeket nyújthassanak és a webes alkalmazások újabb osztálya jöhessen létre.

A részletek itt és a Khronos Group bejelentésében.

Hozzászólások

flash10? tudom, nem nyílt, plugin kell hozzá, de a célnak tulajdonképpen megfelel.
Ettől függetlenül örülök a kezdeményezésnek, csak arra akarok rámutatni hogy ez a 3D-a-weben már most is lehetséges

Mondjuk flash-ről nekem nincsenek szép emlékeim/tapasztalataim... lassú, nyögvenyelős és az x64 első hírnökére is túlontúl sokat kellett várni, valamint manapság sincs még kész változat, Windowsra pedig egyáltalán.

Ez így inkább egy helyben toporgásnak tűnik, már ami a flash környékén alakul.
Én ha lehet inkább száműzném a webről, amennyire csak lehet... :(

Nekem az a 2 dimenziós flash-áradar is túl sok, ami manapság élősködik a honlapokon. Zabálják az erőforrásokat, nem lehet rajtuk linket/címet azonosítani, s a youtube-szerű flash lejátszók minden szempontból rosszabbak mint egy normális médialejátszó plugin. A flashblock nálam kötelező kiegészítő.

Ami pedig a 3D-s desktop-megoldásokat illeti, a mai nepig sem látom semmi értelmüket. Kezdetben engem is megfogott egy picikét a beryl/compiz, de mára azt is teljesen száműztem. Amit hasznosnak tartok bennük (ablakválasztás, "scale", ablakcsoportosítás), azokhoz elvileg semmi szükség a 3D-re. Egyszerűen nem tudok elvonatkoztatni attól, hogy valamennyi(cské)vel több erőforrásra van szükség hozzájuk, és még mindig kockázatot jelentenek némely program futtatásakor.

igazándiból desktopon sincs túl sok 3d-s dolog, nem tudom minek erőltetni ezt a weben.

Nem igazán szakmai az alapja az érvelésemnek, de ha az M$ valamivel előhozakodik, abból általában jó nem sül ki.

pl:
ODT / openXML
MPEG / WMV
MP3 / WMA
stb...

Mondjuk ha valami újat találnának ki, nem pedig egy bevált dolgot akarnak kiszorítani mocskos módon visszaélve a fölényükkel. Ráadásul az se lesz jobb, de majd ők söprik be a hasznot a végén. Ezért tartom veszedelmesnek, bármit is tesznek.

"Ehhez az egyveleghez adná hozzá "

Igazából lehet, hogy az egyveleg helyett valami új platformot - egy hozzá tartozó protokollal - kellene kitalálni, amiben szépen, egyszerűen lehetne a mai értelemben vett webalkalmazásokat fejleszteni ÉS nem a HTTP protokolon alapul.

----------------
Lvl86 Troll

Az nem elég indok, hogy nem webalkalmazásokhoz tervezték a protokolt, hanem alapvetően arra, hogy elküldesz egy kérést a webszervernek (tipikusan lekérdezel egy fájlt) és az kiszolgálja? Szó nem volt a tervezésekor, hogy esetleg a szerver is tudjon küldeni üzeneteket a kliens oldalnak, ami pl. egy MVC design patternhez is alapkövetelmény lenne. (comet és hasonló gányságokat hagyjuk).

----------------
Lvl86 Troll

Az, hogy gány. A HTTP-t nem csak weben (értsd HTML oldalak, webalkalmazások) lehet használni, hanem bármilyen desktop alkalmazásban, ha arra használja az ember, amire kitalálták: dokumentumok lekérése, módosítása, cseréje és létrehozása távoli kiszolgálókon. Hasznalj ilyenkor iframet, meg akarmit. Aki megerti az MVC vagy Observer tervezesi minta lenyeget, akkor konnyen rajohet, hogy a HTTP feletti MVC nem letezik. Nem azert, mert nicns ra framework, hanem azert, mert nem alkalmas ra a protokoll, nem arra talaltak ki.

"Aki megerti az MVC vagy Observer tervezesi minta lenyeget, akkor konnyen rajohet, hogy a HTTP feletti MVC nem letezik. Nem azert, mert nicns ra framework, hanem azert, mert nem alkalmas ra a protokoll"

nagyonsok +1.

Probléma, hogy mégis megpróbálunk mindent ráerőltetni.

----------------
Lvl86 Troll

Csak a kivancsisag vezerel: valaki emlekszik meg a 3dml-re?
(a vrml-re azert gondolom meg sokan…)

még amikor viszonylag nagy újdonság volt, el is kezdtem tanulgatni, es jókat játszottam vele, de ahogy láttam nem lett valami sikeres, gyorsan abba is hagytam a tanulást, mert felesleges volt, inkább 3d studio max-et nyúztam. (még talán a 2.valahányas).

Később rá kellett jönnöm, hogy egy jó quake3 moddal jobb 3D-s webes alkalmazást lehet(ne) létrehozni, mint ezekkel a "(mi)csodákkal".. a fenti példából kiindulva, vicces lenne egy Q3 cipőbolt. Ha pl railgunnal lelövöd azt a gyorsan száguldó cipőt, akkor 10% kedvezményt kapsz.. és hasonló akciók :)

Ezt vrml 2.0-nak hivják. És már működik csak a plugint kell beépitein a rokába.

Már X3D-nek nevezik meg ott van az open-source 3DMLW és még sok más technológia (Java3D-től a 3dvia-virtools-ig), amelyekkel a Web3D Consortium foglalkozik behatóbban.

Akárhogy is ezek egyike sem hozott 3D-t a Web-re, vagy böngésző pluginok kellenek hozzájuk, de ha még a böngésző támogatja is a megjelenítésüket akkor sem tudnak széleskörben elterjedni, mert nincs rájuk igény, korlátozottan használhatóak.

Azt nem tudom, hogy a Mozilla és a Khronos Group mire készülnek, de a gyorsított 3D-nak sok hasznát lehetne venni a Web-en ott ahol most is hasznát veszik a Flash-nek, SilverLight-nak, a Java-nak és újabban hasonló célokra a JavaScript-nek.

Ha ez bejön, és összehozzák a XUL-lal, akkor már közel lesz a Firefox ahhoz, hogy out-of-the-box tudja azt, amiért a Silverlight az egyszeri júzernek jó.
Jobban kellene hype-olni és dokumentálni a XUL-t, mert egy nagyon jó cucc, és sokkal több van benne, mint a firefox kiegészítők írkálásának lehetősége.

"A fejlesztot azert fizetik, hogy oldja meg a problemat. Ez egy kemeny szakma." - Chain-Q