Videó a Freescale 199 dolláros, Ubuntu-s netbookjáról

Címkék

Ahogy arról már korábban szó volt, a Freescale összefogott a Pegatron névre hallgató Asus leányvállalattal és a Canonical-lal olcsó, nagyon vékony, "sexy", ARM architektúrára épülő processzorral szerelt netbook előállítására. Az i.MX515 Cortex A8 processzorban 720p video decoder engine található. Az első beszámolók szerint a gép nagyon jól megépített és akár 8 órás működésre is képes lehet. Linux-ot futtat. A következő videó működés közben mutatja be a gépet.

Freescale + Ubuntu

A részletek itt.

Hozzászólások

Első ránézésre ez odaver.

--
trey @ gépház

hihetetlen, mennyire rápörögtek erre a pöttöm gép témára... mondjuk nekem van egy "alsó" határ, a méretre, ami alatt már baromi kényelmetlen. nem tudom, azt hiszem már ez is ott jár. pedig nincsenek nagy kezeim...

egy nagy pozitívuma van ennek. az, hogy újabb taggal bővül a lista és nyomja lefele majd ez is az árakat. ez kétség kívül előnyös.

--
xterm

Kivancsi vagyok sikerul -e betartani a 200 USD-s igeretet. Kulsore tetszik, foleg a kepen talalhato valtozat.

ARM CPU-n ugye nem lehet Win-t futtatni?

Ugyan mar miert? Nyilvan aki ilyen gepet vesz nem a legujabb 3D FPS szuperparasztvakitos stb jatekok kellenek neki, videot sem ezen fog editalni mert nem arra valo. Arra, hogy neha netezzen, mailt irjon annal inkabb, ott meg kevesbe fontos milyen OS van alatta, meg ha azzal is jar, hogy windows-os proggy nem fog futni rajta. Olvastam sok "laikus" review-t a temaban, es sokan ugy kezelik ezeket a gepeket mint a mobiltelefont: ami van rajta software az van, eszukbe sem jut hogy erre is telepiteni lehet dolgokat stb, ez nem egy altalanos PC-knet van kezelve sok helyen, inkabb amolyan mobil kommunikacios eszkozkent. Es szerintem arra is szanjak.

Az enyémen (Eee 1000) van pár plusz program is: Google Chrome, Mobipocket Reader, Nokia PC Suite stb. Ezeket nem tudtam helyettesíteni, mikor a Linux-ot kipróbáltam. A Chrome felülete a legjobb ilyen kis képernyőhöz, legalábbis nekem. És a hardverkezelés sem az igazi (sokkal rövidebb akkus működés).

Figyu! Az egy dolog, hogy mi mire használjuk, és miért vesszük, de a Linux szó sok embert elriaszt egyszerűen azért, mert az emberek félnek az ismeretlentől. Emlékszel a "Lindows" esetére? Már akkor nagyon jól érezete a M$, hogy "vindóz" és hasonló hangzású szavak rokonszenvet váltanak ki a legtöbb emberben.

Persze dícséretes a FreeScale és a többiek próbálkozása, mert ezzel hírnevet és ismertséget szereznek a Linux-nak, csak éppen aprópénzt keresnek a Vindózos netbbok-okhoz képest. Úgy látszik, hogy manapság ez az "aprópénz" is olyan sok, hogy megéri terméket fejleszteni érte.

Ezzel szemben van egy OS kéznél, amit a vendor-ja (Canonical) valószínűleg ingyen vagy kis költséggel rászab a vasra és meg lehet jelenni a termékkel a piacon viszonylag gyorsan, kis költséggel, kis kockázattal. Ebben a gazdasági helyzetben nem feltétlen utolsó szempont ez.

--
trey @ gépház

Igen, a hangsúly ezen van: gyorsan (ld. a lenti választ, amit te gyorsan megelőztél).

Ezzel viszont egy igen érdekes helyzet állt elő (amit én halandó csak most ismerek föl, ellenben a Google már az Android indításakor belátta): a Linux már fejletteb, mint a Windows, mindig is fejlettebb lesz, és a Windows csak követni tudja.
Ugyanis a gyors piacra kerülés (faster time to market) manapság az üzleti siker alfája és omegája. Azaz az újdonságok várhatóan mindig Linux-szal fognak megjelenni, és csak akkor kapnak majd Vindózt, ha befutnak.

Ebben a nehéz gazdasági helyzetben - ahol egyes külföldi oldalak azt rebesgetik pletyka szinten, nem tudom mi igaz belőle - hogy a Microsoft minden idők óta először a teljes állományának 17%-os leépítésére készül (állítólag január 15-én), ami cirka 15 ezer embert érinthet világszerte, akkor meg fogja készer gondolni, hogy a drága munkaerőt mire fordítja. Hogy érdemes-e neki belevágni egy ilyen témába.

--
trey @ gépház

Igen. EeePC-knél is ez volt a helyzet. Persze azóta többet adtak el az XP-ből, de mi már csak ilyen korcs világban élünk, korcs értékrenddel. :)
Mondjuk az én ex-701-esem XP-s volt, de az első bekapcsolás után tíz perccel már települt is az Ubuntu a pendriveról. Még a vásárlás előtt felraktam rá, hogy ne kelljen majd az új gép megvétele után ezzel szüttyögni. :)
Utoljára ilyet 1991 környékén csináltam, amikor Ausztriába egy doboz 3,5"-os lemezzel érkeztem Amiga 500-ast venni, hogy már a hétvégén ki tudjam próbálni a Computer Karácsonyon, egy héttel korábban warezolt Hostages-t és társait. :)

Na jó, végül is igazad van. Rávezettél az igazságra.
A Windows CE licenszelése pl. olyan, hogy megkapod a forrást, de nem hegeszthetsz bele a kernelbe. Ha valamit a kernelben akarsz változtatni (pl. új procit dobsz piacra, amelyik csak 90%-ban kompatibilis az előzővel, de 10% új feature van), akkor meg kell várni, míg a M$ portolja a kernelt, te magad nem teheted meg. Illetve megteheted, csak annak ára lesz. ;)
Úgyhogy válaszolok is magamnak: valószínűleg azért jön ki ilyennel a FreeScale, mert elsőnek akar a piacon lenni vele. Nincs ideje megvárni, hogy a M$ portolja neki valamelyik beágyazott oprendszerét, mert nemsokára jön az Intel is a saját megoldásával. A Linux-ot (és driver-eit) pedig házon belül is portolhatja (főleg, hogy iMX31-re, a kistesóra már régóta van saját Linux-a). Ha beválik a kütyüje, és népszerű lesz, akkor majd lesznek rá Windows termékek is, és a FreeScale begyűjti a nagy pénzt is, nem csak az aprót. Viszont ha nem kerül piacra időben az új proci, akkor bebukhatja az egész fejlesztést.

Na ez már ideális cucc lesz asszonynak otthoni számítógépnek.

Hünnye-bünnye! Remélem, hogy nálunk is hasonló áron lehet majd ilyentet kapni. De mondjuk amíg van céges lapos, addig biztosan nem veszek.

-- "Bízzál Istenben és tartsd szárazon a puskaport!" - Cromwell --
-- Sayusi Ando - http://sayusi.hu --

A kettőből egyikhez semmi közük (5 méteres körzetben nem közelíthetik),...

Azon tartod a pornót? :)

--
"Only an expert can deal with the problem"

Hünnye-bünnye! Remélem, hogy nálunk is hasonló áron lehet majd ilyentet kapni.
Én attól félek, hogy a jellemzően lenyúlós, profitéhes, "jó magyar", közterheket csak "álminimálbér" után fizető (tisztelet a kivételnek!) kiskalmárok ezeket is pofátlan árréssel teszik ki a polcokra majd... :(
Pedig bruttó 40-ért én is vennék már végre egyet!

---
Mézi 4Ever!

+1
Sajnos ezzel is egyet kell értsek, Magyar Viszonyok között nyilván nem lenne egyszerű. De azért dühít, hogy idehaza a duplájába kerül, mire a polcokra kerül:(
Viszont egyenesen az USA-ból megrendelni inkább, feltéve ha nincs magas vám (+áfa) rá, magánszemélynek.
Mivel nem ismerem az ide vonatkozó dolgokat, megkérdezném, hogy megoldható lenne-e úgy beszerezni ilyet, hogy:
1. kiküldöm a 199$+légiposta költségét egy USA-ban élő barátomnak
2. a gépecske megjön csomagban, magán postai küldeményként és halleluja?
Konkrétan, van-e valamennyi vámmentes keret az EU-n kívülöről jövő műszaki cikkekre, ha az csak magánküldemény, esetleg pszeudo "ajándék", és értelemszerűen nem kereskedelmi mennyiség?
Köszönöm előre is a választ!
---
Mézi 4Ever!

Azert a Vista logo errol se maradhat le.

Hihetetlen, hogy milyen alacsony melysegelessegu fotokat csinaltak a geprol, meg hogy van arcuk kirakni meg a legrosszabb kepeket is.

beszéltünk a platformok összemosódásáról (netbook/pda, meg teljes értékű oprendszer/mobil OS; android @ pc, stb..)
hát most lesz arm-os netbook :)

Azért csíkos inggel kockás nyakkendő pffff :)
--
- Miért jó a mazochistának?
- Mert ha rossz, akkor jó. Ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

Olyan, mint a mostani apple billentyuzetek.

Vajon ezen is ugyanolyan "lazak" a gombok?

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ha lesz rá flash, java, stb, és legalább 10 colos kijelzője lesz, vevő leszek.
Kit érdekel, hogy arm? Netre, videóra olvasásra kell amúgy is. Asztali gép mellé.
Az asus eee-kért, és egyéb klónjaiért sokallom a kiadandó összeget, de 200 $ az egy telefon ára.
Annyiért bármikor.

---------------------------------------------------------------------------------
A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt.
Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!!

Szerencsére nem kell találgatni, mert le van írva a sajtóhírben:

"Created in concert with Pegatron, the reference design features the i.MX515 processor, Canonical’s Ubuntu® operating system, a new power management IC from Freescale, the SGTL5000 ultra low-power audio codec and Adobe® Flash® Lite™ software, Adobe’s Flash Player for mobile phones and devices."

--
trey @ gépház

Összehasonlítás
Sok minden nincs benne, de a legnagyobb érvágás, az a max.flash8 actionscript.
Érdekes, hogy youtube-nak nem gond, de pl legtöbb magyar trágya flash site sikítozni fog.
(Ugyan ez volt a gond, míg nem készült el a 9es linux plugin)
De a youtube videók, meg az ugráló cicis bannerek biztosan mennek ezen is :)

Nekem nagyon tetszik. 10"-os kijelzővel, 200 USD-ért nagyon jó vétel lenne. Csak sajnos biztosan nem 200 USD lesz. Az eeePC esetében is ennyiről beszéltek először, aztán mire ideért Magyarországra 400-500 USD-be került. De ne legyen igazam.

200$ ???????
Kérem szépen!
De lehet több kéne, nem probléma?

...

Ezekkel a gepekkel -199 dolcsi- csak az a baj, hogy mire kaphato lesz, az ara valahol 120 ezer forint lesz.

update:

egyebkent remelem lesz rajta valami ertelmes video kimenet, mert a 720p gyorsitasnak nem sok ertelme van ilyen kis kepernyon.