A tty1-re költözött az X az F10Beta/Rawhide-ban

A Fedora 10 beta verzióját futtatók talán már felfigyeltek arra, hogy az X elköltözött a VT7-ről a VT1-re. A GDM a tty1-en indítja az X-et és emellett az upstart nem indít getty-t a tty1-en a runlevel 5-ön. A hivatalos magyarázat szerint az elgondolás a boot folyamat gyorsításának, jobbá tételének részeként került megvalósításra. Mint az lenni szokott, a lépés nem aratott osztatlan sikert, így pofás kis flame szálak alakultak ki a téma körül.

Hozzászólások

Nem igazan tudom megerteni, hogy ez miert is jo? Tan nyertek par ms-et indulasnal.
---
/* No comment */
Ketchup elementál megidézése a sajt síkra

A legtöbb felhasználó az esetek 95+%-ában egyből a grafikus bejelentkezést használják. Teljesen felesleges nekik minden alkalommal inicializálni egy getty-t a tty1-re csak azért hogy utána át kelljen váltani tty7-re. Legtöbbször nyernek vele a felhasználók, a többi esetben nem veszítenek, akkor miért ne tennék ezt meg, akkor is, ha csak "par ms"-t nyernek vele? (Röhejesen néznek ki a linux bootok, folyamatosan felbontást váltogatva...)

a felbontás-váltogatás kiküszöbölésére és a "vizuális élmény fokozására" fejlesztette ki a redhat a régi redhatgraphicalboot (RHGB) helyett a plymouth-ot. topic és e között csak távoli összefüggés van.
akit érdekel a plymouth a gyakorlatban, az itt talál róla egy cikket:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=fedora_plymouth&num=1

Konkrétan 2x. (Egyszer, mikor az ntlrd betölti a kernelt és átvált a bootolás további részére - amikor a Windows logo megy), utána, mikor a desktop felbontása bejön. Utána viszont semmi villogás (általában, egyes user beállítások persze beleszólhatnak, de nem jellemző).

De linuxon már az is villogást eredményez, ha visszamegyünk a GDM-re, pl.

----------------
Lvl86 Troll

Cafolnam. XP eseteben felhasznalo valtas soran is van egy felbontasvaltas - ugyanarrol ugyanarra - amikor villan a kep.

A GDM-re valo visszaugras azert jelent felbontasvaltast, mivel az X gyakorlatilag ujraindul, mig a Windows eseten a grafikus alrendszer ujraindulasa ekvivalens az operacios rendszer restartjaval.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Na meg az AMI (és phoenix?) BIOS-ok már a POST alatt is módot váltanak legalább egyszer... (CPU típus+memóriateszt [nememlékszem]; PCI eszközök listája+bootdevice keresés 80x25). A POST előtt-bekapcsolás után cégemblémát vagy animációt bedobó BIOS-okról és LCD monitorokról(!!) nem is beszélve.

A "bootlogónak X11-et" téma valóban elég "vicces", de a commentek többi része csak vihar egy pohár vízben...

"Röhejesen néznek ki a linux bootok, folyamatosan felbontást váltogatva..."

Fura.. nalam is, ismerosoknel is, erdekes mod akkor tortenik mindossze felbontas valtas mikor bejon X. Bekapcsolastol merve. (Ha a monitor 'bekapcsolasa'-t is szamoljuk akkor az 2.. _szerintem_. (Ha az 'alap' felbontas amivel indul a rendszer (bios, 'melykonol' (:)), stb.. akkor 1))
-----------
"Debian stalled (stable) in contrast to Debian may work (testing) and Debian broken (experimental)"

Akkor mi a helyzet, hogyha boot során nem éled fel a grafikus felület? Abban az esetben nagyon hasznos, ha van legalább egy terminálod.
Lássuk be, hogy a linuxos video driverek ilyen szempontból hagynak kívánnivalót.
Fedora 9 hiányzó Ati driver, (nagy valószínűséggel a 10-ben sem lesz,) az opensource driveren meg épp csak filmet nem tudtam nézni. Vlc, MPlayer elszállt, utánanéztem, hogyan kell korrigálni, de azután sem ment.

Amikor először olvastam, azt hittem csak blöffölnek. De meglépték. A felháborodás jogos, mindenki szeret ragaszkodni a régi bevált módszerhez és fél az újtól.
De végül is alig van rá szükség. Ha mégis könnyen visszatehető, vagy alacsonyabb futási szinten használható. Így legalább lesz értelme a 4-es futási szintnek.:)

>>: sys-admin.hu :<<

Tegyük hozzá, hogy a fedora boot közben is egy X-et használ "bootsplash"-nek. Míg más rendszereken csak akkor kapsz X-et, amikor már a *dm bejön, addig fedorában kapsz egy X-et amikor bootol a rendszer, majd a boot végén ezt a rendszer lelövi, és inicializál egy másik X-et a tty7-en. Gondolom az volt fedoráék ötlete, hogy nem kellene lelőni a már betöltött X-et, hanem azt használhatja a *dm is, így már jelentősebb időt (másodperceket) takaríthatnak meg a boot során.

Pont hogy a FB a jo. A FB ugyanis mindenkepp kell, mert egy 20-24"-os monitoron nagyon hulyen nez ki a 80x25-os konzolterminal. Az X viszont nem feltetlen indul el magatol - akkor dogoljon meg a boot? Ehh... Kulonben nekem az X cimezte mar tul a monitor frissitesi frekvenciajat/felbontasat, FB meg nem nagyon.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Kiprobaltam az F10 betat. Ebben meg a hagyomanyos modszer van.
Vegul is, mi lesz a veglegesben?

>>: sys-admin.hu :<<

BL460c, RHEL4. Integrated Console-on valami rejtélyes okból nem megy át az egérvezérlés. Mellette lévő ugyancsak BL460c-re átmegy.
Ezesetben igen-igen jól jött, hogy van - hehe - mélykonzol és így sikerült kezdenem valamit a géppel.
Persze blade-ekre - feltételezem - elég kevés Fedora kerül, csak attól tartok hogy ez a - hehe - mélykonzol elhagyás átgyűrűzik a Red Hat termékekbe. Pedig nem csak az egerészőké a világ!

Ave, Saabi.

éljen a gyorsabb boot. fél órája bootol virtualboxban, de már látok egy egeret. grafikus boot nem volt. (igaz ez még csak a beta, szóval ebben eleve van még tty1.

Németh Ákos [sokahtemen] http://fedoralinux.hu/ --A magyar Fedora klub