Hamarosan Linux dolgozhat minden Asus alaplapban

Címkék

Tavaly október körül jöttek a hírek arról, hogy az Asus egyes high-end alaplapjaiba Linux-alapú instant-on internetes környezetet "szerel". Az operációs környezetet a DeviceVM fejleszti Splashtop néven, amelyet azután az Asus "Express Gate" néven hoz forgalomba a termékeiben. A gyártó szerint a gép indítása után igény szerint a Splashtop körülbelül 5 másodperc alatt elindul és a felhasználó már használhatja is a világhálót: (rebranded) Firefox-szal böngészhet, elolvashatja a leveleit, Skype-olhat... anélkül, hogy bármiféle operációs rendszert telepített volna új alaplapjára (természetesen a Splashtop mellé bármilyen operációs rendszer telepíthető, a Splashtop nem az operációs rendszert váltja ki, hanem annak kiegészítőjeként szolgálhat). A következő videó bemutatja, hogy miről is van szó:

Az Express Gate-nek egyetlen szépséghibája volt csak -- az, hogy az Asus kizárólag a prémium alaplapjaiban kínálta. Ezek az alaplapok 300-350 USD körül voltak elérhetők. Most azonban a Splashtop gyártója, a DeviceVM bejelentette, hogy terméke ezentúl nem csak a prémium kategóriás alaplapokban tűnik fel, hanem szélesebb termékcsoportokban is megtalálható lesz. Az első alaplapsorozat, ahol a találkozhatnak majd vele a vásárlók, az Asus P5Q sorozata lesz (kompakt dizájn, Intel P45 chipset).

A Geek.com úgy tudja, hogy a Splashtop (Express Gate) a P5Q Deluxe, P5Q-WS, P5Q3 Deluxe és P5Q-E alaplapok után az Asus összes alaplapjában fel fog bukkanni. Ez havonta millió feletti alaplapot jelenthet, amely valamilyen kapcsolatban áll a Linux-szal.

A DeviceVM bejelentése:
Splashtop to Ship on Millions of ASUS Motherboards, Starting with P5Q Family

Hozzászólások

Ez nagyon király...Ráadásul még ha csak olvasható a memória, amiről bootol az egész, akkor hacker legyen a talpán, aki ezt "felkapálja".;)
Újabb érv a linux mellett.;)

Mi van ha vkinek csak a Firefox, meg az internet kell, hogy fusson a gépén?
Akkor nem kell rá oprendszer?;)
(Megjegyzem, ha még lenne benne openoffice esetleg, ami pendrive-ra tud menteni, akkor előfordulhatnak olyan gépek, amiken sosem lesz oprendszer?)
Érdekes világnak nézünk elébe...

Ettol az internet experience meg a tobbi hasonlo marhasagtol mindig a frasz jon ram, ki volt az a barom aki kitalalta.
Masik, varom, h a Microsoft bejelentse, hogy $5üert adja a WinCEt vagy az XPt az ASUSnak, nehogy a userek linuxot lassanak es tetszen nekik :D
---
/* No comment */
Ketchup elementál megidézése a sajt síkra

Es miert egy iBook-on demozzak az egeszet ? :)

---
pontscho / fresh!mindworkz

Hogy kapcsolodik a halozathoz?
Mert desktop gepnel is minimum egy dhcp kerest igenyel.
Laptop eseteben pedig orom lesz mindig kivalasztani a halozatot, majd a protokollt, majd beirni a WPA2 jelszot :)
Na ez messze nem par masodperc...

Laptop: valtozo helyen hasznaljak.
Celja az, hogy valahova bemegy az urge, kinyitja, gomb megnyom beirja a jelszavat (akar a wpa2-hoz is) es mar jon a google. Megnezi mi van, kesz.
Nem op rendszer helyett, hanem mellett gondoltak. Az asus laptopjai regen cdlejatszokent funkcionaltak bekapcsolas nelkul, mivel volt ra igeny.

Én nap mint nap hibernálom a céges vindózos noteszem és az nem pár másodperc. Bekapcsolás után ~1 perc mire annyira lecsillapodik a gép, hogy reagáljon is a kattintásokra. Persze jóval gyorsabb, mint simán boot-olni. Sleep-et ritkán használok.
Hasonló a tapasztalatom az otthoni linux-os gépemmel is.

Vindózra írtam egy percet. Linux valóban nem teker mire bejön a grafikus környezet. Inkább 30-40 másodpercre tenném. Én ezt bekapcsolástól mérem. Én örülnék annak, ha gombnyomás után pár másodperc alatt elindulna egy ilyen környezet és már lehetne böngészni. Gyakran elég lenne.

Amit én írtam az is Win XP volt, egy dual-bootos gépen. A hordozható gépemen Linux alatt választanom kell, hogy vagy hibernálás, vagy 3D (fglrx), és én az utóbbit választottam, így ott most nem teszteltem.
Az asztali gépemen csak linux van, de azt meg csak 1-2 havonta indítom újra, így ott nincs is beállítva és kipróbálva a suspend/hibernálás.

En azon rohogok, de nagyon, hogy a laptop amit peldakent es keretkent hasznalnak a videohoz, egy PowerPC-s Apple laptop (azaz iBook)... :) Tehat mar az elso mondat hazugsag, mert azon tutira nem latsz szoveges kepernyot bootkor. :) (Kiveve ha mondjuk Linuxot is hekkelsz ra, es mondjuk bejon a yaboot menuje (dualboothoz) mondjuk legalabb 1 secre. :)))

Osszessegeben ez az egesz legalabb akkora nagy nulla, mint amekkora a video. IMHO. Inkabb egy hasznalhato parancssort, meg particioszerkesztot, scriptelesi lehetoseget, custom valtozok elmentesenek lehetosege, diskeditort, ilyesmit tennenek vegre a szabvany PC-k ROM-jaba is, nem Szkajpot meg Firefucksot. Igen tudom, az EFI az majdnem olyan, de az meg messze van attol, hogy atlag PC-ben is helyet kapjon. (Hogy mas platformokon miota letezik ilyesmi, amit fent vazolok, azt meg meg se emlitsuk, mert ijeszto...)

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

Kiprobalnek azert egy ilyent...
Pl erdekelne, hogy a halozatot hogy lehet beloni vele, meg hogy kedvenc rokank hogy baratkozik a java, flash, stb. dolgokkal ...
--
TH

[09:55:20] <Chain|UAE> pontscho: asus szemet lolrotfl... bar egyebkent, az a poen, hogy az ibookot is az asus gyartotta, amennyire emlekszem :DDD
[09:55:32] <Chain|UAE> egyebkent joreggelt
[09:55:33] <pontscho> jah :)
[09:55:39] <pontscho> csak linux/ppc-n nincs skype :)
[09:55:45] <pontscho> tudtommal :)
[09:55:53] <Chain|UAE> nem surun
[09:55:59] <Chain|UAE> (es erre buszke vagyok!:)
[09:57:32] <Chain|UAE> ha nezed
[09:57:33] <pontscho> :)
[09:57:35] <Chain|UAE> a videot
[09:57:37] <Chain|UAE> extra vicces
[09:57:45] <Chain|UAE> a firefox vmi ubuntu-szeru skinnel van fenykepezve
[09:57:49] <Chain|UAE> a skype meg vindoz ablakkal ;)
[09:57:52] <Chain|UAE> mer a linuxos tok mas
[09:57:56] <Chain|UAE> es nem csak a fejlecbol laccik
[09:58:06] <Chain|UAE> sz'al ha bazdmeg ilyen szintu demovideot sikerult osszevagni belole
[09:58:11] <pontscho> hja kerem :)
[09:58:12] <Chain|UAE> kepzelem milyen allapotban lehet a termek :)
[09:58:18] <pontscho> feltunt nekem is :)
[09:58:23] <pontscho> csak nem akartam pofazni
[09:58:26] <pontscho> de csak be kene szolni
[09:58:32] <Chain|UAE> :)
[09:58:36] <Chain|UAE> benyomom ezt az IRC logot, ok? :)
[09:58:48] <pontscho> siman :)

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

ilyet bárki tud, aki értelmesen használja a gépét. standyból megnyomom a gombot, és instant internet experiencem van full desktop environment mellett.

---------------
mpu.buzz.hu

- Jártál-e már úgy, hogy vettél új gépet és az alaplap összeszerelési dokumentációt CD-n kaptad illetve egy URL formájában és nem volt másik gép a közelben? :)
- Jártál-e már úgy, hogy a kedvenc OS-ed boot-olás közben összehányta magát, kiköpött egy kódot, amit de jó lett volna megnézni a Google-ben, hogy wtf, de csak egy géped volt?
- stb.

--
trey @ gépház

Piacot építeni? Ezt úgy szokták mondani, hogy "hozzáadott érték". Ezt azt jelenti, hogy a piacon a lapgyártók akkor tudnak kitűnni a többi közül, ha közel ugyanabban az árban valami pluszt adnak. Egy időben volt amelyik Norton Ghost-ot adott, valamelyik Online BIOS flash-elést, valamelyik vírusírtót adott a lap mellé. Most lesznek olyanok is, amelyek Splashtop-ot kínálnak. Engem nem fog zavarni, ha az alaplapok majd ezt tudni fogják ugyanabban az árban, mintha nem lenne benne :)

--
trey @ gépház

Nekem konkrétan nem az egy szem RAM, processzor és a táp bedugásával, hanem a csillió kábel kitalálásával szokott problémám lenni. Tudod: power led, reset, hdd led, első USB-k, első hang kivezetés, firewire, meg az a sok mocsok, amit ugyan 2-3 óra alatt ki lehet sakkozni, hogy hova melyiket milyen polaritással, de inkább doksiból, mert járhatsz úgy, hogy egy fordítva bekötött USB aljzatra rádugva egy pendrive-ot, abból csak egy füstölgő csonk marad. És bizony van olyan vendor, amelyik van annyira gyökér, hogy CD-n adja a doksit hozzá. Ilyenkor marhán tudnám díjazni, hogy a félig összerakott gépen már lehetne a Google-t kutatni.

--
trey @ gépház

Az asus nagyokat lépeget mostanában az opensource irányába. Korrekt. Tetszik.

Kezdetben ASUS megteremte a Linuxos eeepct, es latta, hogy ez jo. A linuxos kockak nyala kicsordult. Am nem sokkal kesobb jott a gonosz csuf Microsoft es latta, hogy ez nem jo. Szolt is ASUSnak, hogy adja Windowsal (is). Es ASUS hallgatott a "tanacsra". A linuxos kockak mondtak, hogy fuj gonosz csuf Microsoft.

Es elerkeztunk Abszurdisztanba, ahol az importor latta, hogy sokan akarnak eeepc-t venni, am felt, hogy az embereknek nem fog tetszeni a linux, mondvan, hogy "az meg mi?", es ezert Windowsos eeepc-ket hozatott be. A linuxos kockak meg nem tehettek semmit
---
/* No comment */
Ketchup elementál megidézése a sajt síkra

Teljesen igaz, a mai napig lehet keverőtárcsás mosógépet és centrifugát külön venni, de minek vennék, ha kaphatok egyben automata mosógép néven. Én nem kétlem, hogy külön is össze lehet eszkábálni, meg az többet is tudna, stb.. Azt mondtam, hogy ha ez standard feature lenne a lapokon, az nem lenne rossz. Legalábbis én értékelném.

--
trey @ gépház

Internetkuckó esetén jól jöhet egy ilyen géppark! :)
Mini itx méretben meg igen pici gépet lehetne varázsolni.

covek@covek.hu

Én úgy gondolom, hogy szaktudás, idő, hajlandóság az alaplapi böngészőhöz is kell, például biztonsági frissítéseket kell rendszeresen flashelni rá, hogy tovább nem menjek.

Szkeptikus vagyok a funkciókat illetően is, mint már feljebb elhangzott, ez a videó csak egy innen-onnan összeollózott demo, nagyon kíváncsi leszek hogy a működő verzióban például valóban lesz-e flash player, és hasonló nyalánkságok.

Meg arra is kíváncsi vagyok, hogy az egész biztonsági kérdést hogyan oldják meg, nem okoz ez a megoldás valamilyen potenciálisan kihasználható sebezhetőséget a futó rendes oprendszerben. Illetve a másik irányból is jöhetnek problémák: várhatóan lesznek majd olyan vírusok, amik az alaplapi flashben tárolt hálózati beállításokat, vagy böngészőt fogják módosítani.

Nem akarok az egészre válaszolni, mert nincs ma erőm itt hosszasan vitázni, ezért csak annyit, hogy... az megvan, hogy ez nem majd lesz, hanem már tavaly óta létező és kapható valami egyes Asus lapokban? Csak azért kérdem, mert egészen az jött le itt nekem, hogy azt hiszed, hogy ez csak majd lesz. Ebből kifolyólag teljesen mindegy, hogy mit mutat a marketing bullshit, az számít, hogy mi van.

--
trey @ gépház

termekkapcsolas
ugyanez beagyazott windowszal mar kilometeres felhaborodas lenne es peticiot irnatok meg feljelenteseket.

--
Segmentation violation -- Core dumped blues

a hamburgerben nincs sajt, az a sajtburger.
a windows+szamitogeppel is csak az a gond, hogy majd minden szamitogep windowszal jon, ezert nincs tul nagy valasztasi lehetoseged (alaplapbol sima ugy linux nelkulit venni, legfeljebb nem ASUS-t veszel).
ami az "ie" ertelemben vett termekkapcsolast illeti, az azert gond mert egy monopol termekkel vegeztek termekkapcsolast (windows), de az ASUS alaplaok nincsenek monopol helyzetben - bar nepszeruek.

szerk: a tobbiben igazad van ;)

- Use the Source Luke ! -

Ez nagyon jo kis dolog. Tenyleg szukseg van az ilyenre. Foleg ha pl. ha lehetne vele pl. cd-t egetni, vagy vinyora menteni cuccokat, amiket letoltok igy. Ha beszarik az oprendszer, meg mindig itt lenne ez, mint egy segitseg. A kerdesem viszont az lenne, hogy lesznek ebben toolok is? Pl. dd, fdisk, stb?

Csak en erzem ugy, hogy a PCs vilagnak megint sikerult kicsit kozelebb kerulni Amiganak a 20 evvel ezelotti allapotahoz?

Amugy, meg remek otletnek tartom, eleg csak kicsit belepiszkalni a BootROMba (ami ugyebar flash memoria lesz), es maris kesz az instant botnet. Es meg OS sem kell hozza... :/

--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

az sem lenne rossz, ha külön ramja lenne (mondjuk 64mb vagy 128mb, nem túl drága manapság) és miközben ezt használod, betöltené a rendszermemóriába a hivatalos os-t. úgyis több mag van a prociban, az egyik simán ráérne töltögetni :)

Nekem sokkal jobban bejött az ötlet, hogy normális tűzfalat pakolnak az EFI/BIOS és az oprendszer közé

Hegeszen valaki össze egy hasonló használható linuxot, ami:
- Gyorsan indul
- Alkalmas webböngészésre
- Van rajta skype
- Van rajta msn kliens, pl.: pidgin
- Ráfér egy ocsó pendrive-ra, MAX. 1Gb-os elég neki
- Nem nyirja ki a flashmemóriát az állandó irogatással
- Alkalmas irodai munkára is akár

Ha joltudom a legtöbb alaplap tud pendrive-ról bootolni, tehát csak egy belső USB tüskére kell dugni egy lengő aljzatot és már bele is teheted a gépbe.
F8 átalában a bootmenü a gépeknél.... és ha azt akarod hogy pendriveról bootoljon, akkor F8 és megkeresed a kütyüt és arról nyomod amit akarsz.

Akár vészvisszaállítást is lehetne bele integrálni, /home/user /usr ...stb.... helyreállna magától.
+ lehetne hozzá minimális programcsomagokat letölteni, pl. gparted, memtest86 és egyéb toolok.

Nem kell hogy minden hw-t támogasson, inkább hogy kisebb és gyorsabb legyen egy alaplaphoz (hw kiépítéshez) megfelelő scriptel lehetne "beletenni" a "driver"-eket.

Na összedobja valaki? Támogatás is kell hozzá később.