1.) Itt is kértem javaslatokat hogy milyen oprendszert telepítsek egy Dell Latitude D620 laptopra, amiben 3 GB RAM és egy Intel Core2 Duo T5600 @ 1.83GHz CPU van.
Én előtte magamtól a Linux Lite-ot próbáltam és néhány másik Linux kipróbálása után a végén ennél is maradtam. A magyar nyelv beállítása volt kissé nehézkes, hiába állítottam a magyart elsődlegesnek, csak akkor ment jól, ha az angolt el is távolítottam.
Maradt benne a 3GB RAM és a 80GB HDD, mert a tulajdonosa nem akart 15 ezer Ft-ot áldozni a RAM és SSD bővítésre.
Az Interneten olvasgatni, Youtube videókat nézni ha nem is kiváló élménnyel, de kis megszokással így is egészen jól lehet.
2.) Aztán jött egy barátom, hogy a lányának van egy Asus Eee PC-je 2 GB DDR3 RAM-mal és AMD C-50 processzorral. Ezen még a gyárilag telepített Winows 7 starter volt. De nagyon lassan indult el.
Tehát kezdjünk vele valamit!
Itt már volt lehetőségem a 2GB RAM-ot 4GB-ra cserélni és egy 120GB-os SSD-t tenni bele.
Próbálgattam a Linuxokat. A 265-ös passmarkú processzor próbára tette a türelmemet. A Linux Lite itt is szoba került, de a piciny képernyőről mindig lelógtak az ablakok. Alig tudtam olyan pozícóba hozni, hogy az ablakkok jobb alsó sarkában lévő gombok kattinthatók legyenek. A telepítés során a TAB gombbal machináltam. Néhány kört végig TAB-ozva számoltam mikor ér vissza és akkor kb, hanyadik TAB után lehet Entert nyoni. :)
Ekkor gondoltam egy merészet és feltettem rá a Google Chrome OS Flex rendszert.
Simán települt és bár nem szaggatja a hámot, hasonló élményt nyújt, mint az előző gép. A faladat főleg, hogy az aprótelefonképernyő helyett ezen tudjon a gyerek híreket olvasni.
3.) És ha már ennyire elvoltam ezekkel a bőven 10 évesnél régebbi gépekkel, elővettem a lányom első laptopját, amit 2008-ban kapott érettségi után, az egyetem előtt.
Szóval ez egy 14 éves PackardBell EasyNote TK81 laptop, mely bővítés után jelenleg a következő konfigurációval rendelkezik: Athlon II P360 CPU és 8GB DDR3 RAM, valamint 240GB SATA-3 SSD.
Itt rögtön a chrome OS Flex-el kezdtem. Na ezen a gépen teljesen normálisan fut. Másfél óra alatt nagyon szépen be is laktam. Teljesen jól szinkronizálódott a Google fiókommal, és még beléptem rajta néhány más nem Google fiókomba is. A Google Messenger felajánlotta, hogy kapcsoljam össze a telefonommal. Meg is tettem. Ettől kezdve a laptopon tudok SMS-t írni, amit a telefonom küld el. Sőt ez visszafelé is igaz, a kapott SMS-eket, a laptopon tudom olvasni. Ez jól jön ha olyan fiókba akarok belépni, ahol a megerősítő kód SMS-ben jön, mert így nem kell begépelni, hanem gépen belül tudom a beviteli mezőbe másolni. Szóval nagyon bejött!
Ez meg is marad rajta hosszabb távon is. :)
3/b.)
Mivel a minap adták ki a Fedora 38 bétát, gondoltam azt is kipróbálom az utóbbi PackardBell EasyNote TK81 gépen. Egy SSD csere után (hogy az előző SSD-n megmaradjon a már szépen belőtt Chrome OS) fel is tettm rá.
Teljesen szépen elballag rajta. Sem a telepítés során, sem néhány óra használat alatt nem tapasztaltam semmilyen problémát.
Google Chrome-ot telepítettem az alap repókból. Az szépen leszinkronizálta a Google fiókomból a szokásos dolgokat. Már a telepítés során, amikor rákérdezett engedélyeztem a 2rd repokat is. Majd telepítettem még néhány alap programot (MC, Gimp, Visual Studio Code, stb), azokkal sem volt probléma.
Nem használtam hálózati kábelt, csak Wi-Fi-vel csatlakoztattam a netre, amit már a telepítés elején bekapcsoltam.
Mivel itt a cél a Fedora 38 béta kóstolgatása volt és jól vizsgázott, gondolkodom rajta, ha lesz egy nagyon szabad hétvégém, akkor felteszem a napi használatban lévő otthoni gépemre is.
Összegzés:
Nagyon Régi gépet is lehet még használni, ha megtaláljuk a rá alkalmas operációsrendszert, és az elvárásainkat össze tudjuk hangolni a gép teljesítményével.
Bár megjegyzem a PackardBell gépnél a Chrome OS Flex-szel nem igazán kellet nagy kompromisszumot elszenvedni.