Fejezet 1. Az elsõ találkozás

Login

A UNIX rendszerek alapvetõen többfelhasználósak, ami azt jelenti hogy ugyanazon a gépen több felhasznaló is futtathat programokat egyszerre. A felhasznalók különbözõ jogokkal rendelkeznek, amelyek korlátozzák egyes fájlok és erõforrások használatát.

A rendszer csak úgy tudja eldönteni, hogy melyik felhasználóról van szó (vagy hogy egyáltalán létezik-e egy adott felhasználó a gépen), hogyha elõzõleg azonosítja. Az azonosítás leggyakoribb formája a bejelentkezés (login), amelynek során a rendszer megkérdezi a felhasználó nevét és jelszavát.

A felhasználó neve egy egyedi betûsorozat, amely kisbetûket és esetleg számokat tartalmaz. Nem lehet benne szóköz, írásjel és nagybetû. A legtöbb rendszeren a felhasználók neve utal a valódi nevükre, pl. Szabó Péter felhasználó neve lehet pszabo, szabop, szpeter, petersz, stb. Gyakori a keresztnév elsõ betûje + vezetéknév kombináció.

A felhasználó jelszava[1] tartalmazhat kis- és nagybetûket, írásjeleket és számokat. A felhasználó jelszava titkos, ez biztosítja, hogy senki más ne hasznalhassa a felhasználói nevet illetéktelenül.

A beállításoktól függõen a bejelentkezési képernyõ lehet szöveges vagy grafikus. A jelszó általában vagy nem jelenik meg a begépeléskor (azaz a képernyõn nem látszik, hogy a felhasználó valamit is gépelt volna) vagy pedig a betûk helyén valamilyen semleges karakter (pl. *) jelenik meg. Ezek az óvintézkedések azt akadályozzák meg, hogy a jelszót pl. a felhasználó képernyõje mögött állva meg lehessen szerezni.

login: szabop Enter
Password: Enter

Megjegyzések

[1] A jelszó hossza az adott rendszer beállításaitól függ, általában 6 betûnél hosszabb.