A gyári androiddal szemben semmi hátránya nincs*, viszont sok előnye van. Én nagyon szeretem, korábbi telóimon is CM-et használtam, a N4-en is csak pár napig volt stock rendszer.
A CM a stock-ra épül, tehát minden megvan benne ugyanúgy, csak ad még némi pluszt, főleg a testreszabhatóság terén, de funkcionalitásban is. Sebességben, stabilitásban pedig ugyanaz, mint a gyári.
Pl. a teljesség igénye nélkül:
- testre szabható lockscreen (én pl kikapcsoltam a balra-jobbra lapozást) és testre szabható lock screen shortcutok
- százalékos akksi kijelzés (3rd party app nélkül)
- testre szabható quick settings panel, sokféle kapcsolót ki lehet rakni, még élő képes kamera "csempe" is van
- per alkalmazás alapon testre szabható ledes notifikációk (3rd party app nélkül)
- testre szabható alsó navigációs sáv
- alsó navigációs sáv eltüntethetősége és PIE controls **
- Privacy Guard, alapértelmezésként egy utólag telepített app sem fér hozzá személyes adatokhoz (üres kontakt adatbázist lát, üres sms listát lát, stb, amíg ki nem kapcsolod a privacy guardot az adott appra)
És még sok apróság. Szerintem érdemes kipróbálni, valószínűleg soha többet nem fogod visszatenni a stock rendszert :)
(Hasonlóan népszerű még a Paranoid Android ROM, abba rengeteg plusz funkciót zsúfoltak -pl HALO-, de nekem az már túl sok.)
* egyetlen hátrány, hogy az android forrását (AOSP - Android Open Source Project) mindig a hivatalos kiadás után teszik elérhetővé, emiatt a CM egy kis lemaradásban van. Most pl még nincs stabil CM 10.2 (Android 4.3 alapokon), csak nightly buildek vannak. Ezekkel a nightly buldekkel sincs gond általában (nem instabilak, sokan használják), de jobb a békesség alapon én pl még a 10.1-et (4.2.2) használom. Szerintem maximum 1-2 hét és kint lesz a 10.2 final, majd akkor váltok.
** ha a screenshotról nem lenne egyértelmű: az alsó navigációs sávot ki lehet kapcsolni (expanded desktop mode), ilyenkor egy alulról felfelé irányuló gesture-rel lehet előhozni a pie controls nevezetű navigációt