Lapszemle: Linuxvilág januári szám

A Linuxvilág januári száma számos meglepetéssel (jó vagy rossz, döntse el ki-ki maga), újdonsággal, változással fogadja majd olvasóját. Az első szembetűnő változás az, hogy a Linuxvilág a korábbiaktól eltérően nem kettő, hanem egy részből áll. Ez azt jelenti, hogy megszűnt a CD melléklet.

A Linuxvilág stábja felméréseket készített annak érdekében, hogy megtudják miként tudnának jobb lapot csinálni. Az egyik kérdésre adott válaszokból az derült ki, hogy az olvasók szívesebben vásárolnák a lapot, ha az olcsóbb lenne. Akár azon az áron is, hogy cserébe megszűnik a lap lemezmelléklete. Az egyre olcsóbb és egyre több helyen igényelhető szélessávú internetkapcsolatok korában ez nem is annyira meglepő. Ezzel párhuzamosan a lap ára korábbi 1980 forintról 1690 forintra változott. A lap készítői szerint a lemezmelléklet megszűnése nem jelenti azt, hogy soha nem lesz már CD vagy DVD a laphoz. Vannak olyan olvasók, akik nem tudnak hozzáférni gyors internetkapcsolathoz. Nekik mindenképpen fenn szeretnék tartani valamilyen módon azt a lehetőséget, hogy a továbbiakban is hozzájuthassanak a megszokott programokhoz, frissítésekhez.

További változások...





Hamarosan beindul egy online elektronikus előfizetési / letöltési rendszer is, ahol az olvasóknak lehetőségük nyílik arra, hogy csak az őket érdeklő cikkeket töltsék le.

Jövőre változni fog a lap alapstílusa is. A készítők szerint gátolta a lap példányszámának növekedését az, hogy kevés cikk szólt a kezdőknek. Ezért a lapban több olyan cikk is várható a jövőben, amely nem csak profiknak szól. Változni fog rovatok felépítése is. Rovatok szűnnek meg és jönnek létre, vagy csak alakulnak egyszerűen át. Újdonság lesz továbbá az, hogy mostantól kezdve bárki -aki képesnek érzi magát a feladatra- cikket írhat a Linuxvilágba. Az érdeklődésre várhatóan számot tartó írásokat a lap közölni fogja, ha azok megfelelnek a követelményeknek. A közeljövőben egy cikkírói pályázat is el fog indulni, úgyhogy akinek eddig nem tetszett a lap, annak most lehetősége nyílhat arra, hogy változtasson rajta...

Ezek után nézzük mi vár az olvasóra januárban:

A lap:

------

  • Mi újság a rendszermag fejlesztése körül? - A Linux kernel fejlesztéséről szóló rovatban az alábbi topikokkal találkozhatunk:

    - az swsusp és a pmdisk fejlesztése újra egyesül

    - a cryptoloop távozik a kernelből

    - Reiser4 filerendszer

    - a 2.6-os kernel fejlesztésének jövője

    - a DevFS jövője

  • Pont-pont kapcsolatok megvalósítása Linux segítségével - a cikk azt mutatja be, hogy hogyan használható a Linux WAN hálózatokon, mint útválasztó.
  • FM rádió hallgatása programmal lépésről lépésre - hogyan használjuk a GNU Radio-t FM műsorok hallgatására?
  • Unionfs: eggyé váló filerendszerek
  • Postfix kiszolgáló bővítése Clam Antivirussal - a cím magáért beszél.
  • Filmszerkesztés a Kino-val - házi filmstúdió kialakítása szabad szoftverek segítségével.
  • Cikkgyűjtés az Atom segítségével
  • Bővítsük a Gimp-et - írjunk saját modulokat a Gimp-hez!
  • FreeBSD - a szomszéd vár (3. rész) - kernelfordítás, world fordítás, telepítés, programok telepítése, ports rendszer használata.


A felsorolt cikkeken kívül számos más cikket olvashatunk még a lapban. A teljesség igénye nélkül: folytatódik a PHP 5-öt bemutató sorozat, Dr. Dudás Ágnes szoftverjogi rovatában ebben a hónapban az átdologzásról esik szó, Marcel Gagné az xvidcap névre hallgató programot mutatja be...

A nekem legjobban tetsző cikk ebben a hónapban a ``Filmszerkesztés a Kino-val'' c. cikk volt.

Jó szórakozást!

A lapszemléhez használt Linuxvilág számot a Kiskapu Kft. biztosította számomra. Köszönet érte.

Hozzászólások

Csak azt elfelejted, hogy hova milyen hamar ernek el az infok. Te egy 1998 as linux konyvel nem sok mindent tudsz kezdeni. Ha viszont neten nezel utanna a dolgoknak az valszeg friss es naprakesz lesz. Csak peldanak mondom, hogy volt egy cikk index.hu -n. Ra harom vagy negy napra kerult be az RTL Klub hiradojaba. Ezt en nevetsegesnek tartom. Ugyanez ervenyes linuxvilagra is. Mire te elolvasod linuxjournalon a cikket majd egy honap mulva kijon linuxvilagban is. Ugyanmar....

Ha en meg azt irom oda hogy gay.hu akkor buzi vagyok? Lattam mar deszka csajon Hot Stuff os felsot. Ugyanaz a rohogogorcs kapott el akkor is mint most. Ne itt elitkedjel hanem menj es inkabb linuxjournal forditas helyett csinalj ertelmes dolgokat. Mondjuk zarjatok be az ujsagot :D

Eddigi tapasztalataim szerint igen sokszor nagy segitseget jelentettek a konyvek. Persze mindket vegletre lehet peldat talalni, es embere is valogatja hogy kinek mi felel meg, de en nem sajnalom az azokra a konyvekre kiadott penzt. Nekem segitettek.

A magazinnal kapcsolatban pedig altalaban nem a gyorsan elevulo temakat veszik at a LinuxJournal-bol, az aktualitasokat pedig nem onnan veszed. Az is igaz, hogy egy 1 eves LinuxVilagot ritkan veszek elo (bar megesett mar). En abban latom az erte'ke't, amint mar leirtam, hogy sok dolgot osszefoglal annyira, hogy at lehessen latni, es specializalodni benne, ha akar valaki, es hogy felhivja olyan dolgokra/temakra a figyelmet amit eddig nem hallottam/ismertem.

Az interneten pedig altalaban ha erdekel egy tema, rendkivul sok infot talalsz (altalaban eleg specifikusat, mint pl. a doksik, ilyesmi) amit nem biztos hogy gyorsan atlatsz ill. megtalalod azt amit pont keresel.

Uhh... egy lenyegi eliras tortent:

A magazinnal kapcsolatban pedig altalaban nem a gyorsan elevulo temakat veszik at a LinuxJournal-bol, az aktualitasokat pedig nem onnan veszed.

HELYETT:

A magazinnal kapcsolatban pedig altalaban nem a gyorsan elevulo temakat veszik at a LinuxJournal-bol, az aktualitasokat pedig nem onnan VESZIK.

Pont ugyanezt akartam irni :-))))) Inkabb a lap szinvonalat javitsd forumozas helyett. Miert nem irtad, hogy bajban a lap (lehet, hogy nem anyagiak miatt), segitsetek (penz, otletek, cikkiras). Tuti, hogy kaptak volna segitseget. Ez a mostani valtozas olyan, mintha palastolnanak valamit. Kezd el mar most tarhalni, mint ezek a mostani lego banneres cuccokkal teszik most eppen. Ki a tegla? lol A banneren legyenek erdok, amit kivagnak, es papir lesz belole, amire linuxvilagot nyomtatnak :-DDDDDDD

Szerintem egyreszt sokan meg mindig jobben szeretnek hosszabb irasokat kinyomtatva olvasni, ami ertheto, egyszeruen mert jobb mint a monitorba bamulni.

Masreszt az avulasi duma eleg gaz. Pl. van egy olyan ember aki meg nem hasznalt ssh-t. Eloveszi a tobb mint egy eves szamokat gyorsan es jol megerti, ami altalaban eleg is. Foleg ilyen cikkekkel van tele. Vagy egy eve pl. meg mashogy irtak shell scriptet ???

Eleg erdekes hozzaallas egy Unix warriortol, hogy a mult heti info mar regi. :D Tenyleg nem ismeri itt par ember az ujsagot. A regi szamok meg csak megernek mar 300/500 forintot annak aki most ismerkedik a linuxal.

Ja es tegye mar fel a kezet az a BSD-s aki a FreeBSD-t bemutato cikksorozat miatt veszi a lapot. :D

Ja es az ingyenes internetrol se hallottam meg csak reklamokban. :)

Ja es azt meg, hogy az eladhatosag miatt a lap a tobbi szintjere sulyedjen tenyleg nem tartanam jonak.

Ja es nem dolgozom a lapnak, csak epp a tenyszeruseget hianyoltam.

Elfelejtitek, hogy normalisabb konyvtarakban megtalalhato az ujsag, csak
be kell iratkozni s ott helyben elolvasni (vagy lefenymasoltatni, ami
meg mindig lenyegesen kevesebbe fog kerulni, ha csak a teged erinto
cikkekre vagy kivancsi). Es ha mar az oly' sokat emlegetett diaksagrol
van szo, ok igy is ugy is jarnak konyvtarba. De nem szegyen az egy
dolgozo jomunkasembertol sem...

Látom megint megy a leszólás, mert olyan sok itt az okos ember!

Ismeitek a Tanu c. fílmből: Kicsit kicsi, kicsit sárga, kicsit savanyú, de ez a narancs a mienk!

És itt nem is egészen erről van szó, mert minden számban van valami csemege.

Ráadásúl aki nem olyan okos mint itt a nagyokosok, azoknak jól jön, ha nem csak az angolok anyanyelvén, hanem az egyre idegenebb, de Magyarországon még megtűrt magyar nyelen is elolvashatja azt amit ti a handbukkból szívtok magatokba!

Én előfizető vagyok az elejétől kezdve és örülök, hogy van ez a lap.

Ez úton is köszönöm a szerkesztőknek, a kiadónak, hogy küzdötök a lap fenmaradásáért.

Trey-től pedig nagyon rendes dolog, hogy hónapról hónapra megcsinálja itt a Linuxvilág lapszemlét, ezzel is segítve azt.

na majd éppen te meg thuglife fogjátok megmondani nekem, hogy mit csináljak.

micsoda egyetértés, rokon lelkek találkozása.

csak hogy viszonozzam az ajánlatot: inkább nektek kéne külön saját fórumot nyitnotok, amin aztán hőböröghettek minden olyan dologról, amiről fogalmatok nincs.

Ezzel a magyarkodos dumaval menjel inkabb ravizionista helyekre. Meg jo, hogy nem kampanyoltal a nepszavazaskor a forumon :-D

Szerintem ezen a teruleten kell tudni angolul olyan szinten, hogy egy howto alapjan manual, esetleg kulfoldi levlista, stb segitseggel barmit megcsinaljon, vagy legalabb megertse, mirol szol a tema vagy mit ir ki a gep. Az orvosok is csak magyarul tanuljanak, mert Magyarorszagon vagyunk, a latin kell a francnak, holt nyelv. Ugyan mar...

Megertem a kotodesedet a laphoz, de ez elvakit Teged.

Nem artalmas, csak nem oda valo. Latszik, hogy ez uzleti fogas. Alien vs Predator. Game, movie. Minden van. Vegyed. Jopenzer.

Aki Alien fan, az is megnezegeti, aki Predator fan, az is. Errol szol a dolog. A lapban miert nem irnak csak erintolegesen a BSD-rol, vagy barmi masrol. Ha alapvetoen linuxos ujsag, akkor miert van cikksorozat? Azert, hogy mindket tabor vegye.

Na, ezzel kihuztad a katyubol az ujsagot. Gratulalok. On nyert :-)

Amirol azt allitod, fogalmunk sincs, ugy latszik Neked sincs sok kozod a dologhoz a vegeredmenyt tekintve. En az ujsag alapjan itelem meg, hogy jo, vagy nem jo. Nem jo. De ha kettonket nem is veszel figyelembe, masok is irtak kritikat, szoval inkabb el kene gondolkodni es nem megelegedni par jo velemennyel es minket csesztetni allandoan.

Nekem csak egy apró megjegyzésem lenne az egészhez. Nem tudom kohinoor és
thuglie milyen lapokat olvas, de néztek már e bele alaposabban? Nem tűnt fel
nekik, hogy annyira sok benne a reklám, hogy egy-egy lényegesebb cikkeknél
(gondolok itt például a Chip magazinra, vagy PC Gamer, stb...) is reklámot vagy
kénytelen olvasni. Így nem nehéz lapot gyártani, mert a sok reklám közt
elveszik a lényeges cikk, amiből tényleg kevés van azokban a lapokban, amiért
érdemes lenne megvenni, s így könnyű az árat is alacsonyan tartani. Egyébként
az ilyen újságok épphogy csak súrolják azt a határt, ami megkülönbözteti őket
egy Bazártól például.
Összevetettem egy mostani újságot egy régebbi 1996-os PC World újsággal, és a PC
World komolyan mondom szerény reklám sivatagnak tűnt a mostaniakhoz képest.
Manapság reklámmal és csicsa díszítéssel, körítéssel próbálják elpasszolni a
lapokat; mostanában amúgy is az a divat, hogy legyen szó bármilyen témáról,
rakjunk bele egy modell nőt (tényleg, a női olvasókra ezek a nagy nevű lapok
nem is gondolnak?), félig meztelen képpel, mert akkor elviszik.
Végre van Magyarországon egy szakmai lap a Linuxvilág személyében, ami végre
tényleg a szakmára koncentrál. Nekem nem kell a maszlag, s a Linuxvilág
személyében én szerencsére meg is találom azt a fajta újságot, amely megfelel
azon igényeimnek, amiket támasztok egy szakmai újsággal szemben.
Én kívánok a lapnak további jó egészséget, sok sikert, remélem még hosszú ideig
olvashatom újságukat, és szívből örülök, hogy adott Magyarországon egy olyan
újság, ami hasznos, összefoglalt információkat ad, cserébe nem akar rámtukmálni
minden oldalon valami olyasmit, amit nem akarok megvenni.

(U.i.: a régebbi számokhoz is jár a CD, ha utánrendeléssel rendelem?)

Kedves thuglise es kohinoor!

Lehet hogy nehéz elfogadnotok, de nem mindenki úgy gondolkodik és él mint ti. Vannak emberek akiknek mások az igényei, és különböző okból, de veszik/olvassák a Linuxvilágot. Nem szükséges mindíg bizonygatnotok, hogy márpedig az nem jó nekiki, csak azért mert nektek más a jó.

Ha nem jó nektek ez az újság, akkor miért nem csináltok egy jobb linuxos szaklapot? Vagy esetleg BSD-set.

Írtatok már valaha is szakmai cikket valahova?

A szátok az igen nagy, de ez igen kevés.

btami

Figyusz el lehet húzni és csinálni különbet aztán majd ha az oké azt veszi a nép.

Ha pedig koncentráltan el olvasod ezt a mondatot.

„A közeljövőben egy cikkírói pályázat is el fog indulni, úgyhogy akinek eddig nem tetszett a lap, annak most lehetősége nyílhat arra, hogy változtasson rajta... „

Re: Lapszemle: Linuxvilág januári szám (Pontok: 1)

Szerző: kohinoor Ideje: December 17, Péntek, 18:34:20

(Adatok | Üzenet küldése)

(HASH: 5b1a-cc03)

Pont ugyanezt akartam irni :-))))) Inkabb a lap szinvonalat javitsd forumozas helyett. Miert nem irtad, hogy bajban a lap (lehet, hogy nem anyagiak miatt), segitsetek (penz, otletek, cikkiras). Tuti, hogy kaptak volna segitseget. Ez a mostani valtozas olyan, mintha palastolnanak valamit. Kezd el mar most tarhalni, mint ezek a mostani lego banneres cuccokkal teszik most eppen. Ki a tegla? lol A banneren legyenek erdok, amit kivagnak, es papir lesz belole, amire linuxvilagot nyomtatnak :-DDDDDDD


Mindketötöknek jó cik írást kívánok gondolom most ,hogy fel lett dobva a lehetőség éltek vele és a saját ízléseteknek megfelelően alakítjátok.

Thuglife Mint BSDfejlesztő a szomszédvárnál lehetne várvédőlovag vagy élharcos. :)

a jószándékú, hasznos kritikát mindenkitől szívesen fogadjuk és figyelembe is vesszük.

na most, a "nem jó", az nem ez a kategória.

a bsd-s cikksorozatot üzleti fogásnak titulálni meg teljesen abszurd.

a megjegyzéseitek arról árulkodnak, hogy enyhén szólva hiányos ismeretek alapján, passzióból fikáztok. semmi értelmeset és használhatót nem mondtatok. akkor meg minek...

>>>>> Regarding 'Re: Lapszemle: Linuxvilág januári szám'; kohinoor adds:

> Ezzel a magyarkodos dumaval menjel inkabb ravizionista helyekre. Meg
> jo, hogy nem kampanyoltal a nepszavazaskor a forumon :-D

Na ecse'm, most aztan k*rva jol megmondtad es k*rva f*sza gyerek vagy,
y0 man, that'z da spirit, keep'em comin'.

> Szerintem ezen a teruleten kell tudni angolul olyan szinten, hogy
> egy howto alapjan manual, esetleg kulfoldi levlista, stb segitseggel
> barmit megcsinaljon, vagy legalabb megertse, mirol szol a tema vagy
> mit ir ki a gep. Az orvosok is csak magyarul tanuljanak, mert
> Magyarorszagon vagyunk, a latin kell a francnak, holt nyelv. Ugyan
> mar...

Amikor orvosnal (admin) voltam hozzam (user) mindig magyarul beszelt.
Persze masik orvossal (admin) ha targyalta volna a problemamat, akkor
szakszavak / kifejezesek segitsegevel neki (admin) rovidebb ido alatt es
pontosabban el tudja mondani wtf mint nekem (user).

El kene donteni kirol van szo, nyilvan akinek ez a szakmaja annak tudnia
kell angolul legalabb a fenti szinten, akinek meg nem annak nem. A
szakma szakkifejezeseit honositani pedig a szakmabeliek es nyelveszek
kozos munkajaval kell csinalni. Lehet rohogni a ,,diobel csakanyoson'',
de ha semmi honositasi torekves nincsen az inkabb a szanalmas.

--
....sutongi tti olleh
A terrible thing happened to me last night again - Nothing.

Nem felejtettem el, de nem arrol volt szo, hogy milyen formaban lehetne meg hozzajutni, (kommunaban megvenni, vagy lefenymasolni) hanem arrol, hogy draga.

Ha masolod, attol nem fog tobb peldany fogyni a standon.

Ha mindenki konyvtarba megy olvasgatni, akkor a kovetkezo szam sem jelenik meg....

Mar 100-adszor latom ezt a hulyeseget, hogy csinalj jobbat. Attol meg lehet kritizalni valamit, mert nem tudsz jobbat csinalni. ***** a vindoz? Csinalj jobbat.

A cikkiroi palyazatot lex4rom magasrol, nem egetem magam ilyen ujsaggal (ismet leszogezem, nem azert, mert hudenagy asz vagyok). Nyilvan ha mas lenne a velemenyem, irnek cikkeket. Ebbe is belegondolhattal volna, arrol nem is beszelve, hogy ha kuldenek cikket, nem fogadnak el ezekutan a szerkesztok - teljesen jogosan :-)

Ami igy kimaradt: Maya, XSI, free cuccok, kompozitalas (szepen magyarul, meg ne fekudje a gyomrotokat), tracking, renderman cluster howto, algoritmusok, engine, stb. Ez ugy sem erdekel senkit, debian alatt ritkan futnak es nagy ganyolassal, redhat/fedora meg ugye sux. Biztosan vannak itt meg olyanok, akik ezzel foglalkoznak, irjanak ok cikket.

Ha ismerned a linuxvilag megalakulasanak tortenetet, akkor ezt nem irtad volna, a csinalj jobbat unalmas beszolara a valaszt lasd fent. Ha pedig egy elofizeto is azt mondja, hogy gazos es nem vesz tobbet es egyeb kritikak is olvashatok, akkor azokon kellene javitani, nem lerazni, hogy csinalj jobbat. Ebben a szakmaban pedig a nyomtatott dolgok ideje lejart, nem naprakesz. A papirozas regi es rossz beidegzodes velemenyem szerint es nem is kornyezetbarat. Adjak ki diskmag formaban (lemezujsag, hatha itt senki sem tud angolul) es a leforditott cikkekhez tegyenek hozza valamit. Peldaul. Velemenyem szerint. Ez senki szamara nem kotelezo, aki gyujti a papirt, magyarul akar cikkeket olvasni az vegye. Szerintem egy ilyen szinvonalu ujsag nem piackepes, csak vergodes az egesz.

Szerintem meg menjel vissza az orvoshoz. Akarsz rola beszelni? Van honositasi torekves, en mar akkor lattam magyar archicad-et, amikor te meg takonnyal etted a zsiroskenyeret. Szanalmas volt. Felesleges leforditani mindent, foleg akkor, ha mindenki uniora hajaz, multicegeknel kell pacskolni. Ott nincs magyarul vindoz szerver meg linux/unix. Lattam tobb esetben is olyat, hogy linuxot ugy telepitettek fel szervernek, hogy magyar billentyuzetkiosztasra konfiguraltak. En meg angolra szoktam es nem elitkedesbol (najo, kicsit azert is), hanem mert az jobban kezre esik nekem. Ha odault egy ilyenhez, keszvolt, nem tudott gepelni semmit, jelszot sem tudta beirni, stb. RAID0 -ra azt mondja, hogy csikozas. Na, akkor kuldtem el a francba, hogy szedje ossze a gondolatait. Szamos ilyen eset van, szerintem ettol a magyaritastol es honositastol csak hulyebbek lesznek az emberek. A magyar nyelv pedig nem ettol korcsosul, hogy az IT teret hoditott, hanem attol, hogy meg hejesen (h3h3) irni sem tudnak a mostani diakok es egyetemi hallgatok. Egy nyamvadt levelet nem tudnak megfogalmazni. Szerintem konnyebb megtanulni csomo mindent, ha tudod, mit jelent.

sed - stream editor - aradatszerkeszto (lol)

Az aradat es az szerkeszto szavakbol nem tudsz asszocialni a sed-re, csak bemagolod, hogy az az, es kesz, ugymaradsz. Velemenyem szerint ez nem jo. U muddafaka rastaman :-))))))

On 2004-12-19, kohinoor <kohinoor@hu.inter.net> wrote:
>
> honositasi torekves, en mar akkor lattam magyar archicad-et, amikor te meg
> takonnyal etted a zsiroskenyeret. Szanalmas volt. Felesleges leforditani

A rohadt eletbe, miert nem lehet ezen a szerencsetlen HUP-on egy ertelmes,
tartalmas vitazos threadet olvasni anelkul, hogy azt szet ne cseszne egy-egy
halal erdektelen banalis anyazos pengevaltas? Most mire volt jo ez a
beszolas? Ertelmes ember vagy? Akkor lathatod, hogy most erre az, akinek
cimezted, vissza fog szolni egy olyasmit, hogy huzz a h.r.f., amit te
iteralhatsz meg cifrabban... Kinek jo ez? Neked jo?

Mer' ha kocsmaban ulnenk, akkor ez a duma poen lenne, rohognenk es
tovabblepnenk. Csakhogy mas kommunikacios kozeg mas stilus mellett mukodik
hatekonyan, he? Ujat mondtam?

Disztingvalj!, ahogy boldogult nagyanyam modotta volt.

>>>>> Regarding 'Re: Lapszemle: Linuxvilág januári szám'; kohinoor adds:

> Felesleges leforditani mindent, foleg akkor, ha mindenki uniora
> hajaz, multicegeknel kell pacskolni. Ott nincs magyarul vindoz
> szerver meg linux/unix.

Eleg szepen elbeszelsz mellettem, magadra utalsz allandoan hogy neked
igy lenne jo stb, tudod altalban az emberek nem *csak* magukra gondolnak
hanem figyelembe veszik hogy masok szempontjabol bizonyos dolgok hogy
neznek ki, szoval user !kulonbozo csoportok szamara mashogy festenek a dolgok, ezert kene hogy
atlepj magadon es meglasd a ,,big picture-t''.

Meg ugy altalaban amit irsz es ahogyan, tipikus l4mz0r-balfasz-g*ci.

--
....sutongi tti olleh
[0] /join #real_life
Cannot join #real_life (invite only)

>>>>> Regarding 'Re: Lapszemle: Linuxvilág januári szám'; ignotus adds:

> Eleg szepen elbeszelsz mellettem, magadra utalsz allandoan hogy
> neked igy lenne jo stb, tudod altalban az emberek nem *csak* magukra
> gondolnak hanem figyelembe veszik hogy masok szempontjabol bizonyos
> dolgok hogy neznek ki, szoval user !kulonbozo csoportok szamara
> mashogy festenek a dolgok, ezert kene hogy atlepj magadon es meglasd
> a ,,big picture-t''.

Argh newsgw besuxolt, szoval helyesen:

Eleg szepen elbeszelsz mellettem, magadra utalsz allandoan hogy neked
igy lenne jo stb, tudod altalban az emberek nem *csak* magukra gondolnak
hanem figyelembe veszik hogy masok szempontjabol bizonyos dolgok hogy
neznek ki, szoval user nem egyenlo sysadmin, akinek ez a munkaja nem
egyenlo akinek nem, a kulonbozo csoportok szamara mashogy festenek a
dolgok, ezert kene hogy atlepj magadon es meglasd a ,,big picture-t''.

--
....sutongi tti olleh
<trey@#debian.hu> ignotus: vazze ez az emacs most tulkeppen micsoda?

>>>>> Regarding 'Re: Lapszemle: Linuxvilág januári szám'; kohinoor adds:


> Az emberek _csak_ magukra gondolnak, ha nem jutott meg el a
> tudatodig, akkor megtudod majd, ha a nyomorusag f*sz* a s*gg*dbe er.

> Szerintem csinalj magadnak kistestvert :-D

Koszonjuk szepen az ertekes hozzaszolast, *PLONK*. :)

--
....sutongi tti olleh
If you are smart enough to know that you're not smart
enough to be an Engineer, then you're in Business.

mert te aztán igen jól ismered a lap megalakulásának történetét, mi? (mellesleg mi köze van ennek az előző hozzászóláshoz?)

mellesleg roppant nagy tapasztalatod van a lapkiadásban és annak közgazdaságtanában.

szóval a "nyomtatott dolgok" ideje lejárt, ha? jobb ha észbekap és gyorsan bezár a világ összes kiadója és könyvesbolt, akik a számítástechnika témájával folgalkoznak.

ja, és a cd gyártás irtó környezetbarát.

ühüm...

ebből a megjegyzésedből is kiderül, hogy nem ismered a lapot. a cikkek fele hazai szerző tollából származik.

neked sem ártana, ha előbb kérdeznél, tájékozódnál, és csak azután hangoztatnád a véleményed.

mint fentebb említettem, az értelmes és hasznos kritikákat figyelembe vesszük, sőt örülünk nekik. ám sajnos te eddig semmi ilyennel nem voltál képes szolgálni.

trollfeeding off

Ha a cikkek felkeltik valakinek az érdeklődését a téma iránt és ezért vág bele a mélyebb ismerkedésbe, akkor a céljaink egy része máris megvalósult.

Ha beleférne a keretbe és tehetnénk, vastagabb lenne.

De ez egyébként meglehtősen csalóka. A többi "vaskos" újság általában tele van hirdetésssel. Kb. az oldalak felét töltik ki a cikkek (arról nem beszélve, hogy azok közül mennyi reklámoz valamilyen terméket "bújtatottan").

Csak egy összehasonlítás, ami kifejezetten releváns a Linuxvilág esetében: a Linux Journalból csupán egy fél Linuxvilágot lehet megtölteni, pedig kb azonos az oldalszámuk.

Sajnos még mindig túl drága egy átlag diák számára, szerintem. :(

A sok érdekes cikkcím miatt viszont az ehavira benevezek asszem. :)

Zümi

Van akinek nem felesleges. Nem mindenki lehet annyira okos es szep, mint te. A handbookot is el lehet olvasni. Na igen, meg el lehet olvasni sok minden mast. Peldaul miert olvasol howtot, meg doksit? Felesleges. Megnezhetend a forrast es abbol kitalalni hogyan mukodik.... (a vicc, hogy neha tenyleg ez segit, de ez az esetek 0,01%-a) A dragasagrol meg annyit, hogy tudom, hogy igy is dotalt az "anyaceg" altal, kozvetlen penzugyi hasznot nem nagyon hoz. De minek is magyarazok, hisyen ti mindannyian tapasztalt, erett emberek vagytok es ertetek az ujsagkiadashoz, a hirdetesszervezeshez, a terjeszteshez, a nyomdaszathoz stb.

Nem, nem ertunk hozza, de nem tudom, hogy mennyi ettol dragabb folyoirat jelenik meg Magyarorszagon...

Az osszevissza kamu tobbi szamtech ujsag 3CD-vel olcsobb...

(Tenyleg, mennyi egy PlayBoy?)

Szedegettem le a weblapjukrol cikkeket, de valahogy nem az jott le amire szamitottam. Mivel nem tudtam belenezni csak letoltes utan, az izgalmasabb cimu cikkek jo resze csalodast okozott.. Sajnos en eddig sem vettem belole, de akkor inkabb nyomjak fekete-feherbe, olcso papirra, 2-300 forintert lemez nelkul lehet, hogy megvennem. Jelenleg ugy tunik, hogy inkabb ket peldanyszam araert erdemesebb inkabb egy szakkonyvet megvenni, az aktualis hirek meg lejonnek a neten...

Ha hianyoznak az alapok, akkor ebbol a fercmunkabol sem fogja megtanulni. A BSD-t pedig azert dobtak be, hogy tobben vegyek, mint mar mondottam, celozva arra, hogy ez az egesz ujsag gaz es bajban van. De persze mindenki lehurrogott. Ha bevallalnak olyat, hogy Linuxvilag nev ellenere BSD-rol irnak... Irjanak a Windowsrol is, mert akkor nem lesz beszukult latokore a potencialis olvasonak. Most arat csokkentenek, hatha, de nekem ingyen sem kene, es nem azert, mert en vagyok az ultimate unix fighter. Azt mar paran lefoglaltak maguknak... Egyeduli haszna az egesznek az, hogy magyarra leforditott cikkek vannak tulnyomo tobbsegben a lapban, viszont eppen ez a legnagyobb hatranya is. Aki nem tud angolul megfelelo szinten, az mi a f*szt keres ebben a szakmaban?

A BSD-s cikk nem azert nem fer bele a lapba, mert kicsit disznoknak gyongyot felhangja van, hanem azert, mert az ujsag neveben is bennevan, hogy linux.

Nos, szerintem ami történik, az egyfajta nyitás más témák felé... hogy neveznéd továbbiakban azt a újságot, amely nem csak Linuxról szólt, és most sem csak Linuxról szól. Egy csomó olyan téma van, amely nem kizárólag Linux és máshoz sem igen köthető... Apache? PHP? Adatbázis? Perl? Shell script? Satöbbi...

Franko

Olcsónak drága és ehez képest kicsi az oldalszám is, de a tartalma jó szerintem és jó iranyba fog változni is, ha minden igaz.

Nézzél körül az újságosnál, a kisebb példányszámú, szűkebb rétegnek szóló lapoknak 2000 körüli áruk van.

Ezt sokan nem értik: ha valamiből kevesebbet készítesz és tudsz eladni, az drágább. (Ez a képlet szakkönyvekre is igaz, de az teljesen más műfaj.)

Az "összevissza kamu" többi számtech újságot több tízezer példányban nyomják ki.

A Linuxvilágot 2000 példányban.

A matekot rádhagyom.

Egy kis helyesbítés: a letölthető cikkeket mind HTML formátumban is meg tudod nézni. Persze ha nem találod őket érdekesnek, akkor a te szempontodból ez mindegy :)

Toma_ wrote:
> Atlag diak????
>
> En kereso vagyok, de tulzottnak tartom nagyon...
>
> Melleklet nelkul nem adok sok idot, hogy... :(

Érdekes, egy szombat esti mozira sem sokkal olcsóbb a jegy egy
multiplexben. Egy családi pizza meg egyenesen drágább. Ezekre persze
fussa a dejáknak, mozi kell mert nözik, kaja kell mert haverok buli
fanta... minden csak hozzáállás kérdése.

Nem feltetelezem, hogy a linuxvirag olvasoinak a latokore beszukult, en arra az eshetosegre celoztam, hogy tegyuk fel, megkerdeznek a laptol valakit, miert van BSD-s cikksorozat, akkor az, hogy az olvasok latokoret bovitsek egy potencialis valasz. Ahelyett, hogy engem minositesz, tanulj meg olvasni, szovegertesbol ugy latszik, valoban sehol nincs a mai fiatalsag az orszagban... A BSD-s cikk nem azert nem fer bele a lapba, mert kicsit disznoknak gyongyot felhangja van, hanem azert, mert az ujsag neveben is bennevan, hogy linux. Star Wars-ba sem raknak Picard kapitanyt. Ha viszont nagyot akar kaszalni valaki, belerakja, osszehozza a kettot. Es veszik. Ez tisztan uzlet. Olyan is.

Az idei évben még előfizetője voltam a lapnak, jövőre már nem leszek.

Az újság külső jegyeiben tetszetős, sőőőt!

Viszont beltartalomban már nem annyira.

Arról már nem is beszélek az idei évben minimum 4 lezáratlan folytatásos téma "lebeg", ami érdekes lehetett volna, de nem folytatódott....., illetve csak el lett kezdve.

Megjegyzem a lap árát, inkább az internet előfizetésemre feccelem.

Nem értek a lapterjesztéshez, mint ahogy énekelni sem tudok, de meghallom ha valami hamis.....

Konkrét példa a szóban forgó lapszámban szereplő GNU radio. Elkezdődik a cikk némi szakmaisággal....., hmm, majd befejeződik azzal, ha érdekel a téma olvassam el a neten. :DDDDDD

Jó! Ők akatrák.

Most leplezem le a "manipulativ" trukkot, te a linuxvilag beepitett ugynoke vagy :-) Nyugodtan leirhatod, hogy szereted azt a lapot, senkit nem zavar. Akinek tetszik, megveszi, akinek nem, az nem veszi meg. A melleklet elhagyasa viszont nem biztos, hogy jo otlet, mert attol meg, hogy olcsobb par szaz forinttal, nem fog mindenki ravetodni. Keruljon negyedannyiba, akkor tobben veszik. Emeljek a szinvonalat inkabb.

Erdekes megkozelitese a dolognak... ;)

Regen voltam diak, de arra emlekszem, hogy az elso es legfontosabb kielegitendo dolog a tombolo hormonhaztartas volt, mindenek felett.

Ha akkor valasztanom kellett volna, biztos, hogy a "mozis bulis kalandot" valasztom az ujsagolvasas helyett. :) ;)

Vegulis ma sem gondolkodnek tul sokat rajta... :) , bar moziba szokoevente jarok... ;)

Azert annyira mar nem vagyok alapszinten, hogy az elvi dolgokat nem latnam at, viszont lapkiadassal meg nem foglalkoztam. ;)

Viszont a lap ugyan szukebb retegnek keszul ugyan, de a peldanyszam noveleset szvsz alapbol megtorpedozza az ar, mert akit erdekelne esetleg, nem a penzesebb retegbol kerul ki.

Szvsz nem szerencses a specialis, tenyleg kevesebb embert erdeklo temaju lapokhoz hasonlitani, mert a "linuxvilag" megismerese szvsz foleg a diaksagot fogna meg, akik nem biztos, hogy folyamatosan tudnak ekkora osszeget kiszakitani, akik pedig hallottak a linuxrol es megneznenek egy ilyen temaju lapot, azok hanyattdolnek az aratol...

Nem biztos, hogy torekedni kellene az extra minosegu design-ra, ami egyebkent sem jellemzo a linuxra, es nem is nagyon eletbevago, foleg, ha az dobja meg a lap arat.

Szigoruan szvsz, bar lehet, hogy tulzonak latom az arkerdest, de en innen igy latom.

Teljesen igazad van, lenyegeben !szinte! akarmilyen infonak utana tudsz jarni a neten *ingyen* amit egyebkent ujsagbol/konyvbol tudnal meg. En is igy gondolkodtam az elejen.

Aztan rajottem, hogy sokszor sokkal tobbe kerul nekem az az ido, amit arra szanok hogy egy komolyabb problemat megoldjak a neten keresgelve, mintha elolvasnam egy konyvben, osszefoglalva, elmagyarazva. Ezert aztan ma mar van egy csomo Linux temaju konyvem.

Az ujsaggal is hasonlo, bar kicsit mas a helyzet. En egy ujsag lenyeget abban latom, hogy habar minden info, ami benne van, beszerezheto a netrol, de sokszor olyan dolgokra hivja fel a figyelmet, vagy olyan temarol szol, ami elotte nem erdekelt, ergo nem is kerestem/talaltam volna meg a neten...

Szoval en azert veszem meg, hogy szelesitse a latokorom, uj dolgokat mutasson meg, vagy egyes dolgokat osszefoglalva, roviden bemutasson, es ha erdekel, utanajarok reszletesebben...

Udv,

KoS

lehet, hogy ez bunkón hangzik, de akinek nem ér meg 2000 ft-ot a linuxvilág, az ne vegye. az a gyanúm, ha 50 forint volna az ára, akkor is lennének, akik rinyálnának. ez egy olyan ország, ahol mindig mindenki rinyál, hogy minden drága, közben meg hihetetlen pénzeket költenek el szirre-szarra. persze, a kiadók érdeke, hogy többen vegyék az újságot, de én nem szeretném, ha azokat is megcélozná a lap, akiknek egy ilyen színvonalas újság 300 forintot érne csak meg. (és mlég akkor se vennék meg szerintem...)

En szeretem a Linuxvilagot, es neha megveszem, es elmondhatom hogy sok olyan cikket olvastam benne amit neten valamiert nem olvasnek vegig. Itt olvasmanyosabb, erdekesebb, szinesebb. Pl nagyon hasznosnak talalom a jogi kerdesekkel kapcsolatos rovatot, de nagyon sok erdekeset talaltam a kernelfejlesztes iranyvonalait osszefoglalo cikkekben is!

A CD melleklettel kapcsolatos dontessel egyetertek, sose neztem meg a tartalmat.

Nekem meg az is mindegy lenne ha fekete-feherben jelenne meg az ujsag, mert a cikkek tartalma miatt veszem meg, es az sem erdekelne ha rosszabb minosegu papiron jelenne meg.

Csak igy tovabb!

Nem ertem miert zavaro ha egy "Linuxvilag" nevu ujsagban irnak a BSD-krol is? Hol van eloirva hogy ilyet tilos?? Szerintem kifejezetten jo, mert aki eddig nem olvasott a BSD-rol az tajekozodik, lehet hogy pont ennek eredmenyekeppen fogja kiprobalni, es ez semmikeppen sem art sem a Linuxos sem a BSD-s kozossegnek.

Toma_ wrote:
> Ha akkor valasztanom kellett volna, biztos, hogy a "mozis bulis kalandot"
> valasztom az ujsagolvasas helyett. :) ;)

Igy van s ez teljesen helyen valo. De ha valaki inkabb megis azt mondja,
hogy egye fene lemondok a pizzarol, inkabb olvasok hasznos infokat amik
kesobb csak a hasznomra lehetnek, akkor megteheti mert fussa ra. Csak
ugy kell hozzaallni. Es nyilvan a sokezer dejakbol akad ilyen is.

> A BSD-t pedig azert dobtak be, hogy tobben vegyek...

Az a baj veled, hogy azt hiszed, gondolatolvaso vagy.

PHP-rol is irnak, sok masrol is irnak. Windowsrol is esik szo. Azert, mert ez egy kozosseget celoz meg, nem pedig a Linux forraskodjat akartak nyomtatasban kiadni.

Semmi gond a velemenyek kulonbozhetnek. ;)

Az az igazsag, hogy en a mai magyar helyzetre gondoltam, es tudom, hogy van akinek sulyos penz 2k HUF. Egy biztos, a peldanyszamnoveles csak megfelelo ar mellett kepzelheto el szvsz, erre lehet persze tobb variacio is, de aki csak ugy meg szeretne nezni, hogy mi ujsag a linux korul, belenezne az ujsagba (aztan netan folyamatosan venne mert tetszett), azt kemenyen hanyatt loki az a'ra. SZVSZ.

Persze, egyertelmu.

Mivel nem jaratok semmilyen ujsagot, egyszer en is elgondolkoztam, hogy venni, jaratni kellene a linuxvilagot, (mivel modemes netem volt raadasul) de hideg fejjel az ara miatt el kellett vetnem a gondolatot. Ez van, ha europai berek lennenek, nem 2000 fogyna belole, ebben is biztos vagyok.

Szerintem ez a lap inkabb az erdeklodes felkeltesere jo. Teny, hogy nem ferhet minden bele, de azert valoban vekony egy kicsit.

nos, szövegértésben azt hiszem mégis neked van mit fejlődnöd: évek óta ezen a néven szerepelek a hupon és ott van a nevem mellett a linuxvilág honlapjának címe (az adataimból pedig könnyen kiderül, hogy a kiadójánál vagyok).

újabb nagy leleplezés! :)