A minap megadta magát a munkaállomásom (azért hívom így, mert ezen dolgozom :-) ), ezért kénytelen voltam a tűzfalamból, valami munkára is használhatót kihozni. A tűzfalon FreeBSD 4.10-PRERELEASE lakott, tegnapig. Node hatalmas változás ezután sem történt. Szeretném megosztani ezt a nehány tapasztalatot mássokkal is, hátha sok szívástól kímélem meg őket.A tűzfalam és fejlesztő gépem egy dual PII-300, amit kb. 1 éve szereztem be, mert dualos gép volt az álmom, ezért különösebb gond nélkül (gondoltam én) menni kell rajta valami grafikus felületnek is. Szerencsémre volt régről egy ATi Rage 128-am, amihez tudtam, hogy van DRM support.
Alapvetően a FreeBSD Handbook (ami itt nézegethető) alapján ügyködtem természetesen, ezért néhány lépést csak vázlatosan fogok leírni.
No akkor induljunk. A dolog a Handbook szerint különösebb probléma nélkül, és ez így is van. Amire figyeljünk:
- options AGP legyen a kernelünkben
- NE portsból pakoljuk fel az X-et lehetőleg, mert úgy brutál lassú és nekem el is halt fordulás közben, ezért inkább a pkg_add-os megoldást választottam
- menjen az egerünk, /stand/sysinstall megfelelő részében a Handbook szerint izzítandó (moused és vidcontrol, a man kedvelőknek)
- legyen 800-1000MB szabad helyünk (nem fog ennyit használni, de kell a hely)
Egy buildworld-buildkernel-installkernel-installworld quartet után 4.10-STABLE lettem. Itt figyeljünk arra, hogy az IPFILTER már nincs alapértelmezés szerint a kernelben, kell az ``options IPFILTER''.
A monitorunk és screen-ünk beállítása szintén különösebb gond nélkül megy, az option DPMS-t a X86Config-ba én mindenkeppen javaslom. Nekem egy LG1710B TFT-m van, ehhez 40-83kHZ-et és 75-75Hz-et állítottam be, 1280x1024@24 biten. Voltak megelőző próbálkozások is, melyek érdekes kudarcba fulladtak a rossz screen és monitor beállítások miatt, így erre figyeljünk.
A DRM támogatás nem alapértelmezett a 4.x XFree86-ban ezért a következőt kell megtenni:
# cd /usr/src/sys/dev/drm
# make all install
Ez létrehozza a DRM kernel modult, amit megfelelő videokártya esetén az X automatikusan megpróbál betölteni. Ha nem ilyen a kártyánk, vagy valami gondunk lenne ezzel, az Xconfigban a Card beállításoknál a NoAccel elől vegyük ki a kommentet.
Első kis tesztünk:
/usr/X11R6-ba kerülnek a dolgok, binárisok ezen belül a /bin-be
# XFree86 -xf86config XF86Config.new
Az Config.new a home-unkba kerül, mivel rootként dolgozunk, ezért /root/X86Config.new lesz. Ezt editálhatjuk egy szerkesztővel (én személy szerint nano-val szoktam).
Ha jók vagyunk, akkor egy szürkés dolog jelenik meg, egy X-es cursorral, crtl+alt+bckspc-szel le tudjuk lőni. Ha feketeséget kapunk, a pánik helyett szintén az előbb billentyű kombinációt alkalmazzuk, majd térjünk vissza az X86Config-ba és a screen és monitor beállításait nézzük meg. Kilépéskor jó eséllyel el tudunk csípni 1-1 hibaüzenetet, ami sokat segíthet.
Ha minden jól ment eddig, akkor igazából célegyenesben vagyunk. A Gnome telepítés szintén előre fordított csomagból érdemes, így is jól elszöszöl vele a gépünk majd.
# pkg_add -r gnome2
Amint megkaptuk, hogy ``Successful Gnome2 installation'', már csak két teendőnk van:
# cp /root/X86Config.new /etc/X11/X86Config
# echo "/usr/X11R6/bin/gnome-session" > ~user/.xinitrc
Váltsunk át egy "normál" userre (akinek az előbb .xinitrc-t csináltunk). Én ezt másik konzolra váltással tettem, és jöhet a ``startx''.
Nem egy atomvillanás tempóval, de elindul az alap Gnome-unk, amiben a beépített "Web Browser" gyakorlatilag egy Mozilla (onnan írom ezt is). A "sima" Mozilla összevissza viszont crashel, ezért célszerű az előbbit használni. (A telepítéskor Mozilla is felkerül).
Hát ennyi, remélem hasznosra sikerült a leírás. :)