Shutdown day

Egy kanadai nonprofit cég érdekes ötlettel állt elő (nem idén először): máj 3-án aki csak tudja ne kapcsolja be a számítógépét, PDA-ját, TV-jét ill. minden egyéb szórakoztató-eszközét, ami árammal működik.
Ha 2 napra rá nem lenne érettségi lehet hogy megpróbálnám, de így munkaeszközzé vált a gép, nem nélkülözhetem 1 egész napra. Gondolom sokan mások is így vannak vele.
Mindenesetre nem egy rossz elgondolás, még mindig jobb ha önszántukból csinálják páran, nem úgy mint a szlovák áramtakarékosságot. (Nem tudom hogy most is él-e, de 1 éve még reggel és este [csúcsidőben] 1 órán át nem volt áram takarékosság céljából. Alsókubinban teszteltem.)

Forrás: http://itcafe.hu/hir/shutdown_day_2008.html

Weboldaluk: http://www.shutdownday.org/

ui: kíváncsi lennék, hogy a weboldaluk elérhető lesz-e aznap ;-)

Hozzászólások

Valszeg matekozni fogok aznap. Papíron, ceruzával.
Én túlélem.
Bár 4-én 00:00:01-kor kétségbeesett rendszerfrissítés indul
:)

Az a gond hogy meg Kanadaba eljut a hir, MO- egeszere mar ez nem igaz..szoval nem hinnem sok latszana. Na meg nem a HUP kozossegen belul ahol mindenki minnel kissebb fogyasztasra torekszik. Egyszerubben is lehetett volna irni, hogy a Vista-rig-eket keretik 1napra nelkulozni.. :)

Jó ez poénnak, csak az a baj, hogy ettől nem fog kevesebb áram termelődni. Az erőműveket nem tudják és nem is fogják egyik pillanatról a másikra lekapcsolni, vagy teljesítményét visszafogni. Vagyis az ugyanúgy, ugyanannyi áramot termel, mintha semmi történt volna, max elvész a nagy semmibe.
Takarékoskodni csak folyamatosan lehet. És az hülyeség, hogy használj kevesebbet, mert azt úgysem lehet, mikor manapság már minden árammal. Inkább meg kell próbálni minél kevesebb plusz energiát fogyasztani a jövőben. Tehát ne az legyen, hogy nem veszünk pl. hűtőt, mert sokat fogyaszt... Nem, kell az a hűtő, csak nézzük már meg akkor, hogy mennyit fogyaszt, és vegyük a takarékosabbat.
--
Discover It - Have a lot of fun!

erőművek üzemmódja
Az erőművek üzemeltetésének módja szerint megkülönböztetünk alaperőműveket, menetrendtartó erőműveket és csúcserőműveket. Az alaperőművek folyamatosan, nagy kihasználással üzemelnek, a villamosenergia-rendszer terhelésének állandó részét fedezik. Jellegzetes példája az alacsony üzemeltetési költségű atomerőmű. A menetrendtartó erőművek teljesítményük változtatásával követik a fogyasztói igények változását Ezt a feladatot a magyar energiarendszerben hagyományos hőerőművek látják el. A csúcserőművek szolgálnak a legmagasabb terhelésű időszakokban a csúcsterhelések fedezésére, rendszerint csak rövid időszakokra lépnek üzembe. Erre a célra alkalmasak például a gyorsan indítható gázturbinák és tározós vízerőművek.

hth

ez érdekes — anno fizikán még úgy tanultam, hogy az atomerőművek teljesítménye nagyon finoman szabályozható, csak azzal, hogy a radioaktív cellák közé "árnyékolókat" tesznek, ezzel megakadályozva a láncreakciót...

—-—-—

int getRandomNumber() {
return 4;	//szabályos kockadobással választva.
	       //garantáltan véletlenszerű.
}	      //xkcd

Lehet szabályozni az atomerőművek teljesítményét is, ha jól tudom +/- néhány százalékos tartományban, és relatíve nagy időállandókkal (több óra kell a veszélytelen változáshoz).

Egy hőerőmű ennél jóval nagyobb mértékű teljesítményváltoztatásra képes, kb. 40-60 percen belül.

Ennél durvább dolgokra a csúcserőművek (nálunk jellemzően gázturbinás megoldások) képesek: 0-100% teljesítményváltást perceken belül képesek abszolválni(!), sőt a tárolós vízierőművek az energiarendszer szempontjából még nagyobb ugrásra is képesek: a szivattyús "fogyasztó" módról (-x0 MW) 100%-os "termelő" módra (+x1 MW) váltást is lezavarják néhány perc alatt.

Az atomerőműben a láncreakciót nem magakadályozni kell (mert akkor nem működne), hanem szabályozni.
A reakció lényege: az uránatom elnyel egy lassú neutront, majd elhasad. Ezután (ő maga, illetve a hasadványmagok) kibocsátanak gyors neutronokat (ezeket az uránatom nem szereti elnyelni, nem hoznak létre újabb hasadásokat). A gyors neutrononkat a moderátor (modern reaktorokban általában víz, nagy nyomáson, ami egyben a hűtőközeg is) lelassítja (a neutronok ütköznek a moderátor atomjaival, ezáltal energiát adnak át a moderátornak, melegítik), és a lelassított neutronok hoznak létre újabb hasadásokat (láncreakció).
A láncreakciót szabályozni kell. Ennek többféle módja van, egyrészt a vízben oldott neutronelnyelő anyaggal (bórsav) lehet neutronokat elnyeletni, másrészt szabályozó rudaknak az aktív zónába eresztésével (kadmiumrudak). A fűtőanyag egyenletes elhasználása (szimmetrikus cella) érdekében az optimális üzemállapot az, ha elég sok bórsav van a vízben ahhoz, hogy a szabályozórudakat majdnem teljesen ki kelljen húzni ahhoz, hogy a reaktor éppen csak ne álljon le. Ekkor lehet a teljesítményt egy kicsit növelni azáltal, hogy az ember a rudakat kijjebb húzza (de csak kicsit, mert ott a sok bórsav), és lassan növelni a bórsav-konventráció csökkentésével (ezt amúgyis kell, ahogy fogy a fűtőanyag).
(Van egy további, a tervezésből adódó szabályozás (inherens biztonság): a víz, ha nő a hőmérséklete, rosszabb moderátor (kevésbé hatékonyabban lassítja a neutronokat, több neutron "vész el" (nyelődik el) ilyenkor), ezáltal a reaktor meg akarja fékezni magát (ha nem szabályozzák, leáll). (Ez az, amit a grafitos reaktorok nem tudnak.))
Még egy effektus: a hasadványtermékek között is vannak neutronelnyelő anyagok (reaktormérgek). Ha hirtelen teljesítményt csökkentek (pl. vészleállító gombbal beejtem a szabályozó rudakat), akkor ezek még egy darabig keletkeznek, de csak lassan bomlanak el: egy hirtelen teljesítménycsökkentés után nem lehet rögtön elindulni.

Ami látható: egy modern, víz-moderátoros reaktornál nem lehet gyorsan változtatni a teljesítményt. Növelni sem, mert úgy van beállítva (magas bórsavkoncentráció, kivonni a keringetett hűtővízből elég lassú), és csökkenteni sem (mert akkor leáll, és csak lassan tud újraindulni), ezért egy atomerőmű tényleg csak alaperőmű lehet (a teljesítmény nagyon finoman szabályozható, de lassan). Ha valamiért mégis nincs hova tenni a megtermelt energiát (pl. valami zöldtüntetés miatt mindenki lekapcsol mindent), akkor a közeli városban nappal is felkapcsolják a közvilágítást.
Ha a fogyasztás sokat ingadozik, azt ki kell egyenlíteni valami gyorsan szabályozható erőművel (pl. gázturbinás).

"Ha valamiért mégis nincs hova tenni a megtermelt energiát (pl. valami zöldtüntetés miatt mindenki lekapcsol mindent), akkor a közeli városban nappal is felkapcsolják a közvilágítást."

Jó tudni. Én paksi vagyok, de eddig azt hittem, azért kapcsolják fel, hogy kicseréljék a kiégett izzókat. :)

"Egy hőerőmű ennél jóval nagyobb mértékű teljesítményváltoztatásra képes, kb. 40-60 percen belül."
Erről beszélek.... Egy óra miatt a kisujjukat sem fogják mozdítani. Mire átállítják csinálhatják is vissza.

"Ha valamiért mégis nincs hova tenni a megtermelt energiát (pl. valami zöldtüntetés miatt mindenki lekapcsol mindent), akkor a közeli városban nappal is felkapcsolják a közvilágítást."
Erről van szó. Egy óra miatt nem fognak semmit lekapcsolni/átállítani, ergó mindenhol ugyanannyi áram termelődik, mintha misem történt volna. Tehát ugyanannyi energiát emészt fel az erőmű. Azt meg, hogy a felesleg elvész a nagy semmibe, azt kb. így értettem én is. Vagy fogják, és egyszerűen elvezetik a földbe.

--
Discover It - Have a lot of fun!

Nem vezetik el a földbe, mert nincs hova (illetve van, speciális esetre, ha pl. leszakad a termelésben lévő erőmű a terhelésről, de ez rendkívüli eseményként kezelendő).
A "menetrend szerinti" változásokat a hőerőművek követik, mert tudják követni, és meg fogják tenni -- a rendszerirányító által kiadott menetrend, illetve közvetlen utasítás(ok) alapján. Ugyanis a menetrend és a rendszerirányítói utasítások betartása kö-te-le-ző. (Aki bent ül arendszerirányítóban az üvegfal mögött, az addig, amíg ki nem jön onnan, teljeskörűen, igen széles jogosítványokkal rendelkezik az energiatermelés- és szállítás irányításával kapcsolatban olyannyira, hogy kívülről NEM adhat nekik utasítást senki.)
Az alaperőművekben valóban nagyjából azonos menyiségű villamos energia kerül megtermelésre, a pár százalékos szabályozhatósáhtól eltekintve. A többi erőművel ez nincs így, ott történik a termelés szabályozásával a fogyasztásváltozás lekövetése.
Bővebben: http://www.mavir.hu/

nem úgy mint a szlovák áramtakarékosságot. (Nem tudom hogy most is él-e, de 1 éve még reggel és este [csúcsidőben] 1 órán át nem volt áram takarékosság céljából. Alsókubinban teszteltem.)

lol

Jot tesz a csaladnak is (egyutt vannak mert nincs TV/gep, beszelgetnek) ... jot tesz a penztarcanak, a kornyezetnek. Kerem szepen mi kell meg .. :))) Bar van egy sejtesem ha az USA-ban hasonlot vezetnenek be, egybol indulnanak a perek, vagy ha VELETLEN nem tortenne ilyesmi, akkor pedig hirtelen megnone a UPS igeny.. :)

"Ha 2 napra rá nem lenne érettségi lehet hogy megpróbálnám, de így munkaeszközzé vált a gép, nem nélkülözhetem 1 egész napra. Gondolom sokan mások is így vannak vele." - Miből érettségizel, h gép kell?

Jegyzeteim egy része gépen van, ha valami még a füzetből is hiányzik (és nem jó a könyv se), akkor a netről pótolom, illetve beszélek oszt. társaimmal is, hátha nekik van valami fogalmuk a témáról ;-)

Amúgy a kérdésre válaszolva: 3 alap (magyar, matek, töri) + biosz emelt.