Haskellre karriert epiteni irrealis elkepzeles?

Fórumok

Kb. ennyi a kerdesem, nehez barmit is hozzatenni.

Ha a valasz nem, anyagilag megszivatnam magam vele, mondjuk Java EE-vel szemben.

Esetleg van valaki aki olyan helyen dolgozik vagy tud olyan helyrol, ahol vannak ilyen jellegu junior poziciok?

A kerdesek (fokent Nyugat es Eszak) Europara, masodsorban pedig az angolszasz orszagokra (CA, NZ, AU, USA, kb. ebben a sorrendben) vonatkoznak. Bar Europaban maradni nyilvan kenyelmesebb lenne.

A hozzaszolasokat/inputot elore is koszonom.

Hozzászólások

ha már funkcionális és JAVA-t is említed akkor már miért nem Scala?

Az object-functional megkozelites miatt kialakult komplexitas merteke megkerdojelezi a megkozelites letjogosultsagat. Scalaval is biztos lehet sikeres projecteket csinalni es elvezni a munkat, de szerintem leginkabb ugy, hogy szigoruan egy viszonylag kis subsetjeben tartjuk a csapatot, olyanban aminek resze az Akka. Bar ez meg igy is eleg roszul hangzik:

https://www.youtube.com/watch?v=4jh94gowim0

Ha mar a komplexitas nagy reszet az Akka mechanizmusai altal oldanam meg, amellett a Java , palne a Java 8 eleg kompetens nyelv, inkabb nem vallalnam be a videoban emlitettek sajat boromon valo megtapasztalasat.

Es amugy is, Ami A funkcionalis programozas reszet illeti: https://www.youtube.com/watch?v=hzf3hTUKk8U

De az Akka-t csipazom.

A Haskell lekorlatoz, nem enged ki a paradigmajabol. Tobbek kozt ezert lehet benne delutanok alatt megoldani olyan problemakat, amik mas nyelvben sokeves szivast jelentek kerdeses vegkifejlettel (pl. Software Transactional Memory)

"Az object-functional megkozelites miatt kialakult komplexitas merteke megkerdojelezi a megkozelites letjogosultsagat."

Nem kell minden eszközt használni, hanem mindig a legalkalmasabbat. Azt is úgy, hogy olvasható és érthető maradjon mindig a kód.

Az első videóban szereplő emberkéből a sértettség beszél, bár van az általa elmondottakban sok igazság is, de a legtöbb olyan, amivel soha nem találkozol, illetve sok mindennel nyitott kapukat dönget.

Második videó. Valóban lehetnek benne csúnya dolgok is, de erre is igaz, hogy a legtöbb dologgal nem kell találkoznod.

"De az Akka-t csipazom. ... A Haskell lekorlatoz, nem enged ki a paradigmajabol."

Épp ezért mivel nem korlátoz le, nagyon sokféle nagyon jó dolgot lehet benne létrehozni, amit pl. Haskellben nem. Ha pl. a teljesítmény kell, vagy az olvashatóság, akkor sok esetben nem jók a korlátok.

"Az első videóban szereplő emberkéből a sértettség beszél"

Igen, latom, hogy ez valoban resze a dolognak.

"Nem kell minden eszközt használni"

Ja, ahogy en is irtam, biztos lehet fejleszteni benne, ha meg van hatarozva a subset, amiben az egesz csapat tud es akar dolgozni. Ugy, hogy a csapat egyik fele Java-t, a masik Haskell-t akar irni Scalaban biztos szivas lesz a vege. Biztos van olyan is, hogy idiomatikus Scala. Ez lehet az a pont, ahol sok problema megelozheto lenne.

"a legtöbb olyan, amivel soha nem találkozol"

Ha igy van, akkor a nyelv jeloltnek legalabbis alkalmas lehet, aztan a siker persze tobb mindenen mullik mint maga a nyelv. Amugy ez volt Scala ugyben az erdekes kerdes, hogy az elhangzottak mennyire fordulnak at mindennapi szivasba.

Nem ismerem konkretan a Haskell jelenlegi helyzetet, de szerintem sokat szamit, hogy hogyan kepzeled el azt a "karriert". Alkalmazott akarsz lenni jo biztos allassal, vagy konzultans, adott technologia "world-class" szakertoje, aki blogol ezerrel, konferenciakon eloadasokat tart, marketingeli magat, jopenzert tart cegeknek treningeket, tanacsadast, esetleg rovidebb projektekben vesz reszt.

Ha az elso, akkor egy nem mainstream technologia felejtos szerintem, ha fokent azt szeretned hasznalni a mindennapi munkad soran. Linkedin job search USA-ra jelenleg 306 allast listaz Haskell-re, de belenezve parba ugy tunik, hogy ezt elonykent emlitik, valoszinuleg bizonyitja szamukra a szakma es onkepzes iranti elkotelezettseged, esetleg az fp ismereteket ertekelik meg ha nem is Haskell-ben hasznalnad azokat. Java-ra ugyanaz a kereso 2 nagysagrenddel tobb allast listaz. :^)

----------------------
"ONE OF THESE DAYS I'M GOING TO CUT YOU INTO LITTLE PIECES!!!$E$%#$#%^*^"
--> YouTube csatornám

Egy nyelvre, technologiara karriert epiteni butasag, legalabbis hetkoznapi foldi halandok szamara. Vannak persze nem hetkoznapi emberek, akiknek ez sikerult. Szoval nem teljesen irrealis elkepzeles, de esszerubbnek tunik tobb labon allni.

--
|8]

Ez nem kerdes szamomra sem, pl. Githubon azert nem art ha latszik, hogy az ember nyult mar mashoz is. De azert altalaban van mindenkinek elsodleges nyelve, meg ha az ido soran ez valtozik is.

De (itt Angliaban legalabbis) nekem ugy tunik sikeresebb strategia nem valtogatni a nyelveket/okoszisztemat 1-2 evente. Legyen egy elsodleges nyelv, es par B terv arra az esetre, ha nagyon valtani kenyszerul vagy tenyleg nagyon valtani akar az ember.

Ne Haskell-t tanulj, hanem funkcionális programozást. Aztán az, hogy milyen nyelven írod, az teljesen lényegtelen. A nyelv csak eszköz a gondolataid kifejezésére.

En mar kaptam olyan allasajanlatot fejvadasztol itt (UK), hogy kifejezetten Haskell-t kellett volna programozni.

Juniorsag szerintem olyan ertelemben nem problema (leszamitva az oreg rokakra kiirt contractori melokat), hogy ha tapasztalt programozo vagy, csak eppen pont mondjuk Haskellben kezdo, akkor elhiszik neked, hogy zaros hataridon belul produktivva tudsz valni. Van olyan ceg (Jane Street Capital) aminek gyakorlatilag mas valasztasa nincs is, leven rajtuk kivul szinte senki nem hasznal OCaml-t :)

Egyebkent oket tudom pl. ajanlani: http://functionalworks.com/