EU áfaváltozás 2015-től

Fórumok

2015.01.01-től egy EU szabályozás miatt, ha magánszemélyként vásárolsz elektronikus úton nyújtott szolgáltatást az EU-ban, a 27%-os magyar áfát fogják rászámolni.
Pl. veszel egy tárhelyet Németországban. Az eddigi 19%-os német áfa helyett a 27%-os magyart fogod fizetni. Vagy, ha Magyarországról vásárol egy német magánszemély tárhelyet, akkor az eddigi 27% helyett 19%-os áfával fogja megkapni.
Gondoltam szólok.

Hozzászólások

Hogyha en magyar allampolgarkent Nemetorszagban elek, de Mo-on veszek egy tarhelyet akkor mennyi az afa?

Gabor

Körülbelül 70-80 oldal az a pdf amit eu kiadott és segít a döntésben. Nem minden teljesen egyértelműsíthető még, de ezeket cégekre háritják át. Ha a szolgáltató úgy dönt például, hogy az ip-d a mérvadó akkor ha európa körüli útra indulsz akkor minden nap más adót "fizetsz", de veheti pl a megadott számlázási címet is és akkor az alapján számláz (nem feltétlen ilyen egyszerű és a cégeknek eleg nagy többlet szenvedés lesz ez, de lényegében user szemmel ennyi).

Továbbra is a szolgáltató feladata megítélni, melyik adót alkalmazza vagy melyiket nem. Esetemben ha magyar bankkártyával vásárol ÉS magyar számlázási címet ad meg akkor van két egymást ki nem záró feltétel és utana felőlem a holdon is lakhat akkor is magyart fizet (de megadhat EU-n kívülit is legtöbb cégnél és akkor mentesül a mókák alól).

Igen, ez tűnik a legnehezebbnek szolgáltatói oldalról, hogy megítélje az alkalmazandó áfakulcsot. De az EU-n kívüli 0% esetén is ugyanilyen nehéz megítélni. Ha rosszul ítélte meg, akkor nem lehetett volna 0%-ot számolni, tehát bünti. Lehet, hogy jobb a 27%-ot rászámolnia biztos ami biztos alapon - a plusz áfabevételért talán nem jár bünti :)

Elektronikus szolgáltatás esetén (tárhely, domain, stb.) ha EU-n kívüli címre alapesetben (nem érsz el nem tudom fejből mennyi limitet), 0 % ÁFÁ-val számlázól, mert az a terület az ÁFA trv. területi hatályán kívül van.

Ezért veszel te is 0% áfá-val szolgáltatást az USA-ból, vagy közelebbi példával élve mondjuk Szerbiából.

Végre a zemberek is megtapasztalhatják, mire jó egy stró Strohmann.

Fasza lesz betartani. Sok esetben -anyagilag- ésszerűbb elzavarni az ügyfelet, mint kiszolgálni.
Gondolom ahányféle ÁFÁ-t számláztam ki, majd annyi felé kell könyvelni és bevallani is. Biztos vagyok benne, hogy ezzel a baromsággal sikerült egy újabb akadályt tenni a vállalkozások elé. Hihetetlen, hogy a gyakorlat nélküli elmélet mit művel a gazdasággal. Szerintem a jogalkotók fel sem fogják, hogy egy-egy ilyen döntés mennyivel megnehezíti és megdrágítja a jogalkalmazó életét.

Lesz egy egyszerűsített bevallás, így csak a NAV felé kell bevallani / utalni, ők majd továbbutalják az egyes országok felé. A vállalkozásnak (aki ilyen szolgáltatást nyújt) akár előnyére is válhat annyiban, hogy a másik EU tagállam magánszemélyeinek olcsóbban nyújthatja a szolgáltatást - feltéve, hogy ott nem nagyobb az áfakulcs mint itt ;)

Szerintem már így is túl sok az egyszerűsített bevallás. Nevetségesen sok. Az egyszerűsítés nem érdeke egyik államnak sem, maximum a kampányban az, mert vágynak rá az emberek. Ilyen pl. hogy miért kell sok-sok számlára utalni a kötelezettségeinket és miért nem lehet egyre, ahonnan levonja az adott intézmény/jogalap a bevallás alapján?

Célja inkább az egyszerűsítés. Elsőre tuti kijön csomó dolog ami csak elméletben működött vagy ott sem (Pl.: Mo. teljesen tönkretette felvevőpiacot már itthon, tehát kevés vásárlás történik HU->EU viszont az EU->HU vásárlások utáni adót elbukja így kitől és miből lehet ÁFA-t visszaigényelni majd? Másik: ha nem tudod eldönteni egyértelműen honnan jön vásárló és ráhuzod hazai magas adót (hu27%) akkor ki kellene mennie a NAV-nak, hogy megbirságoljon mert neki fizettél jóval többet mint bárhol máshol fizettél volna?:)), de hosszú távon akár használható is lehet.

http://nav.gov.hu/nav/ado/afa080101_hatalyos/MOSS__Mini_Egyablakos20140…

Ez pont, hogy egy jó döntés, mert így legalább azzal nem kerülsz versenyhátrányba pl. Németországba, hogy a te programozási szolgáltatásod pl. 27% ÁFÁ-val terhelődik, míg ha egy pl. szlovákiai cég/személy adja el ugyanazt az övére csak 20% rakódik.

Így ha valaki németországból vesz igénybe valamit, akkor mindig a 19% ÁFÁ-ját kell fizetni. Persze, nálunk ez szívás, mert Magyarországon 27% az ÁFA...

Ráadásul versenyellenes is!
Ha már nem képesek legalább az ÁFA tekintetében egységesíteni az EU-s adórendszert, legalább az adóversenyt ne akadályoznák!
Emlékeztek Orbán azt mondta, amikor felmerült, hogy néhány adónemet egységesíteni akarnak EU-s szinten, hogy Magyarország nem érdekelt az egységes adóban, mert Magyarország az "adóversenyben" érdekelt!
Ha mértéket nézem akkor lehet, hogy Magyarország győzött!
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Lesznek azért izgalmas kérdéskörök. Mondjuk egy magánszemély online leadott Tesco-s rendelése, amit budapesti címre szállíttat ki és hasonlók.

De ebben az esetben nem a szolgáltatást fizeted (webshop) hanem a terméket és a szállítást ami meg nem online hanem kézzelfogható. Ha lenne költsége a netes rendelésnek akkor is lenne vagy 10 feltétel ami miatt nem tartozna MOSS alá, de így ezeket vizsgálni sem kell (Amazon, Ebay stb ugyanez ott semmi nem változik)

Ha egy külföldi tőlem rendel egy weboldalt, akkor az elektronikus szolgáltatás kifele?
És ha KATA-s vagyok és nincs ÁFA-s számlám?
Na, megint lesz miről elbeszélgetni a könyvelőmmel jövőre :S

én is jót beszélgettem :) mivel áfa körön kívül vagyok, ezért nem kell külön üzleti bankszámla, viszont most áfát kell fizetni, de áfa körös nem leszek, így nem tudni, hogy kell-e.... nav nem tud semmit. viszont külföldön a magyar áfakörön kívüliség NEM érvényes...

Szerintem ezt arra találták ki, hogy egyes szolgáltatók pl Digi UPC a műholdas szolgáltatásaik után is fizessenek mindig hazai ÁFÁ-t. Ugyanis az EU-ban divat Luxemburgból végezni ilyen szolgáltatásokat.

Egy kicsit részletesebben:
http://www.abt.hu/hirek/51/Internetes+szolg%C3%A1ltat%C3%A1sok+2015-t%C…

Szerintem ami fontos lehet a fogyasztó szemszögéből:
„…az igénybe vevő lakóhelyéhez rendeli…”
Mivel a szolgáltató nem hatóság, így a lakhelyhez rendelést végezheti az IP cím, vagy a számlázási cím alapján. Tipp: ez utóbbi az egyszerűbb számára, mert nem kell geoip-val foglalkoznia. Továbbá, ha nem hatóság, akkor azt sem tudja kideríteni, hogy hány napja lakik az adott lakcímen, így az is lényegtelen, hogy hol fizet szja-t.
IP cím esetén, egy egyszerű VPN megoldás lehet az alacsonyabb kulcs szerinti adóhoz. Illetve egy külföldi postafiók szolgáltató (pl. mailboxde) is segíthet „optimalizálni” a fizetendő áfát.

A bankkártya származási országot kizárnám a döntési szempontok közül, mert ha valaki átsétál egy másik eu-s országba, és bemegy az első bankba, akkor ott nyithat számlát, illetve igényelhet bankkártyát (már ha megfelel a bank által támasztott követelményeknek, és elegendő nyelvismerettel rendelkezik). Illetve találkoztam már több USA-ból hazatelepült magyarral, aki USA-ban kibocsátott bankkártyát használ, annak ellenére, hogy esetleg már 20 éve Magyarországon lakik.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

A kettő közti kapcsolat csak akkor lehet VAGY ha tud más nem kizáró feltételt felmutatni a szolgáltató. Kettő egymást ki nem záró feltétel kell, tehát pl ha a számlázási cím országa nem egyezik a geoip országgal akkor megkérdezheti ügyfelet, hogy biztos jól adta e meg és ha igent válaszol (meg elfogadja hogy az életét felteszi arra hogy az adatok validak) akkor megvan a két feltétel. Azért nyugaton nem annyira triviális bankszámlát nyitni hogy megérje.

Olvasmányélményeim alapján a szlovák határ közelében például nagyon egyszerű a számlanyitás. Magyar nyelven beszélő ügyintéző is van, tehát a nyelvismeret sem probléma. Sőt, ha valakinek van 10-15 ezer eurója megtakarítva, akkor a feltételek is elég kedvezőek. De a számlanyitást személyesen kell intézni. Ennél egyszerűbb a skrill számla és bankkártya, mert ahhoz utazni sem kell. Igaz eze(ke)n a számlákon nem célszerű sok pénzt tartani, mert nem kamatozik, de vásárlásra mindenképpen jók.

Egy szolgáltató nem biztos, hogy túl sok energiát fordít a dologra, így számára tényleg az a legegyszerűbb, ha a számlázi címet vizsgálja. A geoip csak feleslegesen bonyolítja a helyzetet. Ráadásul eltérés esetén csak a vásárló nyilatkozatára hagyatkozhat, márpedig ha az a lakcíme vonatkozásában hazudott, akkor miért tenne másként a rákérdezés hatására. Tehát csak egy felesleges plusz kör az IP alapján történő ellenőrzés.

Kiegészítés: Viszont műholdas TV szolgáltatás vásárlásakor mindez lényegtelen, mert a telepítési hely adott.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

De mivel a törvény kimondja, hogy kettő szükséges még mindig egyszerűbb első körben geoipt hasonlítani (perlben talán 3 sort is kell írni máshol elég egy függvényhívás), mert így a vásárlót nem bántalmazod és elég a sikertelen check esetén megkérdezni tőle hogy is van ez. Hazudni bármit hazudhat persze, de ha téged, mint szolgáltatót betámad adóhatóság, mert nem vagy elég körültekintő akkor az nem polgári peres úton történik tehát ott nem neki kell bizonyítania, hogy bűnös vagy hanem neked, hogy ártatlan (erre pontosan elég, hogy találtál 2 megfelelő feltételt vagy a user, aki talán nem is létezik elfogadta, hogy a valós adatokata dta meg)

Értem én. De ha kevesebb áfát akarok fizetni, akkor egy német számlázási címre történő vásárlást, nyilván egy német vpn-en keresztül fogok kezdeményezni.

Nem végeztem közvélemény kutatást a témában, de tippem szerint, aki tud regisztrálni egy vpn-re, az tud az adott országban számlázási címet is keríteni. Valószínűleg legtöbbször ez fordítva is igaz. Tovább egyszerűsíti a helyzetet, hogy a számlázási cím lehet fiktív is, sőt az internetes térképeknek köszönhetően létező címeket is könnyűszerrel találhatunk.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

Kb. ÁSZF-be leírják majd, hogy azt a címet add meg, ahol a szolgáltatást (legtöbbet) igénybe veszed. Innentől jogilag le vannak védve, ha esetleg kamu címet adtál meg.
Gondolom az online szerencsejáték és a sportfogadás továbbra sem minősül "elektronikus úton nyújtott szolgáltatásnak".

ebben leginkább az a szép, hogy eddig áfa körön kívül voltam, viszont ez nem lesz mérvadó, azaz áfa körön kívül de fizethetem az áfát :)

Egyszeru megoldas pl film streaming szolgaltatashoz:

A szolgaltato nem online szolgaltatast arul, hanem magat a filmet adathordozon, azt ki is postazza az ugyfelnek es amig kier, addig az ugyfel online is megnezheti a filmet mellesleg. A film aranak toredeke egy par GB-os SD kartya es innentol mar nem online szolgaltatas.

(merthogy ilyen szolgaltatasokra talaltak ezt ki, mint a Netflix meg Amazon Prime.)

szép és jó, amíg tényleg áfakörös vagy... de én nem vagyok az, cserébe fizetem majd az áfát :) nagyon boldog vagyok miatta. ráadásul ez a korrupció melegágya lesz, magánszemély esetén soha a büdös kurva életben nem fogja senki megnézni, hogy az adott ügyfél pl tényleg dán vagy luxembourgi volt és mindenki oda fog számlázni mindent... ráadásul nav inkompetens és nem tudja megmondani, hogy kell-e külön üzleti bankszámla. mert áfakörön kívül nem kötelező, de áfakörön kívül leszek mégis áfát fogok fizetni...

Helló,

Ez eddig is így volt, nem? Legalábbis van pár ismerősöm aki alanyi mentes, és ha hébe hóba elad valamit EU-n belül, akkor a szívás van, mert áfázni kell.

Amúgy a NAV szerint neked kell ellenőrizned, hogy tényleg ott van, ez nem egy nagy kaland, összeveted a megadott címet pl. a bankkártyájának címével, vagy paypal címével és kész.

Aki trükközni akart eddig is trükközött, megadott valami EU-n kívüli országot és akkor áfa nélkül vehette meg amit akart.

alanyi adómentes vagyok mert a vállalkozás bevétele nem haladja meg az éves 6 milliót. fizikai termék nincs, egyetem mellett programozok különböző szerveralkalmazásokat és egyéb dolgokat, azaz csak immateriális javakat adok el. talán 1 kivétellel az utóbbi 2+ évben a több száz kiállított számla közül mind külföldre volt, probléma még nem volt belőle, de csak a könyvelőmre tudok hagyatkozni ezzel kapcsolatban (vagyis inkább könyvelőimre, de mindkettő így mondta eddig)

edit: de amúgy az új áfatörvény pont erre van, hogy a teljesítés helye magánszemély esetén elektronikus úton végzett szolgáltatásnál mostmár a vásárló székhelye lesz. pont a megváltozott teljesítési hely miatt kerül sor arra, hogy egyáltalán megváltozik az ÁFA kulcs

Ha külföldi, de közösségi adószámmal nem rendelkező vevőnek adunk el valamit, akkor azt csak áfával növel áron tehetjük, még akkor is ha amúgy alanyi mentes vagy (természetesen ha a vásárló adóalany és van EU adószáma [és az érvényes], akkor mindenképp áfa mentes lesz).

És ha volt ilyen értékesítés adott hónapban, akkor ugyanúgy el kell küldeni a nav-nak az ÁFA bevallást:

A közösségi adószámmal rendelkező, általános forgalmiadó-alanynak nem minősülő jogi személy, valamint az egyszerűsített vállalkozói adó alanya a közösségi kereskedelemmel kapcsolatos ügyletet az adófizetési kötelezettség keletkezését követő hó 20. napjáig vallja be, és az ügylethez kapcsolódó általános forgalmi adófizetési kötelezettségének a bevallás benyújtásával egyidejűleg tesz eleget. Nem kell bevallást tenni arról az időszakról, amelyben az adózó közösségi kereskedelmet nem folytatott. A közösségi adószámmal rendelkező, általános forgalmiadó-alanynak nem minősülő jogi személy azt a Közösségen kívül letelepedett adóalanytól igénybevett szolgáltatást, amely után az adófizetési kötelezettség őt terheli, az adófizetési kötelezettség keletkezését követő hó 20. napjáig vallja be, és az ügylethez kapcsolódó általános forgalmi adófizetési kötelezettségének a bevallás benyújtásával egyidejűleg tesz eleget.

tudsz linkelni NEM adoalany es kozossegi adoszammal NEM rendelkezo, kozossegben elo szemelyre vonatkozo torvenyt alanyi adomentes esetben? mert neten nem talalok semmi konkretat errol es ilyen szempontbol en pedig csak a konyvelomre tudok hagyatkozni, aki meg nekem mashogy mondta es kulon emiatt az uj afa torveny miatt volt egy jo par oras beszelgetes, hogy hogyan tovabb, mert hogy mostmar kell majd afa-t fizetni (o keresett meg, o mondta)

Helló,

Nem vagyok könyvelő, nekem ezeket írta össze a könyvelőm, hogy miért nem jó az alanyi mentesség ha elsősorban külföldre akarok értékesíteni. Ő (pontosabban nem egyedül, hanem az iroda ahol van) ezeket bogarászták ki az áfa törvényből, meg egy csomó másikból.

Ahogy látom ez is egy oltári nagy katyvasz, amit valaki így értelmez valaki meg úgy, a nav meg egy harmadik módon.

hat igen a nav meg ezek a jo kis torvenyek...

szinten egy iroda vegzi nekem is ezt, azert is irtam hogy tobb konyvelo van es epp azzal egyeztetek aki raer, most igy visszamenoleg mar ugysem tudok sajnos mit csinalni, akarmi is az igazsag, jan 1tol meg igyis ugyis kell afa-t fizetni akkor is, ha eddig kellett es akkor is ha nem :P

> jan 1tol meg igyis ugyis kell afa-t fizetni akkor is, ha eddig kellett es akkor is ha nem :P

A penztargepet se felejtsetek, az is biztos mindenkinek kell:)

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

@csardij: Ez netto hulyeseg. Szovegertelmezesed nulla.

@zephyrus: Teljesen jol csinaltad eddig, es ezutan is pont ugyanugy kell eljarnod, azaz a kulfoldi kiallitott szamlat menteskent allitod ki.

Persze jogi/konyveloi tanacsokat neten nem adunk, igy felolem azt csinaltok amit akartok:)
Csak a nyilvanvalo tevedest ne terjesszetek:)

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

könyvelőm szerint ez az új törvény vonatkozik rám, miből gondolod, hogy nem? tényleg érdekelne, én sem szeretnék +sokszázalékokat fizetni meg versenyhátrányba kerülni

szerk.: az oké, hogy közösségen kívül és mo-n továbbra is AAM marad, de közösségen belül nekem könyvelőm azt mondta (vagy ilyesmit, nem értek hozzá :D), hogy a vevő lokális áfatörvényei érvényesülnek, és aszerint viszont nem lehetek alanyi adómentes az adott országban

Amit csardij linkelt, az kulfoldrol(EU-n belul) torteno vasarlasra vonatkozik,
amennyiben afa koron kivuli vagy.

Amit te mondasz, az pedig kulfoldre(EU-n belul) torteno ertekesitesre vonatkozik.

A kettonek semmi koze egymashoz.

Tudod, nem Moszkvában, hanem Leningrádban, nem a Lenin téren, hanem a Moszkva téren, nem Volvókat, hanem Volgákat, és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak:)

Abban, hogy milyen konyvelohoz jarsz, es o milyen tanacsot ad,
nem tudok segiteni.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

az oké, hogy csardij másról beszélt. de te ezt írtad:

@zephyrus: Teljesen jol csinaltad eddig, es ezutan is pont ugyanugy kell eljarnod, azaz a kulfoldi kiallitott szamlat menteskent allitod ki.

te az új törvény melyik részéből gondolod, hogy alanyi mentesként továbbra is közösségen belül AAM számlát állíthatok ki?

Szituacios feladat: Te mondjuk jatekautot adsz el maganembereknek.

Megveszed itthon 1000+Afaert, es eladod a webshopodon 1270Ft-ert afamentes szamlat kiallitva (nincs rajta hasznod).

Melyik univerzumban kellene egy nemet vevonek 1510Ft-ot fizetnie az autodert?

Te at is gondoltad a kerdesedet, vagy csak kerdezgetsz?
Egy afa mentes ceg brutto arakon dolgozik. Miert kellene erre meg egyszer afat ratennie?

könyvelőm szerint ez az új törvény vonatkozik rám,

A fentiek tukreben, nem is ertem, hogy te milyen konyvelohoz jarsz...

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

a játékautóra pont nem vonatkozik a dolog, mivel elektronikus úton nyújtott szolgáltatásokról van szó...

"2015.01.01.-től a nem adóalanyok részére nyújtott telekommunikációs, rádiós és audiovizuális média szolgáltatások, valamint az elektronikus úton nyújtott szolgáltatások teljesítési helyét az ÁFA törvény szerint a szolgáltatás igénybevevőjének lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye határozza meg. Az új teljesítés hely szabályok azt eredményezik, hogy amennyiben egy szolgáltatás nyújtó több tagállamban is rendelkezik nem adóalany ügyfelekkel, ezekben a tagállamokban mind adófizetési kötelezettsége keletkezik"

ezt a részletet kaptam a könyvelőmtől emailben. a könyvelőm azt mondta, hogy a teljesítés helye miatt nem vonatkozik az AAM, mert az AAM törvény országonként eltér és általában állampolgársághoz kötött

szerk.: a törvényből:

158/A. §(1) A számlára vonatkozó kötelezettségekre - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - annak a tagállamnak a szabályait kell alkalmazni, ahol azt a termékértékesítést vagy szolgáltatásnyújtást, amelyre a számla vonatkozik, teljesítik.

konkrét példa is van a törvényhez:

Például: Magyarországon letelepedett adóalany nyújt szolgáltatást német adóalany német telephelyének, német adóalany az adófizetésre kötelezett, mint igénybevevő, akkor magyar áfatörvény szerint kell erről számlát kibocsátani.
Ha például a német igénybevevő lenne a magyar adóalany számlázási megbízottja, akkor a német szabályoknak megfelelően kellene számláznia.
Ha például a német megrendelő adóalany ukrajnai telephelye lenne a szolgáltatással legközvetlenebbül érintett, akkor is a magyar szabályok szerint kellene a számlát kibocsátani.
Távolról nyújtható szolgáltatást igénybevevő Németországban letelepedett nem adóalany esetén német szabályok.

szószerint írja, hogy NÉMET törvények szerint lesz ezesetben. ha én németországban nem minősülök alanyi adómentesnek, akkor nem állíthatom úgy ki a számlát... de most komolyan szeretném tudni, hogy te milyen konkrét dologra hivatkozol... mert én itt a törvényeket másolom be, te meg csak mondtál egy szerinted valós példát... az meg hogy az adózási törvények a valóságtól teljesen elrugaszkodottak, az régóta köztudott...

> mert én itt a törvényeket másolom be, te meg csak mondtál egy szerinted valós példát...

Ha valamelyik masik felhasznalonak van kedve felvenni a fonalat, tegye, szerintem ezt en kihagyom.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Most mar bosszantott a kerdes es elolvastam a vonatkozo jogszabalyokat. Ezt talaltam:

193. § (1) Az adóalany az alanyi adómentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében
d) a külföldön teljesített szolgáltatásnyújtása esetében;

Ez nekem eleg egyertelmuen azt jelenti, hogy zephyrus forumtarsnak eddig is es ezutan is kell AFA-t fizetnie a kulfoldre vegzett szolgaltatas nyujtasa utan. A felreertes ott van, hogy a NEMET torvenyek nem vonatkoznak zephyrus forumtarsra, hiszen hogy is vonatkoznanak, ellenben ez a paragrafus a MAGYAR torvenyekben szerepel.

Valami hasonlo kodos emlekeim vannak egyebkent az egy evvel ezelotti osztrak adougyi eloadasokrol, ugyanis itt is van alanyi adomentes, de az eloado felhivta a figyelmunket arra, hogy az csak latszolag jo buli, viszont elegge meg lehet szivni ha az EU-ban sokat uzletelunk. A reszletekre nem figyeltem, mert szamomra eleg egyertelmu volt, hogy nem akarok alanyi adomentes lenni. Es itt lehetett valasztani.

Megoldas: EU-s B2B viszonylatban az alanyi adomentest el kell felejteni.

--
Pásztor János
Üzemeltető Macik

na de a csel itt az, hogy külföldön TELJESÍTETT. viszont eddig a magánszemélyek esetén a teljesítés helye nem az ő lakhelye volt, ezen változtat ez az új törvény... sajnos nagyon kétértelműek ezek a törvények... külön kis könyv van a teljesítés helyének meghatározásáról. nem könnyű ez sajnos... nem lenne elég bevétel a tervezett büntetések nélkül. túl egyszerű lenne azt mondani hogy 40% évi 6 millió alatt, +27% áfa afelett...? tényleg sokkal jobb egy értelmezhetetlen foshalmaz törvénykönyv erre ami arra épít, hogy úgyis benézi valahol az ember és jól meg lehet büntetni

zephyrus forumtarsnak eddig is es ezutan is kell AFA-t fizetnie a kulfoldre vegzett szolgaltatas nyujtasa utan

En szerintem itt pont azt mondja a torveny, hogy nem adhat ki szamlat abszolut (pl. kulfoldon fat vag).

Jo lenne tudni, hogy KATA-s -e, vagy csak alanyi adomentes.

En az eljarast igy gondolom (EU-s adoszamot kivaltotta):

1. EU-n belulrol tortent vasarlas utan (mivel onnan ugye netto-n kapja meg az arut) be kell fizetnie az afat minden ho 20.-ig a navnak.

2. Orszagon belul torteno eladasnal MENTES-kent allitja ki a szamlat. Ha maganszemely a vasarlo, akkor az a brutto is. Ha ceg, akkor azt csak koltsegkent tudja leirni, mert afa tartalma nincs, igy nincs mit visszaigenyelnie.

3. Ha Union belul maganszemelynek ad el valamit (programot, kisszeket). Akkor is menteskent allitja ki a szamlat (magyar, angol nyelven), es a maganszemely a tuloldalon se fizet ennel tobbet.

4. Ha Union belul cegnek ad el valamit, akkor is mentesnek allitja ki a szamlat, es a ceg a tuloldalon afa megfizetesre nem kotelezett, ugyanugy, mintha 0%-osan vette volna.

5. Union kivul (amerika pl.) nem arusithat.

Ennek tukreben mindenki (ceg, maganszemely) mindenhol (magyarorszag, unio) pontosan ugyanannyit fizet az AM vallalkozonak. Es pont ugyanugy nem tud afat visszaigenyelni egy magyarorszagi ceg, mint ahogy egy nemet ceg.

En a fenti gondolatmenetbe hibat nem latok, sehol sincs az AFA ketszer megfizetve (programozoi munkanak is vannak koltsegei, amit brutton kap meg az ember. Pl. egy laptop, vagy szerverfarm), es mindenki a "brutto" arat fizeti meg.

Ha valahova nem ertekesithet egy AM vallalkozo, akkor oda abszolut nem ertekesithet. Szerintem nem lehet olyan, hogy ugy allit ki szamlat, hogy rairja, hogy +27% afa, mivel nem afa koros.

Szerintem ha valaki maganszemelynek ertekesit foleg, akkor az AM adozasi forma egy elonyos forma, mivel az o altala hozzaadott ertek utan nem kell afat fizetnie, mig egy cegnek kell. Cserebe vagy altalanyadozik, vagy a teljes bevetel utan adozik, es nincs afavisszaigenylesi jogosultsaga.

Ha valakinek van egy-ket ceges vevoje is, akkor ugyan versenyhatranyba kerul egy afakoros ceghez kepest, de a maganszemelyek utan torteno ertekesitesek volumene ezt ellensulyozza.

Ha valaki szinte csak cegnek ertekesit, akkor bizony az AM forma nem idealis.

A fentiekre par adoszakerto es konyvelo vegigjarasa utan (es a sarcok megfizetese utan) jutottam (10+ boven).

Szerintem olyan esetnek nem szabadna elofordulnia, hogy egy afat 2x fizet meg a vallalkozo. Azert a 61.3% plusz adot semelyik uzleti modell se tudja benyelni.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Most ha jol ertem az allaspontotokat, akkor a 4.pontban,
azaz union belul cegnek torteno ertekesiteskor
kiallit
1000Ft-rol szamlat, majd utana a magyar nav-nak befizeti a vallalkozo 270 forintot (melyik nyomtatvanyon kellene ezt bevallani?), majd utana a nemet ceg az eladott szolgaltatasat
1190Ft-ert tudja megtenni (ennek megfelelo eur-ert, de tekintsunk el most huf-eur mizeriatol).

Magyaran az eredeti 1000Ft utan egyszer megkapja a magyar allam a 270Ft-ot, egyszer pedig a nemet allam a 190Ft-ot.

Szerintetek ilyen letezhet? Hogy az afat ket helyre is megfizetjuk?
Mert meg mindig az eredeti 1000Ft bevetelrol beszelgetunk....
(270+190 = 460Ft, azert az durva).

Mert az vegulis mindig az eloallitonal fog visszacsapodni. Magyaran ha 270Forintot kell 1000Forint utan befizetni itthon, akkor a zephyrus csak 1270Ft-ert tudja eladni, amit 1000Ft-ert gondolna, igy a tuloldalon az 1270-re kell az 1.19 szorzot alkalmazni, igy a nemet vegfelhasznaloi ara 1511Ft lenne.

Ez annyira eletszerutlen.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Magyaran ha 270Forintot kell 1000Forint utan befizetni itthon, akkor a zephyrus csak 1270Ft-ert tudja eladni, amit 1000Ft-ert gondolna

lof*szt, 1000/(1-0.27) = 1370 Ft

Azaz 1370 Ft-t kellene eladnia, ami utan megfizetve a 27%-os afat, azaz 370Ft-ot, akkor 1000Ft marad a zsebeben.

Erre jonne ra a nemet afat, igy 1370*1.19 = 1630 Ft lenne.
De inkabb a danokkal peldalozzunk, mert naluk 25% az afa.
Igy a dan vegfelhasznalonak 1370*1.25 = 1713Ft-ot kellene fizetnie az eredeti 1000 Ft utan.

Szerintetek ez igy van?

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

miből gondolod, hogy a 'harmadik világba' nem lehet értékesíteni, melyik törvény szerint? amerikában nincs EU-s ÁFA, oda te max a magyar áfát fizettethetted volna meg, ami viszont AAM-ként neked nincs. meg ha meg is fizeted a 27% áfát, az amerikai b*szhatja, ő azt nem tudja visszaigényelni, max leírni az adójából. amúgy egyre jobb, hogy senki nem tudja a tutit...

1. mindigis kellett volna áfa
2. soha nem kell áfa
3. nem kell áfa de harmadik világba nem számlázhat
4. eddig nem kellett, most kell áfa

szerk.: amúgy az álláspont soha nem dupla áfa volt, hanem az, hogy te melyik ország áfáját írod rá, az szerintem senkinek nem merült fel, hogy duplán írnánk rá, bár már azon se lepődnék meg x)

> hogy te melyik ország áfáját írod rá,

az en allaspontom az, hogy alanyi mentesken sose irsz afat a kiallitott szamlara. Hanem a mentes (angolul: vat-free) szoveg szerepel.

A kerdes a ti reszetekrol az, hogy a kiallitott szamla utan a NAV-nak (melyik formanyomtatvanyon?) pluszba a magyar 27%-os afat be kellene fizetni, mint ahogy azt a kulfoldi (EU-n belul) torteno vasarlasok utan be kell.

En szerintem nem.

Amennyiben az alanyi afamentesre ra van haritva plusz egy afa is, akkor a vegfelhasznalonak 2x kell az afat megfizetnie (konkret peldat lasd fenn).

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

viszont a szálban van egy említett törvény:

193. § (1) Az adóalany az alanyi adómentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében
d) a külföldön teljesített szolgáltatásnyújtása esetében;

ez összekötve a most bevezetettel pontosan lefedi ezt, amikor AAM-ként EU-n belül szolgáltatást nyújtassz

A probléma akkor van, amikor belföldön vásárol, külföldön ad el. Tegyük fel, hogy vásárol szerver hostingot egy magyar cégtől 1000 Ft+ áfáért. Ha EU-s cégnek értékesít tovább, minimum 1270 Ft-ért (0% AFA) kell értékesítenie, amivel eleve versenyhátrányba kerül (és került eddig is) a B2B szektorban. A B2C szektorban még jobban megszívja, mert EU-s viszonylatban még rájön az ÁFA. Eddig ez nem volt probléma elektronikusan végzett szolgáltatásnál, mert a teljesítés helye Magyarország volt, azaz B2C-ben, ha jól olvasom, kiállította az AM 0% számlát, mostantól viszont ez nincs így. Ha jól olvasom. Ausztriában elég biztos vagyok benne, hogy így van, de Magyarországra is tennék fel pénzt, mert az EU-s jog tudtommal nem ismeri az AM fogalmát.

--
Pásztor János
Üzemeltető Macik

pontosan, ráadásul 99% B2Ct folytatok, négy cég van/volt összesen, akivel kapcsolatba kerültem, egy svéd, egy angliai meg két amerikai, de mondjuk egyiknek sem olyat adtam el, amivel versenyhátrányba kerültem volna AAM miatt. viszont túlzottan sok kiadásom nincs, anno bevásároltam a jelenlegi gépet/laptopot/telefont, azóta szükség nem volt és egyelőre nem is lesz váltásra, ezen kívül van még a telefonszámla, így nem éri meg áfa körösnek lenni, meg azért se, mert 50-50% az EU/harmadik világba történő eladás kb. viszont azért a ~25% ÁFA a bevétel 50% esetén nem elhanyagolható az amúgyis 40% körülire kijövő adó mellé...

a legrosszabb az egészben, hogy fogalmam sincs. előre nem láthatom mennyi kiadásom lesz, hogy megéri-e az áfa visszaigénylést vagy hogy egyáltalán mennyi lesz a jövőben a harmadik világból az ügyfél, akik után nem kell áfát fizetni, ha nem lenne egyáltalán harmadik világ akkor nem lenne kérdés, hogy áfával járnék jobban, mert visszaigényelhetnék és csak negyedéves bevallás lenne, de így havi bevallást kell készíteni. remélhetőleg meglesz a 6 millió éves jövedelem és rákényszerülök áfára, akkor legalább nem lenne kérdés, hogy érdemes-e... :D de majd az év során kiderül, mindenképp rosszabb lesz innentől, az viszont már biztos.

Az biztos, hogy jól kell megválasztani az adózás és áfázás módját. Továbbértékesítéshez persze, hogy nem jó aam és kata, mert ott nem lehet áfát visszaigényelni és költséget elszámolni. Az viszont érdekes, hogy most normál áfázással, ha jól értem 27%-os áfával vesz itthon, de lehet csak 15% áfásan adja el. Így sérül az elv, hogy csak a hozzáadott értékre vonatkozó áfa terheli őt.

Fasza, hogy mennyien nem is tudjak leirni azt, hogy áfa.

Tehát ha nekem van valami online szolgáltatásom (van), akkor lássak neki csinálni az adatbázisba egy AFA táblát, és szedjem össze az összes EU országot, az aktuális áfa mértékével?

Plusz egy kérdés: tegyük fel a cégem Angliában van és a VAT határ alatti forgalma van, tehát nem áfa köteles, nem regisztrált VAT-re. Nem is számítok fel áfát semmire. De ha az ügyfél másik EU-s országból jön akkor mégis kellene?

És ez csak az "online szolgáltatásokra" lesz így? Műszaki cikk, ruha, bármi..? Vagy azokra már most is így kéne lennie?

ez igazából eddig is így volt.
az áfá -t ott kell megfizetni ( EU szerint ), ahol a szolgáltatást / terméket igénybe veszed.
Ezt ugye értelmesebben, ahol többlet értékadónak hívják, van értelme, hiszen ott adózol, ahol a többletérték keletkezik.

Eklatáns példa, ha van egy O365 előfizetésed, tökéletesen mindegy, melyik országban fut a szolgáltatás, mégha írországban is, ahol az MS DC van, mert ugye az számít, ahol a szolgáltatást használod, aka. hova valósi az adószámod. ha HU -val kezdődik, akkor eddig is az volt, hogy 27% ÁFÁ -t fizettél érte, aztán a Microsoft meg mondjuk azt befizette.

Ez félrevezető. EU vásárlás esetén az így kapott árú bevallani kell. Ez fizetendő ÁFA-t generál, azonban ezzel szemben rögtön levonásba is helyezhető, amennyiben ténylegesen a cég érdekében lett vásárolva. Azaz valójában nem kell megfizetni utána az ÁFA-t, csak abban az esetben, ha továbbértékesítésre kerül, és ismételten nem másik EU országba adószámmal rendelkező számára.

Nem, eddig a szolgáltatás igénybevételi helyét a szolgáltató adta. Ha Írországból szolgáltatott oda fizetett adót. Ha a magyarországi leányvállalata számlázta ki, mert így akarta, vagy úgy nyilatkozott, hogy az igénybevétel helye Magyarország, akkor magyar ÁFA-t fizettél.
Most az változott, hogy mindegy hol a szolgáltató, mindig az igénybe vevő letelepedési címe az ÁFA megfizetésének alapja. Ami alapjában jó elv lenne, ha nem hozná meg azt a bonyodalmat, hogy az exportértékesítő az összes vevőjének országainak adótörvényeinek hatálya alá fog esni. Az hogy erre van egy közös felület, az csak az adminisztrációt csökkenti. Azonban tudni kell, hogy az értékesített termék milyen ÁFA körbe tartozik az adott országban, és amennyiben bármilyen okból nincs megfizetve az ÁFA azt az adott ország szabályai szerint büntetik (kamat, stb)
Ami még érdekesebb, hogy pl. a német adóhatóság hogy jön rá, hogy te értékesítettél Németországba? A NAV-nak az az érdeke, hogy nála fizesd meg az adót, esze ágában nem lesz szólni, azaz csak a nagyhalaknál tud ez kibukni, meg persze a törvénytisztelők életét bonyolítja. El kellene dönteni, hogy akkor közösség vagyunk e vagy se, és legyen már EU közösségi áfa... óriási húzás lenne, persze nálunk ettől nem csökkenne a helyi, valahogy úgy érzem :) csak ha azt EU párhuzamos rendelkezés megkövetelné.

Subscribe
Pont most olvastam ezt Steammel kapcsolatban.

A skype is megküldte a levélkéjét már egy hónapja. :(

Köszi!
Összességében jó sztem ez a változás!

Kinek? Mert a B2B online nyujtott szolgaltatasokat eddig sem erdekelte az AFA, a B2C szolgaltatasoknak meg horror lesz, mert ahhoz, hogy ne legyen teljes agyrem, egysegesiteni kell a brutto arakat, majd ebbol visszaszamolva bevallani es befizetni az AFA-t. Ellenkezo esetben tok baratsagtalan es idiota arak jonnek ki, pl. 9.99 EUR helyett 12,6873 EUR. Gratz.

--
Pásztor János
Üzemeltető Macik

Miert kellene AFA-s arat megjeleniteni? 9.99+VAT es mindenki annyit fizet, amennyit a sajat orszaga meg ratesz. Nem hiszem, hogy online szolgaltatasnal ez problema.

En mar csak azt nem ertem, hogy kinek kell majd adobevallast csinalni, ha csak kulfoldre szamlazok?

4/2009. (I. 30.) NFGM-SZMM együttes rendelet szerint szolgáltatás esetén:

6. § (1) A szolgáltatásnak a vállalkozás által előre meghatározott díjáról, vagy - ha a szolgáltatás díja előre nem határozható meg - a szolgáltatás díja kiszámításának módjáról
a) ha a szolgáltatás nyújtásának és megrendelésének helye megegyezik, a szolgáltatás nyújtásának helyén a fogyasztó számára könnyen hozzáférhető árjegyzéken,
b) egyéb esetben a szolgáltatás megrendelésekor a fogyasztó számára hozzáférhető módon
kell tájékoztatást adni.

Szolgáltatás értékesítés esetén ez van. Szerintem ebből nem következik az, hogy már a weboldalon a pofájába kell tolni, hanem megfelelő ha berakja a kosárba és beállítja az országát, akkor megtudja, hogy mi az ÁFÁ-ja.

Termék értékesítés esetén valóban igazad van, de ott nincs is ez a dolog, mert ott csak egy ÁFA van (vagy nincs). Ne keverd a szolgáltatás és fizikai termék értékesítést!

Kb 4 hónapja csinálom ezt, és nem igen tapasztalok ilyet (nem nőtt meg a terméket kosárba berakók majd azt ki nem fizetők és/vagy végül megrendelők száma) a Ny-EU-s vevők körében sem (és ha megnézed akármelyik nagyobb nyugati domain, tárhely, stb. szolgáltatót ott is a nettó ár kiírása a jellemzőbb).

Jó, de lásd azt, hogy a domain és tárhely inkább B2B mint B2C, még akkor is, ha sok magánszemély is vásárol. Vannak az internetnek más szegmensei, ahol kiélezettebb a verseny és sokkal végfelhasználóibb az emberek viselkedése.

Konkrét példát természetesen nem írhatok, de elég megnézni bármilyen olyan terméket, ahol sok energiát fordítanak a konverzió optimalizálására.

--
Pásztor János
Üzemeltető Macik

Kretén EU bürokrácia. Nem zavarja a jogászokat a valóság. Ha web áruházat nyitsz és belföldön (jogi szempontból az Eu piac belföld!) árusítasz, akkor 70-nél több Áfát kell kezelned! És történetileg... Honnan a bús, meleg ...ből tudod majd ha a Szlovák megrendelőd áfája a webhostingra megváltozik, mert mondjuk a kedvezményes kulcs alá kerül? Erre mondja a jog, hogy ez nem életszerű... Jogász állam felől a jog állam felé kellene mozdulnia az EUnak.

Tudok olyan külföldi web áruházról amely beszüntette az EUs magánszemélyeknek a forgalmazást. Nem a legnagyobbak szívják meg, ezt nem is kell mondani.

EU nem lesz így versenyképes.

subs

--
"Pont attól akartam megkímélni magam, hogy gondolkodni kelljen ;)" (lajos22)

Osszefoglalva a threadet, mi magyarok jarunk a legrosszabbul, mert barhonnan vasarolunk, 27%-os afat kell fizetnunk, az eddigi 15%, 19%, 20% helyett...

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Nem tudom, a MOSS regisztráció 5 perc (pont, hogy ne kelljen az összes tagállamba adóhatóságához bejelentkezni), a számlázó/számlakezelő rendszerbe felvenni a különböző áfa értékeket meg 2 perc. Persze ehhez nem az utolsó 5 percben kell nekiállni a tökünket vakarni, már 2-3 éve tudvalevő volt, hogy ez a nap eljön (eredetileg 2014 január 1-jétől lett volna, csak eltolták egy évvel az egészet).

moss regisztráció egészen január 1ig nekem nem is működött, az alapregisztráció gomb hibát dobott... persze ez lehet egyéni probléma de a nav is annyit tudott rá mondani, hogy ha jan 5ig nem megy hívjuk fel őket... mostmár megy. külön számlázó rendszert nem használok (megrendelésre dolgozom), szamlazz.hu-zok, viszont ők még országokat se kezelnek külön, amiért mondjuk már 2 éve többször írtam nekik és írták is, hogy majd tervezik... szóval ott csak kikell majd nézegetnem magamnak a dolgot. de elvileg ez az egész a könyvelőknek is szopóka és nagyon sok extra munka, főleg a havi áfa bevallás (áfakörön kívül)

December 30-án már lehetett, és ezzel kapcsolatban volt egy külön email cím, ott megreportoltad a bugot? Én megtettem (mert én se tudtam, több hiba miatt sem), és azt is megirtak, hogy ha nem sikerülne akkor is visszamenőleges lesz a regisztráció (szóval még ha januárba történne meg, akkor is visszadátumozzák).

Jó, hát ha áfa körön kívül vagy az más. De azt nem lehet mondani, hogy ezt nem lehetett előre tudni, már a magyar jogkörnyezetben is június óta bent van az egész, az eu-s direktíva meg 2 éve kész van. Szóval ez nem a 2 nap alatt hozunk törvényeket dolog.

ha volt rá 2 évük és 2 nappal bevezetés előtt lett használható a rendszer... x) ehhez külön tudok akkor gratulálni nekik. bocsi de személyszerint én csak azt látom, hogy én keményen megszívtam ezzel (illetve minden magyar vásárló is) ráadásul az egész nav inkompetens az ügyben, nem működő rendszerrel, tudatlan munkatársakkal... pedig ahogy írtad, volt rá 2 évük. ha nekem volt 2 évem rákészülni és előre tervezni, akkor aki megsarcol engem ezeken keresztül, annak miért nem?

a nav hol tartja nyilvan a kulfoldi afakat? vagy mi alapjan ellenorzi hogy egy szamlan levo % jo-e? vagy szuroproba szeruen felhivja a szamlan szereplo orszag kepviseletet, hogy "nalatok mennyi az afa?" kerdessel?

--
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

az a baj, hogy elvileg csomó módosító tényező is van, olyan termékek amikre országonként más lehet az áfa... szóval nem könnyű ez szerintem... meg most ennek is az lesz vége, hogy luxembourgba fog kb mindenki számlázni magánszemélyek esetén akiknek adott esetben úgyis mindegy a számla...

elvileg ez országonként eltérhet, ténylegesen én nem tudom, de országonként másra lehet meghatározni, hogy mire számít kevesebb áfa. nem vagyok benne biztos, hogy ténylegesen is van ami ide vonatkozik ezt beismerem, de egyúttal nem is tudom, hogy a 28 tagállamban a különböző csökkentett áfa kulcsok mikre vonatkoznak...

aki elvégezte már a MOSS alapregisztrációt eltudná mondani, hogy milyen típusú bankszámlája van? mert nekem áfakörön kívül nem kötelező ugyebár, hogy legyen, viszont alapregisztrációt kérvényezni se engedi nélküle. könyvelőm 1.5 nap telefonálgatás után azt a választ kapta egy NAV főosztályvezetőtől (megelőzőleg azt kapta, hogy egyáltalán nem kell majd emiatt üzleti bankszámla...), hogy devizás üzleti kell... viszont akkor hagyom a picsába az egészet és kihúzok inkább külföldre... mert legalább 10%-t buknék a dupla árfolyamváltáson az ÁFA mellett... (paypal magyarországon nem utal devizás számlára devizában, csak forintban, szóval egyszer van paypal felől váltás devizáról forintra, majd forintról devizára a banknál), és akkor még nem beszéltünk a devizás üzleti számla extra költségeiről...