Napelemes tolto

Hello!

Valakinek van tapasztalata az ilyen napelemes toltokkel: okostelefont es tabletet kene tolteni neha.

ebay.en ilyet talaltam: Akku-2600mAh-Solar-Panel-USB-Battery-Charger-for-iphone-PDA-MP3-MP4-

Mindenkeppen belso akkus kene, hogy nappal sajat magat toltene, ejjel meg a cuccot. Mennyir birjak a nedvesseget (pl zacsiba rakom ki a napra, hogyha jon egy zivatar, akkor azert ne azzon el, de ugye a belso pa'ra...)?

Elbandi

Hozzászólások

subscribe

(Közeledik a bringatúra szezon, és GPS-logolás meg time-lapse fényképezés jár a fejemben.)

Ha bringa, akkor a generátorok körül néznék ökrül :) ezek az agydinamók egész jók manapság már. Csak meg kell szereltetni az elektronikáját (amikkel találkoztam ott mind van korlátozás benne) plusz építeni sajátot a töltéshez, világításhoz, stb.

Több energiát ki lehet venni (persze, annyival nehezebb lesz a tekerés...)

Nekem egy ilyen van:
Arctic power C1

A termékoldal szerint 1200 mAh. Ha előtte konnektorról/gépről feltöltöm, akkor érzésre ezt nagyjából tudja is, de a napelemre szerintem nem érdemes hagyatkozni. Egész napi bringázás (tehát végig tűző nap) után kb 15-20%-ot tudok tölteni a telón (1500 mAh akkus LG 2x).

+1 Nekem is akksis napelemes töltőm (2000mAh) van és igazából pót akksinak jó. A napelem 2-3 nap alatt tölti fel nyáron egész napos napsütéssel, de plusz akksinak viszont elég jó!
szerk:Tablethez viszont semmiképp nem ajánlanám, mivel nekem pl ASUS transformerem amihez már usb 3.0 kell a töltéshez, tehát az 5 Volt ami az USB2.0-ról lejön kevés...
---
Where there is a shell, there is a way.

működne az, csak a baj a "felületi teljesítménnyel van" magyarországon 1 m^2-ről olyan 700-800-wattot veszel le, egy napelem hatásfoka is maximum 25-30%. ha egy akkora napelemes töltőt veszel, mint egy 30-40-colos monitor akkor jól megy. Csak viszonylag rosszul hordozható lesz a dolog. :)

------
3 fajta matematikus létezik. Aki tud számolni, és aki nem.

Én építeni fogok egyet, igaz, akku nélkül. 15-20e körül lehet kapni olyan panelt, ami 17-18V-on leadja az 5-700mA-t. Ezután teszek egy dc-dc konvertert (azért nem stabkockát, mert annak fosch a hatásfoka), ami megcsinyázza az 5V-ot USB csatin. Egyetlen hátránya, h egy ilyen panel bizony 20x30cm körüli. Ami ennél kissebb, az vicc kategória ilyen célra. Akkor már inkább akkupakk, és ugyanez a dc/dc konverter cucc, de 8-12db normális akku sem olcsóbb, maximum könnyebb/kissebb, viszont 20-30Ah-t tud, szemben a boltiakkal, ami ennek max a fele. :)

nemsokára elkészülök a vízálló tokozású LiPo aksival, ami 14 W-os napenergiás töltővel, 220-szal és autóról egyaránt töltődik.
Kimenet usb, autós csatlakoző, mellyel usb-s cuccokat meg laptopot lehet tölteni.

A LiPo miatt iszonyatosan drága, eddig 120 balhé az ára, önköltséggel.

Gondolom más érdekel...

---
--- A gond akkor van, ha látszólag minden működik. ---
---

Nekem van kétféle napelemes töltő, egyik sem tölti fel a telefont csak akkor ha ki van kapcsolva. Ebben az esetben, napfénytől függően 10-30%-ot képes tölteni rajt. De állandóan szétcsúszik a toldásoknál, idegesítő és kényelmetlen, mellette még ócska is. Gondolom, hogy tablethez teljesen használhatatlan.

-------------------------------------------------------------------------------------------
Mit használok? Na, na, na? Hát blackPanther OS v11.1-et * www.blackpanther.hu

Nekem 8-féle töltőm van.

Ha egy fogyasztó bekapcsolt állapotban van rákötve egy töltőre és úgy akarod az aksiját felgyógyítani némi Amperrel, veszett a dolog.
Kikapcsolt állapotban kell mindent tölteni.

Az ólompaksikat azért szanáltam az életemből (később a Li-iont is), mert a kevés ólomtartalmú aksik nem szeretik a váltakozó erősségű töltést, megmurdálnak tőle. Azon ólomaksik, melek alkalmasak napenergiás vagy szélenergiás töltésre, mérhetetlenül sok ólmot tartalmaznak, melyek házakban és vitorlásokon még elmennek, de túrahátizsákban már nem.

LiPolimner jó drágán, nagyon kis milliamperórás cellácskákkal, sok-sok shuntkapcsolóval, multiplexer töltésvezérlővel, ez a jó, amely hosszabb távon is megéri.
Ellenkező esetben ot van a fogyasztói társadalomnak kifejlesztett és folyamatosan piacra dobott gagyiverzió (láttam néhány ilyet), melyet 2-3 évente lecserélhetsz, de nem csupán az elkopott csgy szétört csatlakozások miatt...

Ha valaki spórolni akar, ne ezzel tegye, hanem mondjuk egyen kevesebb pizzát

---
--- A gond akkor van, ha látszólag minden működik. ---
---

Én arra a szintre jutottam el, hogy kínlódjon a nyári villám a töltőkkel. Rendeltem a telefonjaimhoz 10-10db pótakkut és így kizárva a lemerültség érzése :D)

-------------------------------------------------------------------------------------------
Mit használok? Na, na, na? Hát blackPanther OS v11.1-et * www.blackpanther.hu

Itt van teszt egy ilyen cuccról. Nézd meg.
http://pmrradio.hu/news.php?readmore=80#comments

up: az oldal épp vergődik, de a főoldalon találsz még egy videót, ahol kiméri multimeterrel a cuccot.

up2:
Itt vannak a videók direktbe:
Kimérős:
http://www.youtube.com/watch?v=suDEc2EgAzs&feature=channel&list=UL

Terheléses:
http://www.youtube.com/watch?v=IXAfE6CfUII&feature=channel&list=UL
-------------------------
127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1
AMD Athlon X2 245E@3,1 GHz OC, MSI Radeon 6770 1 Gb GDDR5, Seagate Barracuda, Windows 7 Enterprise

Sub, én is pontosan a téma indító által linkelt kütyüt akartam megvenni. Az alatta linkelt cikk viszont siralmas képet fest, sajnos valami ilyesmitől félek én is :(
Én arra jutottam, hogy mivel Balaton körüli biciklitúrát szeretnék csinálni, csak lesz itt-ott egy kávézó vagy lángosos, ahol megengedik, hogy egy fél órára rátolhassam a 220-ra a telefont, amíg iszunk/eszünk valamit. Ezt más is mondta már, hogy be lehet próbálni.
Persze, aki erdőbe készül, annak ez nem megoldás, bár ott is akadhat olyan arc, aki a vadászházban hajlandó lenne tölteni. Azért csak emberek vagyunk...

----------------------------------------------------------
"One should strive to achieve; not sit in bitter regret."
www.xonotic.org

Á, ez már tipikusan a leves és hús esete az én szemszögemből. Bár másnak lehet, hogy megéri, de én erre nem vagyok célközönség. Más kérdés, hogy valszeg akkor se venném meg, ha lenne ennyi pénzem :D

----------------------------------------------------------
"One should strive to achieve; not sit in bitter regret."
www.xonotic.org

Ha lenne naprakész papírtérkép, akkor a francnak se kéne GPS. Én legalábbis tudok térképet olvasni, valaha még tájolóval háromszögelni is tudtam.

----------------------------------------------------------
"One should strive to achieve; not sit in bitter regret."
www.xonotic.org

Igen, baromi sok embert ismerek, aki papírtérképpel túrázik. Én speciel butatelefont használok (4-5 napig kitart), és túraGPS-t, az 2 napot bír 2 db ceruzaakksival (trackrögzítés egész nap, éjszaka kikapcsolva alszik). Ceruzaakksiból pedig ready2use jellegűből beszórok 6-8 darabot a fényképezőgép mellé, és röhögve megvagyok. Igaz, eddig egyetlen (autós) 1 hónapos utam volt, ahova laptopot is vittem. A töbinél nem is akarok.

Garmin.hu (és geochallenge.hu). Saját formátumba ment, de gpsbabel-lel kb bármibe lehet konvertálni. Nekem eTrex Vista CX van, ez tud Garmin formátumú térképet fogadni (tuhu és openmaps jó hozzá, és akinek pénze van, az kb a világ bármely részéhez vehet hozzá térképet. Van pár legálisan ingyenes - pl. Izland :-) ) Színes (C) és microSDvel bővíthető (X). Ezt már pár éve nem árulják, csak a nagyobb érzékenységű vevővel szerelt HCX-et, illetve mostanában lett helyettük valami új. (eTrex 10-20-30 - sajnos ha jól tudom, a 10-es nem kezel térképet.)

Annyit talán kihagytam a fentiekből, hogy laptopnak biztosan nagyobb amper kell. Hiába van meg a napenergiás töltőtől a 12 Volt.
Ha viszont fel van töltve a köztes aksi, akkor arra rá lehet tenni az autós töltőt, és tölthető a laptop, vagy az egyéb herkentyű.

Az sem mindegy, van-e a napcellás töltőben dióda. Ha van, akkor árnyékban nem lészen fogyasztó a töltő, viszont dióda is áramot eszik.

---
--- A gond akkor van, ha látszólag minden működik. ---
---

biciklituran az esti arpale elfogyasztasa kozben valoban toltheto egy kicsit a telo/gep, de megyunk ki az erdobe, ahol a legkozelebbi aram kb 4-5km-re van. na ott jo lenne ha napkozben toltodne a sajat aksija, estenkenet meg el tudnam olvasni a leveleket.

auto van, de ha leszivjuk az aksit akkor nemindul :(

--
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

1 van kézzel tekerhető töltő
2 bicikli adott, a dinamóról nem lenne nagy mutatvány egy töltőt csinálni...

-------------------------------------------------------------------------------------------
Mit használok? Na, na, na? Hát blackPanther OS v11.1-et * www.blackpanther.hu

"zacsiba rakom ki a napra, hogyha jon egy zivatar, akkor azert ne azzon el, de ugye a belso pa'ra...)?"

A solar cellák nem hősugárzással működnek, mint a kollektorok.
szvsz ablakban is töltenie kellene.

...így igaz, de a töltésvezérlő ha jól van megalkotva, magas hőmérsékletű, azaz tűzforró aksikat nem töltenek.
2 db LiPo aksim robbant fel az erkélyen kísérletezés közben..
Már van hőmérő és töltéslekapcsolás...
Li-ion és ólom esetében is vannak hasonlók.

Különben felhevült laptopot sem "illő" tölteni, csak lehűlt aksival meg belső zsigerekkel, hátha ott is van egy beszabályzó hőmérő.

---
--- A gond akkor van, ha látszólag minden működik. ---
---

13-15V, 0.2A max (3W)
ez nem fog soha laptopot tölteni.

Nézd meg följebb, mit javasolta, annál jobb tényleg nincs. A zárt áramköri W számít.
Laptop esetében köztesen feltöltött 12V-os aksi nélkülözhetetlen.

---
--- A gond akkor van, ha látszólag minden működik. ---
---

Ezekkel a kütyükkel van némi tapasztalatom. Egy ugyanilyen töltőm van amit linkeltél. Kamu az egész. Levettem a burkolatot és nincs semmi írva az akkura, nem tudhatod hány milliameres. Nekem gyorsan lemerült, 2000+ mAh tuti nincs. A napelem paneljéről nem is beszélve, hogy nagyon gyenge, max 20-25mA-el tölti az akkut, de akkor már jó fény kell hozzá. Ráadásul egy hónap múlva elromlott a DC-DC konvertere. Ennek az lett a következménye, hogy az USB kimeneten is az akku feszültség jelenik meg, szóval 3,2-4,1V.
Az akkuvédelem is hagy kivánnivalót maga után, szóval még veszélyes is. NEM AJÁNLOM!

Utána vettem egy ilyen kisebb olcsó kis töltőt vaterán, ami kb olyan széles mint egy gyufésdoboz és kb. 1,5x olyan hosszú. Na az mégdurvább... egy használt össze-vissza karcolt, ragasztott nokia akku volt beleforrasztva (de legalább eredeti :D ), akku védelem semmi, csak ami a nokia akksijában van. Veszélyes, a napelem szintén egy fokkal jobb mint az előzőé, viszont ez is meghibásodott és veszélyes az akku miatt. Nem ajánlom.

Ezek után beruháztam egy Arctic C1-re én is. Fentebb a kolléga linkelte miről van szó.
No ez a kütyü ennyi pénzért nagyon megérte. Felfűztem a táskám szíjára és amikor mentem az iskolába vagy jöttem haza, akkor töltött. Ezt is szétbontottam, megvizsgáltam a belső összetevőket. Nagyon jó minőségi cuccokból van összerakva, külön IC figyel a akkura, egy elég nagy hatásfokú DC-DC konverter végzi a töltést és a merítést is egy másik. Nem spóroltak ki belőle semmit. Mérete miatt persze nem fog kilowattokat termelni, de az biztos, hogy minőségi napelem modult kapott és az aksija is tökéletes állapotban volt, vékony hőszigetelő anyagba tekerve (papír). Mivel ezen felül a készülék háza műanyagból készült és a teteje fehér, így elvileg a tűző napon is kint lehet felejteni, ki kellene bírnia. A fenti 2 eszközt nem ajánlott napon hagyni robbanásveszély miatt.

Szóval ez sajnáltam is, hogy nem ezt az Arctic cuccot vettem először, de most legalább van némi tapasztalatom ebben a kategóriában. :)

Később vettem néhány 2A-es napelem cellát, megcsináltam az üresjárati 6V-ot, amit egy átkapcsolóval vagy az USB töltő csatiján keresztül használok töltésre. De nem is a saját kis akkuját, hanem kibeleztem 2db laptop akkut, összekötöttem a cellákat és most igazából ennek a kütyünek a panelja a töltésvezérlő. A nagy napelem és a kicsi beépített is egyidőben tölt (mindegyik más szögben áll) egy elég nagy Li-ion akku pakkot (91 Ah). Ebből szépen folyik kifelé az 5V a szobám ledes világításának, a telefontöltőknek... egyelőre itt tartok vele. Aki nem ért a lítium cellákhoz az meg se kísérelje egyedül megbontani az akkumulátor csomagot mert morbid vége lesz! Ha valakit érdekel az átalakítás folyamata, az írjon privátot és elmondom mire kell figyelni. Vegyétek komolyan a figyelmeztetést, mert a cellák önmagukban fokozottan tűz- és robbanásveszélyesek!