( asch | 2024. 05. 09., cs – 08:54 )

A vicc az, hogy a "nyugati tudomány" a tudomány módszerein belül is felismerte a problémát és legalább részben megoldási javaslatot is tett rá. Ez az úgynevezett paleolit étrend és életmód. Az alap tézise az evolúció alkalmazása az emberre, ami ha valaki hisz az evolúcióban, akkor kézenfekvő volna, de mégsem teszi meg a legtöbb ember. Nem veszik figyelembe az ember evolúciós múltját és a lehetséges jövőnk szempontjából is ignoráljuk. Tehát még ami működő tudományos eredményünk van, azt sem használjuk fel.

A paleo elv pontosan ezt bizonyítja, hogy minden távolodás a kőkori körülményektől potenciálisan veszélyes sőt a legtöbb esetben valóban ártalmas az egészségre. Ennek az oka az, hogy oly hosszú időn keresztül alkalmazkodtunk azokhoz a körülményekhez.

A másik ami következik az evolúciós nézőpontból - és ezt a paleósok sem szokták kihangsúlyozni, pedig ez az ami nagyon durván hat az életünkre - az az, hogy az ember evolúciója nemhogy leállt volna, de pont most a leggyorsabb! Egyszerűen belátható, hogy mennél gyorsabb a körülmények változása, annál erősebb a szelekciós nyomás és annál gyorsabb az evolúció működése.

Csak éppenséggel nem olyan tényezőkre szelektál az ember mostani evolúciója, amikre "fejlődésként" gondolunk ezért nehéz ezt megérteni. Mikre szelektál most az evolúció? Aki nem bírja a nehézfémeket a véráramban, az belebetegszik az oltásokba. Az orvosok rámondják, hogy genetikai eredetű a problémája. Akira hat a propaganda, az a mammont fogja hajszolni ahelyett, hogy családot alapítana. Aki meg "annyira hülye", hogy védekezés nélkül dug már tini korában, annak lesz egy rakás gyereke akiket persze majd a többiek pénzén nevelnek fel. Szelekció in action. Ha jobban megnézzük brutálisan erősen működik, a nők gyerekeinek a számának eloszlása 0-20-ig lévő skálán óriási szórással van jelen. Ezzel szemben egy hagyományos társadalomban minden felnőtt kort megélő nőnek született egy rakás gyereke (nyilván mindig volt meddőség, de ez ritka volt a mostani gyermektelenek számához képest).

Egy másik megfontolandó aspektus, hogy aki mai körülmények között nem bizonyul életrevalónak, az simán lehet, hogy kőkori körülmények között életrevaló lenne, sőt az átlagosnál életrevalóbb! Ugyanis éppen azért nem tűnik a modern korban életrevalónak, mert nem alkalmazkodott a modern élethez, a génjei még sokkal inkább kőkoriak, mint az átlagnak. Egy konkrét példa erre, hogy akinek a teste hatékonyan használja az energiát - ami kőkori körülmények között gondolom előny volt - az ma hajlamosabb a hízásra és a cukorbetegségre. A körülmények függvénye tehát, hogy az adott genetika jó-e vagy nem.

Konkrétan genetikai beteg ember kevés van. Az a "modern tudomány" trükkje, hogy amikor egy betegséget nem ért (vagy a fennálló tabuk miatt tilos értenie), akkor azt mondja rá, hogy genetikai eredetű. Van erre egy nagyon érdekes elmélet: egy fajta gén gyakorisága a populációban szelekció hiányában nagyjából állandó. A mutációk nagyon ritkák, statisztikailag néhány generáción belül elhanyagolható a hatások (feltéve, hogy nincsen nagyon erős pozitív szelekciós nyomás a terjedésére). Ebből az következik, hogy egy genetikai eredetű betegség csak úgy tud járványszerűen terjedni, ha pozitív szelekció van rá. De mitől lenne például az egyes típusú cukorbetegségre pozitív szelekciós nyomás? Ha nincs rá szelekciós nyomás, akkor mitől terjed járványszerűen mégis? Attól terjed, hogy valójában a modern életkörülmények okozzák, nem a genetika. A genetika persze számít, mert van ami hajlamosít a betegség kialakulására, de ez a fajta genetika pontosan ugyanilyen arányban jelen volt 200 évvel ezelőtt is, mégis szinte ismeretlen volt a betegség. (Egy darabig lehetett mondani, hogy a diagnózis hiánya miatt nem ismerték, de amióta van rá diagnózis, azóta is egyre terjed...)

Egészen nyilvánvaló, hogy _minden_ genetikára fogott betegség ami járványszerűen terjed, az ugyanilyen. Tehát nem végzetszerű, elkerülhető, csak tudni kell, hogy a modern élet melyik aspektusa okozza.

Tehát az emberi szelekciónak nem az életben tartott "genetikai" betegek a problémái. Ők ugyanis (a túlnyomó többségük legalábbis) normális körülmények között egészségesek volnának.

A nyugati tudomány tehát megtalálta a kulcsot az egészség egy mélyebb megértéséhez. (Az más kérdés, hogy létezik-e ennél is mélyebb megértés? Többen írtok erről, de azok a tudomány számára jelenleg megfoghatatlanok. Emez viszont tudományosan megalapozott elmélet, amit el lehetne magyarázni egy átlagos orvostanhallgatónak úgy, hogy megértse. A lényeg az, hogy a megtalált eszközzel rengeteg probléma gyógyítható volna, csak alkalmazni kellene.) De ezt a kulcsot üzleti és ideológiai okokból próbálják mennél mélyebbre elásni, nehogy az emberek használni merjék.