( gyuri23 | 2023. 04. 23., v – 13:10 )

A ZFS három kulcsfontosságú tárolási réteget (RAID, logikai kötetkezelés és fájlrendszer) egyetlen entitásba csomagol, ezért nem lehet egyszerű fájlrendszerként tekinteni rá. Ennek számos előnye van, a nagyobb integritástól, az egyszerűbb kezelésig. Sajnos egy pár dogot újra kell tanulni miatta, de cserébe itt egy lista, hogy egymaga miket cserél le, ha elkezded használni: hw raid szoftverek, md, lvm, fájlrendszerek (ext3, ext4, xfs, stb.), mkfs, fsck, fstab, dd...

A ZFS nem  támogatja a hardver RAID használatát. A ZFS egy teljes önálló rendszer a lemezre írástól a RAID és kötetkezelésen át a fájlrendszerig, nincs szükség alá semmilyen egyéb rendszerre, hardver RAID-re meg pláne. Gondolom nem használsz egy szerverben egymás alatt két RAID kontrollert, a ZFS alá se tegyél, használj HBA kontrollert. Az újabb RAID kontrollereket át lehet kapcsolni HBA módra, az természetesen jól használható. A gyártóknak vannak kifejezetten HBA kártyái szoftver raid megoldásokhoz és szerver kontrollerek is pl. HP Smart Array vagy Dell Perc átkapcsolhatóak HBA módra egy kattintással.

A ZFS-be nincs partíció mint foglom, mint szervezési egység. Van pool és dataset. A pool szervezi a lemezeket amin vannak a dataset-ek az adatoknak, ami lehet logikai, vagy fizikai.

A ZFS nem csak fájlrendszer!

Hogy hol érdemes használni? Sok helyen, a Proxmox (mint itt is sokszor előkerült) elsődlegesen azt ajánlja, annyira hogy kernet farag hozzá.

Pár előnye a ZFS-nek:

    • COW (Copy-On-Write) azt írja a lemezre amit oda írni akartál, garantált adat integritás  (ez egy nagyon érdekes olvasmány https://indico.cern.ch/event/518392/contributions/2195790/attachments/1…)
    • az fsck-t el lehet felejteni
    • három kulcsfontosságú tárolási réteg (RAID, logikai kötetkezelés és fájlrendszer) egyetlen entitásba csomagolása, amelyet így könnyebben lehet kezelni, egyszerű az adminisztráció
    • gyors és hatékony tömörítés
    • korrekt pillanatkép, mivel a ZFS ismeri a fájlokat, és ő csinálja a pillanatképet ezért  a pillanatkép nem „vág ész nélkül ketté semmit” egy LVM például semmit sem tud a rajta levő fájlrendszerről ezért a pillanatkép a visszaállításnál okozhat problémát
    • a pillanatkép nem lassítja a rendszert
    • hordozhatóság (nem kell ugyan olyan RAID kontroller ha hordozni kell)
    • natív titkosítás
    • scrub, nincs „silent corruption” vagy más néven "bit rot"

A ZFS legnagyobb hátránya a hozzá nem értés. Rengeteg tévhit van róla, ebből fakad rengeteg problémája. Tanulni kell a kezelését, ezért sem alkalmas desktop os alá szerintem.