( bucko | 2015. 05. 25., h – 11:05 )

"Mielőtt valaki az LP-t összekötné a low profile-el annak elmondanám, hogy az a nagy fekete Bakelit korongot jelentette akkortájban."
Segítek. LP=long play. Ez az, ami nem a bakelit, hanem külföldön úgy híjják: 180g Vinyl. Avagy mikrobarázdás lemez. Abból meg főként két sűrűség ismert. Magyarul PVC (polivinilklorid).

"A hőre keményedő bakelitből soha nem készítettek hanglemezt, mert a rideg, törékeny bakelitbe nem lehet préselni semmit. ... Magyarországon a CD hanghordozók megjelenése után kezdték „bakelit”-nek nevezni a régi hanglemezeket a magyar műszaki és zenei szlengben. A téves szóhasználat, a metafora okozója, hogy a vinyl hanglemezek anyaga is fekete és viszonylag kemény, hasonlóan a telefonkészülékek, fogantyúk anyagaként régen jól ismert bakelithez." (forrás)

Határozottan állítom: Akkoriban nagylemez/lemez és kislemez volt az elnevezés.

A kazették digitalizálása nem gyerekjáték!

Megfelelő lejátszó berendezés kell hozza, ahol rossz esetben még a fejet is be kell állítani. Meg kell találni az esetleges zajcsökkentő eljárással készült felvételekhez a megfelelőt: Dolby B, Dolbi C, Ex-Ko stb. Ezeknek a szoftveres helyreállításához eddig csak fizetőssel találkoztam.

A régi szalagok megnyúlhatnak - nyávognak, és lehetnek drop-outosak. Ekkor rengeteg munka a helyreállítás. Pl. sztereó felvételnél a jobb oldali hiányt óvatosan a bal oldallal lehet pótolni. Ha szerencsésen a refrén sérült, akkor mondjuk a 2 perccel korábbi anyagot lehet beilleszteni. "Török importból" származó kazetta végén találtam olyat, amin hallatszott, hogy a felvételt készítő felrakta a lemezt, majd a lemez végeztével kattogott a szalag végéig. :)

Ezek után még jöhet némi zajszűrés, esetleg a felvételi forrás (LP) zajának szűrése.

Tehát egyszerűbb letölteni. Keressél flac-et!