( enpassant | 2013. 04. 17., sze – 16:44 )

Szerintem első nyelvnek majdnem mindegy melyik magas szintű nyelvet választjuk (tehát assembly és társai kiesnek). Ha bármelyikkel megismerkedik, akkor a programozáshoz szükséges alapdolgokat megismeri általa.

Én pl. BASIC-kel kezdtem, akkoriban szinte csak ez volt :), majd jött a Pascal, az már nehezebb volt és érdekesebb, de nagyon nem szerettem, hogy olyan sokat kell gépelni (akkoriban még nem volt automatikus kiegészítés). A C felüdülés volt ezek után, bár sok mindenben a Pascal-t jobbnak tartottam. Ennyit az én kezdetemről.

A Logo nagyon hasznos az érdeklődés felkeltésére, mert szinte programozás nélkül, játékosan lehet látványos és érdekes dolgokat készíteni vele. Kisebb gyerekeknek, első lépésnek én is ezt ajánlanám.

A programozás megismeréséhez egy nyelvnek nagyon kis szelete elég. Pl. a legnagyobb fiam sima C-vel ismerkedett meg és abból is csak kb. az alsó harmadát, (kb. szám, feltétel, ciklus, tömb, fájl írás, olvasás). Ezzel a készlettel tanulja a különböző adatszerkezetek (pl. gráf) kezelését és különböző algoritmusokat. Nagyjából fél éve tanulja és ez elég volt egy országos helyezéshez.

Én személy szerint a Scala-t ajánlanám. Kezdésként meg lehet ismerkedni a script-es interaktív használatával. Majd a változó kezeléssel, típusok megadása nélkül. Majd az egyszerűbb vezérlési szerkezetekkel. Később jöhetnek a típusok megismerése, majd a függvények használata. Ha ezekben már egy csomó algoritmust ír, akkor lehet elővenni a nyelv egyéb elemeit, pl. a funkcionális gondolkodású programozást. Ezekután lehet OO-val ismerkedni, majd az egyéb trükkös részekkel.