( _Franko_ | 2011. 06. 04., szo – 20:23 )

Ha valaki mindenképp saját lakást akar és az össz hitel nem visz el többet, mint a fizetése 15%-a akkor vegyen, de ne 20 évre hanem 10 évre vegye fel a hitelt. Persze ezt már kevesen tudják vállalni.

Ezzel nem tudok egyetérteni... célszerű úgy belőni egy lakás a törlesztőrészletlét, hogy azt bármilyen körülmények között fizetni tudja az ember, és legalább annyi pénzt meg tudjon takarítani, amennyi a havi törlesztőrészlet, hogy tartaléka is legyen rossz időkre, illetve adott esetben elő tudja törleszteni a hitelét, mert erre van lehetőség. Ezt sokszor 20-25-30 éves futamidővel teljesíthető, amely viszont 5-6-7 év alatt előtörleszthető.

Miért 10 évre? Mert már az is nagyon sok idő és rengeteget változik a pénzpiac főelg, hogy ha jön az ejró. A 20 év meg sokkal nagyobb kockázatot jelent.

Amíg a kormány meg nem tiltotta, addig lehetett euró alapú jelzáloghitelt felvenni euró számláról való törlesztéssel, csak nem feltétlen reklámozták a bankok, de lehetett így kötni a hitelszerződést. Ennek az az előnye, hogy a törlesztőrészlet euróban fix összeg, és a számlára akkor és úgy tesz az ember eurót, amikor jó az árfolyam, így nem a bank váltja át a forintot euróra a fordulónapon.

10 év sok idő, az ember törekedjen arra, hogy 3-5 év alatt vissza tudja fizetni a hiteleit, és ha újabb (saját) ingatlanba költözik, akkor a 10-20 évre felvett hitelt újfent 3-5 év alatt ki tudja fizetni. Hitelt egyébként két dologra érdemes felvenni:
* értékálló befektetés, amely megtakarítást is okoz, ilyen az ingatlan, akár benne lakik az ember, akár bérbeadja
* befektetés, amely megtérül, ilyesmi ritka magánembernél, cégnél viszont gyakran előfordul.

A németországi példád egyébként ott sántít, hogy ott államilag támogatott a bérlakáspiac, így szeretnék ösztönözni a munkaerő mobilitását, de ehhez az kell, hogy ne egy központosított helyen legyen csak munka, mint kis hazánkban, illetve az említett helyeken a távolságok is nagyobbak, Székesfehérvár-Budapest távolságot simán leautózzák naponta a németek - bérlakástól függetlenül.

Egyébként örvendetes, hogy pénzügyileg képzett emberekkel vagy körülvéve, de azért legközelebb figyelj oda az inflációra, mert azt rendre kihagyod a számításaidból. Ahogy azt is, hogy ha az ingatlanbefektetés annyira rossz üzlet, mint próbálod beállítani, akkor mégis ki fogja megvenni az ingatlanokat, hogy aztán kiadhassa bérbe? :)
--
http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/Home