Windows Subsystem for Linux - áttekintés

Címkék

A Microsoft nemrég bejelentette "Bash Ubuntun Windowson" megoldását, amely lehetővé teszi natív Linux ELF64 binárisok futtatását a Windows Subsystem for Linux-on (WSL) keresztül. Ezt az alrendszert a Microsoft Windows Kernel csapat alkotta meg és elég nagy figyelmet kapott. Az egyik leggyakoribb kérdés, amelyet a csapat kapott, hogy ez a megközelítés miben különbözik egy hagyományos virtuális géptől. A Microsoft egy blogbejegyzés sorozatot indított, amelyben áttekintést ad a WSL-ről, illetve más vele kapcsolatos kérdésekre is választ ad.

A sorozat első része: Windows Subsystem for Linux Overview

Hozzászólások

Sajnos a Windows zártsága és ennek megfelelő licencelése miatt a Linux Subsystem for Wondows kiegészítést is csak a Microsoftnak van módjában megalkotni.
Erre vajon mennyit kell várnunk?
Mert azért elég sokan vannak akik Linuxot használnak főrendszerként, de időnként jól jönne egy-egy Windowsos program futtatása.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Igen, de népmesés.... Egyszer volt, hol nem volt az egyik verzió alatt ment az odin, a másik alatt meg téglázta a telefont...
Azaz produktív célra semmiképpen nem ajánlom a bort. Viszont voltak régen pozitív tapasztalatok is vele, a régi P4-en* nem futott natívban a baromi régi Tomb Raider Chronicles, mert túl új volt neki a rendszer. Akkori Ubuntu alatt a wine szépen vitte...
- - - - - - - - - - -
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol

Mondjuk HW-t akármilyen emulált/virtualizált környezetből mókolni elég rossz ómen (még virtualizáció és USB passthru-nál is bele lehet futni, hogy USB device id-t vált az eszköz, azt a host már nem adja át, és a vendég hirtelen nem látja az eszközt)...

De ha belegondolsz a Wine gyakorlatilag ugyanaz, mint a WSfL, az egyetlen különbség, hogy nekik minden Windows-os alrendszert is emulálniuk kell [a videóban ez az a rész, hogy a korábbi kísérletek a user space API-kat próbálták hozni], nem csak a kernel hívásokat, mivel nem szállíthatják magukat az alrendszereket (szemben a WSfL-el, ami mondjuk egy elegáns mozdulattal telepíti pl. a PulseAudio-t...)

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

De hogy ennek az egesznek mi ertelme? Ha Linuxos progit akarok hasznalni, hat ott futtatom. Minek ehhez egy tok hulye es draga windows??? Es az MS babaskodasa, amubil meg az is lehet beperelnek, mert " mi talaltuk ki". Hogy mit is? Lenyegtelen. Amott a pereskedesre nedvesedik es all fel minden. :)
Rendszer szintu programokra nem jo. Linuxos gtks kalkulatort meg minek futtatna az aki windowst hasznal? Ez a Linux desktop 1% alatt van. Szoval csinaltak valami hulyeskedest arra az 1%-ra. Ertem. Szuper. Es most?

Pedig nem olyan valóságtól elrugaszkodott gondolat. Nem egy ügyfelet ismerek, akiknek a fő cuccuk Win alatt fut, de még is akarnak 1-2 linux specifikus dolgot futtatni a gépükön (tipikusan cygwinben) - nekik ez esetleg még egy használható dolog lenne
____________________________________
Az embert 2 éven át arra tanítják hogyan álljon meg a 2 lábán, és hogyan beszéljen... Aztán azt mondják neki: -"Ülj le és kuss legyen!"..

En abban latom az elonyet hogy ceges szinten nem tudunk tamogatott linuxos kornyezetet teremteni a fejlesztoinknek akik nem tudnak a windowsos/maces kollegakkal kozos munkat vegezni mert a csoportmunkaeszkozok kozos halmaza kb nulla. Ebben persze benne van vastagon a ceg skype for business/exchange/atlassian valasztasa nyilvan de ha egy gcc/perl (lebuktam) kornyezet elfut egyutt nem kell kulon windowsos vm a levelezesre csoportmunkara plusz nativan tud desktop share-t skype-on keresztul igy a kulonbozo site-okon dolgozok konnyebben tudnak egyutt dolgozni. A full vm helyett kisebb eroforrasigeny szabvanyosabb kornyezet alakithato ki. HA mukodik... Mert ugye ezt meg is kell meg erni ahogy a Surface HUB eseteben is. Hiszem ha latom eveken at mukodni.

Hat inkabb futtatom azt a franya win vm-et only skype-for-businessert, minthogy nyakik tapicskoljak egy munkara tokeletesen alkalmatlan "operacios rendszerben", es megeroszakoltassam magam egy ilyen visszas dologgal, mint amit most kitalalt az Ms. Ez csak arra hivatott, hogy ceges kornyezetben konzervalja a kozponti MS szarokat a fejlodes helyett. Pont ahogy irtad.

Nevettek, mert a kozosseg mart csak ilyen, hogy igy jelzi az osszetartozasat. Talal valamit/valakit aki ellen kozosen jelzes ertekkel fellephet valami cselekedettel.

En leirtam a velemenyemet. Erre megkaptam egy kis szemelyeskedest, amire a falka tagjai rogton csaholni kezdtek.
Szamomra ez nagyon vicces volt.

Ami szar az meg szar. Mindegy, hogy windows, linux. Nem altalanossagokat irtam, hanem magamrol beszeltem, hogy nekem mi a velemenyem. A ragokbol siman lejohetet volna, hogy egyes szam elso szemelyben beszeltem. :D
Attol, hogy valaki masnak konnybe labad a szeme egy windows logotol en nem tehetek. Szamomra egy hasznalhatatlan fos es kesz. Ez az en velemenyem. Ha neki felall a kis micsodaja egy windowstol az az o dolga. Lelke rajta. :D

Szoval a falka szarosbundaju kis szukaja hisztirohamot kapott, mire a tobbiek is elkezdtek korbe-korbe szaladgalva csaholni es nyalogatni ot.
Na ez a szemelyeskedes resze. :D

"Szamomra egy hasznalhatatlan fos es kesz."

számodra használhatatlan, okés, elfogadjuk, biztosan olyan munkád van amit csak linuxon lehet elvégezni, vagy ott is.

"Ez az en velemenyem."

most akkor a véleményed, vagy egyszerűen tényleg nem tudod elvégezni windowson a munkád?

"Ha neki felall a kis micsodaja egy windowstol az az o dolga. Lelke rajta. :D"

most már tényleg nem értem hogy személyes tapasztalat/vélemény, hogy számodra nem felel meg a windows, vagy csak egy fétis, hogy ok nélkül utálod, márpedig ebből a mondatból úgy tűnik.

ismerek ilyen linux mester/fan embereket akik fikázzák a windowst agybafőbe, csak indokot nem tudnak mondani hogy miért. ubuntut használnak, és parancssorban nem tudnak egy tar filet kicsomagolni, de a windows az szar, ok nélkül. szerintem ez nem túl szakmai. :) biztos van olyan ember aki windowson dolgozik és 3x több pénzt keres az azon futó progamokkal ami szerinted egy használhatatlan szar, ezért hülyeség általánosságban fikázni, mert ne haragudj, de ezután:

"Attol, hogy valaki masnak konnybe labad a szeme egy windows logotol en nem tehetek."

nem tudom elhinni hogy nem általánosságban beszélsz.

szerintem 2016ban már egy unix portálon sem menő "winfosozni".

Hat akkor a tippjeid nagyon nem jottek be. :D

Es nem, nem fogadtad el, hogy szamomra az, kulonben nem kezdtel volna el szemelyeskedni. :D
Nem, nem ismersz "ilyet". "Olyat" ismersz. :D
En egymillio indokot fel tudnek sorolni.

Nem szep dolog mentegetni magad azzal, hogy aztan az en szemelyeskedo posztombol idezel. Az direkt olyan mailyen. Az eredeti posztomban sehol nem "fos"-oztam. Elmondtam a velemenyemet, amire te jo kis idomitott kiskutyakent azonnal ugrottal. :D

Te tobbszor irtad le, hogy winfos mint en. Gratulalok. :D

" egy ilyen visszas dologgal, mint amit most kitalalt az Ms."

Akárhogy is nézem, ez egy fordított wine. Már ha azt nézzük, hogy a wine linuxon enged futtatni windows-os, ez a subsystem pedig windowson enged futtatni linuxos programokat.

Érdekesmód sokkal pozitívabb és barátságosabb a wine megítése holott ugyanarról van szó. Miért is van ez?

Talán azért, mert a wine követi az ms féle megoldást, de nem változtatja meg a win platformot. Viszont az ms hajlamos elvinni saját, nem szabványos irányba azt, amihez hozzányúl. (pl web-es megoldások, java...)

Nagyon komoly lobbizás megy azokban a gpl-es projektekben is, amelyekben nagy cégek által fizetett fejlesztők is részt vesznek. Ez nem baj, legalább van aki finanszírozza a fejlesztéseket, csak óvatosabbak azzal az emberek, aki már többször átvágta őket a palánkon.

" az ms hajlamos elvinni saját, nem szabványos irányba azt, amihez hozzányúl."
Egy opensource projektnél ezt hogyan tudja megtenni, anélkül, hogy ne revertálják azonnal a kommit jogait?

Másrészt milyen szabványokról beszélünk, amint a Linux betart? POSIX? Single UNIX Specification?
A Linux eleve nem olyan OS, ami külső szabványszervezet által készített szabványnak megfelelne.
Vannak belső "szabványaik" (LSB), de ezeket maguk alakítják olyanra, amilyenre a megfelelő cégek akarják. Red Hat, IBM, Oracle nem probléma, csak az MS? Érdekes a világlátásod.

Lehet játszani az értetlent, de volt már rá több precedens, hogy az ő inkompatibilis vackaikhoz kellett alkalmazkodni, mert a céges ügyfeleik által könnyedén nyomást tudtak gyakorolni a meglévő megoldások szétbarmolására és ms specifikussá tevésére.

Van amiben évek kellettek, hogy kikopjon a vackuk, mert szabadon felhasználható területen volt. A java kapcsán pedig bírósági úton térítették jobb belátásra őket.

Nyílt forrású projektet is el lehet vinni cégspecifikus irányba. Az adott projekt szerveződése, szabályzata, a mögötte álló cégek határozzák meg, hogyan lehet ezt megtenni. Már az is elég bomlasztó, ha miatta több inkompatibilis fork jön létre. Az egész ms arról szó, hogy meglévő megoldásokat kicsit változtassunk meg és adjunk neki új nevet. Nem az a nehéz, hogy megtanulja az ember, milyük hogy működik, hanem az, hogy ők hogy hívják és miben nem kompatibilis azzal, amiről másolták. Na ezért gyanakvóak velük azok, akik szakmai alapon nézik a tevékenységüket és nem hitbéli kérdést csinálnak belőle.

Szerintem nem feltétlenül a kernel/OS szabványokra gondolt, hanem mondjuk mindenféle (nyílt, szabványos) protokollokra, amiket az MS szeret csak pont annyira eltörni, hogy minden más implementációnak hozzá kelljen igazodni, ha a környezetben akár csak egy Windows is van (van, amikor ténylegesen előremutató, új feature-ökkel/miatt teszik ezt, van amikor teljesen megmagyarázhatatlanul és védhetetlenül -- Lásd még a Fire and Motion stratégiát a Joel on Software-n http://www.joelonsoftware.com/articles/fog0000000339.html, csinálj bármit, csak a konkurrencia azzal legyen elfoglalva, hogy "utólérjen" téged).

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

A Microsoft ezt eddig is megtehette, mint ahogy minden más cég is meg is tette. Oracle-féle SQL szabvány, Google-féle HTML5/CSS3 szabvány ismerős?
Baromira nem csak az MS a hibás, de szeretitek úgy látni.
Érdekes, az senkinek nem probléma, hogy a jelenlegi legelterjedetebb programozási platformot (HTml5/CSS3) a Google irányítja.
Ugyanis egy futó szabvány, a Chrome aktuális tudása = HTML5 szabvány jelenlegi állapota.

Nagyon szép kettősmérce ez az MS-sel szemben.

A téma az, hogy kettős mércét alkalmaznak az opensource huszárok. Amit az MS csinál, az csak rossz lehet ab ovo. Pedig ez faszság. De hát lelkük rajta.

Másrészt a HTML5/CSS3 már nem téma. Mindenki elfogadta, hogy a Google diktál. Mégsem anyázzák őket emiatt a nyílt szabványok, nyílt rendszerek istenítői.

Ha jól emlékszem ezen a területen talán 2 különböző böngészőmotoros implementáció megléte jelent szabványosítás felé történő lépést.
Na most, hogy már csupán néhány különböző böngészőmotor van, így persze, hogy a Google eléggé dominál.

De azért vannak ott más játékosok is. Többek között az Adobe is figyel arra, hogy a WebKit-be bekerüljenek azok a fejlesztések, amelyek számára szükségesek. Nem tudom más motor felé is nyomulnak-e, de nem lepne meg. A WebKit pedig elég nagy hatással volt a Chrome-ra is. Ha nem feszített volna be az Apple a WebKit2 rész ownereként, hogy nem engednek be olyan fejlesztéseket, amin ők már dolgoznak titokban, akkor nem forkolták volna széjjel.

" Többek között az Adobe is figyel arra, hogy a WebKit-be bekerüljenek azok a fejlesztések, amelyek számára szükségesek."
De nem a WebKitre kell figyelni, hanem a HTML szabványra.
Persze, ha a terméket fejlesztjük, akkor evidens, hogy az lesz a de facto szabvány. De ez esetben ez nem baj, az MS esetén meg igen? Eléggé hülye logika ez.

" hogy nem engednek be olyan fejlesztéseket, amin ők már dolgoznak titokban"
Ez baromi jól is van így. Azt kell beengedni, ami szabványos. Ha meg valamit szeretnének, hogy bekerüljön, akkor nyomják keresztül a szabványügyi szervezeten.

Nem nagyon vagy képben, igaz-e?

Ebben az esetben nem pár öltönyös ül egy irodában és agymenés után kiad egy megvalósíthatatlan szabadalmat, hanem a mérnökök és fejlesztők egyeztetések közben kifejlesztik a lehetséges megoldást. Ha megfelelő számú böngészőmotorban bizonyítják az életrevalóságát, akkor az lesz a végleges standard. Nem poénból, hanem le van fektetve ennek a menete. Az ms is részt vesz benne, neki is van böngésző motorja.

Az, ha egy cég már standardnak számító dolgokba barmol bele inkompatibilis megoldásokat, az nem ilyen. Az IE korábbi ámokfutása egy ilyen barmolás volt. Különösen az ActiveX. De például a HttpRequest (Ajax) iparági standard lett, miután közös nevezőre hozták.

Az utolsó mondatodból is látszik, hogy fogalmad sincs az egészről.

Érdekes módon a Java Community Process, a C++ és a C szabványosítása nem így működik, és azok stabil platformok. Ott, ha azt akarod, hogy valami a standard része legyen, nem azt csinálod, hogy előbb implementálod, majd eléred, hogy a többiek is ezt használják, hanem mindenki azt implementálja, amit a szabványszervezet meghatároz.

Példák JCP-ből:
ORM-re volt ugye a Hibernate, majd szabványosították a JPA-t, aminek az API-ja eltér a Hibernate-től, de ez a szabvány ORM. És mindenki implementálta, aki számít ORM témában.
Ott volt időkezelésre a Joda-Time, majd szabványosították a java.time-ot, aminek az API-ja eltér a Hibernate-től, de ez a szabvány.
Vagy épp C++14: nem egy compiler vendor határozta meg, mi lesz a nyelv, hanem a szabványt implementálták a compiler vendorok, ki előbb, ki később.

Kérlek, definiáld a "szabadalom (patent)" és a "szabvány (standard)" fogalmát, mert számomra nem teljesen világos, hogy melyikről írtál.

Ebben az esetben nem pár öltönyös ül egy irodában és agymenés után kiad egy megvalósíthatatlan szabadalmat, hanem a mérnökök és fejlesztők egyeztetések közben kifejlesztik a lehetséges megoldást. Ha megfelelő számú böngészőmotorban bizonyítják az életrevalóságát, akkor az lesz a végleges standard.

Azért jobb, hogyha egy opensource dologból lesz szabvány, mert jóval több fejlesztő van, aki érdemben bele tud szólni a megoldásba mintsem beférjen egy meetingterembe. Nem kéne olyan hibába esni, hogy szabványosítunk valamit, ami tele van buggal és optimalizálatlanul pazarolja az órajelet.

Nekem kvázi mindegy, hogy kinek a megoldása kerül szabványosításra, de mint user azt elvárnám, hogy olyan kódból legyen szabvány, amelyik a legkevesebb órajelciklussal tudja megvalósítani a kérdéses funkciót. Igen számoljanak órajelciklusokat. Egyesével.

A WHATWG vezetője Google alkalmazott.

És ő döntötte el, hogy a HTML az bizony living standard (azaz folyamatosan változik).
https://blog.whatwg.org/html-is-the-new-html5

Meg nézd meg, mennyi @chromium.org-os levelezés megy a WHATWG levlistán.

Másrészt, ez még keményebb:
HTTP/2 ami ugyebár a Google SPDY protokollja.

Nem teljesen mindegy, amíg a szabvány egy irányba halad, és jól ki van találva? Miért baj az, hogy a "Google találta ki" hogy hogy működjön a HTTP2? Nem mindegy amíg egy jól átgondolt protokollunk van, amit mindenki egységesen használhat? A gond akkor lenne, ha a Google úgy gondolná, hogy ezt a saját böngészőjébe rakja csak be, nem dokumentálná értelmesen, és a dominanciája miatt ellehetetlenítené a többi böngésző működését. Nem ezt teszi.

Nem kettős mérce, a Kuglit ugyanúgy anyázom, ahol lehet, csak itt off-topic lett volna :)

Bármelyik cég megteheti, de azért illik egymással kompatibilisen művelni a dolgokat (és igen, több cégtől láttunk már aljasságot...). És igen, van olyan, hogy valamit nem tudsz mindenki mással kompatibilisen betenni a termékedbe (esetleg teljesen saját protokollt kell/akarsz csinálni, mert csak), de direktben lábon lőni mindenkit (pl. MS Exchange RPC over HTTP és a negatív Content-Length, hogy minden proxy kiakadjon, kivéve a sajátjuk, amit erre felkészítettek) akkor sem illik.

És -- isten ments, hogy védjem a G-t -- azért más az, amit az MS régebben csinált (most már azért publikálja a protokolljai/formátumai leírását), hogy egy standardot úgy ismerhetsz meg, hogy bámulod a wireshark capture-t/próbálgatod az egyetlen elérhető implementációt és hogy nyilvánosan elérhető a specifikáció (még ha bárki vissza is él azzal, hogy kedvére változtatgathatja, ami tényleg...).

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

Azt, hogy változik (akár még azt is megkockáztatnám, hogy pozitív irányban) meg se próbálom tagadni. Pl. kifejezetten dícséretes, ahogy megnyitották a protokolljaikat és utóbbi időben a kódjaikat is, open szósz teszt napokat tartanak, meg úgy általában szóba állnak az alternatív implementációk fejlesztőivel.

Attól még nem fogok bennük azonnal és minden szinten megbízni (bár itt a topicban a tönkre-teszik-a-linux-ot izétől tényleg nem tartok, legrosszabb esetben az Ubuntu esik áldozatul, azért meg nem kár :) ), mivel még mindig profitorientált cég, amik nem szeretik, ha elvesztik a monopóliumaikat.

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

Új a marketingesük :)

De viccen kívül azért manapság is vannak olyan lépéseik, amelyek párhuzamba állíthatók régebbi tetteikkel. Talán a jogi osztályuk már sokkal körültekintőbb és óvatosabb.

De most is aktuális, hogy "ingyen" adnak szoftvert (Win 8 olcsó upgrade, Win10 ingyen upgrade), ha nem terjed a várakozásuknak megfelelően. Most épp ingyenes update-ként, de volt már netbookra, tabletekre szinte (Win7) vagy teljesen ingyen (Win8 with Bing) OEM oprendszer is, csak nehogy a konkurencia erősödjön. Ráadásul a licenszelésük kaotikusabb mint valaha, mert felhasználóként zsákbamacska, nem a licensz alapján álltak át sokan és máig nem tiszta néhány pontjában, hogy mi lesz a második félévben.

Az utóbbi években is próbálták bevásárolni magukat (Nokia) új iparágakba és keresztfinanszírozással tartják életben ezeket a veszteséges területeiket. Kíváncsi leszek mi sül ki a Xamarinos mókából.

Rövid távon persze sokaknak jó egy-egy ilyen lépésük, van amivel én is élek / éltem. De hosszú távon a legtöbb területen a konkurencia kivéreztetésére mennek. Nem tudom mi sül ki az Ubuntus összeborulásból például, de a Nokia részvényesei biztos, hogy nem a Canonicalba fektetnek ezután :)

van office is tesztidoszakban ingyen.
Van o365 elofizetes egy evre ingyen uj gep vasarlasaval
(amivel konkretan megtevesztik az egyszeru embert, azt hiszi megkapja az officet, le se esik, hogy csak egy evre).

Szoval nem csak magara az OS-re megy ez a strategia.
Ahol dominenciat veszit, maris kezdi ingyen szorni a plebsnek... :)

En nem latom itt sehol az erdemi strategiavaltast.
Amikor 90% folott volt a monopoliuma, akkor a linux ordogtol valo volt.

Most, hogy mar nem csak asztali gepek vannak, es a tobbi platformon labdaba se rug, most mar megy a nagy osszeborulas.
Egyszeruen nincs meg a monopoliuma hogy ugyanugy pattogjon mint regen, mert mar senkit se erdekel.

Ettol nem lett se jobb se rosszabb az MS.
Mindossze alkalmazkodik a piaci feltetelekhez.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

állítólag valaki hallott már olyat, hogy Olaszországban egy ipse kifizette a Ms oprendszer licencet, majd, sikeresen visszakérte az árát, hogy õ linuxos. És akkor még itt is kifizetés van, õ hitelezett a Ms-nek, amit az csak úgy beszedett.. (vagy az Acer szedte be, vagy a Ms az Aceren keresztül, ahogy vesszük)

Persze, létező csoport, azért sokan vannak akik vesznek egy brutál gépet, de OS+Office felejtős, mert majd megoldjuk okosba és azt a pénzt inkább egy erősebb videokártyába borítja. Ami pluszt persze a szintén nem megvásárolt játékokkal fogja kihasználni.

"Belépés díjtalan, kilépés bizonytalan."
"Vajon mit várok a sorstól, ha hányok az édestől, és izzadok a sóstól."

Nem a magyar piac az ms fő bevételi forrása. Nem csak a magyar virtus, hanem a piac mérete miatt sem. Persze az állami milliárdos szerződések azért nem rosszak.

De a lényeg: nem a magyar helyzetből érdemes következtetni. Lehet keleten lopják a windowst, de nyugaton sokan fizetnek minden szoftverért. Míg nálunk megesik, hogy egy iskolában a tanár másol le a diákoknak tananyagokat, addig nyugaton nem is értené a kérdést, ha olyasmire kérnéd.
Egyik tanárom anekdotája, hogy anno vendégként nyugati egyetemen egy előadás után odament az oktatóhoz, hogy elkérje a bemutatott programot. Kicsit furán nézett rá, de beleegyezett, hogy következő alkalomra elhozza. Így is történt, persze egy eredeti példánnyal és a hozzá tartozó számlával érkezett.

Az oprendszer nélküli gép is főleg keleten divat. Nyugaton felszoftverezett, működő gépet keresnek.
(Jó-jó, persze kivételek vannak ott is. Pédálul én is ismerek olyan nyugati embert, aki nem fizet szoftverért. Igaz, ő kitelepült magyar :D )

Igaz a kérdés nem nekem szólt, de nálunk pont fordítva van: Alapból CSAK linux, a Win-hez meg külön engedély kell (bár inkább azt is csak KVM-ben szeretik látni) :)
____________________________________
Az embert 2 éven át arra tanítják hogyan álljon meg a 2 lábán, és hogyan beszéljen... Aztán azt mondják neki: -"Ülj le és kuss legyen!"..

Eltekintve attól, hogy nekem a Linux nem csak "Desktop OS" (cégnél), hanem munkaeszköz azért nem tartom annyira ördögtől valónak, hogy olyan helyeken (cégeknél), ahol az infrastruktúra amúgy is Linux alapú és nincs tényleges igény csak Windows-on futó alkalmazásokra/szolgáltatásokra ott ez akár még standard is legyen 1-1 ilyen felállás. Persze teljesen más az, ha valami hülyeség miatt bejön a képbe valami Microsoft specifikus szolgáltatás, mert ott már lehet jobb ha az ember nem kezd el hackelni hogy valami működjön is (0 support mellett, vagy épp a különböző support team-ek egymásra mutogatva).
Innentől viszont az a kérdés, hogy hány olyan kirívó cég van, amely ezt esetleg meg tudja magának engedni, vagy alapból így ki tudták alakítani maguknak a céges IT környezetet.
____________________________________
Az embert 2 éven át arra tanítják hogyan álljon meg a 2 lábán, és hogyan beszéljen... Aztán azt mondják neki: -"Ülj le és kuss legyen!"..

> Azt állitom továbbra is, hogy ez a felállás nagyon-nagyon kirivó eset
> vállalati desktop környezetben, lásd market share.

Többletinformáció.
Napjainkban már nem csak windows-only vállalati rendszerek vannak.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Több értelme is van.

Azure-ban Hyper-V fut, és azon az NT Kernel sokkal kisebb erőforrást igényel mint a Linux Kernel. (Tapasztalat és nem fikázás)
Ubuntu LAMP-ot Ubuntu-Windows AMP-ként futtathat Web Applikation-ként. Linux Kernel nélkül.
MySQL szervert futtathat Linux Kernel nélkül.
stb. stb.

Komolyabb vállalati szinten a policy-van szabályozhatja milyen Linux alkalmazások futhatnak, és itt értem én a X-en futó programokat is, mert az is el fog (biztos) készülni.

Android alkalmazásokat futtathat Windows 10-en, Linux Kernel nélkül.

Csak így hirtelen ennyi.

Úgy gondolom, hogy a cél a Microsoft számára az automatizálás lehet, az, hogy mindent el lehessen érni parancssorból. Azt meg úgy lehet megoldani, hogy az összes windows-os programot át kell írni, hogy parancssorból is futtathatók legyenek és kapcsolókkal paraméterezhetőek.

Például: E-mail küldés a "Windows Mail" alkalmazással, parancssorból felparaméterezve. Vagy parancssorból állíthatók a gépház paraméterei, például felbontás, programok és szolgáltatások ki-bekapcsolása, eltávolítása, hangerő beállítása, stb....

Ha már elég sok minden elérhető parancssorból, akkor arra már bash scriptet is lehet írni...

Inkább azt szeretném, hogy a m$ tűnjön el a Linux közeléből, mert amihez a m$ hozzáér, az egy jó nagy határ szarrá válik....

Öööö. A Skype-ot megvásárolta kilóra, itt ilyenről szó nincs. Legalábbis nem olvastam ki belőle, hogy a Canonical-t megvenné. Ha van eltérő információd, oszd meg légy szíves.

"Belépés díjtalan, kilépés bizonytalan."
"Vajon mit várok a sorstól, ha hányok az édestől, és izzadok a sóstól."

Az lehet tudni ebből mikor lesz release? Vagy jobb kérdés, ha bejelentkezek egy gépen az Insider buildekre akkor automatice életbe lépnek az Insider feltételek?

< Gonosz > Mégis csak lesz linux Desktop éve... :D < Gonosz />

-[Lenovo y510p SLI]-