Portolták a Firefox OS-t MIPS-alapú referencia tabletre

Az Imagination nemrég arról blogolt, hogy több mint 7 milliárd ember él a Földön, de csak a harmada rendelkezik valamilyen mobil eszközzel, ebből kifolyólag jókora lehetősége van a mobileszközöket gyártó cégeknek abban, hogy újabb ügyfeleket szerezzenek. Kiváltképp olyan gyorsan fejlődő területeken mint Dél-Amerika, Dél-Kelet Ázsia, Kelet-Európa stb.

A cég blogbejegyzésében közölte, hogy egy, az Ingenic által gyártott, MIPS-alapú, 100 dollár alatti referencia tabletre portolták a Firefox OS-t. Az Imagination tervezte meg a MIPS32 processzormagokat és a PowerVR SGX540 GPU-t, ami megtalálható a tablet Ingenic XBurst SoC-jében.

A fenti videón a jelenleg "experimental" állapotú Firefox OS port látható működés közben az Ingenic JZ4780 chippel (MIPS CPU + PowerVR GPU) szerelt tableten.

Részletek itt és itt.

Hozzászólások

Sokkal gyorsabb már nem lesz mi? Remélem türelmes felhasználók vannak a "fejlődő területeken".

Amikor meglátok egy tabletet, mindig elcsodálkozom, hogy ez az izé mire jó. Messze van attól, amit én számítógépnek nevezek, asztal lába alá billegésgátlónak sem tűnik elég masszívnak.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

De most komolyan, azon túl, hogy forgatod magad előtt azzal, hogy jé, színes, mozog, mint egy kaleidoszkóp, mire jó? Normális billentyűzete, perifériái nincsenek, munkára nem alkalmas, valaminek a méretezését, számítását nem, vagy csak körülményesen, kényelmetlenül lehet vele elvégezni. De még írogatni sem lehet rendesen, épp a billentyűzet hiánya, az ékezetek idétlen implementációja miatt, meg azért, mert az ember nem érzi a billentyűt, ami kitakar a hasznos tartalomból. Egy ismerősöm telefonján akartam egy YouTube videót megnézni, be akart léptetni, ellenőrizendő, elmúltam-e 18 éves. Amúgy zene volt, ráadásul nem világos, honnan becsülné meg az életkoromat, és hova lépjek be, bár esett az eső, a pocsolya szóba jöhetett volna.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Kiválóan lehet pl. recepteket keresni rajta a konyhában úgy, hogy nem foglalja el a fél asztalt. Vagy van normális méretű google maps rajta, ami nyaraláskor
igencsak jól jön, nem a telón kell bénázni (tudom, vegyek 6"-os telefont). Vagy buszos utazásnál kényelmesen lehet rajta filmet nézni úgy, hogy nem kell a 1.5 kilós
laptopot cipelni.

- Vagy gyereknek a tanuláshoz a könyvek mellett megnyitott wikipédiával vagy egyéb weboldallal, szótárral.
- Asztrónmiai alkalmazás, amivel megnézhetjük melyik csillagnak mi a neve, rögtön egyéb infókkal: milyen messze van, stb, stb, real time a szabad ég alatt

WC-n ülve viszont egy tepsifon praktikusabb.

Hali!

A "munkára nem alkalmas" részt azért át kellene gondolni, mert pl nekem 1,5 éve kivitelezhetetlen lenne a napi munkám tablet nélkül. Webes alkalmazásban kapom a melót - azon keresztül kezelem a raktár készletemet - indítok és fejezek be munkafolyamatokat - gps koordinátáimmal igazolom, hogy tényleg ott jártam - szükség esetén fényképezek és feltöltöm az alkalmazásba a képeket - ráadásként a kijelzőn írja alá az ügyfél a munkalapomat.

Üdv:
Feri

Tehát nagyjából arra, amire egy okostelefon is, illetve kiváltja az emberi kommunikációt, nehogy már meg kelljen valakit valamiről kérdezni, mert az aztán szörnyű baleset volna. Szerintem nem veszélytelen ez. 30 éve még tudtak tájékozódni az emberek, ma már háborút sem kell indítani egy ország ellen, csak leállítani ezen szolgáltatásokat - pl. Google -, a többit az emberek elintézik maguk. Már a káosz és pusztulás tekintetében.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az okostelefon alkalmatlan arra, hogy en azon olvassak nagyobb lelegzetu dolgokat. Kicsi a kepernyoje (nem, tepsifont nem veszek, mert a telefonnal elsosorban telefonalni szeretnek), peldaul. Tablettel kivaloan tudok twittert, news feedet, stb olvasni. Errol nem fogom megkerdezni se ismerosoket, se kollegakat. Egyreszt azert, mert az erdeklodesi korunk mas, masreszt azert, mert reggel munkabamenet egyik sem all rendelkezesre. Nem olyan informaciokat olvasok tableten, amiket a kornyezetembol be tudok szerezni - azt beszerzem onnan, mert ugy hatekonyabb.

Lehet, hogy neked nincs ingerenciad erre, en szeretem hasznosan kitolteni az utazassal illetve varakozassal toltott idot, es ehhez a tablet egy teljesen megfelelo eszkoz. Messze hatekonyabb, es kenyelmesebb, mint barmely alternativa.

Teljesseg kedveert tablet elonyei par alternativaval szemben:

- Emberek: Munkaba menet az esetek 99%-ban nem talalkozom ismerossel, random emberrel pedig nem fogok beszelgetest kezdemenyezni a Machine Learningrol, vagy az epp kiszemelt Clojure libraryrol. Amikor valakire, vagy valamire varok, ugyanez a helyzet. Amikor tabletezek, akkor az nem az emberi kommunikaciot valtja ki, mert eleve az fel sem merul, mint lehetoseg. (Ha tablet nem lenne, valoszinuleg olvasnek valami nyomtatottat, pl konyvet.)
- Ujsag: Nem olvasok ujsagot. Egyreszt megvan minden ami erdekel online, masreszt nem egy forrasbol szerzem a hireimet, egy tucat ujsagot meg se penzem, se ingerenciam magammal cipelni.
- Konyv: A konyveket imadom, otthon, a megfelelo kornyezetben. Otthon, nyugalomban, peldaul. Menet kozben kenyelmetlen, es akkor eleve masfele informacio forrasra van igenyem. Olyanra, amit menet kozben teljes egeszeben fel is tudok dolgozni a kis fejecskemben.
- Zene: Nem szeretek fulessel a fejemen jarkalni az utcan. Zavar.
- Laptop: No comment. :)
- Okostelefon: Kis kepernyoje miatt kevesbe praktikus, mint a tablet. Egyreszt kevesebb fer el rajta, masreszt ugyetlen vagyok, es a kis kepernyon nem navigalok jol, idegesit. Nomeg a telefont alapvetoen telefonalasra tartom.

Tovabba az informacio gyujtesen, olvasason kivul a tablet nekem arra is hasznos, hogy peldaul a naptaramat kezeljem. Ezt persze lehet telefonon is, de tableten azert attekinthetobb. A kulonbozo ceges vagy egyeb prezentaciok detto (szerkeszteni azert nem tableten szerkesztenem, de prezentaciot telefonon nezni borzaszto).

Ki hagytam esetleg valamit?

--
|8]

- Munkában menet a csajokat nézegetem, mármint a hús-vér csajokat persze csak óvatosan mert vezetek
- Nem olvasok újságot, a hírek nem érdekelnek könyveket e-tintás megjelenítőn olvasok vagy rendese papír könyvet mert annak is megvan a filingje
- Zene, nem gagyizok MP3-al meg mobil lejátszókkal, hozzá szokik a fűl az igénytelenhez
- Laptopom van de utálom
- Okostelefon van de még a 4" kijelzőt is sokallom ellenék 3,5" de értelmes hardverrel olyat már nem kapni.

Összességében nem értem minek ennyi digitális kütyü egy embernek, manapság 24 órából 12 - 14 valamilyen képernyő előtt töltünk. Az idősebb kollégák nem akartak maguknak laptopot és okostelefont a fiatal fityfaszok meg jönnek, a hülyeséggel, hogy ha ő szombaton akar egy jelentést kis Pistától az gyártsa le neki, meg amúgy is még a budin is el akarja érni. Beteg világ. Magánélet meg egyre kevésbé nincs vagy csak a Facebookon. Sz@r az egész.

--
honlapom http://dyra.eu/

A masik oldalrol is tamad a cucc: ha megis csak arra vetemednel hogy megkerdezz valakit valamirol, akkor le rtfm-ez :) Szoval fogado oldalon is szukulnek a szocializacios lehetosegek :) Lassan mar csak a dohanyzas/kavezas marad, de majd jon az iot-s nikotin/koffein tapasz amit tabletrol lehet vezerelni. Nemi evolucio utan a hangszalaink is elfognak tunni... :):)

És az okostelefonon hogy a lópélóban állítod be a wifit, te nagyonhűde... :-) Engem speciel már kérdeztek meg arról, hogy a Mütyürke utca merre van olyan részén Budapestnek, amit nagyon nem ismertem, és milyen meglepő, az okostelefonon futkorászó OSMAnd+ alá letöltött térképen megkerestem, és mindenki boldog vala :-) Igen, tudom, papír térképen is meg lehetett volna nézni - ha van. De nincs. Illetve akkor és ott nem volt kéznél :-P Pláne olyan, ami annyira naprakész, hogy a Mütyürke utca is rajta legyen.

Nincs. Amikor ismerős kérte, hogy állítsam be a wifi elérést, agyvérzés kerülgetett. Már eleve azért, mert nem látom a konfig file-okat, nincs hozzájuk text editor, lényegében olyan eszköz, amelyik hülyének nézi a felhasználóját. Aztán tapogatni kell azt a kapacitív szenzort, ami meg azért rossz, mert az ismerősöm épp ezt tette az imént, és nem hozott fertőtlenítőt meg törlőkendőt. Utána meg a saját ujjamtól nem látom a tartalmat, mert az ujjam nyilván nagyobb egy egér kurzornál. Nincs billentyűzet, helyette bohóckodok egy tapipadon valamekkora P<1 valószínűséggel eltalálva az alatta kirajzolt billentyűt, de hogy ez ne legyen elég, kinagyítva megmutatja, amelyikre rákoppintottam, így legalább kitakar egy rakás többi billentyűrajzot. És ekkor jön az a pillanat, hogy készen vagyunk, szélsebesen adom neki vissza, és ilyen cuccot soha életemben ne lássak közelről.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Jövök én, a megmondóember!

[POLIVERZUM MODE ON]
Látom, te is azok közé tartozol, akik nem tudnak túllépni a hagyományos számítástechnikai perifériák használatán!

Nyugodj meg barátom, az (egyeseknél nyáladzással járó), képernyő önfeledt tapicskolása jó dolog tud lenni! Star Trek-rajongó lennél? Fogd fel az egészet úgy, mintha a sorozatból cintetizálták volna, egyenesen a szobádba transzportálva a ketyerét!

Az emberi lustaságnak van olyan foka, amikor az ágyra, vagy fotelbe/ba (képzeletedre bízom a jelzőt) heveredve szeretne kétpofára tartalmat fogyasztani. Erre éppen megfelelő egy infotábla™, amivel könnyen ki lehet váltani akár a népszerűen elterjedt zenemorzsát™ is, ha arról lenne szó.

Sajnos az androidos kütyük egyetlen hátránya az, hogy még az ember fingását is feljegyzi, kérném szépen! Igen, ez olyannyira kémkedik az ember után, hogy azt már elképzelni sem lehetséges.

A filéknek a hekkelésével kapcsolatban pedig csak meg kell szokni a dolgokat. Egyszerű embereknek készültek ezek a dolgok, nem pedig a magunkfajta eszeseknek. Ezért is és ebben is mi szenvedünk hátrányt, a fene enné meg!

Bezzeg, ha az egész mindenség nyílt forráskódú lenne, akkor nem kellene e hardverhez szorosan hozzákötött szoftvert és programokat meg jávát használni és akkor talán még GoboLinuxot ArchLinuxot is tudnék rá telepíteni.
[POLIVERZUM MODE OFF]

Protip legközelebbre:
Ha azt a szart tabletet meg tudod dugni USB-vel, akkor csatlakoztathatsz rá USB-billentyűzetet is vagy pedig egeret.
--
If your computer is a wooden ship, X is the termite colony that might eat through the hull of your ship and sink it some day. Firefox is the cluster of icebergs that are currently surrounding your ship. ―NH

Miért nézné hülyének a felhasználóját? Szerinted mindenki ért a konfig fájlok szerkesztgetéséhez? Elég konfigot látok nap-mint-nap, nem akarok még a tableten is wifit varázsolni konfigok hegesztésével. Ha ennyire tisztaságmániás vagy, akkor a buszon is törölgess le minden kapaszkodót amihez hozzáérsz, ne fogjál kilincset és a bevásárlókocsi tolást is kesztyűben végezd. Amikor a tv irányítóján nyomod a gombot, ott sem látod a gomb feliratot. Megnézed, becélzod és megnyomod, nem tudom mi ebben annyira bonyolult. Kicsit befásultnak tűnsz az érveid alapján.

---
http://www.vultr.com/?ref=6814182

Távirányító gombját ki tudom tapintani, mert az van, létezik. Ezzel szemben a soft key nem ilyen. Zavarnak a zárt cuccok, a céleszközök. Olyan semmire se jó cuccnak érzem, amelynek kellemetlenek a korlátai. Egy PC-n nem érzem ezt, mert mindenre van eszközöm, és bármihez összekalapálok egy scriptet, ha valami hiányzik.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

és bármihez összekalapálok egy scriptet, ha valami hiányzik.

Van egy progi, ami néhány inputra retek sokáig fut (eddig mindig Ctrl+C lett a vége), összedobnál egy scriptet, ami eldönti, hogy mennyi ideig fog futni adott inputra? ;)

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

Szerintem te kötekszel! :) Tökéletesen pontos megfogalmazásra szerintem már a nyelvünk sem alkalmas, illetve nagyon nyakatekert mondatok jönnek ki.

Azt akartam mondani, hogy egy nyílt rendszer esetében általában látok lehetőséget arra, hogy megoldjak olyan problémákat, amivel kényelmesebbé tudom tenni a gépem használatát. Zárt platformon pedig az van, amit kapok, tehát mindig nekem kell alkalmazkodni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

ÉS milyen érdekes, de a szoftverergonómia terén nagyon nagy különbségek vannak az ópenszósz és a zárt, kereskedelmi termékek között. No, nem az előbbiek előnyére. Szóval a "kényelmes" az erősen relatív - neked a vi trutymo.conf a kényelmes, másnak meg az, hogy 2-3 intuitív lépésben be tudja állítani azt, amit szeretne. Míg az előbbi esetben a pontos gépelésre is figyelni kell, pontosan ismerni kell a megfelelő paraméter nevét, értékkészletét, a konfigurációs állomány formai követelményeit - az utóbbinál elég csak nagyjából tudni, hogy hogyan írják/mondják azt a paramétert, a szoftver mely részéhez tartozik, azaz merre lehet a beállítások között. Szerintem a legtöbb embernek ez utóbbi a kényelmesebb...

Legtöbb ember != minden ember

Írtam már példát. Kijelölt YouTube linkre Ctrl-Q, amit letölt, s mp3-ba konvertál. Vagy kijelölt szövegre Ctrl-H, escape-eli, s ide bemásolva hupos code-ot csinál. Aztán login alkalmával rakás apróság, ami nekem tetsző módon indítja a desktop felületet. Ezt is egy scriptben valósítom meg. Vagy például van olyan program, amiből hiányzik egy funkció, de indítása előtt az XML file-ját parse-olva, módosítva megoldom ezt. Gondolom, ezeket zárt platform esetén nem tudnám megcsinálni. Ami van, azt elfogadhatom, vagy nem használom.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Youtube videó letöltése n+1 formátumot felajánlva - van rá pár lehetőség a FF kiegészítői között - igaz, nem Android-on (Illetve ott még nem kerestem ilyen funkciót, de lehet, hogy van). A bbcodXtra is jó dolog, a kurzív kiemeléshez szó kijelöl, jobb gomb, kiválaszt, és ott a bbcode formázó a szó előtt/mögött, ahogy kell.
Az, hogy mi induljon el belépés során, az scriptelhető, de Android esetében ez így ebben a formában nem értelmezhető kívánság. A hiányzó funkcióra gondolom küldtél feature request-et, a megfelelő patch javaslattal, hogy másokon, akiknek szüksége lehet az adott funkcióra, azokon is segíts.

Egy fontos dolgot tarts szem előtt: Egy tablet funkciója más, mint egy asztali gépé és az azon futó OS-en elérhető felhasználói felületé. Más a cél, más módon célszerű megvalósítani a felhasználói interakciót (Lásd a "csempés" Windows kontra start menü: A csempe jól hasnzálható telefonon, de desktop esetén már nem annyira szerethető)

Éppen a tablet számomra zárt világa miatt, annak szűkös perifériái okán nem alkalmas arra, amire nekem kell a számítógép, így nem szeretem. A PC egészen más. Faék egyszerűségű megközelítéssel: tablet rossz, PC jó. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

"Amikor ismerős kérte, hogy állítsam be a wifi elérést, agyvérzés kerülgetett."

Ez nagyjából minden tableten és telefonon annyiból áll, hogy maximum 2 mozdulattal lenyitod valami triviális helyen a wifik listáját, majd ott kibököd. Opcionálisan kér egy jelszót. Ehhez mégis mi a retkes francnak konfig file?

Az, hogy te megrekedtél 1970-ben, az nem jelenti azt, hogy egy egyszerű mezei felhasználónak, aki csak olvasni/videót nézni akar tableten ne lenne bőven elég. Illetve az, hogy te nem tudod elképzelni, hogy lehet az UI elemeket touchscreen kompatibilisre is készíteni az már megint a te problémád. Nem hülyének nézi a felhasználót, hanem olyan rendszert ad a kezébe, ami egy touchscreennel rendelkező eszközre van optimalizálva. (És ezzel máris meg van magyarázva a W8-as start screen.)

(Mellesleg az oroszok épp most kezdték el kihajigálni a nyomtatott checklisteket, manualokat, dokumentációkat a soyuzokból (is) és lepődj meg, tabletre. Mert egy notival elég nehéz lenne szerencsétlenkedni a start során.)

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Bakker, config fájl? Tudsz róla, hogy ezt széles körben történő terjesztéshez készítették? Még jó, hogy nem az a bajod, hogy van hozzá GUI (bár ahogy a hozzászólásod tovább olvassuk, lehet mégis bajod).
Ha a billentyűzeten gépelsz, az ujjaddal akkor is kitakarod a megnyomott billentyűt, ráadásul a két kezeddel egy rakás gombot el is takarsz.
Ha gépen kellett volna beállítani a wifit, akkor az ismerősöd hozott volna fertőtlenítő kendőt? Vagy billentyűzeten nem baj a milliószámra megtelepedő baktérium? Esetleg ilyenkor saját billentyűzetet dugsz a gépre? Tudtad, hogy a hipochondria egy létező betegség?